ReNamer - en to ru translation catalogue (909 entries)

en: Save current preset?
ru: Сохранить текущий пресет?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to remove this limit?
ru: Хотите купить "Pro" версию для удаления этого ограничения?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to unlock this feature?
ru: Хотите купить "Pro" версию для разблокировки этой функции?

en: Are you sure you want to unregister the product?
    
    This will remove your license and deactivate the "Pro" version.
ru: Вы уверены, что хотите отменить регистрацию продукта?
    
    Это действие удалит вашу лицензию и деактивирует "Pro" версию.

en: This feature is not available in this version.
ru: Данная функция недоступна в этой версии.

[ctx: mainform.s_free_license_note]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
ru: Это приложение можно использовать и распространять ТОЛЬКО в некоммерческих целях и со ссылкой на автора.

en: This version is limited to a maximum of %s presets.
ru: Эта версия ограничена максимум %s предустановок.

en: This version is limited to a maximum of %s rules.
ru: Эта версия ограничена максимум %s правил.

en: (non-commercial use only)
ru: (для некоммерческого использования)

en: For more information please read full license code
ru: Для дополнительной информации прочтите полный код лицензии

en: This version does not support presets directory structure.
ru: Эта версия не поддерживает структуру папок для пресетов.

en: Active filter settings
ru: Активные настройки фильтров

en: Loaded preset
ru: Загруженный пресет

en: Loaded preset (modified)
ru: Загруженный пресет (изменен)

en: Created %d preset links.
ru: Создано %d пресет ссылок.

en: COPY
ru: КОПИЯ

en: Add your code here
ru: Добавьте Ваш код здесь

en: Hold %s when loading a script to insert it inline
ru: Держите %s при загрузке скрипта для вставки в строку

en: Press %s for code completion
ru: Нажмите %s для дополнения кода

en: Any single character
ru: Любой символ

en: A set of 3 of any characters
ru: Набор из 3 символов

en: One or more of any characters
ru: Один или более символов

en: One or more of any characters, grouped into subexpression
ru: Один или более символов, группа в подвыражении

en: One or more of any characters, but fewer as possible
ru: Один или более символов, но как можно меньше

en: A set of 2 to 4 of any characters
ru: Набор от 2 до 4 символов

en: A set of 3 or more of any characters
ru: Набор из 3 или более символов

en: Zero or more of any characters
ru: Ноль или более символов

en: Any single character from the list (e.g. "a" or "b" or "c")
ru: Любой символ из списка (напр. "a" или "b" или "c")

en: Any one occurrence of the alternatives (e.g. "aa" or "bb" or "cc")
ru: Любое альтернативное вхождение (напр. "aa" или "bb" или "cc")

en: Any single character from the range (e.g. "a" to "z")
ru: Любой символ диапазона (напр. от "a" до "z")

en: End of the input text
ru: Конец ввода текста

en: Use an escape character to match an actual backslash "\"
ru: Используйте символ escape для соответствия обратного слэша "\"

en: Any single character except the ones from the list
ru: Любой символ, кроме в списке

en: Any single space character (space, tab, new line)
ru: Любой символ пробела (пробел, tab, новая строка)

en: Start of the input text
ru: Начало ввода текста

en: Word boundary
ru: Граница слова

en: Any single alphanumeric character (including an underscore)
ru: Любой буквенно-цифровой символ (включая подчеркивание)

en: Failed to apply system settings.
ru: Не удалось применить настройки системы.

en: (Try to start the program as administrator to apply these settings)
ru: (Попробуйте запустить программу от имени администратора, чтобы применить эти настройки)

en: Real-time update of the preview can be dangerous and its use is not recommended!
    
    It will cause graphical updates to the GUI during preview for every processed file but will also respond to any user activity such as mouse clicks and keyboard button presses. Beware, any accidental actions generated during a preview as a result of user activity within the application will interfere with the preview process and can cause unpredictable behavior.
ru: Обновление просмотра в реальном времени очень опасно, и его использование не рекомендуется!
    
    Эта функция не только приведет к обновлению графического интерфейса во время просмотра каждого обрабатываемого файла, но и будет реагировать на любые действия пользователя, как например щелчки мыши и нажатия кнопок клавиатуры. Помните, любые случайные действия, генерируемые во время просмотра в результате деятельности пользователя внутри приложения, будут вмешиваться в процесс просмотра и могут привести к непредсказуемым результатам.

[ctx: tform_about.caption]
en: About
ru: О программе

en: Author:
ru: Автор:

en: Date:
ru: Дата:

en: Version:
ru: Версия:

en: Website:
ru: Сайт:

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_add.caption]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: tform_addpaths.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: tform_addpaths.caption]
en: Add Paths
ru: Добавить пути

[ctx: tform_addpaths.checkbox_workingdir.caption]
en: Working directory:
ru: Рабочий каталог:

en: Enter file paths:
ru: Введите пути к файлам:

[ctx: TFORM_ADDRULE.BITBTN_ADD.CAPTION]
en: Add Rule
ru: Добавить правило

[ctx: tform_addrule.bitbtn_close.caption]
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: TFORM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Configuration:
ru: Конфигурация:

en: Description
ru: Описание

en: Apply Rules
ru: Применить правила

[ctx: tform_analyze.caption]
en: Analyze
ru: Анализировать

en: Apply rules for each line
ru: Применять построчно

en: Automatically apply rules
ru: Применять автоматически

en: Line wrap
ru: Перенос строк

en: Enter text that you wish to analyze:
ru: Введите текст для анализа:

en: Text after applying rules:
ru: Текст после применения правил:

[ctx: TFORM_BROWSE.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: tform_browse.bitbtn_ok.caption]
en: Add Folders
ru: Добавить папки

en: Browse
ru: Обзор

en: Show hidden folders
ru: Скрытые папки

en: Show system folders
ru: Системные папки

en: Select folders that you want to add:
ru: Выберите папки для добавления:

en: Collapse All
ru: Свернуть все

en: Explore selected folder
ru: Открыть в Проводнике

[ctx: TFORM_BROWSE.MENUITEM_GOTOFOLDER.CAPTION]
en: Go To Folder
ru: Перейти к папке

en: Refresh Tree
ru: Обновить дерево

[ctx: tform_browse.sb_gotofolder.caption]
en: Go To
ru: Перейти

[ctx: tform_browse.speedbutton_filtersettings.caption]
en: Filter Settings
ru: Настройки фильтра

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_save.caption]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.CAPTION]
en: Filter Settings
ru: Настройки фильтра

en: Apply only to the file name, instead of full path.
ru: Применять только к имени файла, не к пути.

en: Add files within folders
ru: Добавлять файлы из папок

en: Add folders as files
ru: Добавлять папки как файлы

en: Include hidden items
ru: Включать скрытые объекты

en: Include subfolders
ru: Включать вложенные папки

en: Include system items
ru: Включать системные объекты

[ctx: tform_filtersettings.checkbox_saveasdefault.caption]
en: Save as default for future sessions
ru: Сохранить по умолчанию на будущее

en: Skip root folders when added as files
ru: Пропускать корневые папки

en: Default behavior for adding folders:
ru: При добавлении папок:

en: Masks:
ru: Маски:

en: Exclude:
ru: Исключать:

en: Include:
ru: Включать:

[ctx: tform_filtersettings.label_masksnote.caption]
en: Note: separate multiple masks with ";" (semicolons).
ru: Важно: отделяйте маски ";" (точкой с запятой).

