ReNamer - en to it translation catalogue (890 entries)

en: Save current preset?
it: Vuoi salvare la predisposizione attuale?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to remove this limit?
it: Vuoi acquistare la versione "Pro" per rimuovere questo limite?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to unlock this feature?
it: Vuoi acquistare la versione "Pro" per sbloccare queste funzioni?

en: Are you sure you want to unregister the product?
    
    This will remove your license and deactivate the "Pro" version.
it: Sei sicuro di voler cancellare la registrazione del prodotto?
    
    Questo eliminerà la licenza e disattiverà la versione "Pro".

en: This feature is not available in this version.
it: Questa funzione non è disponibile in questa versione.

[ctx: mainform.s_free_license_note]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
it: Questa applicazione può essere usata e distribuita SOLO per scopi non commerciali e con attribuzioni appropriate.

en: This version is limited to a maximum of %s presets.
it: Questa versione è limitata ad un massimo di %s predisposizioni.

en: This version is limited to a maximum of %s rules.
it: Questa versione è limitata ad un massimo di %s regole.

en: (non-commercial use only)
it: (solo uso non commerciale)

en: For more information please read full license code
it: Per ulteriori informazioni, leggere la licenza

en: This version does not support presets directory structure.
it: Questa versione non supporta la struttura della cartelle di preselezione.

en: Active filter settings
it: Impostazioni dei filtri attivi

en: Loaded preset
it: Predisposizioni caricate

en: Loaded preset (modified)
it: Predisposizioni caricate (modifiche)

en: Created %d preset links.
it: Creati %d collegamenti di preselezione.

en: COPY
it: COPIA

en: Add your code here
it: Aggiungi il codice qui

en: Hold %s when loading a script to insert it inline
it: Mantieni %s quando carichi uno script per inserirlo in linea

en: Press %s for code completion
it: Premi %s per completare il codice

en: Any single character
it: Qualsiasi carattere

en: A set of 3 of any characters
it: Un gruppo di 3 caratteri

en: One or more of any characters
it: Uno o più caratteri

en: One or more of any characters, grouped into subexpression
it: Uno o più caratteri, raggruppati in sottoespressioni

en: One or more of any characters, but fewer as possible
it: Uno o più caratteri, ma il meno possibile

en: A set of 2 to 4 of any characters
it: Un gruppo da 2 a 4 caratteri

en: A set of 3 or more of any characters
it: Un gruppo di 3 o più caratteri

en: Zero or more of any characters
it: Zero o più caratteri

en: Any single character from the list (e.g. "a" or "b" or "c")
it: Un carattere della lista (esempio: "a" o "b" o "c")

en: Any one occurrence of the alternatives (e.g. "aa" or "bb" or "cc")
it: Una occorrenza delle alternative (esempio: "aa" o "bb" o "cc")

en: Any single character from the range (e.g. "a" to "z")
it: Un carattere dell'intervallo (esempio: da "a" a "z")

en: End of the input text
it: Fine del testo di ingresso

en: Use an escape character to match an actual backslash "\"
it: Usa un carattere escape per abbinare un backslash reale "\"

en: Any single character except the ones from the list
it: Un carattere eccetto quelli della lista

en: Any single space character (space, tab, new line)
it: Un carattere spazio (spazio, tab, nuova riga)

en: Start of the input text
it: Inizio del testo di ingresso

en: Word boundary
it: Termine della parola

en: Any single alphanumeric character (including an underscore)
it: Qualsiasi carattere alfanumerico (sottolineato)

en: Failed to apply system settings.
it: Impossibile applicare le impostazioni di sistema.

en: (Try to start the program as administrator to apply these settings)
it: (Prova ad avviare il programma come amministratore per applicare queste impostazioni)

en: Real-time update of the preview can be dangerous and its use is not recommended!
    
    It will cause graphical updates to the GUI during preview for every processed file but will also respond to any user activity such as mouse clicks and keyboard button presses. Beware, any accidental actions generated during a preview as a result of user activity within the application will interfere with the preview process and can cause unpredictable behavior.
it: L'aggiornamento in tempo reale dell'anteprima può essere pericoloso ed il suo uso non è consigliato!
    
    Ciò causerà aggiornamenti grafici alla GUI durante l'anteprima per ogni file elaborato, ma risponde anche ad ogni attività dell'utente, come il clic del mouse e la pressione dei pulsanti sulla tastiera. Attenzione, le azioni accidentali generate durante l'anteprima come il risultato dell'attività dell'utente nell'applicazione interferiscono con il processo di anteprima e può causare un comportamento imprevedibile.

[ctx: tform_about.caption]
en: About
it: Info

en: Author:
it: Autore:

en: Date:
it: Data:

en: Version:
it: Versione:

en: Website:
it: Sito web:

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_add.caption]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: tform_addpaths.caption]
en: Add Paths
it: Aggiungi percorsi

[ctx: tform_addpaths.checkbox_workingdir.caption]
en: Working directory:
it: Cartella di lavoro:

en: Enter file paths:
it: Inserisci i percorsi di file:

[ctx: TFORM_ADDRULE.BITBTN_ADD.CAPTION]
en: Add Rule
it: Aggiungi regola

[ctx: tform_addrule.bitbtn_close.caption]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: TFORM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Configuration:
it: Configurazione:

en: Description
it: Descrizione

en: Apply Rules
it: Applica regole

[ctx: tform_analyze.caption]
en: Analyze
it: Analizza

en: Apply rules for each line
it: Applica le regole ad ogni riga

en: Automatically apply rules
it: Applica regole automaticamente

en: Line wrap
it: Riga a capo

en: Enter text that you wish to analyze:
it: Inserisci il testo da analizzare:

en: Text after applying rules:
it: Il testo dopo l'applicazione delle regole:

[ctx: TFORM_BROWSE.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: tform_browse.bitbtn_ok.caption]
en: Add Folders
it: Aggiungi cartelle

en: Browse
it: Sfoglia

en: Show hidden folders
it: Mostra cartelle nascoste

en: Show system folders
it: Mostra cartelle di sistema

en: Select folders that you want to add:
it: Seleziona cartelle da aggiungere :

en: Collapse All
it: Comprimi tutto

en: Explore selected folder
it: Esplora cartella selezionata

[ctx: TFORM_BROWSE.MENUITEM_GOTOFOLDER.CAPTION]
en: Go To Folder
it: Vai alla cartella

en: Refresh Tree
it: Aggiorna albero

[ctx: tform_browse.sb_gotofolder.caption]
en: Go To
it: Vai a

[ctx: tform_browse.speedbutton_filtersettings.caption]
en: Filter Settings
it: Impostazioni filtro

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_save.caption]
en: Save
it: Salva

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.CAPTION]
en: Filter Settings
it: Impostazioni filtro

en: Apply only to the file name, instead of full path.
it: Applica solo al nome file, e non al percorso.

en: Add files within folders
it: Aggiungi i file all'interno delle cartelle

en: Add folders as files
it: Aggiungi le cartelle come i file

en: Include hidden items
it: Includi elementi nascosti

en: Include subfolders
it: Includi le sottocartelle

en: Include system items
it: Includi elementi di sistema

[ctx: tform_filtersettings.checkbox_saveasdefault.caption]
en: Save as default for future sessions
it: Salva come predefinito per le future sessioni

en: Skip root folders when added as files
it: Ignora cartelle radice se aggiungi un file

en: Default behavior for adding folders:
it: Azione predefinita per l'aggiunta di cartelle:

en: Masks:
it: Maschere:

en: Exclude:
it: Escludi:

en: Include:
it: Includi:

[ctx: tform_filtersettings.label_masksnote.caption]
en: Note: separate multiple masks with ";" (semicolons).
it: Nota: separa più maschere con ";" (punto e virgola).

