ReNamer - en to id translation catalogue (745 entries)

en: Save current preset?
id: Simpan preset saat ini?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to remove this limit?
id: Apakah anda ingin membeli versi "Pro" untuk membuang batasan ini?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to unlock this feature?
id: Apakah anda ingin membeli versi "Pro" untuk membuka fitur ini?

en: Are you sure you want to unregister the product?
    
    This will remove your license and deactivate the "Pro" version.
id: Apakah anda yakin ingin membatalkan pendaftaran produk ini?
    
    Hal ini akan memhapus lisensi anda dan menonaktifkan versi "Pro".

en: This feature is not available in this version.
id: Fitur ini tidak tersedia pada versi ini.

[ctx: mainform.s_free_license_note]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
id: Aplikasi ini dapat digunakan dan didistribusikan HANYA untuk tujuan non-komersial dan dengan atribusi yang tepat.

en: This version is limited to a maximum of %s presets.
id: Versi ini dibatasi maksimal hingga %s preset.

en: This version is limited to a maximum of %s rules.
id: Versi ini dibatasi maksimal hingga %s aturan.

en: (non-commercial use only)
id: (penggunaan non-komersil saja)

en: For more information please read full license code
id: Untuk informasi lainnya silahkan baca lisensi kode penuh

en: Active filter settings
id: Pengaturan penyaring aktif

en: Loaded preset
id: Preset termuat

en: Loaded preset (modified)
id: Praset termuat (edit)

en: COPY
id: SALIN

en: Add your code here
id: Tambah kode anda disini

en: Any single character
id: Tiap karakter tunggal

en: A set of 3 of any characters
id: 3 pasang karakter apapun

en: One or more of any characters
id: Satu atau lebih karakter apapun

en: One or more of any characters, grouped into subexpression
id: Satu atau lebih karakter apapun, kelompokkan ke sub ekspresi

en: One or more of any characters, but fewer as possible
id: Satu atau lebih karakter apapun, tapi harus paling baru

en: A set of 2 to 4 of any characters
id: 2 atau 4 pasang karakter apapaun

en: A set of 3 or more of any characters
id: 3 pasang atau lebih karakter apapun

en: Zero or more of any characters
id: Kosong atau karakter lain apapun

en: Any single character from the list (e.g. "a" or "b" or "c")
id: Karakter tunggal apapun dari daftar (misal "a" or "b" or "c")

en: Any one occurrence of the alternatives (e.g. "aa" or "bb" or "cc")
id: Satu kejadian apapun dari alternatif (misal "aa" or "bb" or "cc")

en: Any single character from the range (e.g. "a" to "z")
id: Karakter tunggal apapun pada jarak (misal "a" to "z")

en: End of the input text
id: Akhiran dari input teks

en: Use an escape character to match an actual backslash "\"
id: Pakai karakter penyelamat untuk cocokkan garis miring asli "\"

en: Any single character except the ones from the list
id: Karakter tungal apapaun kecuali satu dari daftar

en: Any single space character (space, tab, new line)
id: Karakter ruang tunggal (spasi, tab, baris baru)

en: Start of the input text
id: Awal dari input teks

en: Word boundary
id: Batas kata

en: Any single alphanumeric character (including an underscore)
id: Setiap karakter numerik tunggal (termasuk garis bawah)

en: Failed to apply system settings.
id: Gagal menerapkan pengaturan sistem.

en: (Try to start the program as administrator to apply these settings)
id: (Coba jalankan program sebagai administrator untuk menerapkan pengaturan ini)

en: Real-time update of the preview can be dangerous and its use is not recommended!
    
    It will cause graphical updates to the GUI during preview for every processed file but will also respond to any user activity such as mouse clicks and keyboard button presses. Beware, any accidental actions generated during a preview as a result of user activity within the application will interfere with the preview process and can cause unpredictable behavior.
id: Pratinjau pembaruan langsung dapat berbahaya dan penggunaannya tidak dianjurkan! 
    
    Hal ini menyebabkan pembaruan grafis GUI selama pratinjau untuk tiap berkas yang diproses tetapi juga akan menanggapi aktivitas pengguna seperti klik mouse dan menekan tombol keyboard. Hati-hati, setiap tindakan disengaja yang dihasilkan selama pratinjau akibat  aktivitas pengguna dalam aplikasi akan mengganggu proses pratinjau dan menyebabkan perilaku tak terduga.

[ctx: tform_about.caption]
en: About
id: Tentang

en: Author:
id: Pembuat:

en: Date:
id: Tanggal:

en: Version:
id: Versi:

en: Website:
id: Situs:

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_add.caption]
en: Add
id: Tambah

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
id: Batal

[ctx: TFORM_ADDRULE.BITBTN_ADD.CAPTION]
en: Add Rule
id: Tambah aturan

[ctx: tform_addrule.bitbtn_close.caption]
en: Close
id: Tutup

[ctx: TFORM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
id: Tambah aturan

en: Configuration:
id: Konfigurasi:

en: Description
id: Deskripsi

en: Apply Rules
id: Terapkan aturan

[ctx: tform_analyze.caption]
en: Analyze
id: Analisa

en: Apply rules for each line
id: Terapkan aturan tiap baris

en: Automatically apply rules
id: Terapkan aturan secara otomatis

en: Line wrap
id: Kemas baris

en: Enter text that you wish to analyze:
id: Masukkan teks yang ingin anda analisa:

en: Text after applying rules:
id: Teks setelah diterapkan aturan:

[ctx: TFORM_BROWSE.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Close
id: Tutup

[ctx: tform_browse.bitbtn_ok.caption]
en: Add Folders
id: Tambah folder

en: Browse
id: Jelajahi

en: Show hidden folders
id: Tampilkan folder tersembunyi

en: Show system folders
id: Tampilkan folder sistem

en: Select folders that you want to add:
id: Pilih folder yang ingin anda tambah:

en: Collapse All
id: Ciutkan semua

en: Explore selected folder
id: Jelajahi folder terpilih

[ctx: TFORM_BROWSE.MENUITEM_GOTOFOLDER.CAPTION]
en: Go To Folder
id: Pergi ke folder

en: Refresh Tree
id: Segarkan pohon

[ctx: tform_browse.sb_gotofolder.caption]
en: Go To
id: Pergi ke

[ctx: tform_browse.speedbutton_filtersettings.caption]
en: Filter Settings
id: Pengaturan penyaring

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
id: Batal

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_save.caption]
en: Save
id: Simpan

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.CAPTION]
en: Filter Settings
id: Pengaturan penyaring

en: Apply only to the file name, instead of full path.
id: Terapkan ke nama berkas, daripada lokasi penuh.

en: Add files within folders
id: Tambah berkas didalam folder

en: Add folders as files
id: Tambah folder sebagai berkas

en: Include hidden items
id: Sertakan item tersembunyi

en: Include subfolders
id: Sertakan subfolder

en: Include system items
id: Sertakan berkas sistem

en: Skip root folders when added as files
id: Loncati akar folder saat tambah jadi berkas

en: Default behavior for adding folders:
id: Kelakuan standar saat menambah folder:

en: Masks:
id: Samaran:

[ctx: tform_filtersettings.label_masksnote.caption]
en: Note: separate multiple masks with ";" (semicolons).
id: Catatan: pisah multi samaran pakai ";" (titik koma).

