ReNamer - en to ja translation catalogue (904 entries)

en: Save current preset?
ja: 現在のプリセットを保存?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to remove this limit?
ja: "Pro" バージョンを購入して制限を解除しますか?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to unlock this feature?
ja: "Pro" バージョンを購入して機能のロックを解除しますか?

en: Are you sure you want to unregister the product?
    
    This will remove your license and deactivate the "Pro" version.
ja: 本当にこの製品の登録を除去しますか?
    
    操作を続行した場合、あなたのライセンスは除去され "Pro" バージョンではなくなります。

en: This feature is not available in this version.
ja: 機能は現行のバージョンでは利用できません.

[ctx: mainform.s_free_license_note]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
ja: このアプリケーションは非営利目的での使用、もしくはそれに属する適切な利用に限り使用、再配布を許可されています。

en: This version is limited to a maximum of %s presets.
ja: このバージョンでは、最大 %s 個のプリセットが使用できます.

en: This version is limited to a maximum of %s rules.
ja: このバージョンでは、最大 %s 個の規則が使用できます.

en: (non-commercial use only)
ja: （非商用利用のみ）

en: For more information please read full license code
ja: 更に詳細な情報については、ライセンスコードをお読みください

en: This version does not support presets directory structure.
ja: このバージョンでは、ディレクトリ構造のプリセットに対応していません。

en: Active filter settings
ja: アクティブ フィルタの設定

en: Loaded preset
ja: 読み込まれたプリセット

en: Loaded preset (modified)
ja: 読み込まれたプリセット(変更有り)

en: Created %d preset links.
ja: %d 個のプリセット リンクを作成.

en: COPY
ja: コピー

en: Add your code here
ja: ここにコードを追加

en: Hold %s when loading a script to insert it inline
ja: スクリプトの読み込み時に %s を押下でインラインに挿入

en: Press %s for code completion
ja: %s を押してコード補完

en: Any single character
ja: すべてのなんらかの1文字

en: A set of 3 of any characters
ja: なんらかの3文字

en: One or more of any characters
ja: 1文字以上の文字列

en: One or more of any characters, grouped into subexpression
ja: 1文字以上の文字列、部分表現の集合となる

en: One or more of any characters, but fewer as possible
ja: 1文字以上の文字列、最小で合致する

en: A set of 2 to 4 of any characters
ja: 2文字から4文字

en: A set of 3 or more of any characters
ja: 3文字以上

en: Zero or more of any characters
ja: 0文字以上の文字列

en: Any single character from the list (e.g. "a" or "b" or "c")
ja: 列挙されたなんらかの1文字 (例. AかBかC)

en: Any one occurrence of the alternatives (e.g. "aa" or "bb" or "cc")
ja: 選択肢のうちいずれか (例. aaかbbかcc)

en: Any single character from the range (e.g. "a" to "z")
ja: 指定範囲内のすべての1文字 (例. aからz)

en: End of the input text
ja: 入力テキストの末尾

en: Use an escape character to match an actual backslash "\"
ja: 実際のバックスラッシュ "\" に合致するにはエスケープする

en: Any single character except the ones from the list
ja: 列挙された以外のなんらかの1文字

en: Any single space character (space, tab, new line)
ja: 空白文字1文字 (空白, タブ, 改行)

en: Start of the input text
ja: 入力テキストの先頭

en: Word boundary
ja: 単語の境界

en: Any single alphanumeric character (including an underscore)
ja: 英数字1文字 (アンダーラインを含む)

en: Failed to apply system settings.
ja: システム設定の適用に失敗.

en: (Try to start the program as administrator to apply these settings)
ja: (管理者権限でプログラムを実行してから設定を適用してみてください)

en: Real-time update of the preview can be dangerous and its use is not recommended!
    
    It will cause graphical updates to the GUI during preview for every processed file but will also respond to any user activity such as mouse clicks and keyboard button presses. Beware, any accidental actions generated during a preview as a result of user activity within the application will interfere with the preview process and can cause unpredictable behavior.
ja: 変更のリアルタイムプレビューの使用は危険が含まれるため、あまり推奨されません!
    
    この設定を有効にすることで、ファイル処理のあらゆる状態(マウスクリック、キーボードの押下)が GUI プレビュー可能になります。ただしアプリケーション稼働中のユーザの挙動によっては(それが偶然のものであったとしても)、プレビュー処理に影響を与えてしまい，その結果予期できないエラーが発生する可能性があります。有効にするする場合はご注意ください。

[ctx: tform_about.caption]
en: About
ja: バージョン情報

en: Author:
ja: 作者:

en: Date:
ja: 公開日:

en: Email:
ja: E-メール:

en: Version:
ja: バージョン:

en: Website:
ja: ウェブサイト:

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_add.caption]
en: Add
ja: 追加

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
ja: 中止

[ctx: tform_addpaths.caption]
en: Add Paths
ja: パスを追加

[ctx: tform_addpaths.checkbox_workingdir.caption]
en: Working directory:
ja: 作業ディレクトリ:

en: Enter file paths:
ja: ファイル パスを入力:

[ctx: TFORM_ADDRULE.BITBTN_ADD.CAPTION]
en: Add Rule
ja: 規則の追加

[ctx: tform_addrule.bitbtn_close.caption]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: TFORM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
ja: 規則の追加

en: Configuration:
ja: 構成設定:

en: Description
ja: 説明

en: Apply Rules
ja: 規則を適用

[ctx: tform_analyze.caption]
en: Analyze
ja: テキストの解析

en: Apply rules for each line
ja: 各行に規則を適用

en: Automatically apply rules
ja: 自動的に規則を適用

en: Line wrap
ja: 折り返す

en: Enter text that you wish to analyze:
ja: 解析したいテキストを入力して下さい:

en: Text after applying rules:
ja: 規則適用後の文字列:

[ctx: TFORM_BROWSE.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: tform_browse.bitbtn_ok.caption]
en: Add Folders
ja: フォルダの追加

en: Browse
ja: 参照

en: Show hidden folders
ja: 隠し属性フォルダを表示

en: Show system folders
ja: システムフォルダを表示

en: Select folders that you want to add:
ja: 追加したいフォルダを選択:

en: Collapse All
ja: すべてをたたむ

en: Explore selected folder
ja: 選択されたフォルダを調査

[ctx: TFORM_BROWSE.MENUITEM_GOTOFOLDER.CAPTION]
en: Go To Folder
ja: フォルダへ移動

en: Refresh Tree
ja: ツリーを更新

[ctx: tform_browse.sb_gotofolder.caption]
en: Go To
ja: 移動

[ctx: tform_browse.speedbutton_filtersettings.caption]
en: Filter Settings
ja: フィルタ設定

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_save.caption]
en: Save
ja: 保存

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.CAPTION]
en: Filter Settings
ja: フィルタ設定

en: Apply only to the file name, instead of full path.
ja: フルパスの代わりにファイル名のみ適用.

en: Add files within folders
ja: フォルダ内のファイルを追加

en: Add folders as files
ja: ファイルとしてフォルダを追加

en: Include hidden items
ja: 隠し属性アイテムを含める

en: Include subfolders
ja: サブフォルダを含める

en: Include system items
ja: システム属性アイテムを含める

[ctx: tform_filtersettings.checkbox_saveasdefault.caption]
en: Save as default for future sessions
ja: 今後の既定値として保存

en: Skip root folders when added as files
ja: ﾌｧｲﾙとして追加時はﾙｰﾄ ﾌｫﾙﾀﾞをｽｷｯﾌﾟ

en: Default behavior for adding folders:
ja: フォルダ追加時のデフォルトの動作 :

en: Masks:
ja: マスク:

en: Exclude:
ja: 除外:

en: Include:
ja: 含める:

[ctx: tform_filtersettings.label_masksnote.caption]
en: Note: separate multiple masks with ";" (semicolons).
ja: 注: マスクはセミコロン " ; " で区切ってください.