[ctx: TFORM_FOLDERWARNING.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
it: Annulla

en: Continue
it: Continua

en: Warning: Renaming Folders
it: Attenzione : Rinomina le cartelle

en: Never show this warning
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Renaming a folder also affects all of its content. A problem can occur if you try to rename folders and their content in a single run. Items in the renaming list are processed from top to bottom. The order of items in this case is extremely important for successful renaming.
it: La rinomina di una cartella influisce anche tutto il suo contenuto. Se si tenta di rinominare le cartelle con il contenuto in un solo passaggio può verificarsi un problema. Le voci nella lista vengono elaborate dall'alto verso il basso. In questo caso l'ordine degli elementi è estremamente importante per la rinomina.

en: Parent folders must always appear below their contained items. This can be easily achieved by sorting items in descending order by the Folder or Path column.
it: Le cartelle principali devono sempre apparire sotto le voci del loro contenuto. Questo può essere facilmente raggiunto ordinando gli elementi in ordine decrescente in base alla colonna della Cartella o del Percorso.

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ABOUT.CAPTION]
en: About
it: Info

en: Add Files
it: Aggiungi i file

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ADDFOLDERS.CAPTION]
en: Add Folders
it: Aggiungi cartelle

[ctx: tform_main.action_addpaths.caption]
en: Add Paths
it: Aggiungi percorsi

en: Analyze sample text
it: Analizza il testo d'esempio

en: Apply rules to the clipboard
it: Applica le regole agli Appunti

en: Autosize columns
it: Dimensione automatica colonne

en: Count marked and selected files
it: Numero dei file marcati e selezionati

en: Export as batch renaming file (full paths)
it: Esporta come file batch (percorso completo)

en: Export as batch renaming file (only names)
it: Esporta come file batch (solo i nomi)

en: Export file paths and new names
it: Esporta i percorsi dei file ed i nuovi nomi

en: Export file paths and undo paths
it: Esporta i percorsi dei file ed i percorsi dismessi

en: Export new names to clipboard
it: Esporta i nuovi nomi negli Appunti

en: Export paths to clipboard
it: Esporta i percorsi negli appunti

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
it: Filtri

en: Fix conflicting new names
it: Ripara i nomi in conflitto

en: Import file paths and new names
it: Importa i percorsi ed i nuovi nomi

en: Import files from text-list or play-list
it: Importa i file da una lista o play-list

en: Import new names from clipboard
it: Importa i nuovi nomi dagli Appunti

en: Manage...
it: Gestione...

en: New Instance
it: Nuova istanza

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: Paste Files
it: Incolla i file

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PRESETSAVE.CAPTION]
en: Save
it: Salva

en: Save As
it: Salva come

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: tform_main.action_register.caption]
en: Register
it: Registra

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_RENAME.CAPTION]
en: Rename
it: Rinomina

en: All Settings
it: Tutte le impostazioni

en: Sort by path for renaming folders
it: Ordina per percorso per rinominare le cartelle

en: Undo Renaming
it: Annulla rinomina

en: Unregister
it: Deregistra

en: Validate new names
it: Convalida i nuovi nomi

en: Rule
it: Regola

en: Statement
it: Stato

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Add Rule (above)
it: Aggiungi regola (sopra)

en: Add Rule (below)
it: Aggiungi regola (sotto)

en: Analyze Name
it: Analizza nome

en: Clear All
it: Cancella tutto

en: Clear Failed
it: Cancella non riusciti

en: Clear
it: Cancella

en: Clear Invalid
it: Cancella non validi

en: Clear Marked
it: Cancella marcati

en: Clear Not Marked
it: Cancella non marcati

en: Clear Renamed
it: Cancella rinominati

en: Clear Valid
it: Cancella validi

en: Duplicate Rule
it: Duplica regola

en: Edit New Name
it: Modifica nuovo nome

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_EDITRULE.CAPTION]
en: Edit Rule
it: Modifica regola

en: Exit
it: Esci

[ctx: tform_main.menuitem_help.caption]
en: Help
it: Aiuto

en: Invert Marking
it: Inverti marcatura

en: Invert Selection
it: Inverti selezione

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARK.CAPTION]
en: Mark
it: Marca

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARKBYMASK.CAPTION]
en: Mark by Mask
it: Marca per maschera

[ctx: tform_main.menuitem_marking.caption]
en: Mark
it: Marca

en: Mark Only Changed (Exc. Case)
it: Marca solo modificati (Ignora MAIUS/minus)

en: Mark Only Changed (Inc. Case)
it: Marca solo modificati (Includi MAIUS/minus)

en: Mark Only Selected
it: Marca solo selezionati

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEDOWN.CAPTION]
en: Down
it: Giù

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEUP.CAPTION]
en: Up
it: Su

en: Move
it: Sposta

[ctx: tform_main.menuitem_presets.caption]
en: Presets
it: Predisposizioni

en: Remove All Rules
it: Rimuovi tutte le regole

en: Remove Rule
it: Rimuovi regola

en: Remove Selected
it: Rimuovi selezionati

en: Move Down
it: Sposta giù

en: Move Up
it: Sposta su

en: Mark All
it: Marca tutto

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_RULESSELECTALL.CAPTION]
en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Unmark All
it: Deseleziona tutto

[ctx: tform_main.menuitem_selectall.caption]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYEXTENSION.CAPTION]
en: Select by Extension
it: Seleziona per estensione

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYMASK.CAPTION]
en: Select by Mask
it: Seleziona per maschera

en: Select by Name Length
it: Seleziona per lunghezza del nome

en: Select
it: Seleziona

[ctx: tform_main.menuitem_settings.caption]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: tform_main.menuitem_settingsgeneral.caption]
en: General
it: Generale

[ctx: tform_main.menuitem_settingsmetatags.caption]
en: Meta Tags
it: Etichette

en: Miscellaneous
it: Varie

[ctx: tform_main.menuitem_settingspreview.caption]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SETTINGSRENAME.CAPTION]
en: Rename
it: Rinomina

en: Unmark
it: Deseleziona

en: Import...
it: Importa...

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Clear Not Changed
it: Cancella non modificati

en: Copy Files to Clipboard
it: Copia i file negli Appunti

en: Copyrights
it: Copyright

[ctx: tform_main.mi_createpresetslinks.caption]
en: Create Links
it: Crea collegamenti

en: Cut Files to Clipboard
it: Taglia i file negli Appunti

en: Delete Files to Recycle Bin
it: Elimina i file nel Cestino

en: Export all columns to clipboard
it: Esporta tutte le colonne negli Appunti

en: File Properties
it: Proprietà file

[ctx: TFORM_MAIN.MI_FILESCOLUMNS_CANCELSORTING.CAPTION]
en: Cancel Sorting
it: Annulla ordinamento

en: Help (online)
it: Aiuto (online)

en: Version History
it: Cronologia versioni

[ctx: tform_main.mi_language.caption]
en: Language
it: Lingua

en: Lite vs Pro (online)
it: Lite o Pro (online)

en: Load
it: Carica

en: Open containing folder
it: Apri cartella contenente

en: Open File
it: Apri file

en: Open with Notepad
it: Apri con Blocco-note

en: Purchase (online)
it: Acquista (online)

en: Quick Guide
it: Guida rapida

en: Rescan
it: Riscansiona

en: Comment...
it: Commento...

en: Export to Clipboard
it: Esporta negli Appunti

en: User Manual
it: Manuale utente

[ctx: tform_main.toolbutton_addrule.caption]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_ANALYZE.CAPTION]
en: Analyze
it: Analizza

en: Columns
it: Colonne

en: Export
it: Esporta

en: Files
it: File

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
it: Filtri

[ctx: tform_main.toolbutton_movedownrule.caption]
en: Down
it: Giù

[ctx: tform_main.toolbutton_moveuprule.caption]
en: Up
it: Su

[ctx: tform_main.toolbutton_options.caption]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_REMOVERULE.CAPTION]
en: Remove
it: Rimuovi

en: State
it: Stato

en: Modified
it: Modifica

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[11].text]
en: Extension
it: Estensione

en: Name Digits
it: Nome cifre

en: Path Digits
it: Percorso cifre

en: Name Length
it: Lunghezza nome

en: New Name Length
it: Lunghezza nuovo nome

en: Exif Date
it: Data Exif

en: Old Path
it: Vecchio percorso

en: Path
it: Percorso

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[20].text]
en: Error
it: Errore

en: Folder
it: Cartella

en: Name
it: Nome

en: New Name
it: Nuovo nome

en: New Path
it: Nuovo percorso

en: Size
it: Dimensione

en: Size KB
it: Dimensione KB

en: Size MB
it: Dimensione MB

en: Created
it: Creato

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_INSERT.CAPTION]
en: Insert
it: Inserisci