[ctx: TFORM_FOLDERWARNING.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
id: Batal

en: Continue
id: Lanjut

en: Warning: Renaming Folders
id: Peringatan: Mengubah nama folder

en: Never show this warning
id: Jangan buka peringatan ini

en: Renaming a folder also affects all of its content. A problem can occur if you try to rename folders and their content in a single run. Items in the renaming list are processed from top to bottom. The order of items in this case is extremely important for successful renaming.
id: Mengubah nama folder juga berefek pada semua isinya. Masalah ini dapat terjadi jika anda mencoba mengubah nama folder dan isinya dalam sekali jalan. Item dalam daftar ubah nama diproses dari atas ke bawah. Urutan item dalam kasus ini sangat penting agar dapat sukses mengubah nama.

en: Parent folders must always appear below their contained items. This can be easily achieved by sorting items in descending order by the Folder or Path column.
id: Induk folder harus selalu muncul dibawah item tersebut. Hal ini dapat dengan mudah dicapai dengan menyortir item dalam urutan sesuai kolom Folder dan Lokasi.

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ABOUT.CAPTION]
en: About
id: Tentang

en: Add Files
id: Tambah berkas

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ADDFOLDERS.CAPTION]
en: Add Folders
id: Tambah folder

en: Analyze sample text
id: Analisa contoh teks

en: Apply rules to the clipboard
id: Terapkan aturan ke klipboard

en: Autosize columns
id: Kolom otomatis

en: Count marked and selected files
id: Jumlah berkas ditandai dan dipilih

en: Export as batch renaming file (full paths)
id: Ekspor jadi berkas batch ubah nama (lokasi penuh)

en: Export as batch renaming file (only names)
id: Ekspor jadi berkas batch ubah nama (hanya nama)

en: Export file paths and new names
id: Ekspor lokasi berkas dan nama baru

en: Export file paths and undo paths
id: Ekspor lokasi berkas dan urungkan lokasi

en: Export new names to clipboard
id: Ekspor nama baru ke klipboard

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
id: Penyaring

en: Fix conflicting new names
id: Perbaiki konflik nama baru

en: Import file paths and new names
id: Impor lokasi berkas dan nama baru

en: Import files from text-list or play-list
id: Impor berkas dari daftar-teks atau daftar-main

en: Import new names from clipboard
id: Impor nama baru dari klipboard

en: Manage...
id: Kelola...

en: New Project
id: Proyek baru

en: Paste Files
id: Tempel berkas

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PRESETSAVE.CAPTION]
en: Save
id: Simpan

en: Save As
id: Simpan sebagai

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: tform_main.action_register.caption]
en: Register
id: Pendaftaran

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_RENAME.CAPTION]
en: Rename
id: Ubah nama

en: All Settings
id: Semua pengaturan

en: Sort by path for renaming folders
id: Sortir sesuai lokasi untuk ubah nama folder

en: Undo Renaming
id: Urungkan ubah nama

en: Unregister
id: Hapus pendaftaran

en: Validate new names
id: Validasi nama baru

en: Rule
id: Aturan

en: Statement
id: Pernyataan

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
id: Tambah Aturan

en: Analyze Name
id: Analisa nama

en: Clear All
id: Hapus semua

en: Clear Failed
id: Gagal menghapus

en: Clear
id: Hapus

en: Clear Invalid
id: Hapus tidak valid

en: Clear Marked
id: Buang tertandai

en: Clear Not Marked
id: Buang tidak tertandai

en: Clear Renamed
id: Buang nama terubah

en: Clear Valid
id: Buang valid

en: Duplicate Rule
id: Aturan duplikasi

en: Edit New Name
id: Edit nama baru

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_EDITRULE.CAPTION]
en: Edit Rule
id: Edit aturan

en: Exit
id: Keluar

en: File
id: Berkas

[ctx: tform_main.menuitem_help.caption]
en: Help
id: Bantuan

en: Invert Marking
id: Tandai kebalikan

en: Invert Selection
id: Seleksi kebalikan

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARK.CAPTION]
en: Mark
id: Tandai

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARKBYMASK.CAPTION]
en: Mark by Mask
id: Tandai sesuai Samaran

[ctx: tform_main.menuitem_marking.caption]
en: Mark
id: Tandai

en: Mark Only Changed (Exc. Case)
id: Tandai hanya diubah (tidak Huruf)

en: Mark Only Changed (Inc. Case)
id: Tandai hanya diubah (termasuk Huruf)

en: Mark Only Selected
id: Tandai hanya terpilih

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEDOWN.CAPTION]
en: Down
id: Bawah

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEUP.CAPTION]
en: Up
id: Atas

en: Move
id: Pindah

[ctx: tform_main.menuitem_presets.caption]
en: Presets
id: Preset

en: Remove All Rules
id: Buang semua aturan

en: Remove Rule
id: Buang aturan

en: Remove Selected
id: Buang terpilih

en: Move Down
id: Kebawah

en: Move Up
id: Keatas

en: Mark All
id: Tandai semua

[ctx: tform_main.menuitem_rulesselectall.caption]
en: Select All
id: Seleksi semua

en: Unmark All
id: Buang tanda

[ctx: tform_main.menuitem_selectall.caption]
en: Select All
id: Seleksi semua

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYEXTENSION.CAPTION]
en: Select by Extension
id: Seleksi sesuai Ekstensi

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYMASK.CAPTION]
en: Select by Mask
id: Seleksi sesuai Samaran

en: Select by Name Length
id: Seleksi sesuai Panjang Nama

en: Select
id: Seleksi

[ctx: tform_main.menuitem_settings.caption]
en: Settings
id: Pengaturan

[ctx: tform_main.menuitem_settingsgeneral.caption]
en: General
id: Umum

[ctx: tform_main.menuitem_settingsmetatags.caption]
en: Meta Tags
id: Meta tag

en: Miscellaneous
id: Lainnya

[ctx: tform_main.menuitem_settingspreview.caption]
en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SETTINGSRENAME.CAPTION]
en: Rename
id: Uban nama

en: Shell
id: Perintah

en: Unmark
id: Buang tanda

en: Import...
id: Impor...

en: Browse...
id: Jelajahi...

