ReNamer - en to tr translation catalogue (878 entries)

en: Save current preset?
tr: Geçerli şablon kaydedilsin mi?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to remove this limit?
tr: Bu sınırlamayı kaldırmak için "Pro" sürümü satın almak ister misiniz?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to unlock this feature?
tr: Bu özelliğin kilidini açmak için "Pro" sürümü satın almak ister misiniz?

en: Are you sure you want to unregister the product?
    
    This will remove your license and deactivate the "Pro" version.
tr: Programın kaydını silmek istediğinize emin misiniz?
    
    Bu, lisansınızı kaldıracak ve "Pro" özelliklerini devre dışı bırakacak.

en: This feature is not available in this version.
tr: Bu özellik, bu sürümde kullanılamıyor.

[ctx: mainform.s_free_license_note]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
tr: Bu uygulama YALNIZCA ticari olmayan amaçlar için ve buna uygun özelliklerle kullanılabilir ve dağıtılabilir.

en: This version is limited to a maximum of %s presets.
tr: Bu sürüm en fazla %s şablon ile sınırlanmıştır.

en: This version is limited to a maximum of %s rules.
tr: Bu sürüm en fazla %s kural ile sınırlanmıştır.

en: (non-commercial use only)
tr: (yalnızca ticari olmayan kullanım)

en: For more information please read full license code
tr: Daha fazla bilgi için lütfen tüm lisans koşullarını okuyun

en: This version does not support presets directory structure.
tr: Bu sürüm şablon dizin yapısını desteklemez.

en: Active filter settings
tr: Etkin filtre ayarları

en: Loaded preset
tr: Yüklü şablon

en: Loaded preset (modified)
tr: Yüklü şablon (değiştirildi)

en: Created %d preset links.
tr: Oluşturulan %d şablon bağlantısı:

en: COPY
tr: KOPYALA

en: Add your code here
tr: Kodunuzu buraya ekleyin

en: Hold %s when loading a script to insert it inline
tr: Satır içi yerleştirme için bir betik yüklerken %s tut

en: Press %s for code completion
tr: Tamamlama için %s düğmesine basın

en: Any single character
tr: Herhangi bir tekil karakter

en: A set of 3 of any characters
tr: 3 karakterlik herhangi bir set

en: One or more of any characters
tr: Herhangi bir ya da daha fazla karakter

en: One or more of any characters, grouped into subexpression
tr: Alt ifadede gruplandırılmış bir ya da daha fazla karakter

en: One or more of any characters, but fewer as possible
tr: Herhangi bir ya da daha fazla karakter, olduğunca az

en: A set of 2 to 4 of any characters
tr: 2'den 4'e herhangi bir karakter seti

en: A set of 3 or more of any characters
tr: 3 ya da daha çok herhangi bir karakter seti

en: Zero or more of any characters
tr: Sıfır ya da daha çok herhangi karakter

en: Any single character from the list (e.g. "a" or "b" or "c")
tr: Listeden herhangi bir tekil karakter (örn: "a", "b" veya "c")

en: Any one occurrence of the alternatives (e.g. "aa" or "bb" or "cc")
tr: Alternatif oluşumdan herhangi biri (örn: "aa", "bb" veya "cc")

en: Any single character from the range (e.g. "a" to "z")
tr: Aralıktaki herhangi bir karakter (örn: "a" ila "z")

en: End of the input text
tr: Girdi metninin sonu

en: Use an escape character to match an actual backslash "\"
tr: Bir kaçış karakteri için ters eğik çizgiyle birlikte kullan "\"

en: Any single character except the ones from the list
tr: Listedekiler hariç herhangi bir tekil karakter

en: Any single space character (space, tab, new line)
tr: Herhangi bir tekil boşluk karakteri (boşluk, sekme, yeni satır)

en: Start of the input text
tr: Girilen metnin başı

en: Word boundary
tr: Sözcük sınırı

en: Any single alphanumeric character (including an underscore)
tr: Herhangi bir tekil alfasayısal karakter (alt tire dahil)

en: Failed to apply system settings.
tr: Sistem ayarlarının uygulanması başarısız.

en: (Try to start the program as administrator to apply these settings)
tr: (Bu ayarları uygulamak için uygulamayı yönetici olarak çalıştırmayı deneyin)

en: Real-time update of the preview can be dangerous and its use is not recommended!
    
    It will cause graphical updates to the GUI during preview for every processed file but will also respond to any user activity such as mouse clicks and keyboard button presses. Beware, any accidental actions generated during a preview as a result of user activity within the application will interfere with the preview process and can cause unpredictable behavior.
tr: Önizlemenin gerçek zamanlı güncellenmesi tehlikeli olabilir ve bu kullanım önerilmez!
    
    İşlenen her dosya için önizleme sırasında GUI'de görsel güncellemelere neden olur, ancak fare tıklamaları ve klavye düğmesine basma gibi herhangi bir kullanıcı etkinliğine de yanıt verir. Dikkat edin, uygulamadaki kullanıcı etkinliğinin bir sonucu olarak bir önizleme sırasında gerçekleştirilen her türlü eylem, önizleme işlemine engel olur ve öngörülemeyen davranışlara neden olabilir.

[ctx: tform_about.caption]
en: About
tr: Hakkında

en: Author:
tr: Yazar:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Email:
tr: E-posta:

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Website:
tr: Web Sitesi:

[ctx: TFORM_ADDPATHS.BITBTN_ADD.CAPTION]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: TFORM_ADDPATHS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: tform_addpaths.caption]
en: Add Paths
tr: Yol Ekle

[ctx: TFORM_ADDPATHS.CHECKBOX_WORKINGDIR.CAPTION]
en: Working directory:
tr: Çalışma dizini:

en: Enter file paths:
tr: Dosya yollarını gir:

[ctx: TFORM_ADDRULE.BITBTN_ADD.CAPTION]
en: Add Rule
tr: Kural Ekle

[ctx: tform_addrule.bitbtn_close.caption]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: TFORM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
tr: Kural Ekle

en: Configuration:
tr: Yapılandırma:

en: Description
tr: Açıklama

en: Apply Rules
tr: Kuralları Uygula

[ctx: tform_analyze.caption]
en: Analyze
tr: İncele

en: Apply rules for each line
tr: Kuralları her satır için uygula

en: Automatically apply rules
tr: Kuralları otomatik uygula

en: Line wrap
tr: Sözcük kaydır

en: Enter text that you wish to analyze:
tr: İncelenecek metni gir:

en: Text after applying rules:
tr: Kuralların uygulanması sonrası metin:

[ctx: TFORM_BROWSE.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: tform_browse.bitbtn_ok.caption]
en: Add Folders
tr: Klasör Ekle

en: Browse
tr: Gözat

en: Show hidden folders
tr: Gizli klasörleri göster

en: Show system folders
tr: Sistem klasörlerini göster

en: Select folders that you want to add:
tr: Eklemek istediğiniz klasörleri seçin:

en: Collapse All
tr: Tümünü daralt

en: Explore selected folder
tr: Seçilen klasöre gözat

[ctx: TFORM_BROWSE.MENUITEM_GOTOFOLDER.CAPTION]
en: Go To Folder
tr: Klasöre Git

en: Refresh Tree
tr: Ağacı Yenile

[ctx: tform_browse.sb_gotofolder.caption]
en: Go To
tr: Git

[ctx: tform_browse.speedbutton_filtersettings.caption]
en: Filter Settings
tr: Filtre Ayarları

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_save.caption]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.CAPTION]
en: Filter Settings
tr: Filtre Ayarları

en: Apply only to the file name, instead of full path.
tr: Tam yol yerine yalnızca dosya isimlerine uygula.

en: Add files within folders
tr: Klasörler içindeki dosyalarla ekle

en: Add folders as files
tr: Klasörleri dosya olarak ekle

en: Include hidden items
tr: Gizli öğeleri dahil et

en: Include subfolders
tr: Alt klasörleri dahil et

en: Include system items
tr: Sistem öğelerini dahil et

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.CHECKBOX_SAVEASDEFAULT.CAPTION]
en: Save as default for future sessions
tr: İlerdeki oturumlar için varsayılan olarak kaydet

en: Skip root folders when added as files
tr: Dosya olarak eklerken kök klasörleri atla

en: Default behavior for adding folders:
tr: Eklenen klasörler için varsayılan davranış:

en: Masks:
tr: Maske:

en: Exclude:
tr: Hariç:

en: Include:
tr: Dahil:

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.LABEL_MASKSNOTE.CAPTION]
en: Note: separate multiple masks with ";" (semicolons).
tr: Not: maskeleri ";" ile birbirinden ayırın (noktalı virgül).