[ctx: TFORM_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
it: Etichette

en: Note: Most of the tags can only work for files, not folders.
it: Nota : La maggior parte delle etichette funzionano solo per i file, non per le cartelle.

en: &Save
it: Salva

en: Save Preset
it: Salva predispozizione

en: Save Filter Settings with the preset?
it: Vuoi salvare le impostazioni del filtro con la predispozizione?

en: Overwrite existing preset:
it: Sovrascrivi predispozizione esistente:

en: Preset Name:
it: Nome predisposizione:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.BB_CREATELINKS.CAPTION]
en: Create Links
it: Crea collegamenti

en: Presets Links
it: Collegamenti predispozizioni

en: Please specify a folder where you want to place the links:
it: Specifica una cartella dove mettere i collegamenti:

en: Type of links:
it: Tipo di collegamento:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_LOAD.CAPTION]
en: Load with Preset
it: Carica con predisposizione

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_RENAME.CAPTION]
en: Rename with Preset
it: Rinomina con predisposizione

en: Browse for Folder
it: Sfoglia per cartella

en: Use "Send To" Folder
it: Usa la cartella "Invia A"

en: Presets Manager
it: Gestione predispozizione

[ctx: tform_presetsmanager.tb_append.hint]
en: Append Preset
it: Aggiungi predispozizione

[ctx: tform_presetsmanager.tb_copy.hint]
en: Duplicate Preset
it: Duplica predispozizione

[ctx: tform_presetsmanager.tb_delete.hint]
en: Delete Preset (Del)
it: Elimina predispozizione (Del)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_edit.hint]
en: Manually Edit Preset (F4)
it: Modifica manualmente predispozizione (F4)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_load.hint]
en: Load Preset (Enter)
it: Carica predispozizione (Enter)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_rename.hint]
en: Rename Preset (F2)
it: Rinomina prdisposizione (F2)

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_REGISTER.CAPTION]
en: Register
it: Registra

en: Registration
it: Registrazione

en: Please enter your registration code:
it: Inserisci li codice di registrazione :

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_SAVE.CAPTION]
en: Save
it: Salva

[ctx: TFORM_SETTINGS.CAPTION]
en: Settings
it: Impostazioni

en: Folders also have extensions, process them as such
it: Le cartelle ed anche le estensioni, sono elaborate come tali

en: Highlight changed file names
it: Evidenzia i nomi dei file modificati

en: Must be successfully confirmed by user
it: Deve essere confermato dall'utente

en: Add to folders context menu
it: Aggiungi al menu contestuale delle cartelle

en: Add to "Send To" context menu
it: Aggiungi al menu contestuale "Invia A"

en: Stay on top of other windows
it: Sempre in primo piano

en: Auto preview when new files are added
it: Anteprima durante l'aggiunta dei file

en: Auto preview on change of rules configurations
it: Anteprima automatica quando si modificano le regole

en: Auto size table on change
it: Dimensione automatica della tabella durante la modifica

en: Clear files table on rename
it: Cancella la tabella dei file dopo la rinomina

en: Clear renamed files on rename
it: Cancella i file rinominati dopo la rinomina

en: Clear rules list on rename
it: Cancella lista regole dopo la rinomina

en: Close program after successful rename
it: Chiudi il programma dopo una rinomina

en: Display message on successful rename
it: Mostra un messaggio a rinomina riuscita

en: Fix conflicting new names on preview
it: Ripara i conflitti dei nuovi nomi nell'anteprima

en: MetaTag support
it: Supporto etichette

en: Overwrite files with New Names
it: Sovrascrivi i file con nuovi nomi

en: Real-time update of the preview
it: Aggiorna anteprima in tempo reale

en: Register preset extension (*.rnp)
it: Registra estensione predispozizione (*.rnp)

en: Remember position and size of major windows
it: Ricorda posizione e dimensione delle finestre principali

en: Save rules configuration on exit, load on startup
it: Salva le regole di configurazione all'uscita, caricale all'avvio

en: Show main toolbar
it: Mostra barra strumenti principale

en: Skip renaming of unchanged files
it: Ignora la ridenominazione dei file non modificati

en: Remember sorting options (files table)
it: Ricorda opzioni di ordinamento (tabella file)

en: Use natural order sorting algorithm (2-3 times slower)
it: Usa ordine naturale (2-3 volte più lento)

en: Validate new filenames on preview
it: Convalida i nuovi nomi nell'anteprima

en: Date Format:
it: Formato data :

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Example: file1, file2 ... file9, file10, file11, and so on.
it: Esempio: file1, file2 ... file9, file10, file11, e così via.

en: Note: disabling any of these options will increase performance when processing large amount of files.
it: Nota: la disattivazione di una di queste opzioni aumenterà le prestazioni durante l'elaborazione di grandi quantità di file.

en: Change text of "Click here to add a rule":
it: Modifica il testo per "Clicca qui per aggiungere una regola":

en: Change text of "Drag your files here":
it: Modifica il testo per "Trascina i file qui":

en: Note: formats will be saved only if validated successfully.
it: Nota: i formati vengono salvati solo dopo la convalida.

en: Configure Filter Settings
it: Configura le impostazioni del filtro

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.CAPTION]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.HINT]
en: Online Help (F1)
it: Aiuto online (F1)

en: Note: Disabling MetaTag support will increase performance when processing large amount of files.
it: Nota : la disattivazione del supporto MetaTag aumenterà le prestazioni durante l'elaborazione di grandi quantità di file.

en: Warning: Overwritten files will be deleted permanently.
it: Attenzione: i file sovrascritti verranno eliminati in modo permanente.

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_GENERAL.CAPTION]
en: General
it: Generale

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
it: Etichette

en: Misc.
it: Varie

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_RENAME.CAPTION]
en: Rename
it: Rinomina

en: Accept
it: Accetta

en: Lite vs Pro
it: Lite o Pro

en: Purchase
it: Acquista

en: Enter registration code
it: Inserisci il codice di registrazione

en: Terms of Use
it: Termini di utilizzo

en: Please be aware of the terms of use of this application:
it: Consulta i termini di utilizzo di questa applicazione:

en: For commercial use you must obtain a commercial license by going to the website. If you already hold a license please enter your registration code. Thank you for playing fair.
it: Per l'uso commerciale si deve ottenere una licenza andando sul sito web. Se ne avete già una, inserite il codice di registrazione. Grazie per aver provato ReNamer.

[ctx: TFORM_TERMSOFUSE.LABEL_NONCOMMERCIAL.CAPTION]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
it: Questa applicazione può essere utilizzata e distribuita solo per scopi non commerciali.

en: Please also consider purchasing a "Pro" version to support the future development of this application.
it: Prendete in considerazione anche l'acquisto di una versione "Pro" per sostenere il futuro sviluppo di questa applicazione.

en: Extension always lower case
it: Estensione sempre in minuscolo

en: Extension always upper case
it: Estensione sempre in MAIUSCOLO

en: Force case for fragments:
it: Forza frammenti maschera:

[ctx: tframe_rulecase.checkbox_caseskipextension.caption]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Case change:
it: Cambia maschera:

en: Hint: fragments separated with comma will be put in the same case as they are typed in this text box, for example: CD,DVD,DJ
it: Suggerimento: i frammenti separati da virgole saranno messi nella stessa maschera come sono inseriti in questa casella di testo, per esempio: CD,DVD,DJ

en: all lower case
it: tutto in minuscolo

en: ALL UPPER CASE
it: TUTTO IN MAIUSCOLO

en: Capitalize Every Word
it: Capitalizza ogni parola

en: Capitalize AND Preserve
it: Capitalizza E mantieni

[ctx: TFRAME_RULECASE.RB_CASEFIRSTLETTERCAPITAL.CAPTION]
en: First letter capital
it: Prima lettera in maiuscolo

en: iNVERT cASE
it: iNVERTI cASO

en: (none of the above)
it: (Niente di tutto questo)

en: Insert a space in front of capitalized letters (e.g. CamelCase)
it: Inserisci uno spazio davanti alle lettere in maiuscolo (esempio: CamelCase)

en: Normalize unicode spaces by replacing them with a standard space
it: Normalizza gli spazi unicode sostituendoli con uno spazio normale

en: Prepare for SharePoint (always inc. extension)
it: Prepara per SharePoint (sempre con estensione)