en: Clear Not Changed
id: Hapus tidak diubah

en: Copy Files to Clipboard
id: Salin berkas ke klipboard

en: Copyrights
id: Hak cipta

[ctx: tform_main.mi_createpresetslinks.caption]
en: Create Links
id: Buat tautan

en: Cut Files to Clipboard
id: Potong berkas ke klipboard

en: Delete Files to Recycle Bin
id: Hapus berkas ke Recycle Bin

en: Export all columns to clipboard
id: Ekspor semua kolom ke klipboard

en: File Properties
id: Properti berkas

[ctx: TFORM_MAIN.MI_FILESCOLUMNS_CANCELSORTING.CAPTION]
en: Cancel Sorting
id: Batalkan sortiran

en: Forum (online)
id: Forum (daring)

en: Help (online)
id: Bantuan (daring)

en: Version History
id: Riwayat versi

[ctx: tform_main.mi_language.caption]
en: Language
id: Bahasa

en: Lite vs Pro (online)
id: Lite vs Pro (daring)

en: Load
id: Muat

en: Open containing folder
id: Buka lokasi folder

en: Open File
id: Buka berkas

en: Open with Notepad
id: Buka dengan Notepad

en: Purchase (online)
id: Pembelian (daring)

en: Quick Guide
id: Petunjuk cepat

en: Rescan
id: Pindai ulang

en: Export to Clipboard
id: Ekspor ke klipboard

en: User Manual
id: Petunjuk penggunaan

[ctx: tform_main.toolbutton_addrule.caption]
en: Add
id: Tambah

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_ANALYZE.CAPTION]
en: Analyze
id: Analisa

en: Columns
id: Kolom

en: Export
id: Ekspor

en: Files
id: Berkas

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
id: Penyaring

[ctx: tform_main.toolbutton_movedownrule.caption]
en: Down
id: Bawah

[ctx: tform_main.toolbutton_moveuprule.caption]
en: Up
id: Atas

[ctx: tform_main.toolbutton_options.caption]
en: Options
id: Opsi

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_REMOVERULE.CAPTION]
en: Remove
id: Hapus

en: State
id: Keadaan

en: Modified
id: Diedit

[ctx: TFORM_MAIN.VST_FILES.HEADER.COLUMNS[11].TEXT]
en: Extension
id: Ekstensi

en: Name Digits
id: Digit nama

en: Path Digits
id: Digit lokasi

en: Name Length
id: Panjang nama

en: New Name Length
id: Panjang nama baru

en: Exif Date
id: Tanggal Exif

en: Old Path
id: Lokasi lama

en: Path
id: Lokasi

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[20].text]
en: Error
id: Kesalahan

en: Name
id: Nama

en: New Name
id: Nama baru

en: New Path
id: Lokasi baru

en: Size
id: Ukuran

en: Size KB
id: Ukuran KB

en: Size MB
id: Ukuran MB

en: Created
id: Dibuat

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
id: Batal

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_INSERT.CAPTION]
en: Insert
id: Sisip

[ctx: TFORM_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
id: Meta tag

en: Note: Most of the tags can only work for files, not folders.
id: Catatan: Tag umumnya hanya bekerja pada berkas, folder tidak.

en: &Save
id: &Simpan

en: Save Preset
id: Simpan preset

en: Save Filter Settings with the preset?
id: Simpan pengaturan penyaring dengan preset?

en: Overwrite existing preset:
id: Tumpuk preset yang ada:

en: Preset Name:
id: Nama preset:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.BB_CREATELINKS.CAPTION]
en: Create Links
id: Buat tautan

en: Presets Links
id: Tautan preset

en: Please specify a folder where you want to place the links:
id: Silahkan tentukan folder mana yang ingin anda buat tautan:

en: Type of links:
id: Tipe tautan:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_LOAD.CAPTION]
en: Load with Preset
id: Muat dengan preset

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_RENAME.CAPTION]
en: Rename with Preset
id: Ubah dengan preset

en: Browse for Folder
id: Jelajahi folder

en: Use "Send To" Folder
id: Pakai "Send To" folder

en: Presets Manager
id: Pengelola preset

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_APPEND.HINT]
en: Append Preset
id: Lampiran preset

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_COPY.HINT]
en: Duplicate Preset
id: Duplikasi preset

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_DELETE.HINT]
en: Delete Preset (Del)
id: Hapus preset (Del)

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_EDIT.HINT]
en: Manually Edit Preset (F4)
id: Edit manual preset (F4)

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_LOAD.HINT]
en: Load Preset (Enter)
id: Muat preset (Enter)

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_RENAME.HINT]
en: Rename Preset (F2)
id: Ubah nama preset (F2)

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
id: Batal

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_REGISTER.CAPTION]
en: Register
id: Daftar

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Please enter your registration code:
id: Silahkan masukkan kode pendaftran anda:

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
id: Batal

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_SAVE.CAPTION]
en: Save
id: Simpan

[ctx: TFORM_SETTINGS.CAPTION]
en: Settings
id: Pengaturan

en: Folders also have extensions, process them as such
id: Folder juga memiliki ekstensi, proses seperti mereka

en: Highlight changed file names
id: Sorot nama berkas yang berubah

en: Must be successfully confirmed by user
id: Harus sukses dikonfirmasi oleh pengguna

en: Add to folders context menu
id: Tambah konteks menu folder

en: Add to "Send To" context menu
id: Tambah ke konteks menu "Send To"

en: Auto preview when new files are added
id: Pratinjau otomatis saat berkas baru ditambahkan

en: Auto preview on change of rules configurations
id: Prantinjau otomatis saat mengubah konfigurasi aturan

en: Auto size table on change
id: Ukuran tabel otomatis saat diubah

en: Clear files table on rename
id: Hapus tabel berkas saat ubah nama

en: Clear renamed files on rename
id: Hapus berkas terubah saat ubah nama

en: Clear rules list on rename
id: Hapus daftar aturan saat ubah nama

en: Close program after successful rename
id: Tutup program setelah ubah nama berhasil

en: Display message on successful rename
id: Tampilan pesan saat ubah nama berhasil

en: Fix conflicting new names on preview
id: Perbaiki konflik nama baru saat pratinjau

en: MetaTag support
id: Dukungan MetaTag

en: Overwrite files with New Names
id: Tumpul berkas dengan nama baru

en: Real-time update of the preview
id: Pembaruan langsung saat pratinjau

en: Register preset extension (*.rnp)
id: Daftarkan ekstensi preset (*.rnp)

en: Save rules configuration on exit, load on startup
id: Simpan konfigurasi aturan saat keluar, muat saat mulai

en: Remember sorting options (files table)
id: Ingat opsi penyortiran (berkas tabel)

en: Use natural order sorting algorithm (2-3 times slower)
id: Pakai alogaritma sortiran alam (2-3 kali lebih lambat)

en: Validate new filenames on preview
id: Validasi nama berkas baru saat pratinjau

en: Date Format:
id: Format tanggal:

en: Preview:
id: Pratinjau:

en: Example: file1, file2 ... file9, file10, file11, and so on.
id: Misal: file1, file2 ... file9, file10, file11, dan seterusnya.

en: Note: disabling any of these options will increase performance when processing large amount of files.
id: Catatan: menonaktifkan opsi ini akan meningkatkan kinerja saat memproses berkas dalam jumlah besar.

en: Change text of "Click here to add a rule":
id: Ubah teks dari "Klik di sini untuk tambah aturan":

en: Change text of "Drag your files here":
id: Ubah teks dari "Geser berkas anda kesini":

en: Note: formats will be saved only if validated successfully.
id: Catatan: format akan disimpan jika telah sukses divalidasi.

en: Configure Filter Settings
id: Konfigurasi Pengaturan Penyaring

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.CAPTION]
en: Help
id: Bantuan

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.HINT]
en: Online Help (F1)
id: Bantuan daring (F1)

en: Note: Disabling MetaTag support will increase performance when processing large amount of files.
id: Catatan: Nonaktifkan dukungan MetaTag akan meningkatkan kinerja memproses berkas jumlah besar.

en: Warning: Overwritten files will be deleted permanently.
id: Peringatan: Berkas ditimpa akan dihapus secara permanen.