[ctx: TFORM_FOLDERWARNING.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
tr: İptal

en: Continue
tr: Devam

en: Warning: Renaming Folders
tr: Uyarı: Klasörler Yeniden Adlandırılıyor

en: Never show this warning
tr: Bu uyarıyı asla gösterme

en: Renaming a folder also affects all of its content. A problem can occur if you try to rename folders and their content in a single run. Items in the renaming list are processed from top to bottom. The order of items in this case is extremely important for successful renaming.
tr: Bir klasörü yeniden adlandırmak, tüm içeriğini de etkiler. Klasörleri ve içeriklerini tek bir çalıştırmada yeniden adlandırmayı denerseniz bir sorun oluşabilir. Yeniden adlandırma listesindeki öğeler yukarıdan aşağıya doğru işlenir. Bu durumda, öğelerin sırası başarılı bir şekilde yeniden adlandırma için son derece önemlidir.

en: Parent folders must always appear below their contained items. This can be easily achieved by sorting items in descending order by the Folder or Path column.
tr: Ana klasörler her zaman içerdikleri öğelerin altında görünmelidir. Bu, Klasör veya Yol sütununa göre öğeleri azalan düzende sıralayarak kolayca elde edilebilir.

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ABOUT.CAPTION]
en: About
tr: Hakkında

en: Add Files
tr: Dosya Ekle

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ADDFOLDERS.CAPTION]
en: Add Folders
tr: Klasör Ekle

[ctx: tform_main.action_addpaths.caption]
en: Add Paths
tr: Yol Ekle

en: Analyze sample text
tr: Örnek metin incele

en: Apply rules to the clipboard
tr: Kuralları panoya uygula

en: Autosize columns
tr: Sütunları otomatik boyutlandır

en: Count marked and selected files
tr: İşaretlenen ve seçilen dosyaları say

en: Export as batch renaming file (full paths)
tr: Toplu adlandırma dosyası olarak dışa aktar (tam yol)

en: Export as batch renaming file (only names)
tr: Toplu adlandırma dosyası olarak dışa aktar (yalnızca ad)

en: Export file paths and new names
tr: Yeni dosya yol ve adlarını dışa aktar

en: Export file paths and undo paths
tr: Dosya yollarını dışa aktar ve geri al

en: Export new names to clipboard
tr: Yeni adları panoya aktar

en: Export paths to clipboard
tr: Yeni yolları panoya aktar

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
tr: Filtreler

en: Fix conflicting new names
tr: Çakışan yeni adları düzelt

en: Import file paths and new names
tr: Dosya yolu ve yeni adları içe aktar

en: Import files from text-list or play-list
tr: Dosyaları metin veya çalma listelerinden içe aktar

en: Import new names from clipboard
tr: Yeni adları panodan aktar

en: Manage...
tr: Yönet...

en: New Instance
tr: Yeni Örnek

en: New Project
tr: Yeni Proje

en: Paste Files
tr: Dosyaları Yapıştır

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PRESETSAVE.CAPTION]
en: Save
tr: Kaydet

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
tr: Önizle

[ctx: tform_main.action_register.caption]
en: Register
tr: Kayıt ol

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_RENAME.CAPTION]
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: All Settings
tr: Tüm Ayarlar

en: Sort by path for renaming folders
tr: Klasörleri yeniden adlandırmak için yola göre sırala

en: Undo Renaming
tr: Yeniden Adlandırmayı Geri Al

en: Unregister
tr: Kaydı sil

en: Validate new names
tr: Yeni adları doğrula

en: Rule
tr: Kural

en: Statement
tr: İfade

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
tr: Kural Ekle

en: Analyze Name
tr: Adı İncele

en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

en: Clear Failed
tr: Başarısızları Temizle

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Invalid
tr: Geçersizleri Temizle

en: Clear Marked
tr: İşaretlenenleri Temizle

en: Clear Not Marked
tr: İşaretlenmeyenleri Temizle

en: Clear Renamed
tr: Ad Değiştirilenleri Temizle

en: Clear Valid
tr: Doğrulananları Temizle

en: Duplicate Rule
tr: Kural Yinele

en: Edit New Name
tr: Yeni Adı Düzenle

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_EDITRULE.CAPTION]
en: Edit Rule
tr: Kuralı Düzenle

en: Exit
tr: Çıkış

en: File
tr: Dosya

[ctx: tform_main.menuitem_help.caption]
en: Help
tr: Yardım

en: Invert Marking
tr: İşaretlemeyi Ters Çevir

en: Invert Selection
tr: Seçimi Ters Çevir

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARK.CAPTION]
en: Mark
tr: İşaretle

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARKBYMASK.CAPTION]
en: Mark by Mask
tr: Maskeye Göre İşaretle

[ctx: tform_main.menuitem_marking.caption]
en: Mark
tr: İşaretle

en: Mark Only Changed (Exc. Case)
tr: Yalnızca Değişeni İşaretle (Büyük/Küçük Hariç)

en: Mark Only Changed (Inc. Case)
tr: Yalnızca Değişeni İşaretle (Büyük/Küçük Dahil)

en: Mark Only Selected
tr: Yalnızca Seçimi İşaretle

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEDOWN.CAPTION]
en: Down
tr: Aşağı

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEUP.CAPTION]
en: Up
tr: Yukarı

en: Move
tr: Taşı

[ctx: tform_main.menuitem_presets.caption]
en: Presets
tr: Şablonlar

en: Remove All Rules
tr: Tüm Kuralları Kaldır

en: Remove Rule
tr: Kuralı Kaldır

en: Remove Selected
tr: Seçileni Kaldır

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Mark All
tr: Tümünü İşaretle

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_RULESSELECTALL.CAPTION]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Unmark All
tr: Tüm İşaretlemeyi Kaldır

[ctx: tform_main.menuitem_selectall.caption]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYEXTENSION.CAPTION]
en: Select by Extension
tr: Uzantıya Göre Seç

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYMASK.CAPTION]
en: Select by Mask
tr: Maskeye Göre Seç

en: Select by Name Length
tr: Ad Uzunluğuna Göre Seç

en: Select
tr: Seç

[ctx: tform_main.menuitem_settings.caption]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: tform_main.menuitem_settingsgeneral.caption]
en: General
tr: Genel

[ctx: tform_main.menuitem_settingsmetatags.caption]
en: Meta Tags
tr: Meta Etiketler

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

[ctx: tform_main.menuitem_settingspreview.caption]
en: Preview
tr: Önizle

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SETTINGSRENAME.CAPTION]
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Shell
tr: Kabuk

en: Unmark
tr: İşareti Kaldır

en: Import...
tr: İçe Aktar...

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Clear Not Changed
tr: Değiştirilmeyeni Temizle

en: Copy Files to Clipboard
tr: Dosyaları Panoya Kopyala

en: Copyrights
tr: Telif hakkı

[ctx: tform_main.mi_createpresetslinks.caption]
en: Create Links
tr: Bağlantı Oluştur

en: Cut Files to Clipboard
tr: Dosyaları Panoya Taşı

en: Delete Files to Recycle Bin
tr: Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu'na Taşı

en: Export all columns to clipboard
tr: Tüm Sütunları Panoya Aktar

en: File Properties
tr: Dosya Özellikleri

[ctx: TFORM_MAIN.MI_FILESCOLUMNS_CANCELSORTING.CAPTION]
en: Cancel Sorting
tr: Sıralamayı İptal Et

en: Forum (online)
tr: Forum (çevrimiçi)

en: Help (online)
tr: Yardım (çevrimiçi)

en: Version History
tr: Sürüm Geçmişi

[ctx: tform_main.mi_language.caption]
en: Language
tr: Dil

en: Lite vs Pro (online)
tr: Lite ve Pro Karşılaştır (çevrimiçi)

en: Load
tr: Yükle

en: Open containing folder
tr: İçeren Klasörü Aç

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Open with Notepad
tr: Not Defteri ile Aç

en: Purchase (online)
tr: Satın Al (çevrimiçi)

en: Quick Guide
tr: Hızlı Kılavuz

en: Rescan
tr: Yeniden Tara

en: Comment...
tr: Yorum...

en: Export to Clipboard
tr: Panoya Aktar

en: User Manual
tr: Kullanım Kılavuzu

[ctx: tform_main.toolbutton_addrule.caption]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_ANALYZE.CAPTION]
en: Analyze
tr: İncele