[ctx: TFRAME_RULECLEANUP.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: , (comma)
it: , (virgola)

en: . (dot)
it: . (punto)

en: Fix spaces: only one space at a time, no spaces on sides of basename
it: Ripara gli spazi: uno spazio alla volta, senza spazi sui lati del nome base

en: Skip number sequences, for example version 1.2.3.4
it: Ignora sequenze di numeri, per esempio versioni 1.2.3.4

en: Replace these characters with spaces:
it: Sostituisci questi caratteri con gli spazi:

en: Strip out content of brackets:
it: Togli il contenuto fra parentesi:

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETECURRENTNAME.CAPTION]
en: Delete current name
it: Elimina nome corrente

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deleterighttoleft.caption]
en: Right-to-left
it: Da destra a sinistra

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETESKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Do not remove delimiters
it: Non rimuovere i delimitatori

en: From:
it: Da:

en: Until:
it: Fino al:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromdelimiter.caption]
en: Delimiter:
it: Delimitatore:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromposition.caption]
en: Position:
it: Posizione:

en: Count:
it: Numero:

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.RADIOBUTTON_DELETEUNTILDELIMITER.CAPTION]
en: Delimiter:
it: Delimitatore:

en: Till the end
it: Fino alla fine

en: Detect using "binary signature"
it: Rileva con "firma binaria"

en: Append to the original filename
it: Aggiungi al nome originale

en: New Extension (without dot):
it: Nuova estensione (senza punto) :

en: Note: Some files may have multiple extensions matching their data type, for example: doc/ppt/xls have the same signature. Unrecognised files will remain unchanged. If this option is used, the new extension field is ignored.
it: Nota: Alcuni file possono avere più estensioni per lo stesso tipo di dati, ad esempio : doc/ppt/xls hanno la stessa firma. I file non riconosciuti rimarranno invariati. Se si utilizza questa opzione, il nuovo campo estensione viene ignorato.

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.caption]
en: Insert Meta Tag
it: Inserisci etichette

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.hint]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
it: Inserisci etichette (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTRIGHT.CAPTION]
en: Right-to-left
it: Da destra a sinistra

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Insert:
it: Inserisci:

en: Where:
it: Dove:

en: After text:
it: Dopo il testo:

en: Before text:
it: Prima del testo:

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.RADIOBUTTON_INSERTPOSITION.CAPTION]
en: Position:
it: Posizione:

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertprefix.caption]
en: Prefix
it: Prefisso

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertsuffix.caption]
en: Suffix
it: Suffisso

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
it: Sostituisci nome corrente

en: Add padding to length:
it: Aggiungi riempimento alla lunghezza:

en: Add zero padding to length:
it: Aggiungi riempimento zero alla lunghezza:

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_removezeropadding.caption]
en: Remove zero padding
it: Rimuovi riempimento zero

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Number sequences
it: Sequenze di numeri

en: Text padding
it: Riempimento testo

en: Padding characters:
it: Riempimento caratteri:

[ctx: tframe_rulepadding.label_position.caption]
en: Position:
it: Posizione:

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.caption]
en: Try to Compile
it: Prova a compilare

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.hint]
en: Try to Compile (Ctrl+T)
it: Prova a compilare (Ctrl+T)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.caption]
en: Go To
it: Vai a

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.hint]
en: Go To Line (Ctrl+G)
it: Vai alla riga (Ctrl+G)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.caption]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.hint]
en: Online Help (F1)
it: Aiuto online (F1)

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_UNIQUE.CAPTION]
en: Unique if possible
it: Solo se possibile

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_USEDIGITS.CAPTION]
en: Digits (0..9)
it: Cifre (0..9):

en: English letters (a..z)
it: Lettere inglesi (a..z)

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_USEUSERDEFINED.CAPTION]
en: User defined:
it: Definito dall'utente:

[ctx: tframe_rulerandomize.groupbox_characters.caption]
en: Characters to use:
it: Caratteri da usare:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.GROUPBOX_INSERTWHERE.CAPTION]
en: Insert where:
it: Dove inserire:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.LABEL_LENGTH.CAPTION]
en: Length of random sequence:
it: Lunghezza della sequenza casuale:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_POSITION.CAPTION]
en: Position:
it: Posizione:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_PREFIX.CAPTION]
en: Prefix
it: Prefisso

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
it: Sostituisci nome corrente

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_SUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
it: Suffisso

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_RIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Right-to-left
it: Da destra a sinistra

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Split using:
it: Dividi con:

en: New pattern:
it: Nuovo modello:

en: Hint: Use $1..$N to reference delimited parts in the new pattern, $-1..$-N to reference from the end, $0 for the original name.
it: Suggerimento: Usa $1..$N come riferimento alle parti delimitate nel nuovo modello, $-1..$-N come riferimento alle parti finali, $0 per il nome originale.

en: Delimiters
it: Delimitatori

en: Exact pattern of delimiters
it: Modello esatto dei delimitatori

en: Positions
it: Posizioni

[ctx: tframe_rulerearrange.sb_addseparator.hint]
en: Separate multiple items
it: Separa più elementi

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.SB_INSERTMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
it: Inserisci etichette (Ctrl+Ins)

en: Adjust time by:
it: Regola il tempo per:

[ctx: TFRAME_RULEREFORMATDATE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Use custom long months:
it: Usa mesi personalizzati lunghi:

en: Use custom short months:
it: Usa mesi personalizzati corti:

en: Match as whole words only
it: Corrispondenze solo come parole intere

en: Find date/time formats:
it: Trova formati data/ora:

en: Convert to date/time format:
it: Converti in formato data/ora:

[ctx: TFRAME_RULEREFORMATDATE.MENUITEM_ADDSEPARATOR.CAPTION]
en: Separate multiple items
it: Separa più elementi

en: Date/time format reference (online)
it: Riferimento formato data/ora (online)

en: Case-sensitive
it: MAIUSCOLO/minuscolo

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Hint: Use $1..$9 to reference subexpressions.
it: Suggerimento: Usa $1..$9 come riferimento alle sottoespressioni.

en: Expression:
it: Espressione:

[ctx: tframe_ruleregex.label5.caption]
en: Replace:
it: Sostituisci :

en: Insert expression (Ctrl+Ins)
it: Inserisci espressione (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.CAPTION]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.HINT]
en: Online Help (F1)
it: Aiuto online (F1)

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
it: MAIUSCOLO/minuscolo

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Interpret symbols '?', '*', '[', ']' as wildcards?
it: Vuoi impostare i simboli '?', '*', '[', ']' come caratteri jolly?

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_WHOLEWORDSONLY.CAPTION]
en: Whole words only
it: Solo parole intere

[ctx: tframe_ruleremove.label_removeoccurances.caption]
en: Occurrences:
it: Occorrenze:

en: Remove:
it: Rimuovi:

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removeall.caption]
en: All
it: Tutte

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removefirst.caption]
en: First
it: Prima

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removelast.caption]
en: Last
it: Ultima

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.SPEEDBUTTON_REMOVEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
it: Separa più elementi

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
it: MAIUSCOLO/minuscolo

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Interpret '?', '*', '[', ']' as wildcards and '$n' as backreferences?
it: Vuoi impostare '?', '*', '[', ']' come caratteri jolly e '$n' come sotto-riferimenti?