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_GENERAL.CAPTION]
en: General
id: Umum

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
id: Meta tag

en: Misc.
id: Lainnya

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_RENAME.CAPTION]
en: Rename
id: Ubah nama

en: Accept
id: Terima

en: Purchase
id: Beli

en: Enter registration code
id: Masukkan kode pendaftaran

en: Terms of Use
id: Aturan pemakaian

en: Please be aware of the terms of use of this application:
id: Harap berhati-hati dari syarat penggunaan aplikasi ini:

en: For commercial use you must obtain a commercial license by going to the website. If you already hold a license please enter your registration code. Thank you for playing fair.
id: Untuk penggunaan komersial anda harus mendapatkan lisensi komersial dengan pergi ke situs kami. Jika anda sudah memegang lisensi silahkan masukkan kode pendaftaran anda. Terima kasih untuk bermain adil.

[ctx: TFORM_TERMSOFUSE.LABEL_NONCOMMERCIAL.CAPTION]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
id: Aplikasi ini dapat digunakan dan didistribusikan HANYA untuk tujuan non-komersial dan dengan atribusi yang tepat.

en: Please also consider purchasing a "Pro" version to support the future development of this application.
id: Silahkan pertimbangkan membeli versi "Pro" untuk mendukung pengembangan aplikasi ini dimasa depan.

en: Extension always lower case
id: Ekstensi selalu huruf kecil

en: Extension always upper case
id: Ekstensi selalu huruf besar

en: Force case for fragments:
id: Paksa kasus untuk fragmen:

[ctx: tframe_rulecase.checkbox_caseskipextension.caption]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Case change:
id: Ubah kasus:

en: Hint: fragments separated with comma will be put in the same case as they are typed in this text box, for example: CD,DVD,DJ
id: Tips: fragmen yang dipisah dengan koma akan dimasukkan dalam kasus sama seperti yang diketik dalam kotak teks ini, misal: CD,DVD,DJ

en: all lower case
id: semua huruf kecil

en: ALL UPPER CASE
id: SEMUA HURUF BESAR

en: Capitalize Every Word
id: Huruf Besar Tiap Kata

en: Capitalize AND Preserve
id: Kapitalkan DAN biarkan

[ctx: TFRAME_RULECASE.RB_CASEFIRSTLETTERCAPITAL.CAPTION]
en: First letter capital
id: Huruf pertama besar

en: iNVERT cASE
id: bALIK kASUS

en: (none of the above)
id: (tidak sama dengan diatas)

en: Normalize unicode spaces by replacing them with a standard space
id: Normalisasi spasi unicode dengan menggantinya pakai spasi standar

en: Prepare for SharePoint (always inc. extension)
id: Persiapkan untuk SharePoint (selalu pakai ekstensi)

[ctx: TFRAME_RULECLEANUP.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: , (comma)
id: , (koma)

en: . (dot)
id: . (titik)

en: Fix spaces: only one space at a time, no spaces on sides of basename
id: Perbaiki spasi: satu spasi saat bersamaan, tanpa spasi disisi nama dasar

en: Skip number sequences, for example version 1.2.3.4
id: Abaikan urutan nomor, contoh versi 1.2.3.4

en: Replace these characters with spaces:
id: Ganti karakter ini dengan spasi:

en: Strip out content of brackets:
id: Copot keluar isi dalam kurung:

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deleterighttoleft.caption]
en: Right-to-left
id: Kanan-ke-kiri

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETESKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Do not remove delimiters
id: Jangan buang pembatas

en: From:
id: Dari:

en: Until:
id: Hingga:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromdelimiter.caption]
en: Delimiter:
id: Pemisah:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromposition.caption]
en: Position:
id: Posisi:

en: Count:
id: Hitung:

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.RADIOBUTTON_DELETEUNTILDELIMITER.CAPTION]
en: Delimiter:
id: Pemisah:

en: Till the end
id: Sampai akhir

en: Detect using "binary signature"
id: Deteksi pakai "binari tandatangan"

en: Append to the original filename
id: Lampirkan ke nama berkas asli

en: New Extension (without dot):
id: Ekstensi baru (tanpa titik):

en: Note: Some files may have multiple extensions matching their data type, for example: doc/ppt/xls have the same signature. Unrecognised files will remain unchanged. If this option is used, the new extension field is ignored.
id: Catatan: Beberapa berkas mungkin memiliki beberapa ekstensi yang cocok dengan tipe datanya, misalnya: xls/doc/ppt memiliki tanda yang sama. Berkas tak dikenal akan tetap tidak berubah. Jika opsi ini dipakai, bidang ekstensi baru akan diabaikan.

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.caption]
en: Insert Meta Tag
id: Sisip meta tag

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.hint]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
id: Sisip Meta Tag (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTRIGHT.CAPTION]
en: Right-to-left
id: Kanan-ke-kiri

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Insert:
id: Sisip:

en: Where:
id: Dimana:

en: After text:
id: Setelah teks:

en: Before text:
id: Sebelum teks:

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.RADIOBUTTON_INSERTPOSITION.CAPTION]
en: Position:
id: Posisi:

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertprefix.caption]
en: Prefix
id: Awalan

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertsuffix.caption]
en: Suffix
id: Akhiran

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

[ctx: tframe_rulepadding.label_position.caption]
en: Position:
id: Posisi:

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.caption]
en: Try to Compile
id: Coba Kompilasi

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.hint]
en: Try to Compile (Ctrl+T)
id: Coba Kompilasi (Ctrl+T)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.caption]
en: Go To
id: Pergi ke

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.hint]
en: Go To Line (Ctrl+G)
id: Ke baris (Ctrl+G)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.caption]
en: Help
id: Bantuan

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.hint]
en: Online Help (F1)
id: Bantuan daring (F1)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_scripts.caption]
en: Scripts
id: Skrip

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_scripts.hint]
en: Scripts (Ctrl+L)
id: Skrip (Ctrl+L)

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_RIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Right-to-left
id: Kanan-ke-kiri

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Split using:
id: Pisah pakai:

en: New pattern:
id: Pola baru:

en: Hint: Use $1..$N to reference delimited parts in the new pattern, $-1..$-N to reference from the end, $0 for the original name.
id: Tips: Pakai $1..$N untuk referensi batasi bagian pola baru, $-1...$-N untuk referensi dari akhir, $0 untuk nama asli.

en: Delimiters
id: Pemisah

en: Exact pattern of delimiters
id: Pola tepat dari pemisah

en: Positions
id: Posisi

[ctx: tframe_rulerearrange.sb_addseparator.hint]
en: Separate multiple items
id: Pisahkan multi item

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.SB_INSERTMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
id: Sisip meta tag (Ctrl+Ins)

en: Case-sensitive
id: Sangat sensitif

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Hint: Use $1..$9 to reference subexpressions.
id: Tips: Pakai $1..$9 untuk menjadi referensi sub ekspresi.

en: Expression:
id: Ekspresi:

[ctx: tframe_ruleregex.label5.caption]
en: Replace:
id: Gantikan:

en: Insert expression (Ctrl+Ins)
id: Sisip ekspresi (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.CAPTION]
en: Help
id: Bantuan

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.HINT]
en: Online Help (F1)
id: Bantuan daring (F1)

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
id: Sangat sensitif

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Interpret symbols '?', '*', '[', ']' as wildcards?
id: Interpretasi simbol '?', '*', '[', ']' jadi kartu kunci?