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Files
tr: Dosya

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
tr: Filtre

[ctx: tform_main.toolbutton_movedownrule.caption]
en: Down
tr: Aşağı

[ctx: tform_main.toolbutton_moveuprule.caption]
en: Up
tr: Yukarı

[ctx: tform_main.toolbutton_options.caption]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_REMOVERULE.CAPTION]
en: Remove
tr: Kaldır

en: State
tr: Durum

en: Modified
tr: Değiştirme

[ctx: TFORM_MAIN.VST_FILES.HEADER.COLUMNS[11].TEXT]
en: Extension
tr: Uzantı

en: Name Digits
tr: Ad Sayıları

en: Path Digits
tr: Yol Sayıları

en: Name Length
tr: Ad Uzunluğu

en: New Name Length
tr: Yeni Ad Uzunluğu

en: Exif Date
tr: EXIF Tarihi

en: Old Path
tr: Eski Yol

en: Path
tr: Yol

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[20].text]
en: Error
tr: Hata

en: Folder
tr: Klasör

en: Name
tr: Ad

en: New Name
tr: Yeni Ad

en: New Path
tr: Yeni Yol

en: Size
tr: Boyut

en: Size KB
tr: Boyut KB

en: Size MB
tr: Boyut MB

en: Created
tr: Oluşturma

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_INSERT.CAPTION]
en: Insert
tr: Ekle

[ctx: TFORM_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
tr: Meta Etiketler

en: Note: Most of the tags can only work for files, not folders.
tr: Not: Etiketlerin çoğu dosyalarla çalışır, klasörlerle çalışmaz.

en: &Save
tr: &Kaydet

en: Save Preset
tr: Şablon Kaydet

en: Save Filter Settings with the preset?
tr: Şablon ile birlikte Filtre Ayarlarını da kaydet?

en: Overwrite existing preset:
tr: Var olan şablonun üstüne yaz:

en: Preset Name:
tr: Şablon Adı:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.BB_CREATELINKS.CAPTION]
en: Create Links
tr: Bağlantı Oluştur

en: Presets Links
tr: Şablon Bağlantıları

en: Please specify a folder where you want to place the links:
tr: Lütfen bağlantıları yerleştirmek istediğiniz klasörü belirtin:

en: Type of links:
tr: Bağlantı tipi:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_LOAD.CAPTION]
en: Load with Preset
tr: Şablon ile Yükle

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_RENAME.CAPTION]
en: Rename with Preset
tr: Şablon ile Adlandır

en: Browse for Folder
tr: Klasöre Gözat

en: Use "Send To" Folder
tr: "Gönder" klasörünü kullan

en: Presets Manager
tr: Şablon Yöneticisi

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_APPEND.HINT]
en: Append Preset
tr: Şablon İliştir

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_COPY.HINT]
en: Duplicate Preset
tr: Şablonu Yinele

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_DELETE.HINT]
en: Delete Preset (Del)
tr: Şablonu Sil (Del)

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_EDIT.HINT]
en: Manually Edit Preset (F4)
tr: Şablonu Elle Düzenle (F4)

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_LOAD.HINT]
en: Load Preset (Enter)
tr: Şablon Yükle (Enter)

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_RENAME.HINT]
en: Rename Preset (F2)
tr: Şablonu Yeniden Adlandır (F2)

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_REGISTER.CAPTION]
en: Register
tr: Kayıt ol

en: Registration
tr: Kayıt

en: Please enter your registration code:
tr: Lütfen kayıt kodunuzu girin:

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_SAVE.CAPTION]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: TFORM_SETTINGS.CAPTION]
en: Settings
tr: Ayarlar

en: Folders also have extensions, process them as such
tr: Klasörlerin uzantısı var, bunlar da işlensin

en: Highlight changed file names
tr: Değişen dosya adlarını vurgula

en: Must be successfully confirmed by user
tr: Kullanıcı tarafından başarıyla onaylanmalı

en: Add to folders context menu
tr: Klasör içerik menüsüne ekle

en: Add to "Send To" context menu
tr: "Gönder" içerik menüsüne ekle

en: Stay on top of other windows
tr: Diğer pencerelerin üstünde tut

en: Auto preview when new files are added
tr: Yeni dosyalar eklendikçe otomatik önizle

en: Auto preview on change of rules configurations
tr: Kuralların yapılandırması değiştikçe otomatik önizle

en: Auto size table on change
tr: Değişikliklerde tabloyu otomatik boyutlandır

en: Clear files table on rename
tr: Yeniden adlandırınca dosya tablosunu temizle

en: Clear renamed files on rename
tr: Yeniden adlandırılanları işlem sonrasında temizle

en: Clear rules list on rename
tr: Yeniden adlandırınca kural listesini temizle

en: Close program after successful rename
tr: Başarıyla yeniden adlandırmayla uygulamayı kapat

en: Display message on successful rename
tr: Başarılı yeniden adlandırma sonrası ileti göster

en: Fix conflicting new names on preview
tr: Çakışan yeni adları önizlemede düzelt

en: MetaTag support
tr: Meta Etiket Desteği

en: Overwrite files with New Names
tr: Yeni adlarla dosyaların üzerine yaz

en: Real-time update of the preview
tr: Önizlemeyi gerçek zamanlı olarak güncelle

en: Register preset extension (*.rnp)
tr: Şablon uzantısını kaydet (*.rnp)

en: Save rules configuration on exit, load on startup
tr: Çıkışta kural yapılandırmalarını kaydet ve açılışta yükle

en: Skip renaming of unchanged files
tr: Değiştirilmeyen dosyaları yeniden adlandırma

en: Remember sorting options (files table)
tr: Sıralama seçeneklerini hatırla (dosya tablosu)

en: Use natural order sorting algorithm (2-3 times slower)
tr: Doğal sıralama ölçütlerini kullan (2-3 kat yavaş)

en: Validate new filenames on preview
tr: Yeni dosya adlarını önizlemede doğrula

en: Date Format:
tr: Tarih Biçimi:

en: Preview:
tr: Önizle:

en: Example: file1, file2 ... file9, file10, file11, and so on.
tr: Örnek: dosya1, dosya2, ... dosya9, dosya10, dosya11 ve benzeri.

en: Note: disabling any of these options will increase performance when processing large amount of files.
tr: Not: bu seçeneklerden herhangi birinin devre dışı bırakılması büyük miktarda dosyayla çalışırken performansı arttıracaktır.

en: Change text of "Click here to add a rule":
tr: "Kural eklemek için buraya tıklayın" metnini değiştir:

en: Change text of "Drag your files here":
tr: "Dosyaları buraya sürükleyin" metnini değiştir:

en: Note: formats will be saved only if validated successfully.
tr: Not: biçim, yalnızca başarıyla doğrulandığında kaydedilir.

en: Configure Filter Settings
tr: Filtre Ayarlarını Yapılandır

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.CAPTION]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.HINT]
en: Online Help (F1)
tr: Çevrimiçi yardım (F1)

en: Note: Disabling MetaTag support will increase performance when processing large amount of files.
tr: Not: Meta Etiket desteğinin devre dışı bırakılması büyük miktarda dosyayla çalışırken performansı arttıracaktır.

en: Warning: Overwritten files will be deleted permanently.
tr: Uyarı: Üzerine yazılan dosyalar kalıcı olarak silinecek.

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_GENERAL.CAPTION]
en: General
tr: Genel

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
tr: Meta Etiketler

en: Misc.
tr: Çeşitli

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
tr: Önizle

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_RENAME.CAPTION]
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Accept
tr: Kabul et

en: Lite vs Pro
tr: Lite ile Pro farkı

en: Purchase
tr: Satın al

en: Enter registration code
tr: Kayıt kodu gir

en: Terms of Use
tr: Kullanım Koşulları

en: Please be aware of the terms of use of this application:
tr: Lütfen, uygulamanın kullanım koşullarına dikkat edin:

en: For commercial use you must obtain a commercial license by going to the website. If you already hold a license please enter your registration code. Thank you for playing fair.
tr: Ticari kullanım için, web sitesine giderek ticari bir lisans almanız gerekir. Zaten bir lisansınız varsa, lütfen kayıt kodunuzu girin. Adil oynadığınız için teşekkürler.