[ctx: TFORM_FOLDERWARNING.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ja: 中止

en: Continue
ja: 続行

en: Warning: Renaming Folders
ja: フォルダ・リネームの注意事項

en: Never show this warning
ja: この警告を表示しない

en: Renaming a folder also affects all of its content. A problem can occur if you try to rename folders and their content in a single run. Items in the renaming list are processed from top to bottom. The order of items in this case is extremely important for successful renaming.
ja: フォルダのリネームを行うと、そのフォルダ内のすべての内容に影響を与えます。リネーム処理は項目の上位から下位に向かって順次処理されていきます。

en: Parent folders must always appear below their contained items. This can be easily achieved by sorting items in descending order by the Folder or Path column.
ja: この際、項目の順番が非常に重要になります。親フォルダは常に項目の最下部に含まれる必要があります。これは降順でソートすることで簡単に設定可能です。

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ABOUT.CAPTION]
en: About
ja: バージョン情報

en: Add Files
ja: ファイルを追加

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ADDFOLDERS.CAPTION]
en: Add Folders
ja: フォルダを追加

[ctx: tform_main.action_addpaths.caption]
en: Add Paths
ja: パスを追加

en: Analyze sample text
ja: テキストの解析

en: Apply rules to the clipboard
ja: 規則をクリップボードに適用

en: Autosize columns
ja: 列を自動調整

en: Count marked and selected files
ja: 選択ファイルとマーク数をカウント

en: Export as batch renaming file (full paths)
ja: 一括リネーミングファイルをエクスポート(フルパス)

en: Export as batch renaming file (only names)
ja: 一括リネーミングファイルをエクスポート(名前のみ)

en: Export file paths and new names
ja: ファイルパスと新しい名前をエクスポート

en: Export file paths and undo paths
ja: ファイルパスとアンドゥパスをエクスポート

en: Export new names to clipboard
ja: 新しい名前をクリップボードにエクスポート

en: Export paths to clipboard
ja: パスをクリップボードにコピー

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
ja: フィルター

en: Fix conflicting new names
ja: 新しい名前の競合を修正

en: Import file paths and new names
ja: ファイルパスと新しい名前をインポート

en: Import files from text-list or play-list
ja: リストからファイルをインポート

en: Import new names from clipboard
ja: クリップボードから新しい名前をインポート

en: Manage...
ja: 管理...

en: New Instance
ja: 新たなインスタンス

en: New Project
ja: 新規プロジェクト

en: Paste Files
ja: ファイル貼り付け

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PRESETSAVE.CAPTION]
en: Save
ja: 保存

en: Save As
ja: 名前をつけて保存

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: tform_main.action_register.caption]
en: Register
ja: 登録(&R)

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_RENAME.CAPTION]
en: Rename
ja: リネーム

en: All Settings
ja: すべての設定

en: Sort by path for renaming folders
ja: リネーム後、フォルダをパスでソート

en: Undo Renaming
ja: リネームを元に戻す

en: Unregister
ja: 登録解除(&N)

en: Validate new names
ja: 新しい名前を有効化

en: Rule
ja: 規則

en: Statement
ja: ステート

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
ja: 規則の追加

en: Add Rule (above)
ja: 規則を追加 (上部)

en: Add Rule (below)
ja: 規則を追加 (下部)

en: Analyze Name
ja: 名前の解析

en: Clear All
ja: すべてクリア

en: Clear Failed
ja: クリアの失敗

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Invalid
ja: クリア無効

en: Clear Marked
ja: マークをクリア

en: Clear Not Marked
ja: マーク以外をクリア

en: Clear Renamed
ja: リネーム後にクリア

en: Clear Valid
ja: クリア有効

en: Duplicate Rule
ja: 規則の複製

en: Edit New Name
ja: 新しい名前を編集

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_EDITRULE.CAPTION]
en: Edit Rule
ja: 規則の編集

en: Exit
ja: 終了

en: File
ja: ファイル(&F)

[ctx: tform_main.menuitem_help.caption]
en: Help
ja: ヘルプ(&H)

en: Invert Marking
ja: マークを反転

en: Invert Selection
ja: 選択を反転

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARK.CAPTION]
en: Mark
ja: マーク

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARKBYMASK.CAPTION]
en: Mark by Mask
ja: マスクを使用

[ctx: tform_main.menuitem_marking.caption]
en: Mark
ja: マーク

en: Mark Only Changed (Exc. Case)
ja: マークのみ変更 (大文字小文字を除外)

en: Mark Only Changed (Inc. Case)
ja: マークのみ変更 (大文字小文字を含む)

en: Mark Only Selected
ja: 選択のみにマーク

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEDOWN.CAPTION]
en: Down
ja: 下へ

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEUP.CAPTION]
en: Up
ja: 上へ

en: Move
ja: 移動

[ctx: tform_main.menuitem_presets.caption]
en: Presets
ja: プリセット(&P)

en: Remove All Rules
ja: すべての規則を除去

en: Remove Rule
ja: 規則を除去

en: Remove Selected
ja: 選択を除去

en: Move Down
ja: 下に移動

en: Move Up
ja: 上に移動

en: Mark All
ja: すべてマーク

[ctx: tform_main.menuitem_rulesselectall.caption]
en: Select All
ja: すべて選択

en: Unmark All
ja: すべてマーク解除

[ctx: tform_main.menuitem_selectall.caption]
en: Select All
ja: すべて選択

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYEXTENSION.CAPTION]
en: Select by Extension
ja: 拡張子で選択

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYMASK.CAPTION]
en: Select by Mask
ja: マスクで選択

en: Select by Name Length
ja: 名前の長さで選択

en: Select
ja: 選択

[ctx: tform_main.menuitem_settings.caption]
en: Settings
ja: 設定(&S)

[ctx: tform_main.menuitem_settingsgeneral.caption]
en: General
ja: 一般

[ctx: tform_main.menuitem_settingsmetatags.caption]
en: Meta Tags
ja: メタタグ

en: Miscellaneous
ja: その他

[ctx: tform_main.menuitem_settingspreview.caption]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SETTINGSRENAME.CAPTION]
en: Rename
ja: リネーム

en: Shell
ja: シェル

en: Unmark
ja: マーク解除

en: Import...
ja: インポート(&I)

en: Browse...
ja: 参照(&B)

en: Clear Not Changed
ja: 変更しないで破棄

en: Copy Files to Clipboard
ja: ファイルをクリップボードにコピー

en: Copyrights
ja: 著作権(&O)

[ctx: tform_main.mi_createpresetslinks.caption]
en: Create Links
ja: リンクを作成(&C)

en: Cut Files to Clipboard
ja: ファイルをクリップボードに切り取る

en: Delete Files to Recycle Bin
ja: ファイルをゴミ箱に削除

en: Export all columns to clipboard
ja: すべての列をクリップボードにコピー

en: File Properties
ja: ファイルのプロパティ

[ctx: TFORM_MAIN.MI_FILESCOLUMNS_CANCELSORTING.CAPTION]
en: Cancel Sorting
ja: ソートをキャンセル

en: Forum (online)
ja: フォーラム(&F)

en: Help (online)
ja: オンラインヘルプ&

en: Version History
ja: 履歴(&H)

[ctx: tform_main.mi_language.caption]
en: Language
ja: 言語(&L)

en: Lite vs Pro (online)
ja: Lite と Pro の違い(&L)

en: Load
ja: 読み込み(&L)

en: Open containing folder
ja: 含まれているフォルダを開く

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open with Notepad
ja: メモ帳で開く

en: Purchase (online)
ja: 購入(&P)

en: Quick Guide
ja: クイックガイド(&Q)

en: Rescan
ja: 再スキャン(&R)

en: Comment...
ja: コメント...

en: Export to Clipboard
ja: クリップボードにエクスポート

en: User Manual
ja: ユーザマニュアル(&U)

[ctx: tform_main.toolbutton_addrule.caption]
en: Add
ja: 追加

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_ANALYZE.CAPTION]
en: Analyze
ja: テキストの解析

en: Columns
ja: 列

en: Export
ja: 出力

en: Files
ja: ファイル

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
ja: フィルター

[ctx: tform_main.toolbutton_movedownrule.caption]
en: Down
ja: 下へ

[ctx: tform_main.toolbutton_moveuprule.caption]
en: Up
ja: 上へ

[ctx: tform_main.toolbutton_options.caption]
en: Options
ja: 設定

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_REMOVERULE.CAPTION]
en: Remove
ja: 除去

en: State
ja: ステート

en: Modified
ja: 更新日時

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[11].text]
en: Extension
ja: 拡張子

en: Name Digits
ja: 名前桁

en: Path Digits
ja: パス桁

en: Name Length
ja: 名前の長さ

en: New Name Length
ja: 新しい名前の長さ

en: Path Length
ja: パスの長さ

en: New Path Length
ja: 新たなパス長

en: Exif Date
ja: EXIF 日付

en: Old Path
ja: 古いパス

en: Path
ja: パス

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[20].text]
en: Error
ja: エラー

en: Folder
ja: フォルダ

en: Name
ja: 名前

en: New Name
ja: 新しい名前

en: New Path
ja: 新しいパス

en: Size
ja: サイズ

en: Size KB
ja: サイズ(KB)

en: Size MB
ja: サイズ(MB)

en: Created
ja: 作成日時

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_INSERT.CAPTION]
en: Insert
ja: 挿入

[ctx: TFORM_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
ja: メタタグ

en: Note: Most of the tags can only work for files, not folders.
ja: 備考: 多くのタグはファイルにのみ利用可能で、フォルダには利用できません.