[ctx: TFORM_FOLDERWARNING.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ru: Отмена

en: Continue
ru: Продолжить

en: Warning: Renaming Folders
ru: Внимание: Переименование папок

en: Never show this warning
ru: Больше не показывать

en: Renaming a folder also affects all of its content. A problem can occur if you try to rename folders and their content in a single run. Items in the renaming list are processed from top to bottom. The order of items in this case is extremely important for successful renaming.
ru: Переименование папки затрагивает ее содержимое. Так что, если вы попытаетесь переименовать сразу и папку и ее содержимое, это может вызвать проблемы. Поэтому, порядок файлов и папок в списке очень важен для успешного переименования.

en: Parent folders must always appear below their contained items. This can be easily achieved by sorting items in descending order by the Folder or Path column.
ru: Список переименования обрабатывается сверху вниз. Папки должны всегда стоять в списке после их содержимого. Этого можно легко добиться отсортировав список в убывающем порядке по столбцу Папка или Путь.

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ABOUT.CAPTION]
en: About
ru: О программе

en: Add Files
ru: Добавить файлы

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ADDFOLDERS.CAPTION]
en: Add Folders
ru: Добавить папки

[ctx: tform_main.action_addpaths.caption]
en: Add Paths
ru: Добавить пути

en: Analyze sample text
ru: Анализ типового текста

en: Apply rules to the clipboard
ru: Применить правила в буфер обмена

en: Autosize columns
ru: Автоматический размер столбцов

en: Count marked and selected files
ru: Подсчитать маркированные и выбранные файлы

en: Export as batch renaming file (full paths)
ru: Экспорт в файл пакетного переименования (полные пути)

en: Export as batch renaming file (only names)
ru: Экспорт в файл пакетного переименования (только имена)

en: Export file paths and new names
ru: Экспорт путей файлов и новых имен

en: Export file paths and undo paths
ru: Экспорт путей к файлам и путей для отмены

en: Export new names to clipboard
ru: Экспорт новых имен в буфер обмена

en: Export paths to clipboard
ru: Экспорт путей файлов в буфер обмена

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
ru: Фильтры

en: Fix conflicting new names
ru: Исправление конфликтов новых имен

en: Import file paths and new names
ru: Импорт путей файлов и новых имен

en: Import files from text-list or play-list
ru: Импорт файлов из текстового списка или плейлиста

en: Import new names from clipboard
ru: Импорт новых имен из буфера обмена

en: Manage...
ru: Управление...

en: New Instance
ru: Новое окно

en: New Project
ru: Новый проект

en: Paste Files
ru: Вставить файлы

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PRESETSAVE.CAPTION]
en: Save
ru: Сохранить

en: Save As
ru: Сохранить как

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
ru: Просмотр

[ctx: tform_main.action_register.caption]
en: Register
ru: Регистрация

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_RENAME.CAPTION]
en: Rename
ru: Переименовать

en: All Settings
ru: Все настройки

en: Sort by path for renaming folders
ru: Сортировка по пути для переименования папок

en: Undo Renaming
ru: Отменить переименование

en: Unregister
ru: Отмена регистрации

en: Validate new names
ru: Проверка новых имен

en: #
ru: №

en: Rule
ru: Правило

en: Statement
ru: Выражение

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Add Rule (above)
ru: Добавить правило (выше)

en: Add Rule (below)
ru: Добавить правило (ниже)

en: Analyze Name
ru: Анализ имени

en: Clear All
ru: Очистить все

en: Clear Failed
ru: Очистить неудавшееся

en: Clear
ru: Очистка

en: Clear Invalid
ru: Очистить недействительное

en: Clear Marked
ru: Очистить маркированное

en: Clear Not Marked
ru: Очистить немаркированное

en: Clear Renamed
ru: Очистить переименованное

en: Clear Valid
ru: Очистить действительное

en: Duplicate Rule
ru: Дублировать правило

en: Edit New Name
ru: Изменить новое имя

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_EDITRULE.CAPTION]
en: Edit Rule
ru: Редактировать правило

en: Exit
ru: Выход

en: File
ru: Файл

[ctx: tform_main.menuitem_help.caption]
en: Help
ru: Справка

en: Invert Marking
ru: Инвертировать маркировку

en: Invert Selection
ru: Инвертировать выбранное

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARK.CAPTION]
en: Mark
ru: Маркер

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARKBYMASK.CAPTION]
en: Mark by Mask
ru: Маркировать по маске

[ctx: tform_main.menuitem_marking.caption]
en: Mark
ru: Маркер

en: Mark Only Changed (Exc. Case)
ru: Маркировать только измененное (искл. регистр)

en: Mark Only Changed (Inc. Case)
ru: Маркировать только измененное (вкл. регистр)

en: Mark Only Selected
ru: Маркировать только выбранное

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEDOWN.CAPTION]
en: Down
ru: Вниз

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEUP.CAPTION]
en: Up
ru: Вверх

en: Move
ru: Перемещение

[ctx: tform_main.menuitem_presets.caption]
en: Presets
ru: Пресеты

en: Remove All Rules
ru: Удалить все правила

en: Remove Rule
ru: Удалить правило

en: Remove Selected
ru: Удалить выбранные

en: Move Down
ru: Переместить вниз

en: Move Up
ru: Переместить вверх

en: Mark All
ru: Маркировать все

[ctx: tform_main.menuitem_rulesselectall.caption]
en: Select All
ru: Выбрать все

en: Unmark All
ru: Снять все маркеры

[ctx: tform_main.menuitem_selectall.caption]
en: Select All
ru: Выбрать все

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYEXTENSION.CAPTION]
en: Select by Extension
ru: Выбрать по расширению

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYMASK.CAPTION]
en: Select by Mask
ru: Выбрать по маске

en: Select by Name Length
ru: Выбрать по длине имени

en: Select
ru: Выбор

[ctx: tform_main.menuitem_settings.caption]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: tform_main.menuitem_settingsgeneral.caption]
en: General
ru: Общие

[ctx: tform_main.menuitem_settingsmetatags.caption]
en: Meta Tags
ru: Мета-теги

en: Miscellaneous
ru: Разное

[ctx: tform_main.menuitem_settingspreview.caption]
en: Preview
ru: Просмотр

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SETTINGSRENAME.CAPTION]
en: Rename
ru: Переименовать

en: Shell
ru: Оболочка

en: Unmark
ru: Снять маркировку

en: Import...
ru: Импорт...

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Clear Not Changed
ru: Очистить неизмененное

en: Copy Files to Clipboard
ru: Копировать файлы в буфера обмена

en: Copyrights
ru: Авторские права

[ctx: tform_main.mi_createpresetslinks.caption]
en: Create Links
ru: Создать ярлыки

en: Cut Files to Clipboard
ru: Вырезать файлы в буфер обмена

en: Delete Files to Recycle Bin
ru: Удалить файлы в Корзину

en: Export all columns to clipboard
ru: Экспорт всех столбцов в буфер обмена

en: File Properties
ru: Свойства файла

[ctx: TFORM_MAIN.MI_FILESCOLUMNS_CANCELSORTING.CAPTION]
en: Cancel Sorting
ru: Отменить сортировку

en: Forum (online)
ru: Форум (онлайн)

en: Help (online)
ru: Справка (онлайн)

en: Version History
ru: История версий

[ctx: tform_main.mi_language.caption]
en: Language
ru: Язык

en: Lite vs Pro (online)
ru: Сравнить Lite и Pro (онлайн)

en: Load
ru: Загрузить

en: Open containing folder
ru: Открыть содержащую папку

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Open with Notepad
ru: Открыть с помощью Блокнота

en: Purchase (online)
ru: Купить (онлайн)

en: Quick Guide
ru: Краткое руководство

en: Rescan
ru: Пересканировать

en: Comment...
ru: Комментировать...