[ctx: TFORM_TERMSOFUSE.LABEL_NONCOMMERCIAL.CAPTION]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
tr: Bu uygulama YALNIZCA ticari olmayan amaçlar için ve buna uygun özelliklerle kullanılabilir ve dağıtılabilir.

en: Please also consider purchasing a "Pro" version to support the future development of this application.
tr: Lütfen, uygulamanın gelecekteki geliştirmesi için "Pro" sürümü satın almayı ayrıca düşünün.

en: Extension always lower case
tr: Uzantılar daima küçük harfli

en: Extension always upper case
tr: Uzantılar daima büyük harfli

en: Force case for fragments:
tr: Harfleri bölümler için zorla:

[ctx: tframe_rulecase.checkbox_caseskipextension.caption]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Case change:
tr: Harf değişimi:

en: Hint: fragments separated with comma will be put in the same case as they are typed in this text box, for example: CD,DVD,DJ
tr: İpucu: virgülle ayrılmış parçalar bu metin kutusuna yazılanlarla aynı duruma getirilir, örneğin: CD,DVD,DJ

en: all lower case
tr: tümü küçük harf

en: ALL UPPER CASE
tr: TÜMÜ BÜYÜK HARF

en: Capitalize Every Word
tr: Sözcüklerin İlk Harfi Büyük

en: Capitalize AND Preserve
tr: İlk Harf Büyüt VE Koru

[ctx: TFRAME_RULECASE.RB_CASEFIRSTLETTERCAPITAL.CAPTION]
en: First letter capital
tr: İlk harf büyük

en: iNVERT cASE
tr: bÜYÜK/kÜÇÜK dÖNÜŞTÜR

en: (none of the above)
tr: (yukarıdakilerin hiçbiri)

en: Insert a space in front of capitalized letters (e.g. CamelCase)
tr: Büyük harflerin önüne boşluk ekle (örn: CamelCase)

en: Normalize unicode spaces by replacing them with a standard space
tr: Unicode boşlukları standart bir boşlukla değiştirerek normalleştir

en: Prepare for SharePoint (always inc. extension)
tr: SharePoint için hazırla (uzantıyı daima dahil et)

[ctx: TFRAME_RULECLEANUP.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: , (comma)
tr: , (virgül)

en: . (dot)
tr: . (nokta)

en: Fix spaces: only one space at a time, no spaces on sides of basename
tr: Boşlukları düzelt: bir kerede yalnız bir boşluk, temel adın kenarlarında boşluk yok

en: Skip number sequences, for example version 1.2.3.4
tr: Sayı dizilerini atla, örneğin sürüm 1.2.3.4

en: Replace these characters with spaces:
tr: Bu karakterleri boşluk ile değiştir:

en: Strip out content of brackets:
tr: Parantez içeriğini çıkart:

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETECURRENTNAME.CAPTION]
en: Delete current name
tr: Geçerli adı sil

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deleterighttoleft.caption]
en: Right-to-left
tr: Sağdan sola

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETESKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Do not remove delimiters
tr: Ayırıcıyı kaldırma

en: From:
tr: Buradan:

en: Until:
tr: Şuraya:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromdelimiter.caption]
en: Delimiter:
tr: Ayırıcı:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromposition.caption]
en: Position:
tr: Konum:

en: Count:
tr: Miktar:

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.RADIOBUTTON_DELETEUNTILDELIMITER.CAPTION]
en: Delimiter:
tr: Ayırıcı:

en: Till the end
tr: Sona kadar

en: Detect using "binary signature"
tr: "İkilik imza" kullanarak algıla

en: Append to the original filename
tr: Özgün dosya adına ekle

en: New Extension (without dot):
tr: Yeni Uzantı (nokta olmadan):

en: Note: Some files may have multiple extensions matching their data type, for example: doc/ppt/xls have the same signature. Unrecognised files will remain unchanged. If this option is used, the new extension field is ignored.
tr: Not: Bazı dosyalar, veri türleriyle eşleşen birden fazla uzantıya sahip olabilir, örneğin: DOC/PPT/XLS aynı imzayı taşır. Tanınmayan dosyalar değişmeden kalacaktır. Bu seçenek kullanılırsa, yeni uzantı alanı dikkate alınmaz.

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.BITBTN_INSERTMETATAG.CAPTION]
en: Insert Meta Tag
tr: Meta Etiket Ekle

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.BITBTN_INSERTMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
tr: Meta Etiket Ekle (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTRIGHT.CAPTION]
en: Right-to-left
tr: Sağdan sola

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Insert:
tr: Ekle:

en: Where:
tr: Konum:

en: After text:
tr: Metnin ardına:

en: Before text:
tr: Metnin önüne:

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.RADIOBUTTON_INSERTPOSITION.CAPTION]
en: Position:
tr: Konum:

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertprefix.caption]
en: Prefix
tr: Önek

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertsuffix.caption]
en: Suffix
tr: Sonek

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.RADIOBUTTON_REPLACECURRENTNAME.CAPTION]
en: Replace current name
tr: Geçerli adı değiştir

en: Add padding to length:
tr: Uzunluğa dolgu ekle:

en: Add zero padding to length:
tr: Uzunluğa sıfır dolgu ekle:

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_removezeropadding.caption]
en: Remove zero padding
tr: Sıfır dolgu kaldır

[ctx: TFRAME_RULEPADDING.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Number sequences
tr: Sayı dizileri

en: Text padding
tr: Metin dolgusu

en: Padding characters:
tr: Dolgu karakterleri:

[ctx: TFRAME_RULEPADDING.LABEL_POSITION.CAPTION]
en: Position:
tr: Konum:

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_COMPILE.CAPTION]
en: Try to Compile
tr: Derlemeye Çalış

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_COMPILE.HINT]
en: Try to Compile (Ctrl+T)
tr: Derlemeye Çalış (Ctrl+T)

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_GOTOLINE.CAPTION]
en: Go To
tr: Git

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_GOTOLINE.HINT]
en: Go To Line (Ctrl+G)
tr: Satıra Git (Ctrl+G)

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_HELP.CAPTION]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_HELP.HINT]
en: Online Help (F1)
tr: Çevrimiçi Yardım (F1)

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_SCRIPTS.CAPTION]
en: Scripts
tr: Betik

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_SCRIPTS.HINT]
en: Scripts (Ctrl+L)
tr: Betik (Ctrl+L)

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_UNIQUE.CAPTION]
en: Unique if possible
tr: Mümkünse benzersiz

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_USEDIGITS.CAPTION]
en: Digits (0..9)
tr: Sayı (0..9)

en: English letters (a..z)
tr: İngiliz alfabesi (a..z)

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_USEUSERDEFINED.CAPTION]
en: User defined:
tr: Kullanıcı tanımlı:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.GROUPBOX_CHARACTERS.CAPTION]
en: Characters to use:
tr: Kullanılacak karakterler:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.GROUPBOX_INSERTWHERE.CAPTION]
en: Insert where:
tr: Ekleme konumu:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.LABEL_LENGTH.CAPTION]
en: Length of random sequence:
tr: Rastgele dizi uzunluğu:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_POSITION.CAPTION]
en: Position:
tr: Konum:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_PREFIX.CAPTION]
en: Prefix
tr: Önek

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_REPLACECURRENTNAME.CAPTION]
en: Replace current name
tr: Geçerli adı değiştir

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_SUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
tr: Sonek

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_RIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Right-to-left
tr: Sağdan sola

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Split using:
tr: Kullanımı ayır:

en: New pattern:
tr: Yeni düzen:

en: Hint: Use $1..$N to reference delimited parts in the new pattern, $-1..$-N to reference from the end, $0 for the original name.
tr: İpucu: Yeni düzende ayrık parçalara baştan başvuru için $1..$N, sondan başvuru için $-1..$-N ve özgün ada başvuru için $0 kullanın.

en: Delimiters
tr: Ayırıcılar

en: Exact pattern of delimiters
tr: Ayırıcıların tam düzeni

en: Positions
tr: Konumlar

[ctx: tframe_rulerearrange.sb_addseparator.hint]
en: Separate multiple items
tr: Birden çok öğeyi ayır

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.SB_INSERTMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
tr: Meta Etiket Ekle (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEREFORMATDATE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Use custom long months:
tr: Özel uzun ay kullan:

en: Use custom short months:
tr: Özel kısa ay kullan:

en: Match as whole words only
tr: Yalnızca tüm sözcüğü eşleştir

en: Find date/time formats:
tr: Tarih/saat biçimi bul:

en: Convert to date/time format:
tr: Tarih/saat biçimine dönüştür:

[ctx: TFRAME_RULEREFORMATDATE.MENUITEM_ADDSEPARATOR.CAPTION]
en: Separate multiple items
tr: Birden çok öğeyi ayır

en: Date/time format reference (online)
tr: Tarih/saat biçimi başvuruları (çevrimiçi)

en: Case-sensitive
tr: Büyük/küçük duyarlı

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Hint: Use $1..$9 to reference subexpressions.
tr: İpucu: Alt ifadelere başvuru için $1..$9 kullanın.

en: Expression:
tr: İfade:

[ctx: tframe_ruleregex.label5.caption]
en: Replace:
tr: Değiştir:

en: Insert expression (Ctrl+Ins)
tr: İfade ekle (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.CAPTION]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.HINT]
en: Online Help (F1)
tr: Çevrimiçi Yardım (F1)

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük duyarlı

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Interpret symbols '?', '*', '[', ']' as wildcards?
tr: '?', '*', '[', ']' gibi sembolleri joker karakter olarak yorumla?

