ReNamer - en to fr translation catalogue (886 entries)

en: Save current preset?
fr: Sauvegarder le préréglage en cours ?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to remove this limit?
fr: Souhaitez-vous acheter une version "Pro" pour supprimer cette limite ?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to unlock this feature?
fr: Souhaitez-vous acheter une version "Pro" pour débloquer cette fonction ?

en: Are you sure you want to unregister the product?
    
    This will remove your license and deactivate the "Pro" version.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler l'enregistrement du produit?
    
    Cela retirera votre licence et désactivera la version "Pro".

en: This feature is not available in this version.
fr: Cette fonction n'est pas disponible dans cette version.

[ctx: mainform.s_free_license_note]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
fr: Cette application peut être utilisée et distribuée UNIQUEMENT à des fins non commerciales et avec les attributions appropriées.

en: This version is limited to a maximum of %s presets.
fr: Cette version est limitée à un maximum de %s présélections.

en: This version is limited to a maximum of %s rules.
fr: Cette version est limitée à un maximum de %s règles.

en: (non-commercial use only)
fr: (utilisation non commerciale uniquement)

en: For more information please read full license code
fr: Pour plus d'informations, veuillez lire le code de licence complet

en: This version does not support presets directory structure.
fr: Cette version ne prend pas en charge la structure des répertoires préétablis.

en: Active filter settings
fr: Paramètres du filtre actif

en: Loaded preset
fr: Préréglage chargé

en: Loaded preset (modified)
fr: Préréglage chargé (modifié)

en: Created %d preset links.
fr: Création de %d liens de présélection.

en: COPY
fr: COPIER

en: Add your code here
fr: Ajouter votre code ici

en: Hold %s when loading a script to insert it inline
fr: Maintenir %s lors du chargement d'un script pour l'insérer en ligne

en: Press %s for code completion
fr: Appuyez sur %s pour compléter le code

en: Any single character
fr: Tout caractère unique

en: A set of 3 of any characters
fr: Un ensemble de trois caractères quelconques

en: One or more of any characters
fr: Un ou plusieurs caractères quelconques

en: One or more of any characters, grouped into subexpression
fr: Un ou plusieurs caractères quelconques, regroupés en sous-expression

en: One or more of any characters, but fewer as possible
fr: Un ou plusieurs caractères quelconques, mais en nombre aussi réduit que possible

en: A set of 2 to 4 of any characters
fr: Un ensemble de deux à quatre caractères quelconques

en: A set of 3 or more of any characters
fr: Un ensemble de trois ou plus de n'importe quel caractère

en: Zero or more of any characters
fr: Zéro ou plus de n'importe quel caractère

en: Any single character from the list (e.g. "a" or "b" or "c")
fr: Tout caractère de la liste (ex. "a" ou "b" ou "c")

en: Any one occurrence of the alternatives (e.g. "aa" or "bb" or "cc")
fr: Toute occurrence des alternatives (ex. "aa" ou "bb" ou "cc")

en: Any single character from the range (e.g. "a" to "z")
fr: Tout caractère unique de la gamme (ex. de "a" à "z")

en: End of the input text
fr: Fin du texte d'entrée

en: Use an escape character to match an actual backslash "\"
fr: Utiliser un caractère d'échappement pour faire correspondre une barre oblique inversée "\"

en: Any single character except the ones from the list
fr: Tout caractère unique sauf ceux de la liste

en: Any single space character (space, tab, new line)
fr: Tout caractère d'espacement (espace, tabulation, nouvelle ligne)

en: Start of the input text
fr: Début du texte d'entrée

en: Word boundary
fr: Limite du mot

en: Any single alphanumeric character (including an underscore)
fr: Tout caractère alphanumérique simple (y compris un trait de soulignement)

en: Failed to apply system settings.
fr: N'a pas appliqué les paramètres du système.

en: (Try to start the program as administrator to apply these settings)
fr: (Essayez de démarrer le programme en tant qu'administrateur pour appliquer ces paramètres)

en: Real-time update of the preview can be dangerous and its use is not recommended!
    
    It will cause graphical updates to the GUI during preview for every processed file but will also respond to any user activity such as mouse clicks and keyboard button presses. Beware, any accidental actions generated during a preview as a result of user activity within the application will interfere with the preview process and can cause unpredictable behavior.
fr: La mise à jour en temps réel de l'aperçu peut être dangereuse et son utilisation n'est pas recommandée !
    
    Cela provoquera des mises à jour de l'interface graphique lors de la prévisualisation de chaque fichier traité, mais répondra également à toute activité de l'utilisateur, comme des clics de souris ou les pressions sur les boutons du clavier. Attention, toute action accidentelle générée lors de la prévisualisation à la suite d'une activité de l'utilisateur interférera avec le processus de prévisualisation et pourra provoquer un comportement imprévisible.

[ctx: tform_about.caption]
en: About
fr: À propos

en: Author:
fr: Auteur :

en: Date:
fr: Date :

en: Email:
fr: Courriel :

en: Version:
fr: Version :

en: Website:
fr: Site :

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_add.caption]
en: Add
fr: Ajout

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: tform_addpaths.caption]
en: Add Paths
fr: Ajout des chemins

[ctx: tform_addpaths.checkbox_workingdir.caption]
en: Working directory:
fr: Répertoire de travail :

en: Enter file paths:
fr: Saisir chemins de fichiers :

[ctx: TFORM_ADDRULE.BITBTN_ADD.CAPTION]
en: Add Rule
fr: Ajout règle(s)

[ctx: tform_addrule.bitbtn_close.caption]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: TFORM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
fr: Ajout règle(s)

en: Configuration:
fr: Configuration :

en: Apply Rules
fr: Appliquer les règles

[ctx: tform_analyze.caption]
en: Analyze
fr: Analyser

en: Apply rules for each line
fr: Appliquer pour chaque ligne

en: Automatically apply rules
fr: Appliquer automatiquement

en: Line wrap
fr: Retour à la ligne

en: Enter text that you wish to analyze:
fr: Saisissez le texte que vous souhaitez analyser :

en: Text after applying rules:
fr: Texte après application des règles :

[ctx: TFORM_BROWSE.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: tform_browse.bitbtn_ok.caption]
en: Add Folders
fr: Ajout des répertoires

en: Browse
fr: Parcourir

en: Show hidden folders
fr: Montrer les répertoires cachés

en: Show system folders
fr: Montrer les répertoires système

en: Select folders that you want to add:
fr: Sélectionnez les dossiers que vous souhaitez ajouter :

en: Collapse All
fr: Tout effacer

en: Explore selected folder
fr: Explorer le répertoire sélectionné

[ctx: TFORM_BROWSE.MENUITEM_GOTOFOLDER.CAPTION]
en: Go To Folder
fr: Aller au répertoire

en: Refresh Tree
fr: Actualiser l'arbre

[ctx: tform_browse.sb_gotofolder.caption]
en: Go To
fr: Aller à

[ctx: tform_browse.speedbutton_filtersettings.caption]
en: Filter Settings
fr: Paramètres de filtrage

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_save.caption]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.CAPTION]
en: Filter Settings
fr: Paramètres de filtrage

en: Apply only to the file name, instead of full path.
fr: Ne s'applique qu'au nom du fichier, plutôt qu'au chemin d'accès complet.

en: Add files within folders
fr: Ajouter les fichiers dans les dossiers

en: Add folders as files
fr: Ajouter les dossiers en tant que fichiers

en: Include hidden items
fr: Inclure les éléments cachés

en: Include subfolders
fr: Inclure les sous-répertoires

en: Include system items
fr: Inclure les éléments du système

[ctx: tform_filtersettings.checkbox_saveasdefault.caption]
en: Save as default for future sessions
fr: Conserver comme valeur par défaut pour les futures sessions

en: Skip root folders when added as files
fr: Sauter les dossiers racine lorsqu'ils sont ajoutés en tant que fichiers

en: Default behavior for adding folders:
fr: Comportement par défaut pour l'ajout de dossiers :

en: Masks:
fr: Masques :

en: Exclude:
fr: Exclure :

en: Include:
fr: Inclure :

[ctx: tform_filtersettings.label_masksnote.caption]
en: Note: separate multiple masks with ";" (semicolons).
fr: Note : séparer les masques multiples avec ";" (point virgule).