en: Export to Clipboard
ru: Экспорт в буфер обмена

en: User Manual
ru: Руководство пользователя

[ctx: tform_main.toolbutton_addrule.caption]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_ANALYZE.CAPTION]
en: Analyze
ru: Анализировать

en: Columns
ru: Столбцы

en: Export
ru: Экспорт

en: Files
ru: Файлы

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
ru: Фильтры

[ctx: tform_main.toolbutton_movedownrule.caption]
en: Down
ru: Вниз

[ctx: tform_main.toolbutton_moveuprule.caption]
en: Up
ru: Вверх

[ctx: tform_main.toolbutton_options.caption]
en: Options
ru: Опции

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_REMOVERULE.CAPTION]
en: Remove
ru: Убрать

en: State
ru: Cтатус

en: Modified
ru: Изменен

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[11].text]
en: Extension
ru: Расширение

en: Name Digits
ru: Цифры имени

en: Path Digits
ru: Цифры пути

en: Name Length
ru: Длина имени

en: New Name Length
ru: Длина нового имени

en: Path Length
ru: Длина пути

en: New Path Length
ru: Длина нового пути

en: Exif Date
ru: Дата Exif

en: Old Path
ru: Старый путь

en: Path
ru: Путь

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[20].text]
en: Error
ru: Ошибка

en: Folder
ru: Папка

en: Name
ru: Имя

en: New Name
ru: Новое имя

en: New Path
ru: Новый путь

en: Size
ru: Размер

en: Size KB
ru: Размер КБ

en: Size MB
ru: Размер МБ

en: Created
ru: Создан

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_INSERT.CAPTION]
en: Insert
ru: Вставить

[ctx: TFORM_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
ru: Мета-теги

en: Note: Most of the tags can only work for files, not folders.
ru: Большинство тегов могут работать только для файлов, но не папок.

en: &Save
ru: &Сохранить

en: Save Preset
ru: Сохранить пресет

en: Save Filter Settings with the preset?
ru: Сохранить настройки фильтра с пресетом?

en: Overwrite existing preset:
ru: Перезаписать существующий пресет:

en: Preset Name:
ru: Имя пресета:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.BB_CREATELINKS.CAPTION]
en: Create Links
ru: Создать ярлыки

en: Presets Links
ru: Ярлыки пресетов

en: Please specify a folder where you want to place the links:
ru: Укажите папку для размещения ярлыков:

en: Type of links:
ru: Тип ярлыков:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_LOAD.CAPTION]
en: Load with Preset
ru: Загрузить

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_RENAME.CAPTION]
en: Rename with Preset
ru: Переименовать

en: Browse for Folder
ru: Выбрать папку

en: Use "Send To" Folder
ru: Использовать папку "Отправить"

en: Presets Manager
ru: Управление пресетами

[ctx: tform_presetsmanager.tb_append.hint]
en: Append Preset
ru: Добавить пресет

[ctx: tform_presetsmanager.tb_copy.hint]
en: Duplicate Preset
ru: Дублировать пресет

[ctx: tform_presetsmanager.tb_delete.hint]
en: Delete Preset (Del)
ru: Удалить пресет (Del)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_edit.hint]
en: Manually Edit Preset (F4)
ru: Вручную изменить пресет (F4)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_load.hint]
en: Load Preset (Enter)
ru: Загрузить пресет (Enter)

[ctx: tform_presetsmanager.tb_rename.hint]
en: Rename Preset (F2)
ru: Переименовать пресет (F2)

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_REGISTER.CAPTION]
en: Register
ru: Зарегистрировать

en: Registration
ru: Регистрация

en: Please enter your registration code:
ru: Пожалуйста, введите ваш регистрационный код:

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_SAVE.CAPTION]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: TFORM_SETTINGS.CAPTION]
en: Settings
ru: Настройки

en: Folders also have extensions, process them as such
ru: Папки тоже могут иметь расширение

en: Highlight changed file names
ru: Подсветить измененные имена

en: Must be successfully confirmed by user
ru: Должно быть подтверждено пользователем

en: Add to folders context menu
ru: Добавить в контекстное меню папок

en: Add to "Send To" context menu
ru: Добавить в контекстное меню "Отправить"

en: Stay on top of other windows
ru: Поверх других окон

en: Auto preview when new files are added
ru: Авто просмотр при добавлении новых файлов

en: Auto preview on change of rules configurations
ru: Авто просмотр при изменении правил

en: Auto size table on change
ru: Авто размер таблицы при изменении

en: Clear files table on rename
ru: Очищать таблицу файлов при переименовании

en: Clear renamed files on rename
ru: Удалять из списка переименованные файлы

en: Clear rules list on rename
ru: Очищать список правил при переименовании

en: Close program after successful rename
ru: Закрыть программу после успешного переименования

en: Display message on successful rename
ru: Сообщение при успешном переименовании

en: Fix conflicting new names on preview
ru: Исправлять конфликты новых имен при просмотре

en: MetaTag support
ru: Поддержка мета-тегов

en: Overwrite files with New Names
ru: Перезаписывать файлы с новыми именами

en: Real-time update of the preview
ru: Обновлять просмотр в реальном времени

en: Register preset extension (*.rnp)
ru: Ассоциировать с файлами пресетов (*.rnp)

en: Remember position and size of major windows
ru: Запоминать позицию и размер главных окон

en: Save rules configuration on exit, load on startup
ru: Запоминать настройки правил при выходе

en: Show main toolbar
ru: Показать главную панель инструментов

en: Skip renaming of unchanged files
ru: Пропускать не измененные файлы при переименовании

en: Remember sorting options (files table)
ru: Запоминать опции сортировки (список файлов)

en: Use natural order sorting algorithm (2-3 times slower)
ru: Натуральный порядок сортировки (медленнее)

en: Validate new filenames on preview
ru: Проверять новые имена файлов при просмотре

en: Date Format:
ru: Формат даты:

en: Preview:
ru: Просмотр:

en: Example: file1, file2 ... file9, file10, file11, and so on.
ru: Пример: file1, file2 ... file9, file10, file11, и т.д.

en: Note: disabling any of these options will increase performance when processing large amount of files.
ru: Важно: отключение этих опций при обработке большого количества файлов повысит производительность.

en: Change text of "Click here to add a rule":
ru: Изменить текст "Нажмите здесь для добавления правила":

en: Change text of "Drag your files here":
ru: Изменить текст "Перетащите сюда ваши файлы":

en: Note: formats will be saved only if validated successfully.
ru: Важно: форматы будут сохранены только после проверки.

en: Configure Filter Settings
ru: Настройка параметров фильтра

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.CAPTION]
en: Help
ru: Справка

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.HINT]
en: Online Help (F1)
ru: Справка (F1)

en: Note: Disabling MetaTag support will increase performance when processing large amount of files.
ru: Совет: Отключение поддержки мета-тегов ускорит процесс обработки большого количества файлов.

en: Warning: Overwritten files will be deleted permanently.
ru: Важно: перезаписанные файлы будут утеряны!

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_GENERAL.CAPTION]
en: General
ru: Общие

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_METATAGS.CAPTION]
en: Meta Tags
ru: Мета-теги

en: Misc.
ru: Разное

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
ru: Просмотр

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_RENAME.CAPTION]
en: Rename
ru: Переименовать

en: Accept
ru: Принять

en: Lite vs Pro
ru: Lite или Pro

en: Purchase
ru: Купить

en: Enter registration code
ru: Ввести код регистрации

en: Terms of Use
ru: Условия использования

en: Please be aware of the terms of use of this application:
ru: Условия использования данного приложения:

en: For commercial use you must obtain a commercial license by going to the website. If you already hold a license please enter your registration code. Thank you for playing fair.
ru: Для коммерческого использования, необходимо перейти на веб-сайт и приобрести коммерческую лицензию. Если же у вас уже есть лицензия, пожалуйста, введите свой регистрационный код. Спасибо вам за честность.