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_WHOLEWORDSONLY.CAPTION]
en: Whole words only
tr: Sözcüğün tamamı

[ctx: tframe_ruleremove.label_removeoccurances.caption]
en: Occurrences:
tr: Oluşumlar:

en: Remove:
tr: Kaldır:

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removeall.caption]
en: All
tr: Tümü

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removefirst.caption]
en: First
tr: İlk

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removelast.caption]
en: Last
tr: Son

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.SPEEDBUTTON_REMOVEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
tr: Birden çok öğeyi ayır

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük duyarlı

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Interpret '?', '*', '[', ']' as wildcards and '$n' as backreferences?
tr: '?', '*', '[', ']' joker karakterler olarak ve '$n' ise art başvuru olarak yorumlansın?

[ctx: tframe_rulereplace.checkbox_wholewordsonly.caption]
en: Whole words only
tr: Sözcüğün tamamı

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEOCCURANCES.CAPTION]
en: Occurrences:
tr: Oluşumlar:

en: Find:
tr: Bul:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEWITH.CAPTION]
en: Replace:
tr: Değiştir:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEALL.CAPTION]
en: All
tr: Tümü

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEFIRST.CAPTION]
en: First
tr: İlk

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACELAST.CAPTION]
en: Last
tr: Son

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
tr: Birden çok öğeyi ayır

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEWITHMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
tr: Meta Etiket Ekle (Ctrl+Ins)

en: Reset every:
tr: Tümünü sıfırla:

en: Reset if file name changes
tr: Dosya adı değişirse sıfırla

en: Reset if folder changes
tr: Klasör değişirse sıfırla

en: Pad with zeros to length:
tr: Uzunluğa kadar sıfırla doldur:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

[ctx: tframe_ruleserialize.gb_insertwhere.caption]
en: Insert where:
tr: Ekleme konumu:

en: Custom numbering symbols:
tr: Özel numaralandırma sembolleri:

en: Index starts:
tr: Dizi başlangıcı:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.LABEL_NUMBERINGSYSTEM.CAPTION]
en: Numbering system:
tr: Numaralandırma sistemi:

en: Repeat:
tr: Yineleme:

en: Step:
tr: Adım:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_REPLACECURRENTNAME.CAPTION]
en: Replace current name
tr: Geçerli adı değiştir

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPOSITION.CAPTION]
en: Position:
tr: Konum:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPREFIX.CAPTION]
en: Prefix
tr: Önek

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZESUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
tr: Sonek

en: Strip all characters except selected
tr: Seçilenler hariç tüm karakterleri çıkart

en: English:
tr: İngilizce:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük duyarlı

en: Brackets:
tr: Parantezler:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripdigits.caption]
en: Digits:
tr: Sayılar:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_STRIPSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Symbols:
tr: Simgeler:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripuserdefined.caption]
en: User defined:
tr: Kullanıcı tanımlı:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.RB_WHEREEVERYWHERE.CAPTION]
en: Everywhere
tr: Her yer

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.RB_WHERELEADING.CAPTION]
en: Leading
tr: Başlangıç

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.RB_WHERETRAILING.CAPTION]
en: Trailing
tr: Bitiş

en: Alphabet
tr: Alfabe

[ctx: TFRAME_RULETRANSLIT.CHECKBOX_ADJUSTCASE.CAPTION]
en: Auto case adjustment
tr: Otomatik harf boyutu

[ctx: TFRAME_RULETRANSLIT.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Direction:
tr: Yön:

en: Hint:
tr: İpucu:

en: Alphabet is a set of couples represented by letters and separated with an equal sign; they stand for translation of non-english characters to their english representation.
tr: Alfabe, harflerle karşılanan bir çiftler kümesidir ve İngilizce olmayan harflerin eşittir işaretiyle ayrılmış İngilizce karşılıklarını gösterir.

en: Backward
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: Type your new filenames here (one per line):
tr: Yeni dosya adlarını buraya girin (satır başına bir adet):

en: Load from Text File
tr: Metin Dosyasından Yükle

en: Paste from Clipboard
tr: Panodan Yapıştır

en: Insert after the current name
tr: Geçerli adın sonuna ekle

en: Insert in front of the current name
tr: Geçerli adın önüne ekle

en: Replace the current name
tr: Geçerli adı değiştir

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.SB_OPTIONS.CAPTION]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: ufileutils.ssizebytes]
en: bytes
tr: bayt

en: Duration of an Audio file
tr: Ses dosyası süresi

en: Duration of an Audio file in minutes
tr: Bir ses dosyasının dakika olarak süresi

en: Duration of an Audio file in seconds
tr: Bir ses dosyasının saniye olarak süresi

en: AVI Duration in H:M:S format
tr: AVI'nin SA:DK:SN biçimindeki süresi

en: AVI Duration in Minutes
tr: AVI'nin dakika olarak süresi

en: AVI Duration in Seconds
tr: AVI'nin saniye olarak süresi

en: AVI Frames per Second
tr: AVI'nin saniye başına kare sayısı

en: AVI Height in Pixels
tr: AVI'nin piksel olarak yüksekliği

en: AVI Total amount of Frames
tr: AVI'nin toplam kare sayısı

en: AVI Video Codec
tr: AVI Video Çözücü

en: AVI Width in Pixels
tr: AVI'nin piksel olarak genişliği

en: AVI Dimensions in WxH format
tr: AVI'nin GxY biçiminde boyutları

en: Binary File Information: Description
tr: İkili Dosya Bilgileri: Açıklama

en: Binary File Signature: Extension
tr: İkili Dosya İmzası: Eklenti

en: Current Date
tr: Geçerli Tarih

en: Summary Information: Author
tr: Özet Bilgi: Yazar

en: Summary Information: Number of Pages
tr: Özet Bilgi: Sayfa Sayısı

en: Summary Information: Subject
tr: Özet Bilgi: Konu

en: Summary Information: Title
tr: Özet Bilgi: Başlık

en: Email date sent in local time zone
tr: Yerel saat diliminde e-posta gönderim tarihi

en: Email date sent in original time zone
tr: Özgün saat diliminde e-posta gönderim tarihi

en: Email date sent in UTC time zone
tr: GMT saat diliminde e-posta gönderim tarihi

en: Email sender
tr: E-posta göndereni

en: Email subject
tr: E-posta konusu

en: EXIF Original Date
tr: EXIF Özgün Tarih

en: EXIF Image Description
tr: EXIF Resim Açıklaması

en: EXIF Camera Make
tr: EXIF Kamera Yapım

en: EXIF Camera Model
tr: EXIF Kamera Modeli

en: Base name of the file
tr: Dosyanın temel adı

en: File created date
tr: Dosya oluşturma tarihi

en: File last modified date
tr: Dosya son değişim tarihi

en: Short name in the 8.3 format
tr: 8.3 biçiminde kısa ad

en: Extension of the file
tr: Dosya adı uzantısı

en: Full name of the file
tr: Dosya tam adı

en: Full path of the file
tr: Dosya tam yolu

en: Name of the parent folder
tr: Üst klasör adı

en: Size of file
tr: Dosya boyutu

en: Size of file in bytes
tr: Bayt olarak dosya boyutu

en: Size of file in GB
tr: GB olarak dosya boyutu

en: Size of file in KB
tr: KB olarak dosya boyutu

en: Size of file in MB
tr: MB olarak dosya boyutu

en: FLAC Album
tr: FLAC Albüm

en: FLAC Album Artist
tr: FLAC Albüm Sanatçısı

en: FLAC Artist
tr: FLAC Sanatçı

en: FLAC Disc Number
tr: FLAC Disk Numarası

en: FLAC Total Discs
tr: FLAC Toplam Disk

en: FLAC Genre
tr: FLAC Tarz

en: FLAC Title
tr: FLAC Başlık

en: FLAC Track Number
tr: FLAC Parça Numarası

en: FLAC Total Tracks
tr: FLAC Toplam Parça

en: FLAC Year
tr: FLAC Yıl

en: CRC32 Checksum of a file
tr: Dosya CRC32 sağlaması

en: MD5 Hash of a file
tr: Dosya MD5 sağlaması

en: SHA1 Hash of a file
tr: Dosya SHA1 sağlaması

en: SHA256 Hash of a file
tr: Dosya SHA256 sağlaması

en: SHA512 Hash of a file
tr: Dosya SHA512 sağlaması

en: Title tag extracted from an HTML file
tr: HTML dosyasından çıkarılan başlık etiketi

en: Aspect Ratio of an image
tr: Görüntünün en/boy oranı

en: Height of an image in pixels
tr: Görüntünün piksel olarak yüksekliği

en: Amount of pixels in the image
tr: Görüntüdeki piksel miktarı

en: Width of an image in pixels
tr: Görüntünün piksel olarak genişliği

en: Width and Height of an image in pixels
tr: Görüntünün piksel olarak yükseklik ve genişliği

en: IPTC Image Caption
tr: IPTC Resim Yazısı

en: IPTC City
tr: IPTC Şehir

en: IPTC Image Headline
tr: IPTC Resim Başlığı

en: IPTC Location Name
tr: IPTC Konum Adı

en: IPTC Object Name
tr: IPTC Nesne Adı

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_album]
en: MP3 Album
tr: MP3 Albüm