[ctx: tframe_rulereplace.checkbox_wholewordsonly.caption]
en: Whole words only
it: Solo parole intere

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEOCCURANCES.CAPTION]
en: Occurrences:
it: Occorrenze:

en: Find:
it: Trova:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEWITH.CAPTION]
en: Replace:
it: Sostituisci:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEALL.CAPTION]
en: All
it: Tutte

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEFIRST.CAPTION]
en: First
it: Prima

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACELAST.CAPTION]
en: Last
it: Ultima

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
it: Separa più elementi

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEWITHMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
it: Inserisci etichette (Ctrl+Ins)

en: Reset every:
it: Ripristina ogni:

en: Reset if file name changes
it: Ripristina se il nome del file cambia

en: Reset if folder changes
it: Ripristina se cambiano le cartelle

en: Pad with zeros to length:
it: Riempi con 0 (zeri) nella lunghezza:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

[ctx: tframe_ruleserialize.gb_insertwhere.caption]
en: Insert where:
it: Dove inserire:

en: Custom numbering symbols:
it: Personalizza numerazione simboli:

en: Index starts:
it: Inizio indice:

en: Numbering system:
it: Sistema di numerazione:

en: Repeat:
it: Ripeti:

en: Step:
it: Fase:

[ctx: tframe_ruleserialize.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
it: Sostituisci nome corrente

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPOSITION.CAPTION]
en: Position:
it: Posizione:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPREFIX.CAPTION]
en: Prefix
it: Prefisso

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZESUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
it: Suffisso

en: Strip all characters except selected
it: Togli tutti i caratteri eccetto quelli selezionati

en: English:
it: Inglese:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
it: MAIUSCOLO/minuscolo

en: Brackets:
it: Parentesi:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripdigits.caption]
en: Digits:
it: Cifre:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_STRIPSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Symbols:
it: Simboli:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripuserdefined.caption]
en: User defined:
it: Definito dall'utente:

[ctx: tframe_rulestrip.rb_whereeverywhere.caption]
en: Everywhere
it: Dovunque

[ctx: tframe_rulestrip.rb_whereleading.caption]
en: Leading
it: All'inizio

[ctx: tframe_rulestrip.rb_wheretrailing.caption]
en: Trailing
it: Alla fine

en: Alphabet
it: Alfabeto

[ctx: tframe_ruletranslit.checkbox_adjustcase.caption]
en: Auto case adjustment
it: Regolazione caso autoatico

[ctx: TFRAME_RULETRANSLIT.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Direction:
it: Direzione:

en: Hint:
it: Suggerimento:

en: Alphabet is a set of couples represented by letters and separated with an equal sign; they stand for translation of non-english characters to their english representation.
it: L'alfabeto è un gruppo di coppie rappresentate da lettere separate da un uguale (=); si distinguono per la traduzione di caratteri non inglesi nella rappresentazione inglese.

en: Backward
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: Type your new filenames here (one per line):
it: Digita i nuovi nomi qui (uno per riga):

en: Load from Text File
it: Carica da file di testo

en: Paste from Clipboard
it: Incolla dagli Appunti

en: Insert after the current name
it: Inserisci dopo il nome attuale

en: Insert in front of the current name
it: Inserisci davanti al nome attuale

en: Replace the current name
it: Sostituisci il nome attuale

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.SB_OPTIONS.CAPTION]
en: Options
it: Opzioni

en: Duration of an Audio file
it: Durata del file audio

en: Duration of an Audio file in minutes
it: Durata del file audio in minuti

en: Duration of an Audio file in seconds
it: Durata del file audio in secondi

en: AVI Duration in H:M:S format
it: Durata AVI in formato H:M:S

en: AVI Duration in Minutes
it: Durata AVI in minuti

en: AVI Duration in Seconds
it: Durata AVI in secondi

en: AVI Frames per Second
it: AVI, fotogrammi al secondo

en: AVI Height in Pixels
it: Altezza AVI in pixels

en: AVI Total amount of Frames
it: AVI, fotogrammi totali

en: AVI Video Codec
it: Codec video AVI

en: AVI Width in Pixels
it: Larghezza AVI in pixels

en: AVI Dimensions in WxH format
it: Dimensione AVI in formato WxH

en: Binary File Information: Description
it: Info file binario: Descrizione

en: Binary File Signature: Extension
it: Firma file binario: Estensione

en: Current Date
it: Data corrente

en: Summary Information: Author
it: Info di riepilogo : Autore

en: Summary Information: Number of Pages
it: Info di riepilogo: Numero di pagine

en: Summary Information: Subject
it: Info di riepilogo : Soggetto

en: Summary Information: Title
it: Info di riepilogo : Titolo

en: Email date sent in local time zone
it: Data di invio e-mail nel fuso orario locale

en: Email date sent in original time zone
it: Data di invio e-mail nel fuso orario originale

en: Email date sent in UTC time zone
it: Data di invio e-mail nel fuso orario UTC

en: Email sender
it: Mittente e-mail

en: Email subject
it: Soggetto e-mail

en: EXIF Original Date
it: Data originale EXIF

en: EXIF Image Description
it: Descrizione immagine EXIF

en: EXIF Camera Make
it: Marca fotocamera EXIF

en: EXIF Camera Model
it: Modello fotocamera EXIF

en: Base name of the file
it: Nome base del file

en: File created date
it: Data di creazione del file

en: File last modified date
it: Data ultima modifica del file

en: Short name in the 8.3 format
it: Nome corto in formato 8.3

en: Extension of the file
it: Estensione del file

en: Full name of the file
it: Nome completo del file

en: Full path of the file
it: Percorso completo del file

en: Name of the parent folder
it: Nome della cartella associata

en: Size of file
it: Dimensione del ile

en: Size of file in bytes
it: Dimensione del file in bytes

en: Size of file in GB
it: Dimensione del file in GB

en: Size of file in KB
it: Dimensione del file in KB

en: Size of file in MB
it: Dimensione del file in MB

en: FLAC Album
it: Album FLAC

en: FLAC Album Artist
it: Artista album FLAC

en: FLAC Artist
it: Artista FLAC

en: FLAC Disc Number
it: Numero disco FLAC

en: FLAC Total Discs
it: Totale dischi FLAC

en: FLAC Genre
it: Genere FLAC

en: FLAC Title
it: Titolo FLAC

en: FLAC Track Number
it: Numero tracce FLAC

en: FLAC Total Tracks
it: Tracce totali FLAC

en: FLAC Year
it: Anno FLAC

en: CRC32 Checksum of a file
it: Checksum CRC32 del file

en: MD5 Hash of a file
it: Valore MD5 del file

en: SHA1 Hash of a file
it: Valore SHA1 del file

en: SHA256 Hash of a file
it: Valore SHA256 del file

en: SHA512 Hash of a file
it: Valore SHA512 del file

en: Title tag extracted from an HTML file
it: Titolo estratto dal file HTML

en: Aspect Ratio of an image
it: Proporzioni dell'immagine

en: Height of an image in pixels
it: Altezza immagine in pixels

en: Amount of pixels in the image
it: Numero pixels nell'immagine

en: Width of an image in pixels
it: Larghezza immagine in pixels

en: Width and Height of an image in pixels
it: Larghezza ed altezza dell'immagine in pixels

en: IPTC Image Caption
it: Legenda immagine IPTC

en: IPTC City
it: Città IPTC

en: IPTC Image Headline
it: Titolo immagine IPTC

en: IPTC Location Name
it: Nome località IPTC

en: IPTC Object Name
it: Nome oggetto IPTC

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_album]
en: MP3 Album
it: Album MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_albumartist]
en: MP3 Album Artist
it: Artista album MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_artist]
en: MP3 Artist
it: Artista MP3

en: MP3 Disc Number
it: Numero disco MP3

en: MP3 Total Discs
it: Totale dischi MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_genre]
en: MP3 Genre
it: Genere MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_title]
en: MP3 Title
it: Titolo MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_trackno]
en: MP3 Track Number
it: Numero traccia MP3

en: MP3 Total Tracks
it: Tracce totali MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_year]
en: MP3 Year
it: Anno MP3

en: Outlook Message: Body Text
it: Messaggio Outlook: Corpo del testo

en: Outlook Message: Sent date from email header in local time zone
it: Messaggio Outlook: Data di invio intestazione e-mail nel fuso orario locale

en: Outlook Message: Sent date from email header in original time zone
it: Messaggio Outlook: Data di invio intestazione e-mail nel fuso orario originale

en: Outlook Message: Sent date from email header in UTC time zone
it: Messaggio Outlook: Data di invio intestazione e-mail nel fuso orario UTC

en: Outlook Message: Sent date in local time zone
it: Messaggio Outlook: Data di invio nel fuso orario locale

en: Outlook Message: Sent date in UTC time zone
it: Messaggio Outlook: Data di invio nel fuso orario UTC