[ctx: tframe_ruleremove.label_removeoccurances.caption]
en: Occurrences:
id: Kejadian:

en: Remove:
id: Buang:

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removeall.caption]
en: All
id: Semua

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removefirst.caption]
en: First
id: Pertama

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removelast.caption]
en: Last
id: Terakhir

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.SPEEDBUTTON_REMOVEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
id: Pisahkan multi item

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
id: Sangat sensitif

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Interpret '?', '*', '[', ']' as wildcards and '$n' as backreferences?
id: Interpretasi '?', '*', '[', ']' jadi kartu kunci , '$n' jadi referensi dukungan?

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEOCCURANCES.CAPTION]
en: Occurrences:
id: Kejadian:

en: Find:
id: Cari:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEWITH.CAPTION]
en: Replace:
id: Gantikan:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEALL.CAPTION]
en: All
id: Semua

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEFIRST.CAPTION]
en: First
id: Pertama

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACELAST.CAPTION]
en: Last
id: Terakhir

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
id: Pisahkan multi item

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEWITHMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
id: Sisip Meta Tag (Ctrl+Ins)

en: Reset every:
id: Ubah tiap:

en: Reset if folder changes
id: Ubah jika folder berubah

en: Pad with zeros to length:
id: Pad dengan nol ke panjang:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

[ctx: tframe_ruleserialize.gb_insertwhere.caption]
en: Insert where:
id: Sisip dimana:

en: Index starts:
id: Indeks mulai:

en: Repeat:
id: Pengulangan:

en: Step:
id: Langkah:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPOSITION.CAPTION]
en: Position:
id: Posisi:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPREFIX.CAPTION]
en: Prefix
id: Awalan

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZESUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
id: Akhiran

en: Strip all characters except selected
id: Copot semua karater kecuali pilihan

en: English:
id: Inggris:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
id: Sangat sensitif

en: Brackets:
id: Tanda kurung:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripdigits.caption]
en: Digits:
id: Digit:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_STRIPSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Symbols:
id: Simbol:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripuserdefined.caption]
en: User defined:
id: Pilihan penguna:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.RB_WHEREEVERYWHERE.CAPTION]
en: Everywhere
id: Dimanapun

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.RB_WHERELEADING.CAPTION]
en: Leading
id: Terdepan

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.RB_WHERETRAILING.CAPTION]
en: Trailing
id: Tertinggal

en: Alphabet
id: Alfabet

[ctx: TFRAME_RULETRANSLIT.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Direction:
id: Arah:

en: Hint:
id: Tips

en: Alphabet is a set of couples represented by letters and separated with an equal sign; they stand for translation of non-english characters to their english representation.
id: Alfabet merupakan pasangan yang diwakili oleh huruf dan dipisah dengan tanda sama dengan; mereka mewakili untuk terjemahan karakter non-inggris ke perwakilan inggrisnya.

en: Backward
id: Mundur

en: Forward
id: Maju

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
id: Loncati ekstensi

en: Type your new filenames here (one per line):
id: Ketik nama baru anda disini (satu per baris):

en: Load from Text File
id: Muat dari berkas teks

en: Paste from Clipboard
id: Tempel dari klipboard

en: Insert after the current name
id: Sisip setelah nama saat ini

en: Insert in front of the current name
id: Sisip didepan nama saat ini

en: Replace the current name
id: Gantikan nama saat ini

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.SB_OPTIONS.CAPTION]
en: Options
id: Opsi

en: Duration of an Audio file
id: Durasi dari berkas audio

en: Duration of an Audio file in minutes
id: Durasi dari berkas audio dalam menit

en: Duration of an Audio file in seconds
id: Durasi dari berkas audio dalam detik

en: AVI Duration in H:M:S format
id: Durasi AVI di format H:M:S

en: AVI Duration in Minutes
id: Durasi AVI dalam menit

en: AVI Duration in Seconds
id: Durasi AVI dalam detik

en: AVI Frames per Second
id: Bingkai AVI per detik

en: AVI Height in Pixels
id: Tinggi AVI di Pixel

en: AVI Total amount of Frames
id: Jumlah total bingkai AVI

en: AVI Video Codec
id: Kode video AVI

en: AVI Width in Pixels
id: Lebar AVI di pixel

en: AVI Dimensions in WxH format
id: Dimensi AVI format LxT

en: Binary File Information: Description
id: Informasi binari berkas: Deskripsi

en: Binary File Signature: Extension
id: Tanda binari berkas: Ekstensi

en: Current Date
id: Tanggal sekarang

en: Summary Information: Author
id: Ringkasan informasi: Pembuat

en: Summary Information: Number of Pages
id: Ringkasan informasi: Jumlah lembar

en: Summary Information: Subject
id: Ringkasan informasi: Subjek

en: Summary Information: Title
id: Ringkasan informasi: Judul

en: Email date sent in local time zone
id: Tanggal kirim email di zona waktu lokal

en: Email date sent in original time zone
id: Tanggal kirim email di zona waktu asli

en: Email date sent in UTC time zone
id: Tanggal kirim email di zona waktu UTC

en: Email sender
id: Pengirim email

en: Email subject
id: Subjek email

en: EXIF Original Date
id: Tanggal asli EXIF

en: EXIF Image Description
id: Deskripsi gambar EXIF

en: EXIF Camera Make
id: Kamera pembuat EXIF

en: EXIF Camera Model
id: Model kamera EXIF

en: Base name of the file
id: Berdasar nama berkas

en: File created date
id: Tangal berkas dibuat

en: File last modified date
id: Tanggal akhir edit berkas

en: Short name in the 8.3 format
id: Nama pendek di format 8.3

en: Extension of the file
id: Ekstensi berkas

en: Full name of the file
id: Nama lengkap berkas

en: Full path of the file
id: Lokasi lengkap berkas

en: Name of the parent folder
id: Nama dari induk folder

en: Size of file in bytes
id: Ukuran berkas di bytes

en: Size of file in KB
id: Ukuran berkas di KB

en: Size of file in MB
id: Ukuran berkas di MB

en: FLAC Album
id: Album FLAC

en: FLAC Album Artist
id: Album artis FLAC

en: FLAC Artist
id: Artis FLAC

en: FLAC Disc Number
id: Nomor lagu FLAC

en: FLAC Total Discs
id: Judul FLAC

en: FLAC Genre
id: Jenis FLAC

en: FLAC Title
id: Judul FLAC

en: FLAC Track Number
id: Nomor lagu FLAC

en: FLAC Year
id: Tahun FLAC

en: CRC32 Checksum of a file
id: CRC32 berkas

en: MD5 Hash of a file
id: Hash MD5 berkas

en: SHA1 Hash of a file
id: Hash SHA1 berkas

en: SHA256 Hash of a file
id: Hash SHA256 berkas

en: SHA512 Hash of a file
id: Hash SHA512 berkas

en: Title tag extracted from an HTML file
id: Judul tag terekstrak dari berkas HTML