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Save Preset
ja: プリセットの保存

en: Save Filter Settings with the preset?
ja: フィルター設定をプリセットとして保存しますか?

en: Overwrite existing preset:
ja: 既存のプリセットに上書き:

en: Preset Name:
ja: プリセット名:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.BB_CREATELINKS.CAPTION]
en: Create Links
ja: リンクを作成

en: Presets Links
ja: プリセットのリンク

en: Please specify a folder where you want to place the links:
ja: リンクを置くフォルダを指定してください:

en: Type of links:
ja: リンクの種類:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_LOAD.CAPTION]
en: Load with Preset
ja: プリセットを読み込む

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_RENAME.CAPTION]
en: Rename with Preset
ja: プリセットをリネーム

en: Browse for Folder
ja: フォルダを参照

en: Use "Send To" Folder
ja: "送る" フォルダを使用

en: Presets Manager
ja: プリセットの管理

[ctx: tform_presetsmanager.tb_append.hint]
en: Append Preset
ja: プリセットの追加

[ctx: tform_presetsmanager.tb_copy.hint]
en: Duplicate Preset
ja: プリセットの複製

[ctx: tform_presetsmanager.tb_delete.hint]
en: Delete Preset (Del)
ja: プリセットを削除 (Del)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_edit.hint]
en: Manually Edit Preset (F4)
ja: プリセットの編集 (F4)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_load.hint]
en: Load Preset (Enter)
ja: プリセットの読み込み (Enter)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_rename.hint]
en: Rename Preset (F2)
ja: プリセットのリネーム (F2)

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_REGISTER.CAPTION]
en: Register
ja: 登録

en: Registration
ja: 登録

en: Please enter your registration code:
ja: あなたの登録コードを入力:

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_SAVE.CAPTION]
en: Save
ja: 保存

[ctx: TFORM_SETTINGS.CAPTION]
en: Settings
ja: 設定

en: Folders also have extensions, process them as such
ja: フォルダに拡張子が付いている場合はそれに従って処理する

en: Highlight changed file names
ja: ファイル名の変更部分を強調

en: Must be successfully confirmed by user
ja: 完了前にユーザに確認する

en: Add to folders context menu
ja: フォルダの右クリックメニューに追加

en: Add to "Send To" context menu
ja: 右クリックの"送る"に追加

en: Stay on top of other windows
ja: 他のウィンドウの最前面に表示

en: Auto preview when new files are added
ja: 新規ファイル追加時に自動プレビュー

en: Auto preview on change of rules configurations
ja: 規則設定の変更時に自動的にプレビュー

en: Auto size table on change
ja: テーブル変更時に自動サイズ

en: Clear files table on rename
ja: リネーム後、テーブル、ファイルをクリア

en: Clear renamed files on rename
ja: リネーム後、変更済みファイルをクリア

en: Clear rules list on rename
ja: リネーム後、規則をクリア

en: Close program after successful rename
ja: リネーム後、プログラムを閉じる

en: Display message on successful rename
ja: リネーム完了時にメッセージを表示

en: Fix conflicting new names on preview
ja: プレビュー時、新しい名前の競合を修正する

en: MetaTag support
ja: メタタグへの対応

en: Overwrite files with New Names
ja: ファイルを新しい名前で上書きする

en: Real-time update of the preview
ja: 更新をリアルタイムでプレビュー(*)

en: Register preset extension (*.rnp)
ja: プリセット拡張子(*.rnp)に関連付け

en: Remember position and size of major windows
ja: メインウインドウの前回最後の位置を保持

en: Save rules configuration on exit, load on startup
ja: 規則設定を保存して終了、次回起動時に読み込む

en: Show main toolbar
ja: メイン ツールバーを表示

en: Skip renaming of unchanged files
ja: 未変更のファイルはリネームをスキップ

en: Remember sorting options (files table)
ja: ソート設定を保持 (ファイル、テーブル)

en: Use natural order sorting algorithm (2-3 times slower)
ja: ナチュラルソート・アルゴリズムを使用 (若干遅くなります)

en: Validate new filenames on preview
ja: プレビュー時、新しいファイル名を有効にする

en: Date Format:
ja: データ形式:

en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Example: file1, file2 ... file9, file10, file11, and so on.
ja: 例: file1, file2 ... file9, file10, file11.

en: Note: disabling any of these options will increase performance when processing large amount of files.
ja: 備考: 多量のファイルを処理するときは、上記のオプションを無効にすることで、処理性能の向上を図ることができます.

en: Change text of "Click here to add a rule":
ja: 表示テキスト"クリックで規則を追加" を変更 :

en: Change text of "Drag your files here":
ja: 表示テキスト"ここにファイルをドラッグ" を変更:

en: Note: formats will be saved only if validated successfully.
ja: 備考: 有効のときのみ形式は保存されます。

en: Configure Filter Settings
ja: フィルター構成設定

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.CAPTION]
en: Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.HINT]
en: Online Help (F1)
ja: オンラインヘルプ (F1)

en: Note: Disabling MetaTag support will increase performance when processing large amount of files.
ja: 備考: 多量のファイルを処理するときは、上のチェックを無効にすることで処理性能の向上を図ることができます。

en: Warning: Overwritten files will be deleted permanently.
ja: 注意: 上書きされたファイルは永久に削除され、元に戻せません.

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_GENERAL.CAPTION]
en: General
ja: 一般

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
ja: メタタグ

en: Misc.
ja: その他

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_RENAME.CAPTION]
en: Rename
ja: リネーム

en: Accept
ja: 承認しました

en: Lite vs Pro
ja: Lite と Pro の違い

en: Purchase
ja: 購入

en: Enter registration code
ja: 登録コードを入力

en: Terms of Use
ja: 利用規約

en: Please be aware of the terms of use of this application:
ja: このアプリケーション使用に関する条件:

en: For commercial use you must obtain a commercial license by going to the website. If you already hold a license please enter your registration code. Thank you for playing fair.
ja: 商用目的で利用される場合は、ウェブサイトに訪問して、利用目的に合ったライセンスを取得する必要があります。

[ctx: TFORM_TERMSOFUSE.LABEL_NONCOMMERCIAL.CAPTION]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
ja: このアプリケーションは非営利目的での使用、もしくはそれに属する適切な利用に限り使用、再配布を許可されています。

en: Please also consider purchasing a "Pro" version to support the future development of this application.
ja: このアプリケーションの開発を、今後も継続していくための支援として 是非 "Pro" バージョンの購入もご考慮ください。

en: Extension always lower case
ja: 拡張子は常に小文字

en: Extension always upper case
ja: 拡張子は常に大文字

en: Force case for fragments:
ja: 強制的に挿入:

[ctx: tframe_rulecase.checkbox_caseskipextension.caption]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Case change:
ja: 大文字小文字の変更:

en: Hint: fragments separated with comma will be put in the same case as they are typed in this text box, for example: CD,DVD,DJ
ja: ヒント: スペースで分割された部分に、上のテキストボックスに入力された文字列を挿入します(例: CD DVD)

en: all lower case
ja: すべてを小文字

en: ALL UPPER CASE
ja: すべてを大文字

en: Capitalize Every Word
ja: すべての単語を大文字

en: Capitalize AND Preserve
ja: 既存の大文字は保持

[ctx: TFRAME_RULECASE.RB_CASEFIRSTLETTERCAPITAL.CAPTION]
en: First letter capital
ja: 先頭のみ大文字

en: iNVERT cASE
ja: 先頭のみ小文字

en: (none of the above)
ja: (上記以外)

en: Insert a space in front of capitalized letters (e.g. CamelCase)
ja: 大文字の前に空白を挿入する (例. CamelCase)

en: Normalize unicode spaces by replacing them with a standard space
ja: Unicode の空白を、標準的な空白に置換する方法で正規化

en: Prepare for SharePoint (always inc. extension)
ja: 共有ポイントを設ける (拡張子は常に含まれます)