[ctx: umetatags.s_metatag_outlook_messageid]
en: Outlook Message: ID
it: Messaggio Outlook: ID

en: Outlook Message: Sender
it: Messaggio Outlook: Mittente

en: Outlook Message: Subject
it: Messaggio Outlook: Soggetto

en: TIFF Date
it: Data TIFF

en: TIFF Description
it: Descrizione TIFF

en: TIFF Make
it: Marca del TIFF

en: TIFF Model
it: Modello TIFF

en: Torrent: Announce URL
it: Torrent: Segnala URL

en: Torrent: Comment
it: Torrent: Commento

en: Torrent: Number of files
it: Torrent: Numero dei file

en: Torrent: Creation date in local time zone
it: Torrent: Data di creazione nel fuso orario locale

en: Torrent: Creation date in UTC time zone
it: Torrent: Data di creazione nel fuso orario UTC

en: Torrent: Name
it: Torrent: Nome

en: Torrent: Publisher
it: Torrent: Editore

en: Torrent: Total size
it: Torrent: Dimensione totale

en: Torrent: Total size in bytes
it: Torrent: Dimensione totale in bytes

en: Torrent: Total size in GB
it: Torrent: Dimensione totale in GB

en: Torrent: Total size in KB
it: Torrent: Dimensione totale in KB

en: Torrent: Total size in MB
it: Torrent: Dimensione totale in MB

en: Version Information: Comments
it: Info versione: Commenti

en: Version Information: Company
it: Info versione: Società

en: Version Information: Copyright
it: Info versione: Copyright

en: Version Information: Description
it: Info versione: Descrizione

en: Version Information: File Version
it: Info versione: Versione file

en: Version Information: Product
it: Info version: Prodotto

en: Version Information: Product Version
it: Info versione: Versione prodotto

en: WMA Album
it: Album WMA

en: WMA Album Artist
it: Artista album WMA

en: WMA Artist
it: Artista WMA

en: WMA Disc Number
it: Numero disco WMA

en: WMA Total Discs
it: Totale dischi WMA

en: WMA Genre
it: Genere WMA

en: WMA Title
it: Titolo WMA

en: WMA Track Number
it: Numero traccia WMA

en: WMA Total Tracks
it: Tracce totali WMA

en: WMA Year
it: Anno WMA

en: Custom alphabetic
it: Personalizza alfabetico

en: Custom numeric
it: Personalizza numerico

en: Decimal digits
it: Cifre decimali

en: English letters
it: Lettere inglesi

en: Roman numerals
it: Numeri romani

en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

en: Pascal Script Compile
it: Compila script pascal

en: Exception
it: Eccezione

en: Pascal Script Execute
it: Esegui script pascal

en: Included file not found: %s
it: File incluso non trovato: %s

en: Line
it: Riga

en: Unknown error (check units and libraries)
it: Errore sconosciuto (verifica unità/librerie)

en: Preset file not found:
it: Predisposizione non trovata:

en: Failed to load a preset.
it: Impossibile caricare una preselezione.

en: Failed to save a preset.
it: Impossibile salvare una preselezione.

[ctx: uregistration.s_cannot_create_license_dir]
en: Not able to create a directory for a license file.
it: Impossibile creare una cartella per il file di licenza.

[ctx: uregistration.s_contact_email]
en: Contact email
it: Email del contatto

[ctx: uregistration.s_contact_name]
en: Contact name
it: Nome del contatto

en: Failed to delete file:
it: Impossibile eliminare il file:

en: Failed to load license data:
it: Impossibile caricare i dati della licenza:

en: Failed to save license data:
it: Impossibile salvare i dati della licenza:

[ctx: uregistration.s_issue_date]
en: Issue date
it: Data di emissione

[ctx: uregistration.s_license]
en: License
it: Licenza

[ctx: uregistration.s_licensed_to]
en: Licensed to
it: Registrato a

en: License has been blacklisted.
it: La licenza è stata inserita nella lista nera.

[ctx: uregistration.s_license_expiry]
en: License expiry
it: Scadenza della licence

[ctx: uregistration.s_license_has_expired]
en: License has expired.
it: La licenza è scaduta.

en: License is invalid!
it: Licenza non valida!

[ctx: uregistration.s_license_load_failed]
en: Failed to load the license.
it: Impossibile caricare la licenza.

en: You need to renew the license in order to activate the product.
it: È necessario rinnovare la licenza per attivare il prodotto.

[ctx: uregistration.s_license_remove_failed]
en: Failed to remove the license.
it: Impossibile rimuovere la licenza.

[ctx: uregistration.s_license_remove_ok]
en: License has been removed.
it: La licenza è stata rimossa.

en: Your license is outside of the upgrade period.
it: La licenza è fuori dal periodo di aggiornamento.

[ctx: uregistration.s_number_of_computers]
en: Number of computers
it: Numero di computer

[ctx: uregistration.s_registration_error]
en: Registration code is invalid.
it: Codice di registrazione non valido.

en: Registration file not found.
it: File di registrazione non trovato.

en: Failed to read registration file.
it: Impossibile leggere il file di registrazione.

[ctx: uregistration.s_registration_ok]
en: Registration has been successful!
it: Registrazione completata!

[ctx: uregistration.s_upgrade_expiry]
en: Upgrade expiry
it: Scadenza aggiornamento

en: Duplicate in the list
it: Duplica nella lista

en: New path exceeds the length limit
it: Il nuovo percorso eccede il limite di lunghezza

en: Destination file already exists
it: La destinazione del file esiste già

en: Contains invalid characters
it: Contiene caratteri non validi

en: Parent path changed earlier in the list
it: Il percorso associato è stato modificato in precedenza nella lista

en: Add text padding to length %s with "%s" characters
it: Aggiungi il riempimento di testo alla lunghezza %s con "%s" caratteri

en: Add zero padding to length %s
it: Aggiungi il riempimento zero alla lunghezza %s

en: Adjust time by %d days
it: Regola il tempo per %d giorni

en: Adjust time by %d hours
it: Regola il tempo per %d ore

en: Adjust time by %d milliseconds
it: Regola il tempo per %d millisecondi

en: Adjust time by %d minutes
it: Regola il tempo per %d minuti

en: Adjust time by %d months
it: Regola il tempo per %d mesi

en: Adjust time by %d seconds
it: Regola il tempo per %d secondi

en: Adjust time by %d years
it: Regola il tempo per %d anni

en: after
it: dopo

en: all
it: tutto

en: all characters except
it: tutti i caratteri eccetto

en: All lower case
it: Tutto in minuscolo

en: All upper case
it: Tutto in MAIUSCOLO

en: and pad to length
it: e blocca per la lunghezza

en: append
it: aggiungi

en: Append new extension
it: Aggiungi nuova estensione

en: as Prefix
it: come Prefisso

en: as Suffix
it: come Suffisso

en: at Position
it: alla Posizione

[ctx: urulesex.s_rules_autocaseadjustment]
en: Auto case adjustment
it: Regolazione caso automatico

en: before
it: prima

en: Cannot edit rule configuration.
it: Impossibile modificare la configurazione delle regole.