[ctx: TFORM_TERMSOFUSE.LABEL_NONCOMMERCIAL.CAPTION]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
ru: Это приложение можно использовать и распространять ТОЛЬКО в некоммерческих целях и со ссылкой на автора.

en: Please also consider purchasing a "Pro" version to support the future development of this application.
ru: Пожалуйста подумайте о покупке "Pro" версии для поддержки разработки данного приложения.

en: Extension always lower case
ru: Расширение в нижнем регистре

en: Extension always upper case
ru: Расширение в верхнем регистре

en: Force case for fragments:
ru: Регистр фрагментов по шаблону:

[ctx: tframe_rulecase.checkbox_caseskipextension.caption]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Case change:
ru: Изменить регистр:

en: Hint: fragments separated with comma will be put in the same case as they are typed in this text box, for example: CD,DVD,DJ
ru: Подсказка: регистр фрагментов отделенных запятой будет изменен в сответствии с введенным выше шаблоном, например: CD,DVD,DJ

en: all lower case
ru: все в нижнем регистре

en: ALL UPPER CASE
ru: ВСЕ В ВЕРХНЕМ РЕГИСТРЕ

en: Capitalize Every Word
ru: Каждое Слово С Заглавной

en: Capitalize AND Preserve
ru: Заглавные Сохраняя РЕГИСТР

[ctx: TFRAME_RULECASE.RB_CASEFIRSTLETTERCAPITAL.CAPTION]
en: First letter capital
ru: Первая буква заглавная

en: iNVERT cASE
ru: иНВЕРТИРОВАТЬ рЕГИСТР

en: (none of the above)
ru: (ничего не менять)

en: Insert a space in front of capitalized letters (e.g. CamelCase)
ru: Вставить пробел перед заглавными буквами (CamelCase)

en: Normalize unicode spaces by replacing them with a standard space
ru: Заменить юникод пробелы обычным пробелом

en: Prepare for SharePoint (always inc. extension)
ru: Подготовить для SharePoint (расширение всегда включено)

[ctx: TFRAME_RULECLEANUP.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: , (comma)
ru: , (запятая)

en: . (dot)
ru: . (точка)

en: Fix spaces: only one space at a time, no spaces on sides of basename
ru: Удалить лишние пробелы

en: Skip number sequences, for example version 1.2.3.4
ru: Пропускать ряды чисел, например версию 1.2.3.4

en: Strip unicode marks (combining, diacritics, accents)
ru: Убрать комбинируемые знаки юникода (диакритики, акценты)

en: Replace these characters with spaces:
ru: Заменить пробелами символы:

en: Strip out content of brackets:
ru: Удалить содержимое скобок:

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deletecurrentname.caption]
en: Delete current name
ru: Удалить текущее имя

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deleterighttoleft.caption]
en: Right-to-left
ru: Справа налево

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETESKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Do not remove delimiters
ru: Не удалять разделители

en: From:
ru: От:

en: Until:
ru: До:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromdelimiter.caption]
en: Delimiter:
ru: Разделитель:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromposition.caption]
en: Position:
ru: Позиция:

en: Count:
ru: Количество:

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.RADIOBUTTON_DELETEUNTILDELIMITER.CAPTION]
en: Delimiter:
ru: Разделитель:

en: Till the end
ru: До конца

en: Detect using "binary signature"
ru: Обнаружить с помощью "двоичной подписи"

en: Append to the original filename
ru: Добавить к исходному имени файла

en: New Extension (without dot):
ru: Новое расширение (без точки):

en: Note: Some files may have multiple extensions matching their data type, for example: doc/ppt/xls have the same signature. Unrecognised files will remain unchanged. If this option is used, the new extension field is ignored.
ru: Внимание: Некоторым файлам, в зависимости от типа данных, может соответствовать несколько расширений. Например: файлы .doc, .ppt и .xls имеют одинаковую подпись. Неопознанные файлы не будут изменены. Если эта опция включена, поле "Новое расширение" будет проигнорировано.

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.caption]
en: Insert Meta Tag
ru: Вставить мета-тег

[ctx: tframe_ruleinsert.bitbtn_insertmetatag.hint]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
ru: Вставить мета-тег (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTRIGHT.CAPTION]
en: Right-to-left
ru: Справа налево

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Insert:
ru: Что:

en: Where:
ru: Куда:

en: After text:
ru: После:

en: Before text:
ru: Перед:

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.RADIOBUTTON_INSERTPOSITION.CAPTION]
en: Position:
ru: Позиция:

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertprefix.caption]
en: Prefix
ru: Префикс

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertsuffix.caption]
en: Suffix
ru: Суффикс

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
ru: Заменить текущее имя

en: Add padding to length:
ru: Добавить до длины:

en: Add zero padding to length:
ru: Добавить нули до длины:

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_removezeropadding.caption]
en: Remove zero padding
ru: Убрать впереди идущие нули

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Number sequences
ru: Числа

en: Text padding
ru: Текст

en: Padding characters:
ru: Символы для заполнения:

[ctx: tframe_rulepadding.label_position.caption]
en: Position:
ru: Позиция:

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.caption]
en: Try to Compile
ru: Компилировать

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_compile.hint]
en: Try to Compile (Ctrl+T)
ru: Попробовать скомпилировать (Ctrl+T)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.caption]
en: Go To
ru: Перейти

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_gotoline.hint]
en: Go To Line (Ctrl+G)
ru: Перейти к строке (Ctrl+G)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.caption]
en: Help
ru: Справка

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_help.hint]
en: Online Help (F1)
ru: Справка (F1)

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_scripts.caption]
en: Scripts
ru: Скрипты

[ctx: tframe_rulepascalscript.toolbutton_scripts.hint]
en: Scripts (Ctrl+L)
ru: Скрипты (Ctrl+L)

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_unique.caption]
en: Unique if possible
ru: Желательно уникальные

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_usedigits.caption]
en: Digits (0..9)
ru: Цифры (0..9)

en: English letters (a..z)
ru: Английские буквы (a..z)

[ctx: tframe_rulerandomize.checkbox_useuserdefined.caption]
en: User defined:
ru: Указанные:

[ctx: tframe_rulerandomize.groupbox_characters.caption]
en: Characters to use:
ru: Использовать символы:

[ctx: tframe_rulerandomize.groupbox_insertwhere.caption]
en: Insert where:
ru: Куда вставить:

[ctx: tframe_rulerandomize.label_length.caption]
en: Length of random sequence:
ru: Длина последовательности:

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_position.caption]
en: Position:
ru: Позиция:

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_prefix.caption]
en: Prefix
ru: Префикс

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
ru: Заменить текущее имя

[ctx: tframe_rulerandomize.radiobutton_suffix.caption]
en: Suffix
ru: Суффикс

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_RIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Right-to-left
ru: Справа налево

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Split using:
ru: Разделить:

en: New pattern:
ru: Новый шаблон:

en: Hint: Use $1..$N to reference delimited parts in the new pattern, $-1..$-N to reference from the end, $0 for the original name.
ru: Совет: Используйте $1..$N для ссылки на отдельные части, $-1..$-N для ссылки с конца, $0 вместо исходного имени.

en: Delimiters
ru: Разделители

en: Exact pattern of delimiters
ru: Шаблон разделителей

en: Positions
ru: Позиции

[ctx: tframe_rulerearrange.sb_addseparator.hint]
en: Separate multiple items
ru: Разделить несколько элементов

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.SB_INSERTMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
ru: Вставить мета-тег (Ctrl+Ins)

en: Adjust time by:
ru: Сдвинуть время на:

[ctx: tframe_rulereformatdate.checkbox_skipextension.caption]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Use custom long months:
ru: Длинные названия месяцев:

en: Use custom short months:
ru: Короткие названия месяцев:

en: Match as whole words only
ru: Искать только целые слова

en: Find date/time formats:
ru: Найти форматы даты/времени:

en: Convert to date/time format:
ru: Преобразовать в формат даты/времени:

[ctx: tframe_rulereformatdate.menuitem_addseparator.caption]
en: Separate multiple items
ru: Разделить несколько элементов

en: Date/time format reference (online)
ru: Помощь по формату даты и времени (онлайн)

en: Case-sensitive
ru: Учитывать регистр

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Hint: Use $1..$9 to reference subexpressions.
ru: Совет: Используйте $1..$9 для ссылки на части выражений.

en: Expression:
ru: Выражение:

[ctx: tframe_ruleregex.label5.caption]
en: Replace:
ru: Заменить:

en: Insert expression (Ctrl+Ins)
ru: Вставить выражение (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.CAPTION]
en: Help
ru: Справка

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.HINT]
en: Online Help (F1)
ru: Справка (F1)

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Interpret symbols '?', '*', '[', ']' as wildcards?
ru: Воспринимать символы '?', '*', '[', ']' как шаблоны?