en: Aspect Ratio of an image
id: Aspek rasio gambar

en: Height of an image in pixels
id: Tinggi gambar dalam pixel

en: Amount of pixels in the image
id: Jumlah pixel dalam gambar

en: Width of an image in pixels
id: Lebar gambar dalam pixel

en: Width and Height of an image in pixels
id: Lebar dan tinggi gambar dalam pixel

en: IPTC Image Caption
id: Judul gambar IPTC

en: IPTC City
id: Kota IPTC

en: IPTC Image Headline
id: Berita gambar IPTC

en: IPTC Location Name
id: Nama lokasi IPTC

en: IPTC Object Name
id: Nama objek IPTC

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_album]
en: MP3 Album
id: Album MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_albumartist]
en: MP3 Album Artist
id: Album artis MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_artist]
en: MP3 Artist
id: Artis MP3

en: MP3 Disc Number
id: Nomor lagu MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_genre]
en: MP3 Genre
id: Jenis MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_title]
en: MP3 Title
id: Judul MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_trackno]
en: MP3 Track Number
id: Nomor lagu MP3

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_year]
en: MP3 Year
id: Tahun MP3

en: Outlook Message: Body Text
id: Pesan Outlook: Isi teks

en: Outlook Message: Sent date from email header in local time zone
id: Pesan Outlook: Tanggal kirim judul email di zona waktu lokal

en: Outlook Message: Sent date from email header in original time zone
id: Pesan Outlook: Kirim tanggal dari judul email dalam zona waktu asli

en: Outlook Message: Sent date from email header in UTC time zone
id: Pesan Outlook: Kirim tanggal dari judul email dalam zona waktu UTC

en: Outlook Message: Sent date in local time zone
id: Pesan Outlook: Kirim tanggal dalam zona waktu lokal

en: Outlook Message: Sent date in UTC time zone
id: Pesan Outlook: Kirim tanggal dalam zona waktu UTC

[ctx: umetatags.s_metatag_outlook_messageid]
en: Outlook Message: ID
id: Pesan Outlook: ID

en: Outlook Message: Sender
id: Pesan Outlook: Pengirim

en: Outlook Message: Subject
id: Pesan Outlook: Subjek

en: TIFF Date
id: Tanggal TIFF

en: TIFF Description
id: Deskripsi TIFF

en: TIFF Make
id: Pembuat TIFF

en: TIFF Model
id: Model TIFF

en: Version Information: Comments
id: Informasi versi: Komentar

en: Version Information: Company
id: Informasi versi: Perusahaan

en: Version Information: Copyright
id: Informasi versi: Hak cipta

en: Version Information: Description
id: Informasi versi: Deskripsi

en: Version Information: File Version
id: Informasi versi: versi berkas

en: Version Information: Product
id: Informasi versi: Produk

en: Version Information: Product Version
id: Informasi versi: Versi produk

en: WMA Album
id: Album WMA

en: WMA Album Artist
id: Album artis WMA

en: WMA Artist
id: Artis WMA

en: WMA Disc Number
id: Nomor lagu WMA

en: WMA Genre
id: Jenis WMA

en: WMA Title
id: Judul WMA

en: WMA Track Number
id: Nomor lagu WMA

en: WMA Year
id: Tahun WMA

en: Pascal Script Compile
id: Kompilasi skrip Pascal

en: Exception
id: Pengecualian

en: Pascal Script Execute
id: Eksekusi skip Pascal

en: Line
id: Baris

en: Unknown error (check units and libraries)
id: Kesalahan tak dikenal (periksa unit dan perpustakaan)

en: Preset file not found:
id: Berkas preset tidak ditemukan:

en: Not able to create a directory for a license file.
id: Tidak dapat membuat direktori untuk berkas lisensi.

en: Contact email
id: Email kontak

en: Contact name
id: Nama kontak

en: Issue date
id: Tanggal terbit

en: License
id: Lisensi

en: Licensed to
id: Terlisensi pada

en: License expiry
id: Lisensi kedaluwarsa

en: License has expired.
id: Lisensi telah berakhir.

en: Failed to load the license.
id: Gagal memuat lisensi.

en: Failed to remove the license.
id: Gagal membuang lisensi.

en: License has been removed.
id: Lisensi telah berhasil dibuang.

en: Number of computers
id: Jumlah komputer

en: Registration code is invalid.
id: Kode pendaftaran tidak valid.

en: Registration has been successful!
id: Pendaftaran telah berhasil sukses!

en: Upgrade expiry
id: Peningkatan kedaluarsa

[ctx: myrenfiles.svalidationduplicated]
en: Duplicate in the list
id: Gandakan kedalam daftar

[ctx: myrenfiles.svalidationexceeds]
en: New path exceeds the length limit
id: Lokasi baru melampaui batas panjang

[ctx: myrenfiles.svalidationexists]
en: Destination file already exists
id: Berkas tujuan sudah ada

[ctx: myrenfiles.svalidationinvalid]
en: Contains invalid characters
id: Berisi karakter tidak valid

en: after
id: sesudah

en: all
id: Semua

en: all characters except
id: semua karater kecuali

en: All lower case
id: Semua huruf kecil

en: All upper case
id: Semua huruf besar

en: and pad to length
id: dan pad ke panjang

en: append
id: lampirkan

en: Append new extension
id: Lampirkan ekstensi baru

en: as Prefix
id: jadi Awalan

en: as Suffix
id: jadi Akhiran

en: at Position
id: di Posisi

en: before
id: sebelum

en: Capitalize and preserve
id: Kapitalkan dan biarkan

en: Capitalize every word
id: Kapitalkan tiap kata

en: case sensitive
id: sangat sensitif

en: Change extension to
id: Ubah ekstensi ke

en: characters
id: karakter

[ctx: myrulesex.s_rules_delete]
en: Delete
id: Hapus

en: delimiters
id: pembatas

en: Detect using binary signature
id: Deteksi pakai binari tandatangan

en: everywhere
id: dimanapun

en: exact pattern of delimiters
id: pola tepat dari pemisah

en: Extension lower case
id: Ekstensi huruf kecil

en: Extension upper case
id: Ekstensi huruf besar

en: files
id: berkas

en: file(s) to
id: berkas ke

en: file(s) with
id: berkas dengan

en: first
id: pertama

[ctx: myrulesex.s_rules_first_letter_capital]
en: First letter capital
id: Huruf pertama besar