en: Capitalize and preserve
it: Capitalizza e mantieni

en: Capitalize every word
it: Capitalizza ogni parola

en: case sensitive
it: MAIUSCOLO/minuscolo

en: Change extension to
it: Cambia estensione in

en: characters
it: caratteri

en: Convert to %s from %s
it: Converti in %s da %s

en: Custom long months
it: Personalizza mesi lunghi

en: Custom short months
it: Personalizza mesi corti

[ctx: myrulesex.s_rules_delete]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: myrulesex.s_rules_delete_current_name]
en: Delete current name
it: Elimina nome corrente

en: delimiters
it: delimitatori

en: Detect using binary signature
it: Rileva con firma binaria

en: everywhere
it: dovunque

en: exact pattern of delimiters
it: modello esatto dei delimitatori

en: Extension lower case
it: Estensione in minuscolo

en: Extension upper case
it: Estensione in MAIUSCOLO

en: files
it: file

en: file(s) to
it: file in

en: file(s) with
it: file con

en: first
it: prima

[ctx: myrulesex.s_rules_first_letter_capital]
en: First letter capital
it: Prima lettera in maiuscolo

en: Fix spaces
it: Definisci spazi

en: Force case fragments
it: Registra frammenti

en: from Delimiter
it: da delimitatore

en: from Position
it: dalla posizione

[ctx: myrulesex.s_rules_insert]
en: Insert
it: Inserisci

en: Insert space in front of capitals
it: Inserisci uno spazio prima del titolo

en: Invert case
it: Caso inverso

en: last
it: ultimo

[ctx: myrulesex.s_rules_leading]
en: leading
it: primo

en: leave delimiter
it: inserisci delimitatore

en: Left side
it: Lato sinistro

en: new names are not defined
it: I nuovi nomi non sono definiti

en: New pattern
it: Nuovo modello

en: Normalize spaces
it: Normalizza spazi

en: parts
it: parti

en: positions
it: posizioni

en: Prefix names of
it: Nome prefisso di

en: Prepare for SharePoint
it: Prepara per SharePoint

[ctx: urulesex.s_rules_randomwithlengthusingcharacters]
en: Random with length %s using characters "%s"
it: Casuale con lunghezza %s usando i caratteri "%s"

[ctx: myrulesex.s_rules_remove]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: urulesex.s_rules_removezeropadding]
en: Remove zero padding
it: Rimuovi riempimento zero

en: Remove extension
it: Rimuovi estensione

en: repeat
it: ripeti

[ctx: myrulesex.s_rules_replace]
en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace expression
it: Sostituisci espressione

en: Replace with spaces
it: Sostituisci con spazi

en: replacing current name
it: sostituzione nome corrente

en: reset index every
it: ripristina ogni indice

en: reset index if file name changes
it: ripristina l'indice se il nome del file cambia

en: reset index if folder changes
it: ripristina indici se la cartella cambia

en: Right side
it: Lato destro

en: right-to-left
it: da destra a sinistra

en: Incremental from
it: Incrementale da

en: Random with length
it: Casuale con lunghezza

en: Set names of
it: Imposta i nomi di

[ctx: urulesex.s_rules_skipextension]
en: Skip extension
it: Ignora estensione

en: skip extension
it: ignora estensione

en: skip versions
it: ignora versioni

en: Split by
it: Dividi per

en: step
it: fase

[ctx: myrulesex.s_rules_strip]
en: Strip
it: Togli

en: Strip out contents of brackets
it: Togli il contenuto fra parentesi

en: Suffix names of
it: Nome suffisso di

[ctx: myrulesex.s_rules_trailing]
en: trailing
it: alla fine

en: Transliterate
it: Traslitterazione

en: try unique
it: prova unica

en: until Count reaches
it: finchè raggiunge il numero

en: until Delimiter
it: fino al delimitatore

en: until the End
it: fino alla fine

en: using "%s" system with "%s" symbols
it: usando il sistema "%s" con i simboli "%s"

en: using "%s" system
it: usando il sistema "%s"

en: using wildcards
it: usando i caratteri jolly

en: Rule configuration uses deprecated random serialization, please use a separate dedicated rule instead.
it: La configurazione delle regole usa una serializzazione casuale obsoleta, usa invece una regola dedicata separata.

[ctx: urulesex.s_rules_wholewordsonly]
en: Whole words only
it: Solo parole intere

en: whole words
it: parole intere

en: with
it: con

en: Selected folder does not exist!
    
    %s
it: La cartella selezionata non esiste!
    
    %s

en: Meta tags are currently disabled.
    
    Do you want to enable them?
it: Il supporto delle etichette è disattivato!
    
    Vuoi attivarlo?

en: Would you like to open a Quick Guide?
it: Vuoi aprire la Guida Rapida?

en: Folders: %d scanned, %d selected.
it: Cartelle: %d analizzate, %d selezionate.

[ctx: mystrings.msg_browsegotofoldercaption]
en: Go To Folder
it: Vai alla cartella

en: Enter a full path to the folder that you want to go to:
it: Inserisci il percorso completo della cartella scelta:

en: Failed to change current working directory.
it: Impossibile modificare la cartella di lavoro corrente.

en: Operation of Copying and Cutting Files will place selected files into the Clipboard for later usage.
    Note: All files will be pasted into the same directory no matter where they were initially located!
    
    Are you sure you want to proceed?
it: L'operazione di copia e taglio metterà i file selezionati negli Appunti per un utilizzo successivo.
    Nota: Tutti i file saranno spostati nella stessa cartella indipendentemente da dove erano originariamente!
    
    Vuoi continuare?

en: INVALID FORMAT
it: FORMATO NON VALIDO

en: Rule Comment
it: Commento delle regole

en: Enter a comment for the rule:
it: Inserisci un commento per la regola:

en: File already exists!
    Overwrite it?
it: Il file esiste già!
    Vuoi sovrascriverlo?

en: Total: %d
    Marked: %d
    Selected: %d
it: Totale: %d
    Marcati: %d
    Selezionati: %d

en: Do you want to fix conflicting new names for %s files?
    
    This operation may take several minutes...
it: Vuoi riparare i conflitti dei nuovi nomi per i file %s?
    
    Questa operazione può richiedere alcuni minuti...

en: Go To Line
it: Vai alla riga

en: Enter the line number:
it: Inserisci numero riga:

en: Hint: You can check the details by enabling the "Error" column.
it: Suggerimento: Puoi verificare i dettagli attivando la colonna "Errore".

en: You are launching ReNamer for the first time.
it: Si sta avviando ReNamer per la prima volta.

en: %d new filename(s) out of %d in the list were changed!
it: %d nuovi nomi della lista su %d sono stati modificati!

en: Nothing to rename!
it: Non c'è nulla da rinominare !

en: Operation failed due to an error:
it: Operazione non riuscita a causa di un errore:

en: Original Path: %s
    New Path: %s
    
    New Name is already taken by another file, delete that file permanently?
it: Percorso originale: %s
    Nuovo percorso: %s
    
    Il nuovo nome è già stato preso da un altro file, vuoi eliminare il file in modo permanente?

en: Compiled successfully!
it: Compilato con successo!

en: No Saved Scripts were found!
it: Non sono stati trovati script salvati!

[ctx: mystrings.msg_pascalscriptsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
it: Nome non corretto!

en: Enter a name for a script:
it: Inserisci un nome per lo script:

en: Save Script
it: Salva script

en: Delete "%s" preset?
it: Vuoi eliminare la predispozizione "%s"?

en: You are about to edit Preset file(s) manualy!
    If you are not sure in what you're doing - press Cancel.
    
    Proceed with this action?
it: Stai per modificare manualmente la predispozizione!
    Se non sei sicuro di quello che stai facendo - premi Annulla.
    
    Vuoi continuare?

en: Could not copy the "%s" preset!
it: Impossible copiare la predisposizione "%s"!

en: Could not delete the "%s" preset!
it: Impossible eliminare la predisposizione "%s"!

en: Could not rename the "%s" preset!
it: Impossible rinominare la predisposizione "%s"!

en: New Name:
it: Nuovo nome:

en: Rename Preset
it: Rinomina predisposizione

en: Preview process has been terminated due to a critical error:
    
    %s
it: Anteprima terminata a causa di un errore:
    
    %s

en: %d file(s) failed to rename!
it: Impossibile rinominare %d file!

en: All New Names are empty!
    
    Hint: Configure the Rules and click Preview button.
it: Tutti i nuovi nomi sono vuoti!
    