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_wholewordsonly.caption]
en: Whole words only
ru: Только слово целиком

[ctx: tframe_ruleremove.label_removeoccurances.caption]
en: Occurrences:
ru: Совпадения:

en: Remove:
ru: Убрать:

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removeall.caption]
en: All
ru: Все

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removefirst.caption]
en: First
ru: Первое

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removelast.caption]
en: Last
ru: Последнее

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.SPEEDBUTTON_REMOVEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
ru: Разделить несколько элементов

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Interpret '?', '*', '[', ']' as wildcards and '$n' as backreferences?
ru: Воспринимать '?', '*', '[', ']' как шаблоны, а '$n' как ссылки?

[ctx: tframe_rulereplace.checkbox_wholewordsonly.caption]
en: Whole words only
ru: Только слово целиком

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEOCCURANCES.CAPTION]
en: Occurrences:
ru: Совпадения:

en: Find:
ru: Найти:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEWITH.CAPTION]
en: Replace:
ru: Заменить:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEALL.CAPTION]
en: All
ru: Все

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEFIRST.CAPTION]
en: First
ru: Первое

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACELAST.CAPTION]
en: Last
ru: Последнее

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
ru: Разделить несколько элементов

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEWITHMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
ru: Вставить мета-тег (Ctrl+Ins)

en: Reset every:
ru: Сброс через:

en: Reset if file name changes
ru: Сброс при смене имени файла

en: Reset if folder changes
ru: Сброс при смене папки

en: Pad with zeros to length:
ru: Добавить нули до длины:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

[ctx: tframe_ruleserialize.gb_insertwhere.caption]
en: Insert where:
ru: Куда вставить:

en: Custom numbering symbols:
ru: Символы нумерации:

en: Index starts:
ru: Начать с:

en: Numbering system:
ru: Система нумерации:

en: Repeat:
ru: Повтор:

en: Step:
ru: Шаг:

[ctx: tframe_ruleserialize.radiobutton_replacecurrentname.caption]
en: Replace current name
ru: Заменить текущее имя

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPOSITION.CAPTION]
en: Position:
ru: Позиция:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPREFIX.CAPTION]
en: Prefix
ru: Префикс

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZESUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
ru: Суффикс

en: Strip all characters except selected
ru: Все символы кроме выбранных

en: English:
ru: Английские:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Brackets:
ru: Скобки:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripdigits.caption]
en: Digits:
ru: Цифры:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_STRIPSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Symbols:
ru: Символы:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripuserdefined.caption]
en: User defined:
ru: Указанные:

[ctx: tframe_rulestrip.rb_whereeverywhere.caption]
en: Everywhere
ru: Везде

[ctx: tframe_rulestrip.rb_whereleading.caption]
en: Leading
ru: В начале

[ctx: tframe_rulestrip.rb_wheretrailing.caption]
en: Trailing
ru: В конце

en: Alphabet
ru: Алфавит

[ctx: tframe_ruletranslit.checkbox_adjustcase.caption]
en: Auto case adjustment
ru: Приспосабливать регистр

[ctx: TFRAME_RULETRANSLIT.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Direction:
ru: Направление:

en: Hint:
ru: Подсказка:

en: Alphabet is a set of couples represented by letters and separated with an equal sign; they stand for translation of non-english characters to their english representation.
ru: Правила траслитерации - это набор пар букв отделенных знаком равенства; они применяются для передачи не английских букв буквами английского алфавита.

en: Backward
ru: Обратное

en: Forward
ru: Прямое

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: Type your new filenames here (one per line):
ru: Введите здесь новые имена (по одному на строку):

en: Load from Text File
ru: Загрузить из текстового файла

en: Paste from Clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: Insert after the current name
ru: Вставить после текущего имени

en: Insert in front of the current name
ru: Вставить перед текущим именем

en: Replace the current name
ru: Заменить текущее имя

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.SB_OPTIONS.CAPTION]
en: Options
ru: Опции

[ctx: ufileutils.ssizebytes]
en: bytes
ru: байт

[ctx: ufileutils.ssizegigabyte]
en: GB
ru: ГБ

[ctx: ufileutils.ssizekilobyte]
en: KB
ru: КБ

[ctx: ufileutils.ssizemegabyte]
en: MB
ru: МБ

[ctx: ufileutils.ssizeterabyte]
en: TB
ru: ТБ

en: Duration of an Audio file
ru: Длительность аудио

en: Duration of an Audio file in minutes
ru: Длительность аудио в минутах

en: Duration of an Audio file in seconds
ru: Длительность аудио в секундах

en: AVI Duration in H:M:S format
ru: Длина AVI в формате Ч:М:С

en: AVI Duration in Minutes
ru: Длина AVI в минутах

en: AVI Duration in Seconds
ru: Длина AVI в секундах

en: AVI Frames per Second
ru: Количество кадров в секунду в AVI

en: AVI Height in Pixels
ru: Высота AVI в пикселях

en: AVI Total amount of Frames
ru: Количество кадров в AVI

en: AVI Video Codec
ru: Видеокодек AVI

en: AVI Width in Pixels
ru: Ширина AVI в пикселях

en: AVI Dimensions in WxH format
ru: Размер AVI в формате WxH

en: Binary File Information: Description
ru: Двоичные сведения: Описание

en: Binary File Signature: Extension
ru: Двоичная подпись : Расширение

en: Current Date
ru: Текущая дата

en: Summary Information: Author
ru: Общие сведения: Автор

en: Summary Information: Number of Pages
ru: Общие сведения: Число страниц

en: Summary Information: Subject
ru: Общие сведения: Тема

en: Summary Information: Title
ru: Общие сведения: Название

en: Email date sent in local time zone
ru: Дата отправки Email в местном часовом поясе

en: Email date sent in original time zone
ru: Дата отправки Email в оригинальном часовом поясе