[ctx: TFRAME_RULECLEANUP.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: , (comma)
ja: , (カンマ)

en: . (dot)
ja: . (ドット)

en: Fix spaces: only one space at a time, no spaces on sides of basename
ja: 空白の修正: ベースの名前の横には空白が入らないようにします

en: Skip number sequences, for example version 1.2.3.4
ja: スキップ連番  例: version 1.2.3.4

en: Strip unicode marks (combining, diacritics, accents)
ja: Unicode mark をストリップ (結合, 発音記号, アクセント)

en: Replace these characters with spaces:
ja: これらの文字を空白に置換:

en: Strip out content of brackets:
ja: 括弧の内容を除去:

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deletecurrentname.caption]
en: Delete current name
ja: 現在の名前を削除

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deleterighttoleft.caption]
en: Right-to-left
ja: 右から左

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETESKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Do not remove delimiters
ja: 区切りを除去しない

en: From:
ja: 始点:

en: Until:
ja: 終点:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromdelimiter.caption]
en: Delimiter:
ja: 区切り:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromposition.caption]
en: Position:
ja: 位置:

en: Count:
ja: カウント:

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.RADIOBUTTON_DELETEUNTILDELIMITER.CAPTION]
en: Delimiter:
ja: 区切り:

en: Till the end
ja: 終わりまで

en: Detect using "binary signature"
ja: "バイナリ署名"を使用して検出

en: Append to the original filename
ja: オリジナルのファイル名に追加

en: New Extension (without dot):
ja: 新しい拡張子(ドットなし):

en: Note: Some files may have multiple extensions matching their data type, for example: doc/ppt/xls have the same signature. Unrecognised files will remain unchanged. If this option is used, the new extension field is ignored.
ja: 注意: いくつかのファイルには、それらのデータ型に適合する複数の拡張子が存在するかもしれません。例えば doc/ppt/xls形式では、同じ署名があり認識できないファイルは変更できません。このオプションを使用した場合、新たな拡張子フィールドは無視されます。

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.caption]
en: Insert Meta Tag
ja: メタ タグの挿入

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.hint]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
ja: メタ タグを挿入します (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTRIGHT.CAPTION]
en: Right-to-left
ja: 右から左

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Insert:
ja: 挿入文字:

en: Where:
ja: 位置:

en: After text:
ja: 後に挿入:

en: Before text:
ja: 前に挿入:

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.RADIOBUTTON_INSERTPOSITION.CAPTION]
en: Position:
ja: 位置:

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertprefix.caption]
en: Prefix
ja: 接頭語

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertsuffix.caption]
en: Suffix
ja: 接尾語

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
ja: 現在の名前を置き換える

en: Add padding to length:
ja: 埋め込みの長さ:

en: Add zero padding to length:
ja: 0 埋めの長さ:

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_removezeropadding.caption]
en: Remove zero padding
ja: 0 埋めの除去

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Number sequences
ja: 連番

en: Text padding
ja: 文字埋め

en: Padding characters:
ja: 埋め込む文字:

[ctx: tframe_rulepadding.label_position.caption]
en: Position:
ja: 位置:

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.caption]
en: Try to Compile
ja: コンパイルを実行

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.hint]
en: Try to Compile (Ctrl+T)
ja: コンパイルを実行 (Ctrl+T)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.caption]
en: Go To
ja: 移動

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.hint]
en: Go To Line (Ctrl+G)
ja: 指定行に移動 (Ctrl+G)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.caption]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.hint]
en: Online Help (F1)
ja: ヘルプ (F1)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_scripts.caption]
en: Scripts
ja: スクリプト

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_scripts.hint]
en: Scripts (Ctrl+L)
ja: スクリプト (Ctrl+L)

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_unique.caption]
en: Unique if possible
ja: 可能であれば固有名

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_usedigits.caption]
en: Digits (0..9)
ja: 数字 (0..9):

en: English letters (a..z)
ja: 英語の文字 (a..z)

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_useuserdefined.caption]
en: User defined:
ja: ユーザ定義:

[ctx: tframe_rulerandomize.groupbox_characters.caption]
en: Characters to use:
ja: 使用する文字:

[ctx: tframe_rulerandomize.groupbox_insertwhere.caption]
en: Insert where:
ja: 挿入位置:

[ctx: tframe_rulerandomize.label_length.caption]
en: Length of random sequence:
ja: ランダム シーケンス長:

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_position.caption]
en: Position:
ja: 位置:

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_prefix.caption]
en: Prefix
ja: 接頭語

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
ja: 現在の名前を置き換える

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_suffix.caption]
en: Suffix
ja: 接尾語

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_RIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Right-to-left
ja: 右から左方向

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Split using:
ja: 分割に使用:

en: New pattern:
ja: 新規パターン/順序:

en: Hint: Use $1..$N to reference delimited parts in the new pattern, $-1..$-N to reference from the end, $0 for the original name.
ja: ヒント: $-1..$-N, で区切られた参照に、新規パターンを使用したり、オリジナル名 $0 の終わりから $-1..$-N を参照します。

en: Delimiters
ja: 区切り

en: Exact pattern of delimiters
ja: 区切りを正確なパターンで使用

en: Positions
ja: 位置

[ctx: tframe_rulerearrange.sb_addseparator.hint]
en: Separate multiple items
ja: 複数アイテムの分離

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.SB_INSERTMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
ja: メタ タグを挿入します (Ctrl+Ins)

en: Adjust time by:
ja: 時間の調整:

[ctx: tframe_rulereformatdate.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Use custom long months:
ja: カスタム 長い月 を使用:

en: Use custom short months:
ja: カスタム 短い月 を使用:

en: Match as whole words only
ja: 単語全体の一致のみ

en: Find date/time formats:
ja: 日付/時刻書式の検索:

en: Convert to date/time format:
ja: 日付/時刻書式の変換:

[ctx: tframe_rulereformatdate.menuitem_addseparator.caption]
en: Separate multiple items
ja: アイテムが複数の時は区切って下さい

en: Date/time format reference (online)
ja: 日付/時刻書式を参照 (オンライン)

en: Case-sensitive
ja: 大文字小文字を区別

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Hint: Use $1..$9 to reference subexpressions.
ja: ヒント: $1..$9 を部分表現の参照に使用.

en: Expression:
ja: 数式:

[ctx: tframe_ruleregex.label5.caption]
en: Replace:
ja: 置換:

en: Insert expression (Ctrl+Ins)
ja: 式を挿入 (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.CAPTION]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.HINT]
en: Online Help (F1)
ja: ヘルプ (F1)

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
ja: 大小文字を区別

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Interpret symbols '?', '*', '[', ']' as wildcards?
ja: 文字 ' ? ', ' * ', ' [ ', ' ] ' をワイルドカードに使用しますか?

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_wholewordsonly.caption]
en: Whole words only
ja: 単語のみ

[ctx: tframe_ruleremove.label_removeoccurances.caption]
en: Occurrences:
ja: 箇所:

en: Remove:
ja: 除去:

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removeall.caption]
en: All
ja: すべて

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removefirst.caption]
en: First
ja: 最初

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removelast.caption]
en: Last
ja: 最後

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.SPEEDBUTTON_REMOVEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
ja: 複数のアイテムを分離

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
ja: 大小文字を区別

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Interpret '?', '*', '[', ']' as wildcards and '$n' as backreferences?
ja: 検索フィールドの文字 ' ? ', ' * ', ' [ ', ' ] ' をワイルドカードとして解釈?