[ctx: TFORM_FOLDERWARNING.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Continue
fr: Continuer

en: Warning: Renaming Folders
fr: Avertissement : changement de nom des dossiers

en: Never show this warning
fr: Ne jamais afficher cet avertissement

en: Renaming a folder also affects all of its content. A problem can occur if you try to rename folders and their content in a single run. Items in the renaming list are processed from top to bottom. The order of items in this case is extremely important for successful renaming.
fr: Le changement de nom d'un dossier affecte également l'ensemble de son contenu. Un problème peut survenir si vous essayez de renommer des dossiers et leur contenu en une seule fois. Les éléments de la liste de renommage sont traités de haut en bas. Dans ce cas, l'ordre des éléments est extrêmement important pour la réussite du renommage.

en: Parent folders must always appear below their contained items. This can be easily achieved by sorting items in descending order by the Folder or Path column.
fr: Les dossiers parents doivent toujours apparaître sous les éléments qu'ils contiennent. Cela peut être facilement réalisé en triant les éléments par ordre décroissant dans la colonne Dossier ou Chemin.

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ABOUT.CAPTION]
en: About
fr: À propos

en: Add Files
fr: Ajout des fichiers

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ADDFOLDERS.CAPTION]
en: Add Folders
fr: Ajout des répertoires

[ctx: tform_main.action_addpaths.caption]
en: Add Paths
fr: Ajout des chemins

en: Analyze sample text
fr: Analyser un échantillon de texte

en: Apply rules to the clipboard
fr: Appliquer les règles au presse-papiers

en: Autosize columns
fr: Colonnes à taille automatique

en: Count marked and selected files
fr: Compter les dossiers marqués et sélectionnés

en: Export as batch renaming file (full paths)
fr: Exportation sous forme de fichier de renommage par lots (chemins d'accès complets)

en: Export as batch renaming file (only names)
fr: Exportation sous forme de fichier de renommage par lot (uniquement les noms)

en: Export file paths and new names
fr: Exporter les chemins d'accès aux fichiers et les nouveaux noms

en: Export file paths and undo paths
fr: Chemins d'exportation et d'annulation des fichiers

en: Export new names to clipboard
fr: Exporter les nouveaux noms dans le presse-papiers

en: Export paths to clipboard
fr: Exporter les chemins vers le presse-papiers

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
fr: Filtres

en: Fix conflicting new names
fr: Régler les conflits entre les nouveaux noms

en: Import file paths and new names
fr: Importer les chemins d'accès aux fichiers et les nouveaux noms

en: Import files from text-list or play-list
fr: Importer les fichiers à partir d'une liste de textes ou d'une play-list

en: Import new names from clipboard
fr: Importer de nouveaux noms depuis le presse-papiers

en: Manage...
fr: Gérer...

en: New Instance
fr: Nouvelle instance

en: New Project
fr: Nouveau projet

en: Paste Files
fr: Coller les fichiers

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PRESETSAVE.CAPTION]
en: Save
fr: Enregistrer

en: Save As
fr: Enregistrer sous

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
fr: Aperçu

[ctx: tform_main.action_register.caption]
en: Register
fr: Enregistrer

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_RENAME.CAPTION]
en: Rename
fr: Renommer

en: All Settings
fr: Tous les réglages

en: Sort by path for renaming folders
fr: Trier par chemin pour renommer les dossiers

en: Undo Renaming
fr: Annuler le changement de nom

en: Unregister
fr: Désenregistrer

en: Validate new names
fr: Valider les nouveaux noms

en: #
fr: N°

en: Rule
fr: Règle

en: Statement
fr: Déclaration

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
fr: Ajout règle(s)

en: Add Rule (above)
fr: Ajout règle (au dessus)

en: Add Rule (below)
fr: Ajout règle (en dessous)

en: Analyze Name
fr: Analyser le nom

en: Clear All
fr: Tout effacer

en: Clear Failed
fr: Echec de la procédure

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear Invalid
fr: Effacer les invalides

en: Clear Marked
fr: Effacer les marqués

en: Clear Not Marked
fr: Effacer les non marqués

en: Clear Renamed
fr: Effacer les renommés

en: Clear Valid
fr: Effacer les valides

en: Duplicate Rule
fr: Dupliquer la règle

en: Edit New Name
fr: Editer le nouveau nom

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_EDITRULE.CAPTION]
en: Edit Rule
fr: Editer la règle

en: Exit
fr: Quitter

en: File
fr: Fichier

[ctx: tform_main.menuitem_help.caption]
en: Help
fr: Aide

en: Invert Marking
fr: Marquage inverse

en: Invert Selection
fr: Inverser la sélection

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARK.CAPTION]
en: Mark
fr: Marquer

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARKBYMASK.CAPTION]
en: Mark by Mask
fr: Marquer par masque

[ctx: tform_main.menuitem_marking.caption]
en: Mark
fr: Marquer

en: Mark Only Changed (Exc. Case)
fr: Marquer uniquement les changés (casse exclue)

en: Mark Only Changed (Inc. Case)
fr: Marquer uniquement les changés (casse inclue)

en: Mark Only Selected
fr: Marquer les sélectionnés seulement

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEDOWN.CAPTION]
en: Down
fr: En bas

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEUP.CAPTION]
en: Up
fr: En haut

en: Move
fr: Déplacer

[ctx: tform_main.menuitem_presets.caption]
en: Presets
fr: Présélections

en: Remove All Rules
fr: Supprimer toutes les règles

en: Remove Rule
fr: Supprimer la règle

en: Remove Selected
fr: Supprimer la sélection

en: Move Down
fr: Descendre

en: Move Up
fr: Monter

en: Mark All
fr: Tout marquer

[ctx: tform_main.menuitem_rulesselectall.caption]
en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Unmark All
fr: Tout démarquer

[ctx: tform_main.menuitem_selectall.caption]
en: Select All
fr: Tout sélectionner

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYEXTENSION.CAPTION]
en: Select by Extension
fr: Sélection par extension

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYMASK.CAPTION]
en: Select by Mask
fr: Sélection par masque

en: Select by Name Length
fr: Sélection par longueur de nom

en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: tform_main.menuitem_settings.caption]
en: Settings
fr: Réglages

[ctx: tform_main.menuitem_settingsgeneral.caption]
en: General
fr: Général

[ctx: tform_main.menuitem_settingsmetatags.caption]
en: Meta Tags
fr: Étiquettes

en: Miscellaneous
fr: Divers

[ctx: tform_main.menuitem_settingspreview.caption]
en: Preview
fr: Aperçu

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SETTINGSRENAME.CAPTION]
en: Rename
fr: Renommer

en: Unmark
fr: Démarquer

en: Import...
fr: Importer...

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Clear Not Changed
fr: Effacer inchangés

en: Copy Files to Clipboard
fr: Copier les fichiers dans le presse-papiers

en: Copyrights
fr: Droits

[ctx: tform_main.mi_createpresetslinks.caption]
en: Create Links
fr: Créer des liens

en: Cut Files to Clipboard
fr: Couper des fichiers (vers le presse-papiers)

en: Delete Files to Recycle Bin
fr: Supprimer des fichiers (vers la corbeille)

en: Export all columns to clipboard
fr: Exporter toutes les colonnes vers le presse-papiers

en: File Properties
fr: Propriétés de fichier

[ctx: TFORM_MAIN.MI_FILESCOLUMNS_CANCELSORTING.CAPTION]
en: Cancel Sorting
fr: Annuler le tri

en: Forum (online)
fr: Forum (en ligne)

en: Help (online)
fr: Aide (en ligne)

en: Version History
fr: Historique des versions

[ctx: tform_main.mi_language.caption]
en: Language
fr: Langue

en: Lite vs Pro (online)
fr: Lite / Pro (en ligne)

en: Load
fr: Charger

en: Open containing folder
fr: Ouvrez le dossier contenant

en: Open File
fr: Ouvrir le fichier

en: Open with Notepad
fr: Ouvrir avec le bloc-notes

en: Purchase (online)
fr: Acheter (en ligne)

en: Quick Guide
fr: Guide rapide

en: Rescan
fr: Scanner à nouveau

en: Comment...
fr: Commentaire...

en: Export to Clipboard
fr: Exporter vers le presse-papiers

en: User Manual
fr: Guide de l'utilisateur

[ctx: tform_main.toolbutton_addrule.caption]
en: Add
fr: Ajout

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_ANALYZE.CAPTION]
en: Analyze
fr: Analyser

en: Columns
fr: Colonnes

en: Files
fr: Fichiers

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
fr: Filtres

[ctx: tform_main.toolbutton_movedownrule.caption]
en: Down
fr: En bas

[ctx: tform_main.toolbutton_moveuprule.caption]
en: Up
fr: En haut

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_REMOVERULE.CAPTION]
en: Remove
fr: Enlever

en: State
fr: État

en: Modified
fr: Modifié

en: Name Digits
fr: Chiffres des noms

en: Path Digits
fr: Chiffres du chemin

en: Name Length
fr: Longueur du nom

en: New Name Length
fr: Longueur du nouveau nom

en: Exif Date
fr: Date de l'exif

en: Old Path
fr: Ancien chemin

en: Path
fr: Chemin

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[20].text]
en: Error
fr: Erreur

en: Folder
fr: Répertoire

en: Name
fr: Nom

en: New Name
fr: Nouveau nom

en: New Path
fr: Nouveau chemin

en: Size
fr: Taille

en: Size KB
fr: Taille KB

en: Size MB
fr: Taille MB

en: Created
fr: Créé

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_INSERT.CAPTION]
en: Insert
fr: Insérer

[ctx: TFORM_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
fr: Étiquettes

en: Note: Most of the tags can only work for files, not folders.
fr: Note : la plupart des balises ne peuvent fonctionner que pour les fichiers, et non pour les dossiers.