en: Email date sent in UTC time zone
ru: Дата отправки Email в UTC часовом поясе

en: Email sender
ru: Получатель

en: Email subject
ru: Тема Email

en: EXIF Original Date
ru: Исходная дата EXIF

en: EXIF Image Description
ru: Описание изображения EXIF

en: EXIF Camera Make
ru: Производитель камеры EXIF

en: EXIF Camera Model
ru: Модель камеры EXIF

en: Base name of the file
ru: Базовое имя

en: File created date
ru: Дата создания

en: File last modified date
ru: Дата изменения

en: Short name in the 8.3 format
ru: Короткое имя в формате 8.3

en: Extension of the file
ru: Расширение

en: Full name of the file
ru: Полное имя

en: Full path of the file
ru: Полный путь

en: Name of the parent folder
ru: Имя родительской папки

en: Full path of the parent folder
ru: Полный путь родительской папки

en: Size of file
ru: Размер файла

en: Size of file in bytes
ru: Размер файла в байтах

en: Size of file in GB
ru: Размер файла в Гб

en: Size of file in KB
ru: Размер файла в Кб

en: Size of file in MB
ru: Размер файла в Мб

en: FLAC Album
ru: FLAC альбом

en: FLAC Album Artist
ru: FLAC артист альбома

en: FLAC Artist
ru: FLAC артист

en: FLAC Disc Number
ru: FLAC № диска

en: FLAC Total Discs
ru: FLAC количество дисков

en: FLAC Genre
ru: FLAC жанр

en: FLAC Title
ru: FLAC название

en: FLAC Track Number
ru: FLAC № дорожки

en: FLAC Total Tracks
ru: FLAC количество дорожек

en: FLAC Year
ru: FLAC год

en: CRC32 Checksum of a file
ru: CRC32 сумма файла

en: MD5 Hash of a file
ru: MD5 хэш файла

en: SHA1 Hash of a file
ru: SHA1 хэш файла

en: SHA256 Hash of a file
ru: SHA256 хэш файла

en: SHA512 Hash of a file
ru: SHA512 хэш файла

en: Title tag extracted from an HTML file
ru: Содержание TITLE тэга из HTML файла

en: Aspect Ratio of an image
ru: Соотношение сторон

en: Height of an image in pixels
ru: Высота в пикселях

en: Amount of pixels in the image
ru: Сумма пикселей

en: Width of an image in pixels
ru: Ширина в пикселях

en: Width and Height of an image in pixels
ru: Ширина и высота в пикселях

en: IPTC Image Caption
ru: IPTC название изображения

en: IPTC City
ru: IPTC город

en: IPTC Image Headline
ru: IPTC заголовок изображения

en: IPTC Location Name
ru: IPTC имя местоположения

en: IPTC Object Name
ru: IPTC имя объекта

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_album]
en: MP3 Album
ru: MP3 альбом

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_albumartist]
en: MP3 Album Artist
ru: MP3 артист альбома

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_artist]
en: MP3 Artist
ru: MP3 артист

en: MP3 Disc Number
ru: MP3 № диска

en: MP3 Total Discs
ru: MP3 количество дисков

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_genre]
en: MP3 Genre
ru: MP3 жанр

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_title]
en: MP3 Title
ru: MP3 название

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_trackno]
en: MP3 Track Number
ru: MP3 № дорожки

en: MP3 Total Tracks
ru: MP3 количество дорожек

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_year]
en: MP3 Year
ru: MP3 год

en: Outlook Message: Body Text
ru: Outlook Сообщения: Основной текст

en: Outlook Message: Sent date from email header in local time zone
ru: Outlook Сообщение: Дата отправки из заголовка сообщения в местном часовом поясе

en: Outlook Message: Sent date from email header in original time zone
ru: Outlook Сообщение: Дата отправки из заголовка сообщения в исходном часовом поясе

en: Outlook Message: Sent date from email header in UTC time zone
ru: Outlook Сообщение: Дата отправки из заголовка сообщения в часовом поясе UTC

en: Outlook Message: Sent date in local time zone
ru: Outlook Сообщение: Дата отправки в местном часовом поясе

en: Outlook Message: Sent date in UTC time zone
ru: Outlook Сообщение: Дата отправки в часовом поясе UTC

[ctx: umetatags.s_metatag_outlook_messageid]
en: Outlook Message: ID
ru: Outlook Сообщение: ID

en: Outlook Message: Sender
ru: Outlook Сообщение: Отправитель

en: Outlook Message: Subject
ru: Outlook Сообщение: Тема

en: TIFF Date
ru: TIFF дата

en: TIFF Description
ru: TIFF описание

en: TIFF Make
ru: TIFF снимок

en: TIFF Model
ru: TIFF модель

en: Torrent: Announce URL
ru: Торрент: Анонс URL

en: Torrent: Comment
ru: Торрент: Комментарий

en: Torrent: Number of files
ru: Торрент: Количество файлов

en: Torrent: Creation date in local time zone
ru: Торрент: Дата создания по местному времени

en: Torrent: Creation date in UTC time zone
ru: Торрент: Дата создания в часовом поясе UTC

en: Torrent: Hash
ru: Торрент: Хэш

en: Torrent: Name
ru: Торрент: Название

en: Torrent: Publisher
ru: Торрент: Издатель

en: Torrent: Total size
ru: Торрент: Общий размер

en: Torrent: Total size in bytes
ru: Торрент: Общий размер в байтах

en: Torrent: Total size in GB
ru: Торрент: Общий размер в Гб

en: Torrent: Total size in KB
ru: Торрент: Общий размер в Кб

en: Torrent: Total size in MB
ru: Торрент: Общий размер в Мб

en: Version Information: Comments
ru: Сведения о версии: Комментарии

en: Version Information: Company
ru: Сведения о версии: Компания

en: Version Information: Copyright
ru: Сведения о версии: Авторские права

en: Version Information: Description
ru: Сведения о версии: Описание

en: Version Information: File Version
ru: Сведения о версии: Версия файла

en: Version Information: Product
ru: Сведения о версии: Продукт

en: Version Information: Product Version
ru: Сведения о версии: Версия продукта

en: WMA Album
ru: WMA альбом

en: WMA Album Artist
ru: WMA артист альбома

en: WMA Artist
ru: WMA артист

en: WMA Disc Number
ru: WMA № диска

en: WMA Total Discs
ru: WMA количество дисков

en: WMA Genre
ru: WMA жанр

en: WMA Title
ru: WMA название

en: WMA Track Number
ru: WMA № дорожки

en: WMA Total Tracks
ru: WMA количество дорожек

en: WMA Year
ru: WMA год

en: Custom alphabetic
ru: Пользовательские буквы

en: Custom numeric
ru: Пользовательские числа

en: Decimal digits
ru: Десятичные цифры

en: English letters
ru: Английские буквы

en: Roman numerals
ru: Римские цифры

en: Simplified Chinese
ru: Китайский упрощенный

en: Pascal Script Compile
ru: Компиляция сценария Pascal

en: Exception
ru: Исключение

en: Pascal Script Execute
ru: Выполнение сценария Pascal

en: Included file not found: %s
ru: Включаемый файл не найден: %s

en: Line
ru: Строка

en: Unknown error (check units and libraries)
ru: Неизвестная ошибка (проверьте узлы и библиотеки)

en: Preset file not found:
ru: Пресет файл не найден:

en: Failed to load a preset.
ru: Не удалось загрузить пресет.

en: Failed to save a preset.
ru: Не удалось сохранить пресет.

[ctx: uregistration.s_cannot_create_license_dir]
en: Not able to create a directory for a license file.
ru: Не удалось создать папку для файла лицензии.

[ctx: uregistration.s_contact_email]
en: Contact email
ru: Контактный email

[ctx: uregistration.s_contact_name]
en: Contact name
ru: Контактное имя

en: Failed to delete file:
ru: Не удалось удалить файл:

en: Failed to load license data:
ru: Не удалось загрузить лицензионное данные:

en: Failed to save license data:
ru: Не удалось сохранить лицензионный данные:

[ctx: uregistration.s_issue_date]
en: Issue date
ru: Дата выдачи

[ctx: uregistration.s_license]
en: License
ru: Лицензия

[ctx: uregistration.s_licensed_to]
en: Licensed to
ru: Лицензия для

en: License has been blacklisted.
ru: Лицензия занесена в черный список.