[ctx: tframe_rulereplace.checkbox_wholewordsonly.caption]
en: Whole words only
ja: 単語のみ

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEOCCURANCES.CAPTION]
en: Occurrences:
ja: 箇所:

en: Find:
ja: 置換対象:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEWITH.CAPTION]
en: Replace:
ja: 文字列:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEALL.CAPTION]
en: All
ja: すべて

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEFIRST.CAPTION]
en: First
ja: 最初

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACELAST.CAPTION]
en: Last
ja: 最後

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
ja: アイテムが複数の時は区切って下さい

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEWITHMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
ja: メタ タグを挿入します (Ctrl+Ins)

en: Reset every:
ja: 指定回数毎:

en: Reset if file name changes
ja: ファイル名の変更時にリセット

en: Reset if folder changes
ja: フォルダの変更をリセット

en: Pad with zeros to length:
ja: 指定した長さまで埋める(0) :

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

[ctx: tframe_ruleserialize.gb_insertwhere.caption]
en: Insert where:
ja: 場所:

en: Custom numbering symbols:
ja: カスタム番号付け記号:

en: Index starts:
ja: インデックス開始:

en: Numbering system:
ja: ナンバリング システム:

en: Repeat:
ja: リピート:

en: Step:
ja: ステップ:

[ctx: tframe_ruleserialize.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
ja: 現在の名前を置き換える

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPOSITION.CAPTION]
en: Position:
ja: 位置:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPREFIX.CAPTION]
en: Prefix
ja: 接頭語

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZESUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
ja: 接尾語

en: Strip all characters except selected
ja: 選択以外の文字をすべて除去

en: English:
ja: アルファベット:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
ja: 大小文字を区別

en: Brackets:
ja: 括弧:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripdigits.caption]
en: Digits:
ja: 数字:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_STRIPSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Symbols:
ja: 記号:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripuserdefined.caption]
en: User defined:
ja: ユーザ定義:

[ctx: tframe_rulestrip.rb_whereeverywhere.caption]
en: Everywhere
ja: あらゆる場所

[ctx: tframe_rulestrip.rb_whereleading.caption]
en: Leading
ja: 先頭

[ctx: tframe_rulestrip.rb_wheretrailing.caption]
en: Trailing
ja: 末尾

en: Alphabet
ja: アルファベット

[ctx: tframe_ruletranslit.checkbox_adjustcase.caption]
en: Auto case adjustment
ja: 大文字小文字を自動調整

[ctx: TFRAME_RULETRANSLIT.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Direction:
ja: 方向:

en: Hint:
ja: ヒント:

en: Alphabet is a set of couples represented by letters and separated with an equal sign; they stand for translation of non-english characters to their english representation.
ja: 非英字文字と等号で区切られたアルファベット文字がひとつのペアとして表現されています。これは主に非英字文字の翻訳等に利用します。

en: Backward
ja: 後方

en: Forward
ja: 前方

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: Type your new filenames here (one per line):
ja: 新しいファイル名を入力(行当たりひとつ):

en: Load from Text File
ja: テキストファイルから読み込む

en: Paste from Clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: Insert after the current name
ja: 現在の名前の後に挿入

en: Insert in front of the current name
ja: 現在の名前の前に挿入

en: Replace the current name
ja: 現在の名前と置換

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.SB_OPTIONS.CAPTION]
en: Options
ja: 設定

[ctx: ufileutils.ssizebytes]
en: bytes
ja: バイト

en: Duration of an Audio file
ja: オーディオファイル再生時間

en: Duration of an Audio file in minutes
ja: オーディオファイル再生時間(分)

en: Duration of an Audio file in seconds
ja: オーディオファイル再生時間(秒)

en: AVI Duration in H:M:S format
ja: AVI 再生時間 H:M:S 書式

en: AVI Duration in Minutes
ja: AVI 再生時間(分)

en: AVI Duration in Seconds
ja: AVI 再生時間(秒)

en: AVI Frames per Second
ja: AVI 秒当たりフレーム

en: AVI Height in Pixels
ja: AVI 高さ(ピクセル)

en: AVI Total amount of Frames
ja: AVI 合計フレーム

en: AVI Video Codec
ja: AVI ビデオコーデック

en: AVI Width in Pixels
ja: AVI 幅(ピクセル)

en: AVI Dimensions in WxH format
ja: AVI 寸法 (WxH 書式)

en: Binary File Information: Description
ja: バイナリファイル情報: 説明

en: Binary File Signature: Extension
ja: バイナリファイル署名: 拡張子

en: Current Date
ja: 現在の日付

en: Summary Information: Author
ja: 概要情報: 作者

en: Summary Information: Number of Pages
ja: 概要情報: ページ数

en: Summary Information: Subject
ja: 概要情報: 件名

en: Summary Information: Title
ja: 概要情報: タイトル

en: Email date sent in local time zone
ja: E-メール送信日時 (ローカル タイムゾーン)

en: Email date sent in original time zone
ja: E-メール送信日時 (UTC - オリジナル タイムゾーン)

en: Email date sent in UTC time zone
ja: E-メール送信日時 (UTC - 協定世界時)

en: Email sender
ja: Email 送信者

en: Email subject
ja: Email 件名

en: EXIF Original Date
ja: EXIF オリジナル日時

en: EXIF Image Description
ja: EXIF イメージの説明

en: EXIF Camera Make
ja: EXIF カメラ・メーカー

en: EXIF Camera Model
ja: EXIF カメラモデル

en: Base name of the file
ja: ファイルの基準名

en: File created date
ja: ファイル作成日時

en: File last modified date
ja: ファイル最終更新日時

en: Short name in the 8.3 format
ja: ショートネーム(8.3)

en: Extension of the file
ja: ファイルの拡張子

en: Full name of the file
ja: ファイルの完全名

en: Full path of the file
ja: ファイルのフルパス

en: Name of the parent folder
ja: 親フォルダ名

en: Full path of the parent folder
ja: 親フォルダのフルパス

en: Size of file
ja: ファイルのサイズ

en: Size of file in bytes
ja: ファイルサイズ(バイト)

en: Size of file in GB
ja: ファイルのサイズ(GB)

en: Size of file in KB
ja: ファイルサイズ(KB)

en: Size of file in MB
ja: ファイルのサイズ(MB)

en: FLAC Album
ja: FLAC - アルバム

en: FLAC Album Artist
ja: FLAC - アルバム アーティスト

en: FLAC Artist
ja: FLAC - アーティスト

en: FLAC Disc Number
ja: FLAC - ディスク番号

en: FLAC Total Discs
ja: FLAC - 総ディスク数

en: FLAC Genre
ja: FLAC - ジャンル

en: FLAC Title
ja: FLAC - タイトル

en: FLAC Track Number
ja: FLAC - トラック番号

en: FLAC Total Tracks
ja: FLAC - 総トラック数

en: FLAC Year
ja: FLAC - 年

en: CRC32 Checksum of a file
ja: CRC32 チェックサム(ファイル)

en: MD5 Hash of a file
ja: MD5 ハッシュ(ファイル)

en: SHA1 Hash of a file
ja: SHA1 ハッシュ(ファイル)

en: SHA256 Hash of a file
ja: SHA256 ハッシュ(ファイル)

en: SHA512 Hash of a file
ja: SHA512 ハッシュ(ファイル)

en: Title tag extracted from an HTML file
ja: HTMLファイルから抽出したタイトルタグ

en: Aspect Ratio of an image
ja: イメージのアスペクト比

en: Height of an image in pixels
ja: イメージの高さ(ピクセル)

en: Amount of pixels in the image
ja: イメージのピクセル量

en: Width of an image in pixels
ja: イメージの幅(ピクセル)

en: Width and Height of an image in pixels
ja: イメージの幅と高さ(ピクセル)

en: IPTC Image Caption
ja: IPTC イメージキャプション

en: IPTC City
ja: IPTC 都市

en: IPTC Image Headline
ja: IPTC イメージ見出し

en: IPTC Location Name
ja: IPTC 場所の名前

en: IPTC Object Name
ja: IPTC 被写体名称

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_album]
en: MP3 Album
ja: MP3 - アルバム

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_albumartist]
en: MP3 Album Artist
ja: MP3 - アルバム アーティスト

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_artist]
en: MP3 Artist
ja: MP3 - アーティスト

en: MP3 Disc Number
ja: MP3 - ディスク番号

en: MP3 Total Discs
ja: MP3 - 総ディスク数

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_genre]
en: MP3 Genre
ja: MP3 - ジャンル

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_title]
en: MP3 Title
ja: MP3 - タイトル

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_trackno]
en: MP3 Track Number
ja: MP3 - トラック番号

en: MP3 Total Tracks
ja: MP3 - 総トラック数

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_year]
en: MP3 Year
ja: MP3 - 年

en: Outlook Message: Body Text
ja: Outlook メッセージ: 本文テキスト

en: Outlook Message: Sent date from email header in local time zone
ja: Outlook メッセージ: E-メール ヘッダから送信日時 (ローカル タイムゾーン)

en: Outlook Message: Sent date from email header in original time zone
ja: Outlook メッセージ: E-メール ヘッダから送信日時 (オリジナル タイムゾーン)

en: Outlook Message: Sent date from email header in UTC time zone
ja: Outlook メッセージ: E-メール ヘッダから送信日時 (UTC - 協定世界時)

en: Outlook Message: Sent date in local time zone
ja: Outlook メッセージ: 送信日時 (ローカル タイムゾーン)

en: Outlook Message: Sent date in UTC time zone
ja: Outlook メッセージ: 送信日時 (UTC - 協定世界時)