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: Save Preset
fr: Sauvegarder le préréglage

en: Save Filter Settings with the preset?
fr: Enregistrer les paramètres de filtrage avec le préréglage ?

en: Overwrite existing preset:
fr: Écraser les préréglages existants :

en: Preset Name:
fr: Nom de la présélection :

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.BB_CREATELINKS.CAPTION]
en: Create Links
fr: Créer des liens

en: Presets Links
fr: Liens vers les préréglages

en: Please specify a folder where you want to place the links:
fr: Veuillez indiquer un dossier où placer les liens :

en: Type of links:
fr: Type de liens :

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_LOAD.CAPTION]
en: Load with Preset
fr: Charger avec le préréglage

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_RENAME.CAPTION]
en: Rename with Preset
fr: Renommer avec la présélection

en: Browse for Folder
fr: Rechercher un dossier

en: Use "Send To" Folder
fr: Utiliser le dossier "Envoyer vers"

en: Presets Manager
fr: Gestionnaire des présélections

[ctx: tform_presetsmanager.tb_append.hint]
en: Append Preset
fr: Ajouter une présélection

[ctx: tform_presetsmanager.tb_copy.hint]
en: Duplicate Preset
fr: Dupliquer la présélection

[ctx: tform_presetsmanager.tb_delete.hint]
en: Delete Preset (Del)
fr: Effacer la présélection (Del)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_edit.hint]
en: Manually Edit Preset (F4)
fr: Modifier manuellement une présélection (F4)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_load.hint]
en: Load Preset (Enter)
fr: Charger la présélection (Enter)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_rename.hint]
en: Rename Preset (F2)
fr: Renommer la présélection (F2)

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_REGISTER.CAPTION]
en: Register
fr: Enregistrer

en: Registration
fr: Enregistrement

en: Please enter your registration code:
fr: Veuillez entrer votre code d'enregistrement :

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_SAVE.CAPTION]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: TFORM_SETTINGS.CAPTION]
en: Settings
fr: Paramètres

en: Folders also have extensions, process them as such
fr: Les dossiers ont également des extensions, les traiter comme telles

en: Highlight changed file names
fr: Mettre en évidence les noms de fichiers modifiés

en: Must be successfully confirmed by user
fr: Doit être impérativement confirmé par l'utilisateur

en: Add to folders context menu
fr: Ajouter au menu contextuel des dossiers

en: Add to "Send To" context menu
fr: Ajouter au menu contextuel "Envoyer vers"

en: Stay on top of other windows
fr: Reste au dessus des autres fenêtres

en: Auto preview when new files are added
fr: Prévisualisation automatique lors de l'ajout de nouveaux fichiers

en: Auto preview on change of rules configurations
fr: Prévisualisation automatique en cas de modification de la configuration des règles

en: Auto size table on change
fr: Dimension automatique du tableau après changement

en: Clear files table on rename
fr: Effacer le tableau des fichiers après un changement de nom

en: Clear renamed files on rename
fr: Effacer les fichiers renommés après un changement de nom

en: Clear rules list on rename
fr: Effacer la liste des règles après un changement de nom

en: Close program after successful rename
fr: Fermer le programme après un changement de nom réussi

en: Display message on successful rename
fr: Afficher un message lors d'un changement de nom réussi

en: Fix conflicting new names on preview
fr: Réparer les nouveaux noms en conflit lors de l'aperçu

en: MetaTag support
fr: Support des étiquettes

en: Overwrite files with New Names
fr: Écraser les fichiers avec les nouveaux noms

en: Real-time update of the preview
fr: Mise à jour en temps réel de l'aperçu

en: Register preset extension (*.rnp)
fr: Enregistrer l'extension des préréglages (*.rnp)

en: Remember position and size of major windows
fr: Mémoriser la position et de la taille des principales fenêtres

en: Save rules configuration on exit, load on startup
fr: Sauvegarde de la configuration des règles à la sortie et chargement au démarrage

en: Show main toolbar
fr: Afficher la barre d'outils principale

en: Skip renaming of unchanged files
fr: Ne pas renommer les fichiers inchangés

en: Remember sorting options (files table)
fr: Se souvenir des options de tri (tableau des fichiers)

en: Use natural order sorting algorithm (2-3 times slower)
fr: Utiliser l'algorithme de tri d'ordre naturel (deux à trois fois plus lent)

en: Validate new filenames on preview
fr: Valider les nouveaux noms de fichiers lors de l'aperçu

en: Date Format:
fr: Format de date :

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Example: file1, file2 ... file9, file10, file11, and so on.
fr: Exemple : fichier1, fichier2, ..., fichier11, et ainsi de suite.

en: Note: disabling any of these options will increase performance when processing large amount of files.
fr: Remarque : la désactivation de l'une de ces options améliorera les performances lors du traitement d'un grand nombre de fichiers.

en: Change text of "Click here to add a rule":
fr: Modifier le texte pour "Cliquer ici pour ajouter une règle" :

en: Change text of "Drag your files here":
fr: Modifier le texte pour "Déposer vos fichiers ici" :

en: Note: formats will be saved only if validated successfully.
fr: Note : les formats ne seront sauvegardés que s'ils sont validés avec succès.

en: Configure Filter Settings
fr: Configurer les paramètres de filtrage

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.CAPTION]
en: Help
fr: Aide

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.HINT]
en: Online Help (F1)
fr: Aide en ligne (F1)

en: Note: Disabling MetaTag support will increase performance when processing large amount of files.
fr: Remarque : la désactivation du support des étiquettes augmentera les performances lors du traitement d'un grand nombre de fichiers.

en: Warning: Overwritten files will be deleted permanently.
fr: Avertissement : les fichiers écrasés seront supprimés définitivement.

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_GENERAL.CAPTION]
en: General
fr: Général

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
fr: Étiquettes

en: Misc.
fr: Divers

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
fr: Aperçu

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_RENAME.CAPTION]
en: Rename
fr: Renommer

en: Accept
fr: Accepter

en: Lite vs Pro
fr: Lite / Pro

en: Purchase
fr: Acheter

en: Enter registration code
fr: Saisir la licence

en: Terms of Use
fr: Conditions d'utilisation

en: Please be aware of the terms of use of this application:
fr: Veuillez prendre connaissance des conditions d'utilisation de cette application :

en: For commercial use you must obtain a commercial license by going to the website. If you already hold a license please enter your registration code. Thank you for playing fair.
fr: Pour une utilisation commerciale, vous devez obtenir une licence commerciale en vous rendant sur le site web. Si vous êtes déjà titulaire d'une licence, veuillez saisir votre code d'enregistrement. Merci de jouer franc- jeu.

[ctx: TFORM_TERMSOFUSE.LABEL_NONCOMMERCIAL.CAPTION]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
fr: Cette application peut être utilisée et distribuée UNIQUEMENT à des fins non commerciales et avec les attributions appropriées.

en: Please also consider purchasing a "Pro" version to support the future development of this application.
fr: Veuillez également envisager l'achat d'une version "Pro" pour soutenir le développement futur de cette application.

en: Extension always lower case
fr: Extension toujours en minuscules

en: Extension always upper case
fr: Extension toujours en majuscules

en: Force case for fragments:
fr: Forcer la casse pour les fragments :

[ctx: tframe_rulecase.checkbox_caseskipextension.caption]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Case change:
fr: Changement de casse :

en: Hint: fragments separated with comma will be put in the same case as they are typed in this text box, for example: CD,DVD,DJ
fr: Astuce : les fragments séparés par une virgule seront mis dans la même casse que celle de la zone de texte dans laquelle ils sont saisis , par exemple : CD, DVD, DJ

en: all lower case
fr: tout en minuscules

en: ALL UPPER CASE
fr: TOUT EN MAJUSCULES

en: Capitalize Every Word
fr: Capitaliser Chaque Mot

en: Capitalize AND Preserve
fr: Capitaliser ET Préserver

[ctx: TFRAME_RULECASE.RB_CASEFIRSTLETTERCAPITAL.CAPTION]
en: First letter capital
fr: Première lettre en majuscule

en: iNVERT cASE
fr: cASSE iNVERSÉE

en: (none of the above)
fr: (aucun des éléments ci-dessus)

en: Insert a space in front of capitalized letters (e.g. CamelCase)
fr: Insérez un espace devant les lettres majuscules (par exemple CamelCase)

en: Normalize unicode spaces by replacing them with a standard space
fr: Normaliser les espaces Unicode en les remplaçant par un espace standard

en: Prepare for SharePoint (always inc. extension)
fr: Préparer pour SharePoint (toujours avec l'extension)