en: Fix spaces
id: Perbaiki spasi

en: Force case fragments
id: Paksa fragmen kasus

en: from Delimiter
id: dari Pemisah

en: from Position
id: dari Posisi

[ctx: myrulesex.s_rules_insert]
en: Insert
id: Sisip

en: Insert space in front of capitals
id: Sisip spasi didepan huruf

en: Invert case
id: Balik kasus

en: last
id: terakhir

[ctx: myrulesex.s_rules_leading]
en: leading
id: terdepan

en: leave delimiter
id: biarkan pembatas

en: new names are not defined
id: nama baru belum ditentukan

en: New pattern
id: Pola baru

en: Normalize spaces
id: Normalisasi spasi

en: parts
id: bagian

en: positions
id: posisi

en: Prefix names of
id: Awalan nama dari

en: Prepare for SharePoint
id: Siapkan untuk SharePoint

[ctx: myrulesex.s_rules_remove]
en: Remove
id: Buang

en: Remove extension
id: Buang ekstensi

en: repeat
id: ulangi

[ctx: myrulesex.s_rules_replace]
en: Replace
id: Gantikan

en: Replace expression
id: Ganti ekspresi

en: Replace with spaces
id: Ganti dengan spasi

en: reset index every
id: ubah indeks tiap

en: reset index if folder changes
id: ubah indeks jika folder berubah

en: right-to-left
id: kanan-ke-kiri

en: Set names of
id: Atur nama dari

en: skip extension
id: loncati ekstensi

en: skip versions
id: loncati versi

en: Split by
id: Pisah oleh

en: step
id: langkah

[ctx: myrulesex.s_rules_strip]
en: Strip
id: Copot

en: Strip out contents of brackets
id: Copot keluar isi tanda kurung

en: Suffix names of
id: Akhiran nama

[ctx: myrulesex.s_rules_trailing]
en: trailing
id: tertinggal

en: Transliterate
id: Terjemahkan

en: try unique
id: coba unik

en: until Count reaches
id: hingga Hitungan tercapai

en: until Delimiter
id: hingga Pemisah

en: until the End
id: hingga Akhir

en: using wildcards
id: pakai kartu kunci

en: with
id: dengan

en: Selected folder does not exist!
    
    %s
id: Pilihan folder tidak ada!
    
    %s

en: Meta tags are currently disabled.
    
    Do you want to enable them?
id: Meta tag sedang di nonaktifkan.
    
    Apakah anda ingin mengaktifkanya?

en: Would you like to open a Quick Guide?
id: Apakah anda ingin membuka Petunjuk Penggunaan?

en: Folders: %d scanned, %d selected.
id: Folder: %d terpindai, %d terpilih.

[ctx: mystrings.msg_browsegotofoldercaption]
en: Go To Folder
id: Ke folder

en: Enter a full path to the folder that you want to go to:
id: Masukkan lokasi penuh ke folder yang ingin anda tuju:

en: Operation of Copying and Cutting Files will place selected files into the Clipboard for later usage.
    Note: All files will be pasted into the same directory no matter where they were initially located!
    
    Are you sure you want to proceed?
id: Operasi menyalin dan memotong berkas akan menempatkan berkas terpilih kedalam klipboard untuk digunakan nanti.
    Catatan: Semua berkas akan ditempel kedalam direktori yang sama tidak peduli tempat dimana awalnya mereka berada!
    
    Apakah anda yakin ingin memprosesnya?

en: INVALID FORMAT
id: FORMAT TIDAK VALID

en: File already exists!
    Overwrite it?
id: Berkas sudah ada!
    Tumpuk?

en: Total: %d
    Marked: %d
    Selected: %d
id: Total: %d
    Ditandai: %d
    Dipilih: %d

en: Do you want to fix conflicting new names for %s files?
    
    This operation may take several minutes...
id: Apakah anda ingin memperbaiki konflik nama baru untuk %s berkas?
    
    Operasi ini mungkin mengambil beberapa menit...

en: Go To Line
id: Ke baris

en: Enter the line number:
id: Masukkan nomor baris:

en: Hint: You can check the details by enabling the "Error" column.
id: Tips: Anda bisa cek rincian dengan mengaktifkan kolom "Kesalahan".

en: You are launching ReNamer for the first time.
id: Anda sedang nejalankan ReNamer untuk pertama kalinya.

en: %d new filename(s) out of %d in the list were changed!
id: %d berkas baru dari %d pada daftar telah diubah!

en: Nothing to rename!
id: Tidak ada yang diubah nama!

en: Original Path: %s
    New Path: %s
    
    New Name is already taken by another file, delete that file permanently?
id: Lokasi asli: %s
    Lokasi baru: %s
    
    Nama baru sudah diambil oleh berkas lain, hapus berkas tersebut secara permanen?

en: Compiled successfully!
id: Kompilasi sukses selesai!

en: No Saved Scripts were found!
id: Tidak ada skrip tersimpan yang ditemukan!

[ctx: mystrings.msg_pascalscriptsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
id: Nama tidak benar!

en: Enter a name for a script:
id: Masukkan nama untuk skrip:

en: Save Script
id: Simpan skrip

en: Delete "%s" preset?
id: Hapus "%s" preset?

en: You are about to edit Preset file(s) manualy!
    If you are not sure in what you're doing - press Cancel.
    
    Proceed with this action?
id: Anda akan mengubah berkas preset secara manual!
    Jika anda tidak yakin dengan apa yang anda lakukan, tekan Batal.
    
    Tetap lakukan aksi ini?

en: Could not copy the "%s" preset!
id: Tidak dapat menyalin "%s" preset!

en: Could not delete the "%s" preset!
id: Tidak dapat menghapus "%s" preset!

en: Could not rename the "%s" preset!
id: Tidak dapat mengubah nama "%s" preset!

en: New Name:
id: Nama baru:

en: Rename Preset
id: Ubah nama preset

en: Preview process has been terminated due to a critical error:
    
    %s
id: Proses pratinjau telah hentikan akibat dari kesalahan kritis:
    
    %s

en: %d file(s) failed to rename!
id: %d berkas gagal diubah namanya!

en: All New Names are empty!
    
    Hint: Configure the Rules and click Preview button.
id: Semua nama baru kosong!
    