[ctx: umetatags.s_metatag_outlook_messageid]
en: Outlook Message: ID
ja: Outlook メッセージ: ID

en: Outlook Message: Sender
ja: Outlook メッセージ: 送信者

en: Outlook Message: Subject
ja: Outlook メッセージ: 件名

en: TIFF Date
ja: TIFF 日時

en: TIFF Description
ja: TIFF 説明

en: TIFF Make
ja: TIFF メーカー

en: TIFF Model
ja: TIFF モデル

en: Torrent: Announce URL
ja: Torrent: 公開 URL

en: Torrent: Comment
ja: Torrent: コメント

en: Torrent: Number of files
ja: Torrent: ファイル数

en: Torrent: Creation date in local time zone
ja: Torrent: 作成日時 (ローカル タイムゾーン)

en: Torrent: Creation date in UTC time zone
ja: Torrent: 作成日時 (UTC タイムゾーン)

en: Torrent: Hash
ja: Torrent: ハッシュ

en: Torrent: Name
ja: Torrent: 名前

en: Torrent: Publisher
ja: Torrent: 発行元

en: Torrent: Total size
ja: Torrent: 合計サイズ

en: Torrent: Total size in bytes
ja: Torrent: 合計サイズ (バイト)

en: Torrent: Total size in GB
ja: Torrent: 合計サイズ (GB)

en: Torrent: Total size in KB
ja: Torrent: 合計サイズ (KB)

en: Torrent: Total size in MB
ja: Torrent: 合計サイズ (MB)

en: Version Information: Comments
ja: バージョン情報: コメント

en: Version Information: Company
ja: バージョン情報: 会社

en: Version Information: Copyright
ja: バージョン情報: 著作権

en: Version Information: Description
ja: バージョン情報: 説明

en: Version Information: File Version
ja: バージョン情報: ファイルバージョン

en: Version Information: Product
ja: バージョン情報: 製品

en: Version Information: Product Version
ja: バージョン情報: 製品バージョン

en: WMA Album
ja: WMA - アルバム

en: WMA Album Artist
ja: WMA - アルバム アーティスト

en: WMA Artist
ja: WMA - アーティスト

en: WMA Disc Number
ja: WMA - ディスク番号

en: WMA Total Discs
ja: WMA - 総ディスク数

en: WMA Genre
ja: WMA - ジャンル

en: WMA Title
ja: WMA - タイトル

en: WMA Track Number
ja: WMA - トラック番号

en: WMA Total Tracks
ja: WMA - 合計トラック数

en: WMA Year
ja: WMA - 年

en: Custom alphabetic
ja: カスタム英字

en: Custom numeric
ja: カスタム数値

en: Decimal digits
ja: 10 進数

en: English letters
ja: 英語の文字

en: Roman numerals
ja: ローマ数字

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Pascal Script Compile
ja: Pascal スクリプト・コンパイル

en: Exception
ja: 例外

en: Pascal Script Execute
ja: Pascal スクリプト・実行

en: Included file not found: %s
ja: 含めるファイルがありません: %s

en: Line
ja: 行

en: Unknown error (check units and libraries)
ja: 不明なエラー(単位とライブラリの確認を)

en: Preset file not found:
ja: プリセットがみつかりません:

en: Failed to load a preset.
ja: プリセットを読み込めませんでした.

en: Failed to save a preset.
ja: プリセットを保存できませんでした.

[ctx: uregistration.s_cannot_create_license_dir]
en: Not able to create a directory for a license file.
ja: ライセンスファイル用のディレクトリが作成できません.

[ctx: uregistration.s_contact_email]
en: Contact email
ja: 連絡先E-メール

[ctx: uregistration.s_contact_name]
en: Contact name
ja: 連絡先名

en: Failed to delete file:
ja: ファイル削除に失敗:

en: Failed to load license data:
ja: ライセンスデータの読み込みに失敗:

en: Failed to save license data:
ja: ライセンスデータの保存に失敗:

[ctx: uregistration.s_issue_date]
en: Issue date
ja: 発行日

[ctx: uregistration.s_license]
en: License
ja: ライセンス

[ctx: uregistration.s_licensed_to]
en: Licensed to
ja: ライセンス

en: License has been blacklisted.
ja: ライセンスがブラックリストに登録されています。

[ctx: uregistration.s_license_expiry]
en: License expiry
ja: ライセンスの有効期限

[ctx: uregistration.s_license_has_expired]
en: License has expired.
ja: ライセンスの期限切れ.

en: License is invalid!
ja: 無効なライセンスです!

[ctx: uregistration.s_license_load_failed]
en: Failed to load the license.
ja: ライセンスの読み込みに失敗.

en: You need to renew the license in order to activate the product.
ja: 製品のアクティベートには、ライセンスを更新する必要があります。

[ctx: uregistration.s_license_remove_failed]
en: Failed to remove the license.
ja: ライセンスの除去に失敗.

[ctx: uregistration.s_license_remove_ok]
en: License has been removed.
ja: ライセンスは除去されました.

en: Your license is outside of the upgrade period.
ja: あなたのライセンスはアップグレード期限が切れています.

[ctx: uregistration.s_number_of_computers]
en: Number of computers
ja: コンピュータの数

[ctx: uregistration.s_registration_error]
en: Registration code is invalid.
ja: 無効な登録コードです.

en: Registration file not found.
ja: 登録ファイルがみつかりません.

en: Failed to read registration file.
ja: 登録ファイルの読み込みに失敗.

[ctx: uregistration.s_registration_ok]
en: Registration has been successful!
ja: 登録が正常に完了しました!

[ctx: uregistration.s_upgrade_expiry]
en: Upgrade expiry
ja: アップグレードの有効期限

[ctx: myrenfiles.svalidationduplicated]
en: Duplicate in the list
ja: リスト内重複

[ctx: myrenfiles.svalidationexceeds]
en: New path exceeds the length limit
ja: 新しいパスが長さ制限を超えています

[ctx: myrenfiles.svalidationexists]
en: Destination file already exists
ja: 対象ファイルが既に存在します

[ctx: myrenfiles.svalidationinvalid]
en: Contains invalid characters
ja: 無効な文字が含まれています

en: Parent path changed earlier in the list
ja: リスト内親パスの変更

en: Add text padding to length %s with "%s" characters
ja: 次の文字埋めを追加 - 長さ %s 文字 "%s"

en: Add zero padding to length %s
ja: 次の 0 埋めを追加 - 長さ %s

en: Adjust time by %d days
ja: %d 日で時間を調整

en: Adjust time by %d hours
ja: %d 時間で時間を調整

en: Adjust time by %d milliseconds
ja: %d ミリ秒で時間を調整

en: Adjust time by %d minutes
ja: %d 分で時間を調整

en: Adjust time by %d months
ja: %d 月で時間を調整

en: Adjust time by %d seconds
ja: %d 秒で時間を調整

en: Adjust time by %d years
ja: %d 年で時間を調整

en: after
ja: 変更後

en: all
ja: すべての

en: all characters except
ja: すべての文字を除外

en: All lower case
ja: すべて小文字

en: All upper case
ja: すべて大文字

en: and pad to length
ja: 長さに合わせて埋める

en: append
ja: 付加

en: Append new extension
ja: 新たな拡張子を付加

en: as Prefix
ja: を接頭語に追加

en: as Suffix
ja: を接尾語に追加

en: at Position
ja: 位置

[ctx: urulesex.s_rules_autocaseadjustment]
en: Auto case adjustment
ja: 大文字小文字の自動調整

en: before
ja: 変更前

en: Cannot edit rule configuration.
ja: 規則構成の編集はできません.