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_albumartist]
en: MP3 Album Artist
tr: MP3 Albüm Sanatçısı

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_artist]
en: MP3 Artist
tr: MP3 Sanatçı

en: MP3 Disc Number
tr: MP3 Disk Numarası

en: MP3 Total Discs
tr: MP3 Toplam Disk

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_genre]
en: MP3 Genre
tr: MP3 Tarz

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_title]
en: MP3 Title
tr: MP3 Başlık

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_trackno]
en: MP3 Track Number
tr: MP3 Parça Numarası

en: MP3 Total Tracks
tr: MP3 Toplam Parça

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_year]
en: MP3 Year
tr: MP3 Yıl

en: Outlook Message: Body Text
tr: Outlook İletisi: Gövde Metni

en: Outlook Message: Sent date from email header in local time zone
tr: Outlook İletisi: e-posta başlığından yerel saat diliminde gönderim tarihi

en: Outlook Message: Sent date from email header in original time zone
tr: Outlook İletisi: e-posta başlığından özgün saat diliminde gönderim tarihi

en: Outlook Message: Sent date from email header in UTC time zone
tr: Outlook İletisi: e-posta başlığından GMT saat diliminde gönderim tarihi

en: Outlook Message: Sent date in local time zone
tr: Outlook İletisi: yerel saat diliminde gönderim tarihi

en: Outlook Message: Sent date in UTC time zone
tr: Outlook İletisi: GMT saat diliminde gönderim tarihi

[ctx: umetatags.s_metatag_outlook_messageid]
en: Outlook Message: ID
tr: Outlook İletisi: Kimlik

en: Outlook Message: Sender
tr: Outlook İletisi: Gönderen

en: Outlook Message: Subject
tr: Outlook İletisi: Konu

en: TIFF Date
tr: TIFF Tarih

en: TIFF Description
tr: TIFF Açıklama

en: TIFF Make
tr: TIFF Yapım

en: Torrent: Announce URL
tr: Torrent: Duyuru URL'si

en: Torrent: Comment
tr: Torrent: Yorum

en: Torrent: Number of files
tr: Torrent: Dosya Sayısı

en: Torrent: Creation date in local time zone
tr: Torrent: Yerel saat diliminde oluşturma tarihi

en: Torrent: Creation date in UTC time zone
tr: Torrent: GMT saat diliminde oluşturma tarihi

en: Torrent: Hash
tr: Torrent: Sağlama

en: Torrent: Name
tr: Torrent: Ad

en: Torrent: Publisher
tr: Torrent: Yayımlayan

en: Torrent: Total size
tr: Torrent: Toplam boyut

en: Torrent: Total size in bytes
tr: Torrent: Bayt olarak toplam boyut

en: Torrent: Total size in GB
tr: Torrent: GB olarak toplam boyut

en: Torrent: Total size in KB
tr: Torrent: KB olarak toplam boyut

en: Torrent: Total size in MB
tr: Torrent: MB olarak toplam boyut

en: Version Information: Comments
tr: Sürüm Bilgisi: Yorum

en: Version Information: Company
tr: Sürüm Bilgisi: Şirket

en: Version Information: Copyright
tr: Sürüm Bilgisi: Telif hakkı

en: Version Information: Description
tr: Sürüm Bilgisi: Açıklama

en: Version Information: File Version
tr: Sürüm Bilgisi: Dosya sürümü

en: Version Information: Product
tr: Sürüm Bilgisi: Ürün

en: Version Information: Product Version
tr: Sürüm Bilgisi: Ürün sürümü

en: WMA Album
tr: WMA Albüm

en: WMA Album Artist
tr: WMA Albüm Sanatçısı

en: WMA Artist
tr: WMA Sanatçı

en: WMA Disc Number
tr: WMA Disk Numarası

en: WMA Total Discs
tr: WMA Toplam Disk

en: WMA Genre
tr: WMA Tarz

en: WMA Title
tr: WMA Başlık

en: WMA Track Number
tr: WMA Parça Numarası

en: WMA Total Tracks
tr: WMA Toplam Parça

en: WMA Year
tr: WMA Yıl

en: Custom alphabetic
tr: Özel alfabe

en: Custom numeric
tr: Özel rakamlar

en: Decimal digits
tr: Onluk rakamlar

en: English letters
tr: İngilizce harfler

en: Roman numerals
tr: Romen rakamları

en: Simplified Chinese
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Pascal Script Compile
tr: Pascal Betik Derleme

en: Exception
tr: İstisna

en: Pascal Script Execute
tr: Pascal Betik Yürütme

en: Included file not found: %s
tr: İçeren dosya bulunmadı: %s

en: Line
tr: Satır

en: Unknown error (check units and libraries)
tr: Bilinmeyen hata (birim ve kitaplıkları denetleyin)

en: Preset file not found:
tr: Şablon dosyası bulunmadı:

en: Failed to load a preset.
tr: Şablon yükleme başarısız oldu.

en: Failed to save a preset.
tr: Şablon kaydetme başarısız oldu.

en: Not able to create a directory for a license file.
tr: Lisans dosyası için dizin oluşturulamıyor.

en: Contact email
tr: İletişim e-postası

en: Contact name
tr: İletişim adı

en: Failed to delete file:
tr: Dosya silme başarısız:

en: Failed to load license data:
tr: Lisans tarihi yüklemesi başarısız:

en: Failed to save license data:
tr: Lisans tarihi kaydetme başarısız:

en: Issue date
tr: Hata tarihi

en: License
tr: Lisans

en: Licensed to
tr: Lisans sahibi

en: License has been blacklisted.
tr: Lisans kara listeye alınmış.

en: License expiry
tr: Lisans süresi sonu

en: License has expired.
tr: Lisansın süresi doldu.

en: License is invalid!
tr: Lisans geçersiz!

en: Failed to load the license.
tr: Lisan yükleme başarısız oldu.

en: You need to renew the license in order to activate the product.
tr: Ürünü etkinleştirmek için lisansı yenilemeniz gerekli.

en: Failed to remove the license.
tr: Lisans kaldırma başarısız oldu.

en: License has been removed.
tr: Lisans başarıyla kaldırıldı.

en: Your license is outside of the upgrade period.
tr: Lisansınız yükseltme dönemi dışında.

en: Number of computers
tr: Bilgisayar sayısı

en: Registration code is invalid.
tr: Kayıt kodu geçersiz.

en: Registration file not found.
tr: Kayıt dosyası bulunmadı.

en: Failed to read registration file.
tr: Kayıt dosyasının okunması başarısız oldu.

en: Registration has been successful!
tr: Kayıt başarıyla gerçekleştirildi!

en: Upgrade expiry
tr: Yükseltme süresi sonu

[ctx: urenfiles.srenstatusok]
en: OK
tr: Tamam

en: Duplicate in the list
tr: Listede yinelenen

en: New path exceeds the length limit
tr: Yeni yol uzunluk sınırını aşıyor

en: Destination file already exists
tr: Hedef dosya zaten var

en: Contains invalid characters
tr: Geçersiz karakter içeriyor

en: Parent path changed earlier in the list
tr: Üst dizin listede daha önce değiştirildi

en: Add text padding to length %s with "%s" characters
tr: %s uzunluğu "%s" karakteriyle doldur

en: Add zero padding to length %s
tr: %s uzunluğu sıfır ile doldur

en: after
tr: sonuna

en: all
tr: tümü

en: all characters except
tr: bunlar hariç tümü

en: All lower case
tr: Tümü küçük harf

en: All upper case
tr: Tümü büyük harf

en: and pad to length
tr: ve uzunluğa doldur

en: append
tr: ilave et

en: Append new extension
tr: Yeni uzantı ekle

en: as Prefix
tr: Önek olarak

en: as Suffix
tr: Sonek olarak

en: at Position
tr: Konumuna

[ctx: urulesex.s_rules_autocaseadjustment]
en: Auto case adjustment
tr: Otomatik harf boyutu

en: before
tr: önüne

en: Cannot edit rule configuration.
tr: Kural yapılandırması düzenlenemiyor.