    Suggerimento: configura le regole e clicca sul pulsante Anteprima.

en: %d file(s) skipped because unchanged.
it: %d file ignorati perché invariati.

en: %d file(s) skipped because unmarked.
it: %d file ignorati perché non marcati.

en: %d file(s) successfully renamed.
it: %d file rinominati con successo.

en: Use this rule to change the case of the filename.
it: Usa questa regola per modificare il nome della casella.

en: Use this rule to clean up the filename.
it: Usa questa regola per cancellare il nome.

en: Use this rule to delete text from the filename.
it: Usa questa regola per eliminare il testo dal nome.

en: Use this rule to change extension of the file.
it: Usa questa regola per modificare l’estensione del file.

en: Use this rule to insert text into the filename.
it: Usa questa regola per inserire il testo nel nome.

en: Use this rule to add or remove padding in number sequences.
it: Usa questa regola per aggiungere o rimuovere il riempimento nelle sequenze numeriche.

en: Use this rule to script a user defined manipulations with filename.
it: Usa questa regola per creare uno script di manipolazione del nome.

en: Use this rule to insert random sequences of characters into the filename.
it: Usa questa regola per inserire le sequenze casuali di caratteri nel nome del file.

en: Use this rule to separate parts of the filename and rearrange them in a new pattern.
it: Usa questa regola per separare parti del nome e disporli in un nuovo modello.

en: Use this rule to change format of date/time values in the filename.
it: Usa questa regola per modificare il formato dei valori di data/ora nel nome del file.

en: Use this rule to replace text in the filename using regular expressions.
it: Usa questa regola per sostituire il testo del nome con un'espressione regolare.

en: Use this rule to remove text from the filename.
it: Usa questa regola per rimuovere il testo dal nome.

en: Use this rule to replace text in the filename.
it: Usa questa regola per sostituire il testo nel nome.

en: Use this rule to serialize the filename (add incremental numbers).
it: Usa questa regola per serializzare il nome (numeri incrementali o casuali).

en: Use this rule to strip sets of characters from the filename.
it: Usa questa regola per togliere alcuni caratteri del nome.

en: Use this rule to transliterate letters in the filename from one language into another.
it: Usa questa regola per traslitterare le lettere del nome da una lingua in un'altra.

en: Use this rule to assign names of files to the lines of text.
it: Usa questa regola per assegnare i nomi dei file in una riga del testo.

en: Please select a folder:
it: Seleziona una cartella:

en: Are you sure you want to execute shell action on %d files?
it: Sei sicuro di voler eseguire questa azione su %d file?

en: Could not open the following file:
    
    %s
    
    Error: %s (%d).
it: Impossibile aprire il file:
    
    %s
    
    Errore: %s (%d).

[ctx: mystrings.msg_translitsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
it: Nome non corretto!

en: Enter a name for a translit:
it: Inserisci un nome per la traslitterazione:

en: Save Translit
it: Salva traslitterazione

en: Are you sure you want to undo renaming operation for %d file(s)?
    
    Hint: You can check undo paths by enabling the "Old Path" column.
it: Sei sicuro di voler annullare la rinomina per %d file?
    
    Suggerimento: Puoi verificare il percorso del file per attivare la colonna "Vecchio percorso".

en: Nothing to undo!
it: Nulla da annullare!

en: Undo operation results:
    
    %d out of %d file(s) restored successfully!
it: Risultati di cancellazione:
    
    %d di %d file ripristinati con successo!

en: Seems that ReNamer is currently running.
    Please close it, before continuing...
it: Sembra che ReNamer sia attualmente in esecuzione.
    Chiudilo prima di continuare...

en: %d of which have a duplicate in the list.
it: %d di cui con un duplicato nella lista.

en: %d of which exceed max path length limitation.
it: %d di cui superano la limitazione della lunghezza massima del percorso.

en: %d of which conflict with an existing file.
it: %d che hanno un conflitto con un percorso esistente.

en: %d of which contain invalid characters.
it: %d dei quali contengono caratteri non validi.

en: %d of which have a parent path changed earlier in the list.
it: %d ha un percorso associato modificato in precedenza nella lista.

en: Successfully validated!
it: Convalida riuscita!

en: Do you want to validate %s files?
    
    This operation may take several minutes...
it: Vuoi convalidare i file %s?
    
    Questo potrebbe richiedere alcuni minuti...

en: Validation has failed due to issues with %d file(s).
it: La convalida non è riuscita a causa di problemi con %d file.

[ctx: mystrings.name_addrule]
en: Add Rule
it: Aggiungi regola

[ctx: mystrings.name_addrulestext]
en: Click here to add a rule
it: Clicca qui per aggiungere una regola

en: Add to ReNamer
it: Aggiungi a ReNamer

en: Line = %d, Position = %d, Right = %d, Selection = %d
it: Riga = %d, Posizione = %d, Destra = %d, Selezione = %d

en: Browse Scripts...
it: Sfoglia script...

en: Browse Translits...
it: Sfoglia traslitterazioni...

[ctx: mystrings.name_cancelsorting]
en: Cancel Sorting
it: Annulla ordinamento

[ctx: mystrings.name_dragfilestext]
en: Drag your files here
it: Trascina i file qui

[ctx: mystrings.name_editrule]
en: Edit Rule
it: Modifica regola

en: %s files
it: %s file

en: %s files (%s)
it: %s file (%s)

[ctx: mystrings.name_filters]
en: Filters
it: Filtri

en: %s folders
it: %s cartelle

[ctx: mystrings.name_loadwithpreset]
en: Load with Preset
it: Carica con predispozizione

[ctx: mystrings.name_markbymaskcaption]
en: Mark by Mask
it: Marca per maschera

[ctx: mystrings.name_markbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
it: Più maschere possono essere separate dal punto e virgola. Per esempio: *.jpg;*.doc
    
    Maschere:

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

[ctx: mystrings.name_rename]
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: mystrings.name_renamewithpreset]
en: Rename with Preset
it: Rinomina con predisposizione

en: Case
it: MAIUSCOLO/minuscolo

en: Clean Up
it: Pulisci

[ctx: mystrings.name_rule_delete]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: mystrings.name_rule_extension]
en: Extension
it: Estensione

[ctx: mystrings.name_rule_insert]
en: Insert
it: Inserisci

en: Padding
it: Riempimento

en: Pascal Script
it: Script Pascal

en: Randomize
it: Casualizza

en: Rearrange
it: Riordina

en: Reformat Date
it: Data di riformattazione

en: Regular Expressions
it: Espressione regolare

[ctx: mystrings.name_rule_remove]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: mystrings.name_rule_replace]
en: Replace
it: Sostituisci

en: Serialize
it: Serializza

[ctx: mystrings.name_rule_strip]
en: Strip
it: Togli

en: Translit
it: Traslitterazione

en: User Input
it: Ingresso da utente

en: Save Rule
it: Salva regola

en: Save Script...
it: Salva script...

en: Save Translit...
it: Salva traslitterazione...

[ctx: mystrings.name_selectbyextensioncaption]
en: Select by Extension
it: Seleziona per estensione

en: Multiple extensions can be separated by semicolons. For example: jpg;doc
    
    Extensions (without dots):
it: Più estensioni possono essere separate dal punto e virgola. Esempio: jpg;doc
    
    Estensioni (senza i punti):

en: Select by Filename Length
it: Seleziona per lunghezza del nome

en: More than N characters:
it: Più di N caratteri:

[ctx: mystrings.name_selectbymaskcaption]
en: Select by Mask
it: Seleziona per maschera

[ctx: mystrings.name_selectbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
it: Più maschere possono essere separate dal punto e virgola. Esempio: *.jpg;*.doc
    
    Maschere:

en: Undo
it: Annulla

en: Undo %d file(s)
it: Annulla %d file

en: Days
it: Giorni

en: Hours
it: Ore

en: Milliseconds
it: Millisecondi

en: Minutes
it: Minuti

en: Months
it: Mesi

en: Seconds
it: Secondi

en: Years
it: Anni

en: All files
it: Tutti i file

en: Any file
it: Qualsiasi file

en: Archives
it: Archivi

en: Batch file
it: File batch

en: comma separated
it: separato da virgola

en: Documents
it: Documenti

en: Music
it: Musica

en: Pictures
it: Immagini

[ctx: ustrings.sfilterspresets]
en: Presets
it: Predisposizioni

en: tab separated
it: delimitato da tabulazioni

en: Text files
it: File di testo

en: Text list
it: Lista testo