    Tips: Konfigurasi Aturan lalu klik tombol Pratinjau.

en: %d file(s) successfully renamed.
id: %d berkas berhasi sukses diubah namanya.

en: Use this rule to change the case of the filename.
id: Pakai aturan ini untuk mengubah kasus dari nama berkas.

en: Use this rule to clean up the filename.
id: Pakai aturan ini untuk membersihkan nama berkas.

en: Use this rule to delete text from the filename.
id: Pakai aturan ini untuk hapus teks dari nama berkas.

en: Use this rule to change extension of the file.
id: Pakai aturan ini untuk ubah ekstensi berkas.

en: Use this rule to insert text into the filename.
id: Pakai aturan ini untuk sisip teks kedalam nama berkas.

en: Use this rule to script a user defined manipulations with filename.
id: Pakai aturan ini untuk buat skrip manipulasi penguna dengan nama berkas.

en: Use this rule to separate parts of the filename and rearrange them in a new pattern.
id: Pakai aturan ini untuk memisah bagian dari nama berkas dan menyusun berkas ke pola baru.

en: Use this rule to replace text in the filename using regular expressions.
id: Pakai aturan ini untuk ganti teks dalam nama berkas pakai ekspresi biasa.

en: Use this rule to remove text from the filename.
id: Pakai aturan ini untuk membuang teks dari nama berkas.

en: Use this rule to replace text in the filename.
id: Pakai aturan ini untuk ganti teks dalam nama berkas.

en: Use this rule to strip sets of characters from the filename.
id: Pakai aturan ini untuk mencopot karakter dari nama berkas.

en: Use this rule to transliterate letters in the filename from one language into another.
id: Pakai aturan ini untuk menterjemahkan huruf nama berkas dari satu ke bahasa lain.

en: Use this rule to assign names of files to the lines of text.
id: Pakai aturan ini untuk tetapkan nama berkas ke baris dari teks.

en: Please select a folder:
id: Silahkan pilih folder:

en: Are you sure you want to execute shell action on %d files?
id: Apakah anda yakin ingin menjalankan aksi shell pada %d berkas?

en: Could not open the following file:
    
    %s
    
    Error: %s (%d).
id: Tidak dapat membuka berkas berikut:
    
    %s
    
    Kesalahan: %s (%d).

[ctx: mystrings.msg_translitsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
id: Nama tidak benar!

en: Enter a name for a translit:
id: Masukkan nama untuk terjemahan:

en: Save Translit
id: Simpan terjemahan

en: Are you sure you want to undo renaming operation for %d file(s)?
    
    Hint: You can check undo paths by enabling the "Old Path" column.
id: Apakah anda yakin ingin mengurungkan operasi ubah nama untuk %d berkas?
    
    Tips: Anda bisa memeriksa lokasi urungkan dengan mengaktifkan kolom "Lokasi lama".

en: Nothing to undo!
id: Tidak ada yang diurungkan!

en: Undo operation results:
    
    %d out of %d file(s) restored successfully!
id: Urungkan hasil operasi:
    
    %d dari %d berkas berhasil sukses dipuluhkan!

en: Seems that ReNamer is currently running.
    Please close it, before continuing...
id: Sepertinya ReNamer sedang berjalan.
    Silahkan tutup, sebelum melanjutkan...

en: %d of which have a duplicate in the list.
id: %d dimana memiliki duplikasi dalam daftar.

en: %d of which conflict with an existing file.
id: %d dimana berisi konflik dengan berkas yang ada.

en: %d of which contain invalid characters.
id: %d dimana berisi karakter tidak valid.

en: Successfully validated!
id: Berhasil sukses tervalidasi!

en: Do you want to validate %s files?
    
    This operation may take several minutes...
id: Apakah anda ingin validasi berkas %s?
    
    Operasi ini mungkin dapat butuh beberapa minutes...

en: Validation has failed due to issues with %d file(s).
id: Validasi gagal karena masalah pada %d berkas.

[ctx: mystrings.name_addrule]
en: Add Rule
id: Tambah aturan

[ctx: mystrings.name_addrulestext]
en: Click here to add a rule
id: Klik disini untuk tambah aturan

en: Add to ReNamer
id: Tambah ke ReNamer

en: Line = %d, Position = %d, Right = %d, Selection = %d
id: Baris = %d, Posisi = %d, Kanan = %d, Seleksi = %d

en: Browse Scripts...
id: Jelajahi skrip...

en: Browse Translits...
id: Jelajahi Terjemahan...

[ctx: mystrings.name_cancelsorting]
en: Cancel Sorting
id: Batalkan sortiran

[ctx: mystrings.name_dragfilestext]
en: Drag your files here
id: Geser berkas anda kesini

[ctx: mystrings.name_editrule]
en: Edit Rule
id: Edit aturan

en: %s files
id: %s berkas

en: %s files (%s)
id: %s berkas (%s)

[ctx: mystrings.name_filters]
en: Filters
id: Penyaring

[ctx: mystrings.name_loadwithpreset]
en: Load with Preset
id: Muat dengan preset

[ctx: mystrings.name_markbymaskcaption]
en: Mark by Mask
id: Tandai oleh Samaran

[ctx: mystrings.name_markbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
id: Beberapa samaran dapat dipisah dengan tanda koma. Misal: *.jpg;*.doc
    
    Samaran:

en: Overwrite
id: Tumpuk

[ctx: mystrings.name_rename]
en: Rename
id: Ubah nama

[ctx: mystrings.name_renamewithpreset]
en: Rename with Preset
id: Ubah nama dengan preset

en: Case
id: Kasus

en: Clean Up
id: Bersihkan

[ctx: mystrings.name_rule_delete]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: mystrings.name_rule_extension]
en: Extension
id: Ekstensi

[ctx: mystrings.name_rule_insert]
en: Insert
id: Sisip

en: Pascal Script
id: Skrip Pascal

en: Rearrange
id: Susun ulang

en: Regular Expressions
id: RegEx

[ctx: mystrings.name_rule_remove]
en: Remove
id: Buang

[ctx: mystrings.name_rule_replace]
en: Replace
id: Gantikan

en: Serialize
id: Penomoran

[ctx: mystrings.name_rule_strip]
en: Strip
id: Copot

en: Translit
id: Terjemahan

en: User Input
id: Input Pengguna

en: Save Rule
id: Simpan aturan

en: Save Script...
id: Simpan skrip...

en: Save Translit...
id: Simpan terjemahan...

[ctx: mystrings.name_selectbyextensioncaption]
en: Select by Extension
id: Seleksi sesuai Ekstensi

en: Multiple extensions can be separated by semicolons. For example: jpg;doc
    
    Extensions (without dots):
id: Multi ekstensi dapat dipisahkan dengan tanda koma. Misal: jpg;doc
    
    Ekstensi (tanpa titik):

en: Select by Filename Length
id: Seleksi sesuai Panjang nama berkas

en: More than N characters:
id: Lebih dari N karekter:

[ctx: mystrings.name_selectbymaskcaption]
en: Select by Mask
id: Seleksi sesuai Samaran

[ctx: mystrings.name_selectbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
id: Beberapa samaran dapat dipisah dengan tanda koma. Misal: *.jpg;*.doc
    
    Samaran:

en: Undo
id: Urungkan

en: Undo %d file(s)
id: Urungkan %d berkas

en: All files
id: Semua berkas

en: Any file
id: Berkas apapun

en: Archives
id: Arsip

en: Batch file
id: Berkas batch

en: comma separated
id: dipisah koma

en: Documents
id: Dokumen

en: Music
id: Musik

en: Pictures
id: Gambar

en: Play list
id: Daftar putar

[ctx: ustrings.sfilterspresets]
en: Presets
id: Preset

en: tab separated
id: dipisah tab

en: Text files
id: berkas teks

en: Text list
id: Daftar teks