[ctx: TFRAME_RULECLEANUP.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: , (comma)
fr: , (virgule)

en: . (dot)
fr: . (point)

en: Fix spaces: only one space at a time, no spaces on sides of basename
fr: Réparer les espaces : un seul espace à la fois, pas d'espaces aux extrémités du nom de base

en: Skip number sequences, for example version 1.2.3.4
fr: Sauter des séquences de chiffres, par exemple la version 1.2.3.4

en: Strip unicode marks (combining, diacritics, accents)
fr: Supprimer les marquages Unicode (combinaison, diacritiques, accents)

en: Replace these characters with spaces:
fr: Remplacer ces caractères par des espaces :

en: Strip out content of brackets:
fr: Supprimer le contenu des parenthèses :

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deletecurrentname.caption]
en: Delete current name
fr: Effacer le nom actuel

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deleterighttoleft.caption]
en: Right-to-left
fr: De droite à gauche

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETESKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Do not remove delimiters
fr: Ne pas retirer les délimiteurs

en: From:
fr: De :

en: Until:
fr: Jusqu'à :

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromdelimiter.caption]
en: Delimiter:
fr: Délimiteur :

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromposition.caption]
en: Position:
fr: Position :

en: Count:
fr: Décompte :

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.RADIOBUTTON_DELETEUNTILDELIMITER.CAPTION]
en: Delimiter:
fr: Délimiteur :

en: Till the end
fr: Jusqu'à la fin

en: Detect using "binary signature"
fr: Détecter avec "signature numérique"

en: Append to the original filename
fr: Ajouter au nom de fichier originel

en: New Extension (without dot):
fr: Nouvelle extension (sans point) :

en: Note: Some files may have multiple extensions matching their data type, for example: doc/ppt/xls have the same signature. Unrecognised files will remain unchanged. If this option is used, the new extension field is ignored.
fr: Note : Certains fichiers peuvent avoir plusieurs extensions correspondant à leur type de données. Par exemple : doc/ppt/xls ont la même signature. Les fichiers non reconnus resteront inchangés. Si cette option est utilisée, le nouveau champ d'extension est ignoré.

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.caption]
en: Insert Meta Tag
fr: Insérer les étiquettes

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.hint]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
fr: Insérer les étiquettes (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTRIGHT.CAPTION]
en: Right-to-left
fr: De droite à gauche

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Insert:
fr: Insérer :

en: Where:
fr: Où :

en: After text:
fr: Après texte :

en: Before text:
fr: Devant texte :

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.RADIOBUTTON_INSERTPOSITION.CAPTION]
en: Position:
fr: Position :

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertprefix.caption]
en: Prefix
fr: Préfixe

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertsuffix.caption]
en: Suffix
fr: Suffixe

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
fr: Remplacer le nom actuel

en: Add padding to length:
fr: Remplir pour une suite de caractères de :

en: Add zero padding to length:
fr: Remplir de "0" pour une suite de chiffres de :

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_removezeropadding.caption]
en: Remove zero padding
fr: Retirer le remplissage de "0"

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Number sequences
fr: Séquences des nombres

en: Text padding
fr: Remplissage du texte

en: Padding characters:
fr: Caractères de remplissage :

[ctx: tframe_rulepadding.label_position.caption]
en: Position:
fr: Position :

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.caption]
en: Try to Compile
fr: Essayer de compiler

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.hint]
en: Try to Compile (Ctrl+T)
fr: Essayer de compiler (Ctrl+T)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.caption]
en: Go To
fr: Aller à

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.hint]
en: Go To Line (Ctrl+G)
fr: Aller à la ligne (Ctrl+G)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.caption]
en: Help
fr: Aide

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.hint]
en: Online Help (F1)
fr: Aide (F1)

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_unique.caption]
en: Unique if possible
fr: Unique si possible

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_usedigits.caption]
en: Digits (0..9)
fr: Chiffres (0...9)

en: English letters (a..z)
fr: Lettres latines (a..z)

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_useuserdefined.caption]
en: User defined:
fr: Personnels :

[ctx: tframe_rulerandomize.groupbox_characters.caption]
en: Characters to use:
fr: Caractères à utiliser :

[ctx: tframe_rulerandomize.groupbox_insertwhere.caption]
en: Insert where:
fr: Insérer où :

[ctx: tframe_rulerandomize.label_length.caption]
en: Length of random sequence:
fr: Longueur de la séquence aléatoire :

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_position.caption]
en: Position:
fr: Position :

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_prefix.caption]
en: Prefix
fr: Préfixe

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
fr: Remplacer le nom actuel

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_suffix.caption]
en: Suffix
fr: Suffixe

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_RIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Right-to-left
fr: De droite à gauche

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Split using:
fr: Fraction par :

en: New pattern:
fr: Nouveau schéma :

en: Hint: Use $1..$N to reference delimited parts in the new pattern, $-1..$-N to reference from the end, $0 for the original name.
fr: Astuce : utilisez $1..$N pour faire référence à des parties délimitées dans le nouveau modèle, $-1..$-N pour faire référence à partir de la fin, $0 pour le nom original.

en: Delimiters
fr: Délimiteurs

en: Exact pattern of delimiters
fr: Schéma exact des délimiteurs

[ctx: tframe_rulerearrange.sb_addseparator.hint]
en: Separate multiple items
fr: Séparer plusieurs éléments

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.SB_INSERTMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
fr: Insérer l'étiquette (Ctrl+Ins)

en: Adjust time by:
fr: Ajuster l'heure par :

[ctx: tframe_rulereformatdate.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Use custom long months:
fr: Mois longs personnalisés :

en: Use custom short months:
fr: Mois courts personnalisés :

en: Match as whole words only
fr: Faire correspondre des mots entiers uniquement

en: Find date/time formats:
fr: Trouver des formats de date/heure :

en: Convert to date/time format:
fr: Convertir au format date/heure :

[ctx: tframe_rulereformatdate.menuitem_addseparator.caption]
en: Separate multiple items
fr: Séparer plusieurs éléments

en: Date/time format reference (online)
fr: Format de date/heure (en ligne)

en: Case-sensitive
fr: Sensible à la casse

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Hint: Use $1..$9 to reference subexpressions.
fr: Astuce : utiliser $1..$9 pour référencer les sous-expressions.

en: Expression:
fr: Expression :

[ctx: tframe_ruleregex.label5.caption]
en: Replace:
fr: Remplacer :

en: Insert expression (Ctrl+Ins)
fr: Insérer l'expression (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.CAPTION]
en: Help
fr: Aide

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.HINT]
en: Online Help (F1)
fr: Aide (F1)

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Interpret symbols '?', '*', '[', ']' as wildcards?
fr: Interpréter les symboles "?", "*", "[", "]" comme des jokers ?

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_wholewordsonly.caption]
en: Whole words only
fr: Mots entiers uniquement

[ctx: tframe_ruleremove.label_removeoccurances.caption]
en: Occurrences:
fr: Occurrences :

en: Remove:
fr: Enlever :

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removeall.caption]
en: All
fr: Toutes

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removefirst.caption]
en: First
fr: Première

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removelast.caption]
en: Last
fr: Dernière

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.SPEEDBUTTON_REMOVEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
fr: Séparer plusieurs éléments

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Interpret '?', '*', '[', ']' as wildcards and '$n' as backreferences?
fr: Interpréter "?", "*", "[", "]" comme des jokers et "$n" comme des références rétrospectives ?