en: Capitalize and preserve
ja: 大文字にして保持

en: Capitalize every word
ja: 単語毎に先頭を大文字

en: case sensitive
ja: 大文字小文字を区別

en: Change extension to
ja: 拡張子を変更

en: characters
ja: 文字

en: Convert to %s from %s
ja: %s から %s に変換

en: Custom long months
ja: カスタム 長い月

en: Custom short months
ja: カスタム 短い月

[ctx: myrulesex.s_rules_delete]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: myrulesex.s_rules_delete_current_name]
en: Delete current name
ja: 現在の名前を削除

en: delimiters
ja: 区切り

en: Detect using binary signature
ja: バイナリ署名を使用して検出

en: everywhere
ja: あらゆる部分

en: exact pattern of delimiters
ja: 区切りの正確なパターン

en: Extension lower case
ja: 小文字拡張子

en: Extension upper case
ja: 大文字拡張子

en: files
ja: ファイル

en: file(s) to
ja: ファイルへ

en: file(s) with
ja: ファイルで

en: first
ja: 最初

[ctx: myrulesex.s_rules_first_letter_capital]
en: First letter capital
ja: 先頭を大文字

en: Fix spaces
ja: 空白を修復

en: Force case fragments
ja: まばら箇所に強制適用

en: from Delimiter
ja: 区切り

en: from Position
ja: 指定位置

[ctx: myrulesex.s_rules_insert]
en: Insert
ja: 挿入

en: Insert space in front of capitals
ja: 大文字の前に空白を挿入

en: Invert case
ja: 大小文字を反転

en: last
ja: 最後

[ctx: myrulesex.s_rules_leading]
en: leading
ja: 先頭

en: leave delimiter
ja: 区切りを残す

en: Left side
ja: 左側

en: new names are not defined
ja: 新たな名前が定義されていません

en: New pattern
ja: 新規パターン

en: Normalize spaces
ja: 空白の正規化

en: parts
ja: パート

en: positions
ja: 位置

en: Prefix names of
ja: 名前の接頭語

en: Prepare for SharePoint
ja: 共有ポイントを設ける

[ctx: urulesex.s_rules_randomwithlengthusingcharacters]
en: Random with length %s using characters "%s"
ja: 長さ %s で文字 "%s" をランダム使用

[ctx: myrulesex.s_rules_remove]
en: Remove
ja: 除去

[ctx: urulesex.s_rules_removezeropadding]
en: Remove zero padding
ja: 0 埋めを除去

en: Remove extension
ja: 拡張子を除去

en: repeat
ja: 繰り返し

[ctx: myrulesex.s_rules_replace]
en: Replace
ja: 置換

en: Replace expression
ja: 式による置換

en: Replace with spaces
ja: 空白で置換

en: replacing current name
ja: 現在の名前を置き換える

en: reset index every
ja: 常にインデックスをリセット

en: reset index if file name changes
ja: ファイル名が変更されたらインデックスをリセット

en: reset index if folder changes
ja: フォルダ変更時はインデックスをリセット

en: Right side
ja: 右側

en: right-to-left
ja: 右から左

en: Incremental from
ja: 増分

en: Random with length
ja: ランダム長さ

en: Set names of
ja: 名前をセット

[ctx: urulesex.s_rules_skipextension]
en: Skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: skip extension
ja: 拡張子をスキップ

en: skip versions
ja: バージョン スキップ

en: Split by
ja: 分割

en: step
ja: ステップ

[ctx: myrulesex.s_rules_strip]
en: Strip
ja: ストリップ

en: Strip out contents of brackets
ja: 括弧の中身を取り除く

en: Strip unicode marks
ja: Unicode mark をストリップ

en: Suffix names of
ja: 名前の接尾語

[ctx: myrulesex.s_rules_trailing]
en: trailing
ja: 末尾

en: Transliterate
ja: 翻字

en: try unique
ja: 一意で試みる

en: until Count reaches
ja: から

en: until Delimiter
ja: から区切りまで

en: until the End
ja: から最後まで

en: using "%s" system with "%s" symbols
ja: "%s" システムを "%s" シンボルで使用中

en: using "%s" system
ja: "%s" システムを使用中

en: using wildcards
ja: ワイルドカードを使用

en: Rule configuration uses deprecated random serialization, please use a separate dedicated rule instead.
ja: 規則設定でランダム連番化の使用は推奨されていません、代わりに専用の規則を作成、使用してください。

[ctx: urulesex.s_rules_wholewordsonly]
en: Whole words only
ja: 単語のみ

en: whole words
ja: 単語全体

en: with
ja: を

en: Selected folder does not exist!
    
    %s
ja: 選択されたフォルダは存在しません!
    
    %s

en: Meta tags are currently disabled.
    
    Do you want to enable them?
ja: メタタグのサポートが無効になっています!
    
    有効にしますか?

en: Would you like to open a Quick Guide?
ja: 最初にクイックガイドを開きますか?

en: Folders: %d scanned, %d selected.
ja: フォルダ: %d スキャン済, %d 選択済.

[ctx: mystrings.msg_browsegotofoldercaption]
en: Go To Folder
ja: フォルダへ移動

en: Enter a full path to the folder that you want to go to:
ja: 移動したいフォルダのフルパスを入力して下さい:

en: Failed to change current working directory.
ja: 現在の作業ディレクトリを変更できませんでした.

en: Operation of Copying and Cutting Files will place selected files into the Clipboard for later usage.
    Note: All files will be pasted into the same directory no matter where they were initially located!
    
    Are you sure you want to proceed?
ja: コピー/切り取りの操作時に、後で使用する為に選択ファイルをクリップボードに保管
    備考: すべてのファイルが最初の位置に関係なく同じディレクトリに貼り付けられます!
    
    処理を続行しますか?

en: INVALID FORMAT
ja: 無効な形式

en: Rule Comment
ja: 規則のコメント

en: Enter a comment for the rule:
ja: この規則に関するコメントを入力:

en: File already exists!
    Overwrite it?
ja: ファイルは既に存在します!
    上書きしますか?

en: Total: %d
    Marked: %d
    Selected: %d
ja: 合計: %d
    マーク済: %d
    選択中: %d

en: Do you want to fix conflicting new names for %s files?
    
    This operation may take several minutes...
ja: リスト内に %s 個のファイルが存在します
    本当にこれらのファイルで競合する名前を修正しますか?
    
    この操作には数分かかるかもしれません...

en: Go To Line
ja: 指定行に移動

en: Enter the line number:
ja: 行番号を入力:

en: Hint: You can check the details by enabling the "Error" column.
ja: ヒント: "エラー" 列を有効にすると詳細を確認できます.

en: You are launching ReNamer for the first time.
ja: あなたは、初めて ReNamer を起動しました.

en: %d new filename(s) out of %d in the list were changed!
ja: リスト内 %d の %d は新たなファイル名に変更されました!

en: Nothing to rename!
ja: リネーム対象がありません!

en: Operation failed due to an error:
ja: エラーにより操作に失敗:

en: Original Path: %s
    New Path: %s
    
    New Name is already taken by another file, delete that file permanently?
ja: オリジナル名: %s
    新規名称: %s
    
    新規名称は既に別のファイルに使用されています..上書きしますか?

en: Compiled successfully!
ja: コンパイルに成功しました!

en: No Saved Scripts were found!
ja: 保存済みスクリプトがみつかりません!

[ctx: mystrings.msg_pascalscriptsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
ja: 使用出来ない名前です!

en: Enter a name for a script:
ja: スクリプトの名前を入力:

en: Save Script
ja: スクリプトを保存

en: Delete "%s" preset?
ja: 設定"%s"を削除しますか?

en: You are about to edit Preset file(s) manualy!
    If you are not sure in what you're doing - press Cancel.
    
    Proceed with this action?
ja: あなたは設定ファイルを手動で編集しようとしています!
    この処理を中止する場合は - キャンセルを押して下さい..
    
    操作を続行しますか?

en: Could not copy the "%s" preset!
ja: 設定"%s"をコピー出来ません!

en: Could not delete the "%s" preset!
ja: 設定"%s"を削除出来ませんでした!

en: Could not rename the "%s" preset!
ja: 設定"%s"をリネーム出来ません!

en: New Name:
ja: 新規名称:

en: Rename Preset
ja: リネーム設定

en: Preview process has been terminated due to a critical error:
    
    %s
ja: プロセスのプレビューは致命的なエラーの為に中断しました:
    
    %s

en: %d file(s) failed to rename!
ja: %d ファイルのリネームに失敗!

en: All New Names are empty!
    
    Hint: Configure the Rules and click Preview button.
ja: すべての新規名称が空です!
    