[ctx: uregistration.s_license_expiry]
en: License expiry
ru: Дата истечения

[ctx: uregistration.s_license_has_expired]
en: License has expired.
ru: Лицензия истекла.

en: License is invalid!
ru: Лицензия недействительна!

[ctx: uregistration.s_license_load_failed]
en: Failed to load the license.
ru: Не удалось загрузить лицензию.

en: You need to renew the license in order to activate the product.
ru: Вам нужно обновить лицензию чтобы активировать продукт.

[ctx: uregistration.s_license_remove_failed]
en: Failed to remove the license.
ru: Не удалось удалить лицензию.

[ctx: uregistration.s_license_remove_ok]
en: License has been removed.
ru: Лицензия была удалена.

en: Your license is outside of the upgrade period.
ru: Ваша лицензия вне периода обновления.

[ctx: uregistration.s_number_of_computers]
en: Number of computers
ru: Количество компьютеров

[ctx: uregistration.s_registration_error]
en: Registration code is invalid.
ru: Недопустимый код регистрации.

en: Registration file not found.
ru: Регистрационный файл не найден.

en: Failed to read registration file.
ru: Ошибка чтения регистрационного файла.

[ctx: uregistration.s_registration_ok]
en: Registration has been successful!
ru: Успешная регистрация!

[ctx: uregistration.s_upgrade_expiry]
en: Upgrade expiry
ru: Дата истечения обновлений

[ctx: urenfiles.srenstatusok]
en: OK
ru: Ок

[ctx: myrenfiles.svalidationduplicated]
en: Duplicate in the list
ru: Дубликат в списке

[ctx: myrenfiles.svalidationexceeds]
en: New path exceeds the length limit
ru: Новый путь превышает ограничение длины

[ctx: myrenfiles.svalidationexists]
en: Destination file already exists
ru: Новый путь уже занят

[ctx: myrenfiles.svalidationinvalid]
en: Contains invalid characters
ru: Содержит недопустимые символы

en: Parent path changed earlier in the list
ru: Родительский путь изменен ранее в списке

en: Add text padding to length %s with "%s" characters
ru: Добавить буквы до длины %s используя "%s"

en: Add zero padding to length %s
ru: Добавить нули до длины %s

en: Adjust time by %d days
ru: Сдвинуть день на %d

en: Adjust time by %d hours
ru: Сдвинуть час на %d

en: Adjust time by %d milliseconds
ru: Сдвинуть милисекунды на %d

en: Adjust time by %d minutes
ru: Сдвинуть минуты на %d

en: Adjust time by %d months
ru: Сдвинуть месяц на %d

en: Adjust time by %d seconds
ru: Сдвинуть секунды на %d

en: Adjust time by %d years
ru: Сдвинуть год на %d

en: after
ru: после

en: all
ru: все

en: all characters except
ru: все кроме

en: All lower case
ru: Все нижний регистр

en: All upper case
ru: Все верхний регистр

en: and pad to length
ru: и заполнить до длины

en: append
ru: добавить

en: Append new extension
ru: Добавить новое расширение

en: as Prefix
ru: как префикс

en: as Suffix
ru: как суффикс

en: at Position
ru: в позиции

[ctx: urulesex.s_rules_autocaseadjustment]
en: Auto case adjustment
ru: Приспосабливать регистр

en: before
ru: перед

en: Cannot edit rule configuration.
ru: Нельзя изменить настройки правила.

en: Capitalize and preserve
ru: Заглавные сохраняя регистр

en: Capitalize every word
ru: Каждое слово с заглавной

en: case sensitive
ru: учитывать регистр

en: Change extension to
ru: Изменить расширение на

en: characters
ru: буквы

en: Convert to %s from %s
ru: Преобразовать в %s из %s

en: Custom long months
ru: Особые длинные имена месяцев

en: Custom short months
ru: Особые короткие имена месяцев

[ctx: myrulesex.s_rules_delete]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: myrulesex.s_rules_delete_current_name]
en: Delete current name
ru: Удалить текущее имя

en: delimiters
ru: разделители

en: Detect using binary signature
ru: Обнаружить с помощью двоичной подписи

en: everywhere
ru: везде

en: exact pattern of delimiters
ru: точный шаблон разделителей

en: Extension lower case
ru: Расширение нижнего регистра

en: Extension upper case
ru: Расширение верхнего регистра

en: files
ru: файл(ы)

en: file(s) to
ru: файл(а,ов) на

en: file(s) with
ru: файл(а,ов) с

en: first
ru: первый

[ctx: myrulesex.s_rules_first_letter_capital]
en: First letter capital
ru: Первая заглавная

en: Fix spaces
ru: Почистить пробелы

en: Force case fragments
ru: Регистр фрагментов

en: from Delimiter
ru: от разделителя

en: from Position
ru: от позиции

[ctx: myrulesex.s_rules_insert]
en: Insert
ru: Вставить

en: Insert space in front of capitals
ru: Вставить пробел перед заглавной

en: Invert case
ru: Инвертировать регистр

en: last
ru: последний

[ctx: myrulesex.s_rules_leading]
en: leading
ru: в начале

en: leave delimiter
ru: оставить разделитель

en: Left side
ru: С левой стороны

en: new names are not defined
ru: новые имена не определены

en: New pattern
ru: Новый шаблон

en: Normalize spaces
ru: Нормализовать пробелы

en: parts
ru: части

en: positions
ru: позиции

en: Prefix names of
ru: Префикс имен

en: Prepare for SharePoint
ru: Подготовка для SharePoint

[ctx: urulesex.s_rules_randomwithlengthusingcharacters]
en: Random with length %s using characters "%s"
ru: Случайная индексация с длиной %s используя символы "%s"

[ctx: myrulesex.s_rules_remove]
en: Remove
ru: Убрать

[ctx: urulesex.s_rules_removezeropadding]
en: Remove zero padding
ru: Убрать впереди идущие нули

en: Remove extension
ru: Удалить расширение

en: repeat
ru: повтор

[ctx: myrulesex.s_rules_replace]
en: Replace
ru: Заменить

en: Replace expression
ru: Замена выражения

en: Replace with spaces
ru: Заменить пробелами

en: replacing current name
ru: заменяя текущее имя

en: reset index every
ru: сбросить каждый

en: reset index if file name changes
ru: сброс при смене имени файла

en: reset index if folder changes
ru: сбросить при смене папки

en: Right side
ru: С правой стороны

en: right-to-left
ru: справа налево

en: Incremental from
ru: Добавочная индексация от

en: Random with length
ru: Случайная индексация с длиной

en: Set names of
ru: Установить имена

[ctx: urulesex.s_rules_skipextension]
en: Skip extension
ru: Пропускать расширение

en: skip extension
ru: пропустить расширение

en: skip versions
ru: пропустить версии

en: Split by
ru: Разделить по

en: step
ru: шаг

[ctx: myrulesex.s_rules_strip]
en: Strip
ru: Вырезать

en: Strip out contents of brackets
ru: Вырезать содержимое скобок

en: Strip unicode marks
ru: Убрать комбинируемые знаки юникода

en: Suffix names of
ru: Суффикс имен

[ctx: myrulesex.s_rules_trailing]
en: trailing
ru: в конце

en: Transliterate
ru: Транслитерация

en: try unique
ru: желательно уникальные

en: until Count reaches
ru: до достижения счетчика

en: until Delimiter
ru: до разделителя

en: until the End
ru: до конца

en: using "%s" system with "%s" symbols
ru: используя систему «%s» с символами «%s»

en: using "%s" system
ru: используя систему «%s»

en: using wildcards
ru: используя подстановку

en: Rule configuration uses deprecated random serialization, please use a separate dedicated rule instead.
ru: Настройки правила используют устаревшую случайную сериализацию, вместо этого используйте специально предназначенное правило.