[ctx: tframe_rulereplace.checkbox_wholewordsonly.caption]
en: Whole words only
fr: Mots entiers seulement

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEOCCURANCES.CAPTION]
en: Occurrences:
fr: Occurrences :

en: Find:
fr: Trouver :

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEWITH.CAPTION]
en: Replace:
fr: Remplacer :

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEALL.CAPTION]
en: All
fr: Toutes

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEFIRST.CAPTION]
en: First
fr: Première

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACELAST.CAPTION]
en: Last
fr: Dernière

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
fr: Séparer plusieurs éléments

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEWITHMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
fr: Insérer les étiquettes (Ctrl+Ins)

en: Reset every:
fr: Réinit. tous les :

en: Reset if file name changes
fr: Réinitialisation en cas de changement de nom de fichier

en: Reset if folder changes
fr: Réinitialisation en cas de changement de dossier

en: Pad with zeros to length:
fr: Remplir de "0" à la longueur :

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

[ctx: tframe_ruleserialize.gb_insertwhere.caption]
en: Insert where:
fr: Insérer où :

en: Custom numbering symbols:
fr: Symboles de numérotation personnalisés:

en: Index starts:
fr: Début de l'index :

en: Numbering system:
fr: Système de numérotation :

en: Repeat:
fr: Répéter :

en: Step:
fr: Pas :

[ctx: tframe_ruleserialize.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
fr: Remplacer le nom actuel

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPOSITION.CAPTION]
en: Position:
fr: Position :

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPREFIX.CAPTION]
en: Prefix
fr: Préfixe

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZESUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
fr: Suffixe

en: Strip all characters except selected
fr: Supprimer tous les caractères sauf la sélectionnés

en: English:
fr: Latin :

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Brackets:
fr: Parenthèses :

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripdigits.caption]
en: Digits:
fr: Chiffres :

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_STRIPSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Symbols:
fr: Symboles :

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripuserdefined.caption]
en: User defined:
fr: Personnelle :

[ctx: tframe_rulestrip.rb_whereeverywhere.caption]
en: Everywhere
fr: Partout

[ctx: tframe_rulestrip.rb_whereleading.caption]
en: Leading
fr: À l'avant

[ctx: tframe_rulestrip.rb_wheretrailing.caption]
en: Trailing
fr: À l'arrière

[ctx: tframe_ruletranslit.checkbox_adjustcase.caption]
en: Auto case adjustment
fr: Ajustement automatique de la casse

[ctx: TFRAME_RULETRANSLIT.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Direction:
fr: Sens :

en: Hint:
fr: Astuce :

en: Alphabet is a set of couples represented by letters and separated with an equal sign; they stand for translation of non-english characters to their english representation.
fr: L'alphabet est un ensemble de couples représentés par des lettres et séparés par un signe "égal" ; ils représentent la traduction des caractères non latins vers leur représentation latine.

en: Backward
fr: En arrière

en: Forward
fr: En avant

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: Type your new filenames here (one per line):
fr: Saisir vos nouveaux noms ici (un par ligne) :

en: Load from Text File
fr: Chargement à partir d'un fichier texte

en: Paste from Clipboard
fr: Coller à partir du presse-papiers

en: Insert after the current name
fr: Insérer après le nom actuel

en: Insert in front of the current name
fr: Insérer devant le nom actuel

en: Replace the current name
fr: Remplacer le nom actuel

[ctx: ufileutils.ssizebytes]
en: bytes
fr: octets

en: Duration of an Audio file
fr: Durée d'un fichier audio

en: Duration of an Audio file in minutes
fr: Durée d'un fichier audio en minutes

en: Duration of an Audio file in seconds
fr: Durée d'un fichier audio en secondes

en: AVI Duration in H:M:S format
fr: Durée de l'AVI au format H:M:S

en: AVI Duration in Minutes
fr: Durée de l'AVI en minutes

en: AVI Duration in Seconds
fr: Durée de l'AVI en secondes

en: AVI Frames per Second
fr: Images AVI par seconde

en: AVI Height in Pixels
fr: Hauteur des AVI en pixels

en: AVI Total amount of Frames
fr: Montant total des cadres AVI

en: AVI Video Codec
fr: Codec vidéo AVI

en: AVI Width in Pixels
fr: Largeur des AVI en pixels

en: AVI Dimensions in WxH format
fr: Dimension des AVI en format WxH

en: Binary File Information: Description
fr: Informations sur les fichiers binaires : Description

en: Binary File Signature: Extension
fr: Signature du fichier binaire : Extension

en: Current Date
fr: Date actuelle

en: Summary Information: Author
fr: Information sommaire : Auteur

en: Summary Information: Number of Pages
fr: Information sommaire : Nombre de pages

en: Summary Information: Subject
fr: Information sommaire : Sujet

en: Summary Information: Title
fr: Information sommaire : Titre

en: Email date sent in local time zone
fr: Date d'envoi du courriel dans le fuseau horaire local

en: Email date sent in original time zone
fr: Date du courriel envoyé dans le fuseau horaire d'origine

en: Email date sent in UTC time zone
fr: Date d'envoi du courriel dans le fuseau horaire UTC

en: Email sender
fr: Expéditeur du courriel

en: Email subject
fr: Objet du courriel

en: EXIF Original Date
fr: EXIF, date d'origine

en: EXIF Image Description
fr: EXIF, description de l'image

en: EXIF Camera Make
fr: EXIF, marque de l'appareil photo

en: EXIF Camera Model
fr: EXIF, modèle de l'appareil photo

en: Base name of the file
fr: Nom de base du fichier

en: File created date
fr: Date de création du fichier

en: File last modified date
fr: Date de dernière modification du fichier

en: Short name in the 8.3 format
fr: Nom court en format 8.3

en: Extension of the file
fr: Extension du fichier

en: Full name of the file
fr: Nom complet du fichier

en: Full path of the file
fr: Chemin complet du fichier

en: Name of the parent folder
fr: Nom du dossier parent

en: Full path of the parent folder
fr: Chemin complet du dossier parent

en: Size of file
fr: Dimension du fichier

en: Size of file in bytes
fr: Taille du fichier en octets

en: Size of file in GB
fr: Dimension du fichier en GB

en: Size of file in KB
fr: Taille du fichier en KB

en: Size of file in MB
fr: Taille du fichier en MB

en: FLAC Album
fr: Album FLAC

en: FLAC Album Artist
fr: Album FLAC, artiste

en: FLAC Artist
fr: FLAC, artiste

en: FLAC Disc Number
fr: FLAC, n° du disque

en: FLAC Total Discs
fr: FLAC, nombre total des disques

en: FLAC Genre
fr: FLAC, genre

en: FLAC Title
fr: FLAC, titre

en: FLAC Track Number
fr: FLAC, n° piste

en: FLAC Total Tracks
fr: FLAC, nombre total de pistes

en: FLAC Year
fr: FLAC, année

en: CRC32 Checksum of a file
fr: Somme CRC32 d'un fichier

en: MD5 Hash of a file
fr: Valeur de hachage MD5 d'un fichier

en: SHA1 Hash of a file
fr: Valeur de hachage SHA1 d'un fichier

en: SHA256 Hash of a file
fr: Valeur de hachage SHA256 d'un fichier

en: SHA512 Hash of a file
fr: Valeur de hachage SHA512 d'un fichier

en: Title tag extracted from an HTML file
fr: Balise de titre extraite d'un fichier HTML

en: Aspect Ratio of an image
fr: Ratio d'aspect d'une image

en: Height of an image in pixels
fr: Hauteur d'une image en pixels

en: Amount of pixels in the image
fr: Nombre de pixels dans l'image

en: Width of an image in pixels
fr: Largeur d'une image en pixels

en: Width and Height of an image in pixels
fr: Largeur et hauteur d'une image en pixels

en: IPTC Image Caption
fr: IPTC, légende de l'image

en: IPTC City
fr: IPTC, ville

en: IPTC Image Headline
fr: IPTC, titre de l'image

en: IPTC Location Name
fr: IPTC, nom du lieu

en: IPTC Object Name
fr: IPTC, nom de l'objet

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_album]
en: MP3 Album
fr: MP3, album

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_albumartist]
en: MP3 Album Artist
fr: MP3, artiste de l'album

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_artist]
en: MP3 Artist
fr: MP3, artiste

en: MP3 Disc Number
fr: MP3, n° disque

en: MP3 Total Discs
fr: MP3, nombre total de disques

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_genre]
en: MP3 Genre
fr: MP3, genre

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_title]
en: MP3 Title
fr: MP3, titre

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_trackno]
en: MP3 Track Number
fr: MP3, n° piste

en: MP3 Total Tracks
fr: MP3, nombre total de pistes

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_year]
en: MP3 Year
fr: MP3, année

en: Outlook Message: Body Text
fr: Outlook Message : Corps du texte

en: Outlook Message: Sent date from email header in local time zone
fr: Outlook Message : Date d'envoi à partir de l'en-tête du courriel dans le fuseau horaire local

en: Outlook Message: Sent date from email header in original time zone
fr: Outlook Message : Date d'envoi à partir de l'en-tête du courriel dans le fuseau horaire d'origine

en: Outlook Message: Sent date from email header in UTC time zone
fr: Outlook Message : Date d'envoi à partir de l'en-tête du courriel dans le fuseau horaire UTC

en: Outlook Message: Sent date in local time zone
fr: Outlook Message : Date d'envoi dans le fuseau horaire local

en: Outlook Message: Sent date in UTC time zone
fr: Outlook Message : Date d'envoi dans le fuseau horaire UTC