en: Capitalize and preserve
tr: İlk harfi büyüt ve koru

en: Capitalize every word
tr: Sözcüklerin ilk harfini büyüt

en: case sensitive
tr: büyük/küçük duyarlı

en: Change extension to
tr: Uzantıyı şöyle değiştir

en: characters
tr: karakter

en: Convert to %s from %s
tr:  %s dönüştür %s'den

en: Custom long months
tr: Özel uzun ay

en: Custom short months
tr: Özel kısa ay

[ctx: myrulesex.s_rules_delete]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: myrulesex.s_rules_delete_current_name]
en: Delete current name
tr: Geçerli adı sil

en: delimiters
tr: ayırıcı

en: Detect using binary signature
tr: İkili imza kullanarak algıla

en: everywhere
tr: her yer

en: exact pattern of delimiters
tr: Ayırıcıların tam düzeni

en: Extension lower case
tr: Uzantı küçük harfli

en: Extension upper case
tr: Uzantı büyük harfli

en: files
tr: dosya

en: file(s) to
tr: dosya(lar) şuna

en: file(s) with
tr: dosya(lar) ile

en: first
tr: ilk

[ctx: myrulesex.s_rules_first_letter_capital]
en: First letter capital
tr: İlk harfi büyük

en: Fix spaces
tr: Boşlukları düzelt

en: Force case fragments
tr: Harf bölümlerini zorla

en: from Delimiter
tr: Ayırıcıdan

en: from Position
tr: Konumdan

[ctx: myrulesex.s_rules_insert]
en: Insert
tr: Ekle

en: Insert space in front of capitals
tr: Büyük harften önce boşluk ekle

en: Invert case
tr: Harf dönüştür

en: last
tr: son

[ctx: myrulesex.s_rules_leading]
en: leading
tr: başlangıç

en: leave delimiter
tr: ayırıcı bırak

en: Left side
tr: Sol taraf

en: new names are not defined
tr: yeni adlar tanımlanmadı

en: New pattern
tr: Yeni düzen

en: Normalize spaces
tr: Boşlukları normalleştir

en: parts
tr: parça

en: positions
tr: konum

en: Prefix names of
tr: Adının öneki

en: Prepare for SharePoint
tr: SharePoint için hazırla

[ctx: urulesex.s_rules_randomwithlengthusingcharacters]
en: Random with length %s using characters "%s"
tr: %s uzunluğa "%s" karakterleriyle rasgele doldur

[ctx: myrulesex.s_rules_remove]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: urulesex.s_rules_removezeropadding]
en: Remove zero padding
tr: Sıfır dolgusunu kaldır

en: Remove extension
tr: Uzantıyı kaldır

en: repeat
tr: yinele

[ctx: myrulesex.s_rules_replace]
en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace expression
tr: İfade değiştir

en: Replace with spaces
tr: Boşluk ile değiştir

en: replacing current name
tr: geçerli adın değişimi

en: reset index every
tr: tüm dizini sıfırla

en: reset index if file name changes
tr: dosya adı değişirse dizini sıfırla

en: reset index if folder changes
tr: klasör değişirse dizini sıfırla

en: Right side
tr: Sağ taraf

en: right-to-left
tr: sağdan sola

en: Incremental from
tr: Artış başlangıcı

en: Random with length
tr: Uzunlukla rasgele

en: Set names of
tr: Adlarını düzenle

[ctx: urulesex.s_rules_skipextension]
en: Skip extension
tr: Uzantıyı atla

en: skip extension
tr: uzantıyı atla

en: skip versions
tr: sürümleri atla

en: Split by
tr: Şununla böl

en: step
tr: adım

[ctx: myrulesex.s_rules_strip]
en: Strip
tr: Çıkart

en: Strip out contents of brackets
tr: Parantez içeriğini çıkart

en: Suffix names of
tr: Adlarının soneki

[ctx: myrulesex.s_rules_trailing]
en: trailing
tr: bitiş

en: Transliterate
tr: Farklı Alfabe

en: try unique
tr: bağımsız dene

en: until Count reaches
tr: Miktara ulaşınca

en: until Delimiter
tr: Ayırıcıya kadar

en: until the End
tr: Sonuna kadar

en: using "%s" system with "%s" symbols
tr: "%s" sistemini "%s" simgeleriyle kullan

en: using "%s" system
tr: "%s" sistemini kullan

en: using wildcards
tr: joker karakter kullan

en: Rule configuration uses deprecated random serialization, please use a separate dedicated rule instead.
tr: Kural yapılandırması kullanımdan kaldırılmış rasgele numaralandırma kullanıyor, lütfen bunun yerine ayrı bir özel kural kullanın.

[ctx: urulesex.s_rules_wholewordsonly]
en: Whole words only
tr: Sözcüğün tamamı

en: whole words
tr: sözcüğün tamamı

en: with
tr: şununla

en: Selected folder does not exist!
    
    %s
tr: Seçilen klasör mevcut değil!
    
    %s

en: Meta tags are currently disabled.
    
    Do you want to enable them?
tr: Meta etiketler devre dışı.
    
    Bunu etkinleştirmek ister misiniz?

en: Would you like to open a Quick Guide?
tr: Hızlı Kılavuz'u açmak ister misiniz?

en: Folders: %d scanned, %d selected.
tr: Klasör: %d tarandı, %d seçildi.

[ctx: mystrings.msg_browsegotofoldercaption]
en: Go To Folder
tr: Klasöre Git

en: Enter a full path to the folder that you want to go to:
tr: Gitmek istediğiniz klasöre tam bir yol girin:

en: Failed to change current working directory.
tr: Geçerli çalışma dizini değiştirilemedi.

en: Operation of Copying and Cutting Files will place selected files into the Clipboard for later usage.
    Note: All files will be pasted into the same directory no matter where they were initially located!
    
    Are you sure you want to proceed?
tr: Dosyaların Kopyalanması ve Kesilmesi İşlemi, daha sonra kullanmak üzere seçilen dosyaları Pano'ya yerleştirir.
    Not: Tüm dosyalar başlangıçta nerede olduklarına bakılmaksızın aynı dizine yapıştırılır!
    
    Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: INVALID FORMAT
tr: GEÇERSİZ BİÇİM

en: Rule Comment
tr: Kural Yorumu

en: Enter a comment for the rule:
tr: Kural için bir yorum gir:

en: File already exists!
    Overwrite it?
tr: Dosya zaten var!
    Üzerine yazılsın mı?

en: Total: %d
    Marked: %d
    Selected: %d
tr: Toplam: %d
    İşaretlenen: %d
    Seçilen: %d

en: Do you want to fix conflicting new names for %s files?
    
    This operation may take several minutes...
tr: Çakışan %s dosyanın yeni adlarını düzeltmek ister misiniz?
    
    Bu işlem birkaç dakika sürebilir...

en: Go To Line
tr: Satıra Git

en: Enter the line number:
tr: Satır numarasını gir:

en: Hint: You can check the details by enabling the "Error" column.
tr: İpucu: "Hata" sütununu etkinleştirerek ayrıntıları kontrol edebilirsiniz.

en: You are launching ReNamer for the first time.
tr: ReNamer'ı ilk defa başlatıyorsunuz.

en: %d new filename(s) out of %d in the list were changed!
tr: %d yeni dosya adı %d adetlik listeden değiştirildi!

en: Nothing to rename!
tr: Hiçbir ad değiştirilmedi!

en: Operation failed due to an error:
tr: İşlem bir hata sonucu başarısız oldu:

en: Original Path: %s
    New Path: %s
    
    New Name is already taken by another file, delete that file permanently?
tr: Özgün Yol: %s
    Yeni Yol: %s
    
    Yeni ad başka bir dosya tarafından alındı, bu dosya kalıcı olarak silinsin mi?

en: Compiled successfully!
tr: Başarıyla derlendi!

en: No Saved Scripts were found!
tr: Kayıtlı Betik bulunamadı!

[ctx: mystrings.msg_pascalscriptsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
tr: Hatalı Ad!

en: Enter a name for a script:
tr: Betik için bir ad gir:

en: Save Script
tr: Betiği Kaydet

en: Delete "%s" preset?
tr: Şablon "%s" silinsin mi?

en: You are about to edit Preset file(s) manualy!
    If you are not sure in what you're doing - press Cancel.
    
    Proceed with this action?
tr: Şablon dosya(lar)ını el ile değiştirmek üzeresiniz.
    Ne yaptığınızdan tam olarak emin değilseniz İptal'e basın.
    
    Bu eyleme devam edilsin mi?

en: Could not copy the "%s" preset!
tr: Şablon "%s" kopyalanamıyor!

en: Could not delete the "%s" preset!
tr: Şablon "%s" silinemiyor!

en: Could not rename the "%s" preset!
tr: Şablon "%s" yeniden adlandırılamıyor!

en: New Name:
tr: Yeni Ad:

en: Rename Preset
tr: Şablon Adını Değiştir

en: Preview process has been terminated due to a critical error:
    
    %s
tr: Kritik bir hata nedeniyle önizleme işlemi sonlandırıldı:
    
    %s

en: %d file(s) failed to rename!
tr: %d dosya adının değişimi başarısız oldu!

en: All New Names are empty!
    