    ヒント: 設定は、規則とプレビューボタンをクリック

en: %d file(s) skipped because unchanged.
ja: %d 個の未変更ファイルをスキップ.

en: %d file(s) skipped because unmarked.
ja: %d 個の未マークファイルをスキップ.

en: %d file(s) successfully renamed.
ja: %d ファイルのリネームに成功しました.

en: Use this rule to change the case of the filename.
ja: この規則を使用して、ファイル名の大文字小文字を変更.

en: Use this rule to clean up the filename.
ja: この規則を使用して、ファイル名をクリーンアップ.

en: Use this rule to delete text from the filename.
ja: この規則を使用して、ファイル名のテキストを削除.

en: Use this rule to change extension of the file.
ja: この規則を使用して、ファイルの拡張子を変更.

en: Use this rule to insert text into the filename.
ja: この規則を使用して、ファイル名にテキストを挿入.

en: Use this rule to add or remove padding in number sequences.
ja: 連番の追加、または除去にこの規則を使用.

en: Use this rule to script a user defined manipulations with filename.
ja: ユーザ定義の複数ファイル名変換スクリプトにこの規則を使用する.

en: Use this rule to insert random sequences of characters into the filename.
ja: この規則を使用して、ランダムな文字列をファイル名に挿入.

en: Use this rule to separate parts of the filename and rearrange them in a new pattern.
ja: この規則を使用して、ファイル名を分割、および新たなパターンで再配列.

en: Use this rule to change format of date/time values in the filename.
ja: ファイル名に使用する日付/時刻値の変更にこの規則を使用.

en: Use this rule to replace text in the filename using regular expressions.
ja: この規則を使用して、ファイル名を正規表現で置換する.

en: Use this rule to remove text from the filename.
ja: この規則を使用して、ファイル名のテキストを除去.

en: Use this rule to replace text in the filename.
ja: この規則を使用して、ファイル名のテキストを置換.

en: Use this rule to serialize the filename (add incremental numbers).
ja: この規則を使用してファイル名を連番化 (増加する数値を付加)

en: Use this rule to strip sets of characters from the filename.
ja: この規則を使用して、ファイル名から指定文字セットを取り去る.

en: Use this rule to transliterate letters in the filename from one language into another.
ja: この規則を使用して、ファイル名の文字を別の言語に翻字.

en: Use this rule to assign names of files to the lines of text.
ja: この規則を使用して、ファイル名をテキスト行に割り当てる.

en: Please select a folder:
ja: フォルダを選択:

en: Are you sure you want to execute shell action on %d files?
ja: 本当に %d 個のファイルに対してシェル操作を実行しますか?

en: Could not open the following file:
    
    %s
    
    Error: %s (%d).
ja: 以下のファイルを開けませんでした:
    
    %s
    
    Error: %s (%d).

[ctx: mystrings.msg_translitsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
ja: 使用出来ない名前です!

en: Enter a name for a translit:
ja: 変化規則の名前を入力:

en: Save Translit
ja: 変化規則を保存

en: Are you sure you want to undo renaming operation for %d file(s)?
    
    Hint: You can check undo paths by enabling the "Old Path" column.
ja: 本当に %d 個のファイルに対するリネーム操作を元に戻しますか?
    
    ヒント: 列の"古いパス"を有効にするとアンドゥパスを確認できます

en: Nothing to undo!
ja: アンドゥがありません!

en: Undo operation results:
    
    %d out of %d file(s) restored successfully!
ja: アンドゥ操作の結果:
    
    %d から %d のファイルの復元に成功!

en: Seems that ReNamer is currently running.
    Please close it, before continuing...
ja: ReNamerは現在起動しています
    続行する前にそれを閉じてください..

en: %d of which have a duplicate in the list.
ja: %d はリスト内で重複しています.

en: %d of which exceed max path length limitation.
ja: %d は、Windows MAX_PATH 制限を越えています.

en: %d of which conflict with an existing file.
ja: %d には既に新しいファイルパスがあります.

en: %d of which contain invalid characters.
ja: 警告, 無効なファイル名 %d が見つかりました.

en: %d of which have a parent path changed earlier in the list.
ja: %d は以前のリストから親パスが変更されています。

en: Successfully validated!
ja: 有効化に成功しました!

en: Do you want to validate %s files?
    
    This operation may take several minutes...
ja: %s 個のファイルがリスト内に存在します
    本当にこれらのファイルの検証を行いますか?
    
    この操作には数分かかるかもしれません...

en: Validation has failed due to issues with %d file(s).
ja: %d 個のファイルに対する検証は失敗しました.

[ctx: mystrings.name_addrule]
en: Add Rule
ja: 規則の追加

[ctx: mystrings.name_addrulestext]
en: Click here to add a rule
ja: クリックで規則を追加

en: Add to ReNamer
ja: ReNamerに追加

en: Line = %d, Position = %d, Right = %d, Selection = %d
ja: 行 = %d, 位置 = %d, 右 = %d, 選択範囲 = %d

en: Browse Scripts...
ja: スクリプトを参照...

en: Browse Translits...
ja: 変化規則を参照...

[ctx: mystrings.name_cancelsorting]
en: Cancel Sorting
ja: ソートをキャンセル

[ctx: mystrings.name_dragfilestext]
en: Drag your files here
ja: ここにファイルをドラッグ

[ctx: mystrings.name_editrule]
en: Edit Rule
ja: 規則を編集

en: %s files
ja: %s ファイル

en: %s files (%s)
ja: %s ファイル (%s)

[ctx: mystrings.name_filters]
en: Filters
ja: フィルター

en: %s folders
ja: %s フォルダ

[ctx: mystrings.name_loadwithpreset]
en: Load with Preset
ja: プリセットの読み込み

[ctx: mystrings.name_markbymaskcaption]
en: Mark by Mask
ja: マスクでマーク

[ctx: mystrings.name_markbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
ja: 複数のマスクは、セミコロンで区切る  使用例: *.jpg;*.doc
    
    マスク:

en: Overwrite
ja: 上書

[ctx: mystrings.name_rename]
en: Rename
ja: リネーム

[ctx: mystrings.name_renamewithpreset]
en: Rename with Preset
ja: Rename のプリセット

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Clean Up
ja: クリーンアップ

[ctx: mystrings.name_rule_delete]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: mystrings.name_rule_extension]
en: Extension
ja: 拡張子

[ctx: mystrings.name_rule_insert]
en: Insert
ja: 挿入

en: Padding
ja: 埋め込み

en: Pascal Script
ja: パスカル・スクリプト

en: Randomize
ja: ランダム化

en: Rearrange
ja: 配列の変更

en: Reformat Date
ja: 日付の再フォーマット

en: Regular Expressions
ja: 正規表現

[ctx: mystrings.name_rule_remove]
en: Remove
ja: 除去

[ctx: mystrings.name_rule_replace]
en: Replace
ja: 置換

en: Serialize
ja: 連番

[ctx: mystrings.name_rule_strip]
en: Strip
ja: ストリップ

en: Translit
ja: 変化規則

en: User Input
ja: ユーザ入力

en: Save Rule
ja: 規則を保存

en: Save Script...
ja: スクリプトを保存...

en: Save Translit...
ja: 変化規則を保存...

[ctx: mystrings.name_selectbyextensioncaption]
en: Select by Extension
ja: 拡張子で選択

en: Multiple extensions can be separated by semicolons. For example: jpg;doc
    
    Extensions (without dots):
ja: 複数の拡張子はセミコロン区切りで入力 使用例: jpg;doc
    
    (ドットなし):

en: Select by Filename Length
ja: ファイル名長さで選択

en: More than N characters:
ja: N 文字以上:

[ctx: mystrings.name_selectbymaskcaption]
en: Select by Mask
ja: マスクで選択

[ctx: mystrings.name_selectbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
ja: 複数のマスクはセミコロン区切りで入力  使用例: *.jpg;*.doc
    
    マスク:

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo %d file(s)
ja: %d 個のファイルを元に戻す

[ctx: ustrings.sdatetimedays]
en: Days
ja: 日

[ctx: ustrings.sdatetimehours]
en: Hours
ja: 時

[ctx: ustrings.sdatetimemilliseconds]
en: Milliseconds
ja: ミリ秒

[ctx: ustrings.sdatetimeminutes]
en: Minutes
ja: 分

[ctx: ustrings.sdatetimemonths]
en: Months
ja: 月

[ctx: ustrings.sdatetimeseconds]
en: Seconds
ja: 秒

[ctx: ustrings.sdatetimeyears]
en: Years
ja: 年

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Any file
ja: あらゆるファイル

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Batch file
ja: 一括ファイル

en: comma separated
ja: カンマ区切り

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Music
ja: ミュージック

en: Pictures
ja: ピクチャ

en: Play list
ja: プレイリスト

[ctx: ustrings.sfilterspresets]
en: Presets
ja: プリセット

en: tab separated
ja: タブ区切り

en: Text files
ja: テキストファイル

en: Text list
ja: テキスト一覧