[ctx: umetatags.s_metatag_outlook_messageid]
en: Outlook Message: ID
fr: Outlook Message : ID

en: Outlook Message: Sender
fr: Outlook Message : Expéditeur

en: Outlook Message: Subject
fr: Outlook Message : Objet

en: TIFF Date
fr: TIFF, date

en: TIFF Description
fr: TIFF, description

en: TIFF Make
fr: TIFF, marque

en: TIFF Model
fr: TIFF, modèle

en: Torrent: Announce URL
fr: Torrent : URL d'annonce

en: Torrent: Comment
fr: Torrent : Commentaire

en: Torrent: Number of files
fr: Torrent : Nombres de fichiers

en: Torrent: Creation date in local time zone
fr: Torrent : Date de création dans le fuseau horaire local

en: Torrent: Creation date in UTC time zone
fr: Torrent : Date de création dans le fuseau horaire UTC

en: Torrent: Hash
fr: Torrent : Hash

en: Torrent: Name
fr: Torrent : Nom

en: Torrent: Publisher
fr: Torrent : Éditeur

en: Torrent: Total size
fr: Torrent: taille totale

en: Torrent: Total size in bytes
fr: Torrent : Taille totale en octets

en: Torrent: Total size in GB
fr: Torrent : Taille totale en GB

en: Torrent: Total size in KB
fr: Torrent : Taille totale en KB

en: Torrent: Total size in MB
fr: Torrent : Taille totale en MB

en: Version Information: Comments
fr: Information de version : Commentaires

en: Version Information: Company
fr: Information de version : Compagnie

en: Version Information: Copyright
fr: Information de version : Droits

en: Version Information: Description
fr: Information de version : Description

en: Version Information: File Version
fr: Information de version : version de fichier

en: Version Information: Product
fr: Information de version : Produit

en: Version Information: Product Version
fr: Information de version : version de produit

en: WMA Album
fr: WMA, album

en: WMA Album Artist
fr: WMA, artiste de l'album

en: WMA Artist
fr: WMA, artiste

en: WMA Disc Number
fr: WMA, n° disque

en: WMA Total Discs
fr: WMA, nombre total de disques

en: WMA Genre
fr: WMA, genre

en: WMA Title
fr: WMA, titre

en: WMA Track Number
fr: WMA, n° de piste

en: WMA Total Tracks
fr: WMA, total pistes

en: WMA Year
fr: WMA, année

en: Custom alphabetic
fr: Alphabétique personnalisé

en: Custom numeric
fr: Numérique personnalisé

en: Decimal digits
fr: Chiffres décimaux

en: English letters
fr: Caractères latins

en: Roman numerals
fr: Chiffres romains

en: Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Pascal Script Compile
fr: Compilation Pascal Script

en: Pascal Script Execute
fr: Exécuter Pascal Script

en: Included file not found: %s
fr: Fichier inclus non trouvé : %s

en: Line
fr: Ligne

en: Unknown error (check units and libraries)
fr: Erreur inconnue (vérifier les unités et les bibliothèques)

en: Preset file not found:
fr: Fichier de présélection non trouvé :

en: Failed to load a preset.
fr: N'a pas réussi à charger un préréglage.

en: Failed to save a preset.
fr: Échec de la sauvegarde d'un préréglage.

[ctx: uregistration.s_cannot_create_license_dir]
en: Not able to create a directory for a license file.
fr: Impossible de créer un répertoire pour un fichier de licence.

[ctx: uregistration.s_contact_email]
en: Contact email
fr: Courriel de contact

[ctx: uregistration.s_contact_name]
en: Contact name
fr: Nom de contact

en: Failed to delete file:
fr: Impossible de supprimer le fichier :

en: Failed to load license data:
fr: Impossible de charger les données de licence :

en: Failed to save license data:
fr: Impossible de sauvegarder les données relatives à la licence :

[ctx: uregistration.s_issue_date]
en: Issue date
fr: Date d'émission

[ctx: uregistration.s_license]
en: License
fr: Licence

[ctx: uregistration.s_licensed_to]
en: Licensed to
fr: Licencié à

en: License has been blacklisted.
fr: La licence a été mise sur liste noire'.

[ctx: uregistration.s_license_expiry]
en: License expiry
fr: Expiration de la licence

[ctx: uregistration.s_license_has_expired]
en: License has expired.
fr: La licence a expiré.

en: License is invalid!
fr: La licence n'est pas valide !

[ctx: uregistration.s_license_load_failed]
en: Failed to load the license.
fr: N'a pas réussi à charger la licence.

en: You need to renew the license in order to activate the product.
fr: Vous devez renouveler la licence afin d'activer le produit.

[ctx: uregistration.s_license_remove_failed]
en: Failed to remove the license.
fr: N'a pas réussi à retirer la licence.

[ctx: uregistration.s_license_remove_ok]
en: License has been removed.
fr: La licence a été retirée.

en: Your license is outside of the upgrade period.
fr: Votre licence est en dehors de la période de mise à niveau.

[ctx: uregistration.s_number_of_computers]
en: Number of computers
fr: Nombre d'ordinateurs

[ctx: uregistration.s_registration_error]
en: Registration code is invalid.
fr: Le code d'enregistrement n'est pas valide.

en: Registration file not found.
fr: Fichier d'enregistrement non trouvé.

en: Failed to read registration file.
fr: Impossible de lire le fichier d'enregistrement.

[ctx: uregistration.s_registration_ok]
en: Registration has been successful!
fr: L'enregistrement a été effectué avec succès!

[ctx: uregistration.s_upgrade_expiry]
en: Upgrade expiry
fr: Expiration de la mise à jour

[ctx: myrenfiles.svalidationduplicated]
en: Duplicate in the list
fr: Dupliquer dans la liste

[ctx: myrenfiles.svalidationexceeds]
en: New path exceeds the length limit
fr: Le nouveau chemin dépasse la limite de longueur

[ctx: myrenfiles.svalidationexists]
en: Destination file already exists
fr: Le fichier de destination existe déjà

[ctx: myrenfiles.svalidationinvalid]
en: Contains invalid characters
fr: Contient des caractères non valides

en: Parent path changed earlier in the list
fr: Le chemin parent a changé plus tôt dans la liste

en: Add text padding to length %s with "%s" characters
fr: Ajouter un remplissage de texte à la longueur %s avec "%s" caractères

en: Add zero padding to length %s
fr: Remplir de zéros jusqu'à la longueur %s

en: Adjust time by %d days
fr: Ajuster le temps en %d jours

en: Adjust time by %d hours
fr: Ajuster le temps en %d heures

en: Adjust time by %d milliseconds
fr: Ajuster le temps en %d millisecondes

en: Adjust time by %d minutes
fr: Ajuster le temps en %d minutes

en: Adjust time by %d months
fr: Ajuster le temps en %d mois

en: Adjust time by %d seconds
fr: Ajuster le temps en %d secondes

en: Adjust time by %d years
fr: Ajuster le temps en %d années

en: after
fr: après

en: all
fr: tous

en: all characters except
fr: tous les caractères sauf

en: All lower case
fr: Tout en minuscules

en: All upper case
fr: TOUT EN MAJUSCULES

en: and pad to length
fr: et remplir jusqu'à la longueur

en: append
fr: ajouter

en: Append new extension
fr: Ajouter une nouvelle extension

en: as Prefix
fr: comme préfixe

en: as Suffix
fr: comme suffixe

en: at Position
fr: à la position

[ctx: urulesex.s_rules_autocaseadjustment]
en: Auto case adjustment
fr: Adaption automatique de la casse

en: before
fr: avant

en: Cannot edit rule configuration.
fr: Impossible de modifier la configuration des règles.