    Hint: Configure the Rules and click Preview button.
tr: Tüm Yeni Adlar boş!
    
    İpucu: Kuralları yapılandırıp Önizle'ye basın.

en: %d file(s) skipped because unchanged.
tr: %d dosya atlandı çünkü değişiklik yapılmadı.

en: %d file(s) skipped because unmarked.
tr: %d dosya atlandı çünkü bunlar işaretlenmedi.

en: %d file(s) successfully renamed.
tr: %d dosya başarıyla yeniden adlandırıldı.

en: Use this rule to change the case of the filename.
tr: Dosya adının harflerini değiştirmek için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to clean up the filename.
tr: Dosya adını temizlemek için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to delete text from the filename.
tr: Dosya adlarından metin silmek için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to change extension of the file.
tr: Dosya adı uzantısını değiştirmek için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to insert text into the filename.
tr: Dosya adına metin eklemek için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to add or remove padding in number sequences.
tr: Dosya adı için sayı dizisi dolgusu eklemek veya kaldırmak için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to script a user defined manipulations with filename.
tr: Dosya adını kullanıcı tanımlı müdahalelerle kodlamak için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to insert random sequences of characters into the filename.
tr: Dosya adı için rasgele dizi dolgusu eklemek veya kaldırmak için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to separate parts of the filename and rearrange them in a new pattern.
tr: Dosya adının bölümlerini ayırmak ve yeni bir düzende yeniden oluşturmak için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to change format of date/time values in the filename.
tr: Dosya adındaki tarih/saat değerlerinin biçimini değiştirmek için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to replace text in the filename using regular expressions.
tr: Dosya adındaki metni Düzenli İfadeler kullanarak değiştirmek için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to remove text from the filename.
tr: Dosya adından metin kaldırmak için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to replace text in the filename.
tr: Dosya adındaki metni değiştirmek için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to serialize the filename (add incremental numbers).
tr: Dosya adını seri hale getirmek için bu kuralı kullanın (artan sayılar ekleyin).

en: Use this rule to strip sets of characters from the filename.
tr: Dosya adından karakter kümelerini çıkarmak için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to transliterate letters in the filename from one language into another.
tr: Dosya adındaki harfleri bir dilden diğerine çevirmek için bu kuralı kullanın.

en: Use this rule to assign names of files to the lines of text.
tr: Dosyaların adlarını metin satırlarına atamak için bu kuralı kullanın.

en: Please select a folder:
tr: Lütfen bir klasör seçin:

en: Are you sure you want to execute shell action on %d files?
tr: %d dosyada kabuk eylemi yürütmek istediğinize emin misiniz?

en: Could not open the following file:
    
    %s
    
    Error: %s (%d).
tr: Aşağıdaki dosya açılamıyor:
    
    %s
    
    Hata: %s (%d).

[ctx: mystrings.msg_translitsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
tr: Hatalı Ad!

en: Enter a name for a translit:
tr: Dönüşüm için bir ad girin:

en: Save Translit
tr: Dönüşümü Kaydet

en: Are you sure you want to undo renaming operation for %d file(s)?
    
    Hint: You can check undo paths by enabling the "Old Path" column.
tr: %d dosya için yeniden adlandırma işlemini geri almak istediğinize emin misiniz?
    
    İpucu: "Eski Yol" sütununu etkinleştirerek geri alma yollarını kontrol edebilirsiniz.

en: Nothing to undo!
tr: Hiçbir şey geri alınmadı!

en: Undo operation results:
    
    %d out of %d file(s) restored successfully!
tr: Geri alma işleminin sonucu:
    
    %d dosya geri yüklendi, toplam %d dosyadan!

en: Seems that ReNamer is currently running.
    Please close it, before continuing...
tr: Görünen o ki ReNamer halihazırda çalışıyor.
    Lütfen, devam etmeden önce bunu kapatın.

en: %d of which have a duplicate in the list.
tr: %d adetinin listede bir kopyası var.

en: %d of which conflict with an existing file.
tr: %d adedi bir başka doysa ile çakışıyor.

en: %d of which contain invalid characters.
tr: %d adedi geçersiz karakter içeriyor.

en: %d of which have a parent path changed earlier in the list.
tr: %d adedinin üst dizini, listede daha öncesinden değiştirildi.

en: Successfully validated!
tr: Başarıyla doğrulandı!

en: Do you want to validate %s files?
    
    This operation may take several minutes...
tr: %s dosyayı doğrulamak istiyor musunuz?
    
    Bu işlem, birkaç dakika sürebilir...

en: Validation has failed due to issues with %d file(s).
tr: %d dosya için doğrulama işlemi, bir hata sonucu başarısız oldu.

[ctx: mystrings.name_addrule]
en: Add Rule
tr: Kural Ekle

[ctx: mystrings.name_addrulestext]
en: Click here to add a rule
tr: Kural eklemek için buraya tıklayın

en: Add to ReNamer
tr: ReNamer'a ekle

en: Line = %d, Position = %d, Right = %d, Selection = %d
tr: Satır = %d, Konum = %d, Hak = %d, Seçim = %d

en: Browse Scripts...
tr: Betiklere Gözat...

en: Browse Translits...
tr: Dönüşümlere Gözat...

[ctx: mystrings.name_cancelsorting]
en: Cancel Sorting
tr: Sıralamayı İptal Et

[ctx: mystrings.name_dragfilestext]
en: Drag your files here
tr: Dosyaları buraya sürükleyin

[ctx: mystrings.name_editrule]
en: Edit Rule
tr: Kuralı Düzenle

en: %s files
tr: %s dosya

en: %s files (%s)
tr: %s dosya (%s)

[ctx: mystrings.name_filters]
en: Filters
tr: Filtreler

[ctx: mystrings.name_loadwithpreset]
en: Load with Preset
tr: Şablon ile Yükle

[ctx: mystrings.name_markbymaskcaption]
en: Mark by Mask
tr: Maske ile İşaretle

[ctx: mystrings.name_markbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
tr: Birden çok maske noktalı virgülle ayrılabilir. Örneğin: *.jpg;*.doc
    
    Maske:

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

[ctx: mystrings.name_rename]
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

[ctx: mystrings.name_renamewithpreset]
en: Rename with Preset
tr: Şablon ile Adlandır

en: Case
tr: Harf

en: Clean Up
tr: Temizle

[ctx: mystrings.name_rule_delete]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: mystrings.name_rule_extension]
en: Extension
tr: Uzantı

[ctx: mystrings.name_rule_insert]
en: Insert
tr: Ekle

en: Padding
tr: Dolgu

en: Pascal Script
tr: Pascal Betiği

en: Randomize
tr: Rasgele

en: Rearrange
tr: Sırala

en: Reformat Date
tr: Tarih Biçimi

en: Regular Expressions
tr: Düzenli İfadeler

[ctx: mystrings.name_rule_remove]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: mystrings.name_rule_replace]
en: Replace
tr: Değiştir

en: Serialize
tr: Numaralandır

[ctx: mystrings.name_rule_strip]
en: Strip
tr: Çıkart

en: Translit
tr: Dönüştür

en: User Input
tr: Kullanıcı Girişi

en: Save Rule
tr: Kuralı Kaydet

en: Save Script...
tr: Betiği Kaydet...

en: Save Translit...
tr: Dönüşümü Kaydet...

[ctx: mystrings.name_selectbyextensioncaption]
en: Select by Extension
tr: Uzantıyla Seç

en: Multiple extensions can be separated by semicolons. For example: jpg;doc
    
    Extensions (without dots):
tr: Birden çok uzantı noktalı virgülle ayrılabilir. Örneğin: jpg;doc
    
    Uzantı (nokta olmadan):

en: Select by Filename Length
tr: Dosya Adı Uzunluğuyla Seç

en: More than N characters:
tr: N Adet Karakterden Fazla:

[ctx: mystrings.name_selectbymaskcaption]
en: Select by Mask
tr: Maskeyle Seç

[ctx: mystrings.name_selectbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
tr: Birden çok maske noktalı virgülle ayrılabilir. Örneğin: *.jpg;*.doc
    
    Maske:

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo %d file(s)
tr: %d dosyayı geri al

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Any file
tr: Herhangi bir dosya

en: Archives
tr: Arşivler

en: Batch file
tr: Topli İş dosyaları

en: comma separated
tr: virgülle ayrılmış

en: Documents
tr: Belgeler

en: Music
tr: Müzik

en: Pictures
tr: Resimler

en: Play list
tr: Çalma listeleri

[ctx: ustrings.sfilterspresets]
en: Presets
tr: Şablonlar

en: tab separated
tr: sekmeyle ayrılmış

en: Text files
tr: Metin belgeleri

en: Text list
tr: Metin listeleri