en: Capitalize and preserve
fr: Capitaliser et conserver

en: Capitalize every word
fr: Capitaliser Chaque Mot

en: case sensitive
fr: attention à la casse

en: Change extension to
fr: Changer l'extension en

en: characters
fr: caractères

en: Convert to %s from %s
fr: Convertir en %s à partir de %s

en: Custom long months
fr: Mois longs personnalisés

en: Custom short months
fr: Mois courts personnalisés

[ctx: myrulesex.s_rules_delete]
en: Delete
fr: Effacer

[ctx: myrulesex.s_rules_delete_current_name]
en: Delete current name
fr: Effacer le nom actuel

en: delimiters
fr: délimiteurs

en: Detect using binary signature
fr: Détection à l'aide d'une signature numérique

en: everywhere
fr: partout

en: exact pattern of delimiters
fr: schéma exact des délimiteurs

en: Extension lower case
fr: Extension en minuscules

en: Extension upper case
fr: Extention en majuscules

en: files
fr: fichiers

en: file(s) to
fr: fichier(s) à

en: file(s) with
fr: fichier(s) avec

en: first
fr: première

[ctx: myrulesex.s_rules_first_letter_capital]
en: First letter capital
fr: Première lettre en majuscule

en: Fix spaces
fr: Corriger les espaces

en: Force case fragments
fr: Forcer la casse des fragments

en: from Delimiter
fr: du Délimiteur

en: from Position
fr: de la Position

[ctx: myrulesex.s_rules_insert]
en: Insert
fr: Insérer

en: Insert space in front of capitals
fr: Insérer des expaces devant les majuscules

en: Invert case
fr: Casse inversée

en: last
fr: dernier

[ctx: myrulesex.s_rules_leading]
en: leading
fr: à l'avant

en: leave delimiter
fr: laisser le délimiteur

en: Left side
fr: Côté gauche

en: new names are not defined
fr: les nouveaux noms ne sont pas définis

en: New pattern
fr: Nouveau schéma

en: Normalize spaces
fr: Normaliser les espaces

en: parts
fr: parties

en: Prefix names of
fr: Noms de préfixe

en: Prepare for SharePoint
fr: Préparer pour SharePoint

[ctx: urulesex.s_rules_randomwithlengthusingcharacters]
en: Random with length %s using characters "%s"
fr: Aléatoire avec longueur %s utilisant les caractères "%s"

[ctx: myrulesex.s_rules_remove]
en: Remove
fr: Retirer

[ctx: urulesex.s_rules_removezeropadding]
en: Remove zero padding
fr: Retirer le remplissage de zéros

en: Remove extension
fr: Retirer l'extension

en: repeat
fr: répéter

[ctx: myrulesex.s_rules_replace]
en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace expression
fr: Remplacer l'expression

en: Replace with spaces
fr: Remplacer avec des espaces

en: replacing current name
fr: remplacer le nom actuel

en: reset index every
fr: réinitialiser l'index chaque

en: reset index if file name changes
fr: réinitialiser l'index si le nom du fichier change

en: reset index if folder changes
fr: réinitialiser l'index si le dossier change

en: Right side
fr: Côté droit

en: right-to-left
fr: de droite à gauche

en: Incremental from
fr: Incrémentiel à partir de

en: Random with length
fr: Aléatoire avec longueur

en: Set names of
fr: Définir les noms de

[ctx: urulesex.s_rules_skipextension]
en: Skip extension
fr: Sauter l'extension

en: skip extension
fr: sauter l'extension

en: skip versions
fr: sauter les versions

en: Split by
fr: Divisé par

en: step
fr: pas

[ctx: myrulesex.s_rules_strip]
en: Strip
fr: Supprimer

en: Strip out contents of brackets
fr: Supprimer le contenu des parenthèses

en: Strip unicode marks
fr: Supprimer les marquages Unicode

en: Suffix names of
fr: Noms de suffixe de

[ctx: myrulesex.s_rules_trailing]
en: trailing
fr: à la suite de

en: Transliterate
fr: Translittérer

en: try unique
fr: essayer unique

en: until Count reaches
fr: jusqu'à ce que le compte atteigne

en: until Delimiter
fr: jusqu'au délimiteur

en: until the End
fr: jusqu'à la fin

en: using "%s" system with "%s" symbols
fr: en utilisant le système "%s" avec les symboles "%s"

en: using "%s" system
fr: en utilisant le système "%s"

en: using wildcards
fr: en utilisant des jokers

en: Rule configuration uses deprecated random serialization, please use a separate dedicated rule instead.
fr: La configuration des règles utilise une sérialisation aléatoire dépréciée, veuillez utiliser une règle dédiée séparée à la place.

[ctx: urulesex.s_rules_wholewordsonly]
en: Whole words only
fr: Mots entiers uniquement

en: whole words
fr: mots entiers

en: with
fr: avec

en: Selected folder does not exist!
    
    %s
fr: Le dossier sélectionné n'existe pas !
    
    %s

en: Meta tags are currently disabled.
    
    Do you want to enable them?
fr: Les étiquettes sont actuellement désactivées.
    
    Voulez-vous les activer?

en: Would you like to open a Quick Guide?
fr: Souhaitez-vous ouvrir un guide rapide ?

en: Folders: %d scanned, %d selected.
fr: Dossiers : %d scannés, %d sélectionnés.

[ctx: mystrings.msg_browsegotofoldercaption]
en: Go To Folder
fr: Aller au dossier

en: Enter a full path to the folder that you want to go to:
fr: Saisir le chemin complet du dossier auquel vous voulez accéder :

en: Failed to change current working directory.
fr: N'a pas réussi à modifier le répertoire de travail actuel.

en: Operation of Copying and Cutting Files will place selected files into the Clipboard for later usage.
    Note: All files will be pasted into the same directory no matter where they were initially located!
    
    Are you sure you want to proceed?
fr: L'opération de copie et de découpage des fichiers placera les fichiers sélectionnés dans le presse-papiers pour une utilisation ultérieure.
    Note : Tous les fichiers seront collés dans le même répertoire, quel que soit leur emplacement initial!
    
    Êtes-vous sûr de vouloir poursuivre?

en: INVALID FORMAT
fr: FORMAT NON VALIDE

en: Rule Comment
fr: Commentaire sur la règle

en: Enter a comment for the rule:
fr: Saisir un commentaire pour la règle :

en: File already exists!
    Overwrite it?
fr: Le fichier existe déjà !
    L'écraser ?

en: Total: %d
    Marked: %d
    Selected: %d
fr: Total : %d
    Marqué : %d
    Sélectionné : %d

en: Do you want to fix conflicting new names for %s files?
    
    This operation may take several minutes...
fr: Voulez-vous corriger les nouveaux noms contradictoires des fichiers %s ?
    
    Cette opération peut prendre plusieurs minutes...

en: Go To Line
fr: Aller à la ligne

en: Enter the line number:
fr: Saisir le numéro de ligne :

en: Hint: You can check the details by enabling the "Error" column.
fr: Astuce : vous pouvez vérifier les détails en activant la colonne "Erreur".

en: You are launching ReNamer for the first time.
fr: Vous lancez ReNamer pour la première fois.

en: %d new filename(s) out of %d in the list were changed!
fr: %d nouveau(x) nom(s) de fichier sur %d dans la liste ont été modifiés !

en: Nothing to rename!
fr: Rien à renommer !

en: Operation failed due to an error:
fr: L'opération a échoué en raison d'une erreur :

en: Original Path: %s
    New Path: %s
    
    New Name is already taken by another file, delete that file permanently?
fr: Chemin d'origine : %s
    Nouveau chemin : %s
    
    Le nouveau nom est déjà pris par un autre fichier, supprimer ce fichier définitivement ?

en: Compiled successfully!
fr: Compilé avec succès !

en: No Saved Scripts were found!
fr: Aucun script sauvegardé n'a été trouvé !

[ctx: mystrings.msg_pascalscriptsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
fr: Nom incorrect !

en: Enter a name for a script:
fr: Saisir un nom pour le script :

en: Save Script
fr: Enregistrer le script

en: Delete "%s" preset?
fr: Supprimer le préréglage "%s" ?

en: You are about to edit Preset file(s) manualy!
    If you are not sure in what you're doing - press Cancel.
    
    Proceed with this action?
fr: Vous êtes sur le point de modifier manuellement le(s) fichier(s) prédéfini(s)!
    Si vous n'êtes pas sûr de ce que vous faites, appuyez sur Annuler.
    
    Poursuivre cette action?

en: Could not copy the "%s" preset!
fr: Impossible de copier le préréglage "%s" !

en: Could not delete the "%s" preset!
fr: Impossible de supprimer le préréglage "%s" !

en: Could not rename the "%s" preset!
fr: Impossible de renommer le préfixe "%s" !

en: New Name:
fr: Nouveau nom :

en: Rename Preset
fr: Renommer la présélection

en: Preview process has been terminated due to a critical error:
    
    %s
fr: Le processus de prévisualisation a été interrompu en raison d'une erreur critique :
    
    %s

en: %d file(s) failed to rename!
fr: Le(s) fichier(s) %d n'ont pas pu être renommés !

en: All New Names are empty!
    
    Hint: Configure the Rules and click Preview button.
fr: Tous les nouveaux noms sont vides !
    Astuce : configurez les règles et cliquez sur le bouton de prévisualisation.

en: %d file(s) skipped because unchanged.
fr: %d fichier(s) sauté(s) car inchangé(s).

en: %d file(s) skipped because unmarked.
fr: %d fichier(s) sauté(s) parce que non marqué(s).

en: %d file(s) successfully renamed.
fr: %d fichier(s) renommé(s) avec succès.

en: Use this rule to change the case of the filename.
fr: Utilisez cette règle pour changer la casse du nom de fichier.

en: Use this rule to clean up the filename.
fr: Utilisez cette règle pour nettoyer le nom du fichier.

en: Use this rule to delete text from the filename.
fr: Utilisez cette règle pour supprimer du texte du nom de fichier.

en: Use this rule to change extension of the file.
fr: Utilisez cette règle pour modifier l'extension du fichier.

en: Use this rule to insert text into the filename.
fr: Utilisez cette règle pour insérer du texte dans le nom de fichier.

en: Use this rule to add or remove padding in number sequences.
fr: Utilisez cette règle pour ajouter ou retirer du remplissage dans les séquences de chiffres.

en: Use this rule to script a user defined manipulations with filename.
fr: Utilisez cette règle pour scripter des manipulations définies par l'utilisateur avec un nom de fichier.

en: Use this rule to insert random sequences of characters into the filename.
fr: Utilisez cette règle pour insérer des séquences de caractères aléatoires dans le nom de fichier.

en: Use this rule to separate parts of the filename and rearrange them in a new pattern.
fr: Utilisez cette règle pour séparer des parties du nom de fichier et les réorganiser selon un nouveau schéma.

en: Use this rule to change format of date/time values in the filename.
fr: Utilisez cette règle pour modifier le format des valeurs de date/heure dans le nom du fichier.

en: Use this rule to replace text in the filename using regular expressions.
fr: Utilisez cette règle pour remplacer du texte dans le nom de fichier en utilisant des expressions régulières.

en: Use this rule to remove text from the filename.
fr: Utilisez cette règle pour supprimer du texte du nom de fichier.

en: Use this rule to replace text in the filename.
fr: Utilisez cette règle pour remplacer le texte dans le nom de fichier.

en: Use this rule to serialize the filename (add incremental numbers).
fr: Utilisez cette règle pour sérialiser le nom de fichier (ajoutez des nombres incrémentiels).

en: Use this rule to strip sets of characters from the filename.
fr: Utilisez cette règle pour supprimer des ensembles de caractères du nom de fichier.

en: Use this rule to transliterate letters in the filename from one language into another.
fr: Utilisez cette règle pour translittérer les lettres du nom de fichier d'une langue vers une autre.

en: Use this rule to assign names of files to the lines of text.
fr: Utilisez cette règle pour attribuer des noms de fichiers aux lignes de texte.

en: Please select a folder:
fr: Veuillez sélectionner un dossier :

en: Are you sure you want to execute shell action on %d files?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir exécuter une action shell sur les fichiers %d ?

en: Could not open the following file:
    
    %s
    
    Error: %s (%d).
fr: N'a pas pu ouvrir le fichier suivant :
    
    %s
    
    Erreur : %s (%d).

[ctx: mystrings.msg_translitsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
fr: Nom incorrect !

en: Enter a name for a translit:
fr: Saisir un nom pour une translittération :

en: Save Translit
fr: Enregistrer la translittération

en: Are you sure you want to undo renaming operation for %d file(s)?
    
    Hint: You can check undo paths by enabling the "Old Path" column.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler l'opération de changement de nom pour le(s) fichier(s) %d ?
    Astuce : vous pouvez vérifier les chemins d'annulation en activant la colonne "Ancien chemin".

en: Nothing to undo!
fr: Rien à annuler !

en: Undo operation results:
    
    %d out of %d file(s) restored successfully!
fr: Résultats de l'opération d'annulation :
    
    %d sur %d fichier(s) restauré(s) avec succès !

en: Seems that ReNamer is currently running.
    Please close it, before continuing...
fr: ReNamer est actuellement en cours d'exécution.
    Veuillez le fermer, avant de continuer...

en: %d of which have a duplicate in the list.
fr: dont %d ont un double dans la liste.

en: %d of which exceed max path length limitation.
fr: dont %d dépassent la limite maximale de la longueur de chemin.

en: %d of which conflict with an existing file.
fr: dont %d sont en conflit avec un dossier existant.

en: %d of which contain invalid characters.
fr: dont %d contiennent des caractères non valides.

en: %d of which have a parent path changed earlier in the list.
fr: dont %d ont un chemin parent modifié plus tôt dans la liste.

en: Successfully validated!
fr: Validé avec succès !

en: Do you want to validate %s files?
    
    This operation may take several minutes...
fr: Voulez-vous valider %s fichiers  ?
    
    Cette opération peut prendre plusieurs minutes...

en: Validation has failed due to issues with %d file(s).
fr: La validation a échoué en raison de problèmes avec %d fichier(s).

[ctx: mystrings.name_addrule]
en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

[ctx: mystrings.name_addrulestext]
en: Click here to add a rule
fr: Cliquer ici pour ajouter une règle

en: Add to ReNamer
fr: Ajouter à ReNamer

en: Line = %d, Position = %d, Right = %d, Selection = %d
fr: Ligne = %d, Position = %d, Droite = %d, Sélection = %d

en: Browse Scripts...
fr: Parcourir les scripts...

en: Browse Translits...
fr: Parcourir les translittérations...

[ctx: mystrings.name_cancelsorting]
en: Cancel Sorting
fr: Annuler le tri

[ctx: mystrings.name_dragfilestext]
en: Drag your files here
fr: Faites glisser vos fichiers ici

[ctx: mystrings.name_editrule]
en: Edit Rule
fr: Editer la règle

en: %s files
fr: %s fichiers

en: %s files (%s)
fr: %s fichiers (%s)

[ctx: mystrings.name_filters]
en: Filters
fr: Filtres

en: %s folders
fr: %s dossiers

[ctx: mystrings.name_loadwithpreset]
en: Load with Preset
fr: Charger avec préréglage

[ctx: mystrings.name_markbymaskcaption]
en: Mark by Mask
fr: Marquer par masque

[ctx: mystrings.name_markbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
fr: Les masques multiples peuvent être séparés par des points-virgules. Par exemple : *.jpg;*.doc
    
    Masques :

en: Overwrite
fr: Écraser

[ctx: mystrings.name_rename]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: mystrings.name_renamewithpreset]
en: Rename with Preset
fr: Renommer avec présélection

en: Case
fr: Casse

en: Clean Up
fr: Nettoyer

[ctx: mystrings.name_rule_delete]
en: Delete
fr: Effacer

[ctx: mystrings.name_rule_insert]
en: Insert
fr: Insérer

en: Padding
fr: Remplissage

en: Randomize
fr: Randomiser

en: Rearrange
fr: Réarranger

en: Reformat Date
fr: Reformater la date

en: Regular Expressions
fr: RegEx

[ctx: mystrings.name_rule_remove]
en: Remove
fr: Retirer

[ctx: mystrings.name_rule_replace]
en: Replace
fr: Remplacer

en: Serialize
fr: Sérialiser

[ctx: mystrings.name_rule_strip]
en: Strip
fr: Supprimer

en: Translit
fr: Translittération

en: User Input
fr: Entrée utilisateur

en: Save Rule
fr: Sauvegarder la règle

en: Save Script...
fr: Sauvegarder le script...

en: Save Translit...
fr: Sauvez la translittération...

[ctx: mystrings.name_selectbyextensioncaption]
en: Select by Extension
fr: Sélectionner par extension

en: Multiple extensions can be separated by semicolons. For example: jpg;doc
    
    Extensions (without dots):
fr: Les extensions multiples peuvent être séparées par des points-virgules. Par exemple : jpg;doc
    
    Extensions (sans les points) :

en: Select by Filename Length
fr: Sélectionner par longueur de nom de fichier

en: More than N characters:
fr: Plus que N caractères :

[ctx: mystrings.name_selectbymaskcaption]
en: Select by Mask
fr: Sélectionner par masque

[ctx: mystrings.name_selectbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
fr: Les masques multiples peuvent être séparés par des points-virgules. Par exemple : *.jpg;*.doc
    
    Masques :

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo %d file(s)
fr: Annuler %d fichier(s)

en: Days
fr: Jours

en: Hours
fr: Heures

en: Milliseconds
fr: Millisecondes

en: Months
fr: Mois

en: Seconds
fr: Secondes

en: Years
fr: Années

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Any file
fr: N'importe quel fichier

en: Batch file
fr: Fichier de lot

en: comma separated
fr: séparé par des virgules

en: Music
fr: Musique

en: Pictures
fr: Images

en: Play list
fr: Liste de lecture

[ctx: ustrings.sfilterspresets]
en: Presets
fr: Préréglages

en: tab separated
fr: séparé par des tabulations

en: Text files
fr: Fichiers texte

en: Text list
fr: Liste de texte