[ctx: urulesex.s_rules_wholewordsonly]
en: Whole words only
ru: Только слово целиком

en: whole words
ru: целые слова

en: with
ru: на

en: Selected folder does not exist!
    
    %s
ru: Выбранная папка не существует!
    
    %s

en: Meta tags are currently disabled.
    
    Do you want to enable them?
ru: Поддержка мета-тегов отключена!
    
    Хотите включить ее?

en: Would you like to open a Quick Guide?
ru: Хотите открыть Краткое руководство?

en: Folders: %d scanned, %d selected.
ru: Папки: %d проверено, %d выбрано.

[ctx: mystrings.msg_browsegotofoldercaption]
en: Go To Folder
ru: Перейти к папке

en: Enter a full path to the folder that you want to go to:
ru: Введите полный путь к папке для перехода:

en: Failed to change current working directory.
ru: Не удалось изменить текущий рабочий каталог.

en: Operation of Copying and Cutting Files will place selected files into the Clipboard for later usage.
    Note: All files will be pasted into the same directory no matter where they were initially located!
    
    Are you sure you want to proceed?
ru: Функции "Копировать" и "Вырезать" поместят выделенные файлы в Буфер обмена для последующего использования.
    Внимание: Все файлы будут вставлены в одну папку, независимо от того, где они располагались прежде!
    
    Продолжить?

en: INVALID FORMAT
ru: НЕВЕРНЫЙ ФОРМАТ

en: Rule Comment
ru: Комментарий правила

en: Enter a comment for the rule:
ru: Введите комментарий для правила:

en: File already exists!
    Overwrite it?
ru: Файл уже существует!
    Заменить его?

en: Total: %d
    Marked: %d
    Selected: %d
ru: Всего: %d
    Маркировано: %d
    Выбрано: %d

en: Do you want to fix conflicting new names for %s files?
    
    This operation may take several minutes...
ru: В списке %s файл(а,ов).
    Вы действительно хотите исправить конфликтные новые имена?
    
    Эта операция может занять несколько минут...

en: Go To Line
ru: Перейти к строке

en: Enter the line number:
ru: Введите номер строки:

en: Hint: You can check the details by enabling the "Error" column.
ru: Подсказка: Вы можете проверить детали включив столбец "Ошибка".

en: You are launching ReNamer for the first time.
ru: Вы запустили ReNamer в первый раз.

en: %d new filename(s) out of %d in the list were changed!
ru: %d новых имен файлов из %d в списке были изменены!

en: Nothing to rename!
ru: Нет ничего для переименования!

en: Operation failed due to an error:
ru: Операция не удалась из-за ошибки:

en: Original Path: %s
    New Path: %s
    
    New Name is already taken by another file, delete that file permanently?
ru: Исходный путь: %s
    Новый путь: %s
    
    Новое имя уже используется другим файлом, удалить этот файл безвозвратно?

en: Compiled successfully!
ru: Успешно скомпилировано!

en: No Saved Scripts were found!
ru: Не найдено сохраненных скриптов!

[ctx: mystrings.msg_pascalscriptsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
ru: Недопустимое имя!

en: Enter a name for a script:
ru: Введите имя скрипта:

en: Save Script
ru: Сохранить скрипт

en: Delete "%s" preset?
ru: Удалить "%s" пресет?

en: You are about to edit Preset file(s) manualy!
    If you are not sure in what you're doing - press Cancel.
    
    Proceed with this action?
ru: Вы собираетесь изменить файл(ы) пресета вручную!
    Если вы не уверены в том, что вы делаете - нажмите кнопку  "Отмена".
    
    Продолжить?

en: Could not copy the "%s" preset!
ru: Не удалось скопировать "%s" пресет!

en: Could not delete the "%s" preset!
ru: Не удалось удалить "%s" пресет!

en: Could not rename the "%s" preset!
ru: Не удается переименовать "%s" пресет!

en: New Name:
ru: Новое имя:

en: Rename Preset
ru: Переименовать пресет

en: Preview process has been terminated due to a critical error:
    
    %s
ru: Процесс просмотра был прерван из-за критической ошибки:
    
    %s

en: %d file(s) failed to rename!
ru: %d файл(а,ов) не удалось переименовать!

en: All New Names are empty!
    
    Hint: Configure the Rules and click Preview button.
ru: Все новые имена пусты!
    
    Подсказка: Настройте правила и нажмите кнопку Просмотр.

en: %d file(s) skipped because unchanged.
ru: %d файл(а,ов) пропущено, поскольку без изменений.

en: %d file(s) skipped because unmarked.
ru: %d файл(а,ов) пропущено, поскольку не отмечен(ы).

en: %d file(s) successfully renamed.
ru: %d файл(а,ов) успешно переименовано.

en: Use this rule to change the case of the filename.
ru: Это правило позволяет изменить регистр имени файла.

en: Use this rule to clean up the filename.
ru: Это правило позволяет очистить имена файлов.

en: Use this rule to delete text from the filename.
ru: Это правило позволяет удалить часть имени файла.

en: Use this rule to change extension of the file.
ru: Это правило позволяет изменить расширение файла.

en: Use this rule to insert text into the filename.
ru: Это правило позволяет вставить текст в имя файла.

en: Use this rule to add or remove padding in number sequences.
ru: Это правило позволяет добавить или убрать обшивку чисел (впереди идущие нули).

en: Use this rule to script a user defined manipulations with filename.
ru: Это правило позволяет пользователю выполнять манипуляции с именем файла с помощью скрипта.

en: Use this rule to insert random sequences of characters into the filename.
ru: Это правило позволяет вставить в имя файла случайную последовательность.

en: Use this rule to separate parts of the filename and rearrange them in a new pattern.
ru: Это правило позволяет отделить части имени файла и перестроить их по заданному шаблону.

en: Use this rule to change format of date/time values in the filename.
ru: Это правило позволяет изменить формат значений даты и времени в имени файла.

en: Use this rule to replace text in the filename using regular expressions.
ru: Это правило позволяет заменить текст в имени файла с помощью регулярных выражений.

en: Use this rule to remove text from the filename.
ru: Это правило позволяет удалить текст из имени файла.

en: Use this rule to replace text in the filename.
ru: Это правило позволяет заменить текст в имени файла.

en: Use this rule to serialize the filename (add incremental numbers).
ru: Это правило позволяет последовательно пронумеровать имена файлов.

en: Use this rule to strip sets of characters from the filename.
ru: Это правило позволяет удалить наборы симфолов из имени файла.

en: Use this rule to transliterate letters in the filename from one language into another.
ru: Это правило позволяет транслитерировать буквы в имени файла из одного языка в другой.

en: Use this rule to assign names of files to the lines of text.
ru: Это правило позволяет задать новые имена файлов в виде списка.

en: Please select a folder:
ru: Выберите папку:

en: Are you sure you want to execute shell action on %d files?
ru: Вы уверены что хотите выполнить данное действие с %d файлом(ами)?

en: Could not open the following file:
    
    %s
    
    Error: %s (%d).
ru: Не удается открыть следующий файл:
    
    %s
    
    Ошибка: %s (%d).

[ctx: mystrings.msg_translitsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
ru: Недопустимое имя!

en: Enter a name for a translit:
ru: Введите имя транслита:

en: Save Translit
ru: Сохранить транслит

en: Are you sure you want to undo renaming operation for %d file(s)?
    
    Hint: You can check undo paths by enabling the "Old Path" column.
ru: Вы действительно хотите отменить операцию переименования для %d файла(ов)?
    
    Подсказка: Вы можете проверить пути файлов для возврата при помощи столбца "Старый путь".

en: Nothing to undo!
ru: Ничего нет для отмены!

en: Undo operation results:
    
    %d out of %d file(s) restored successfully!
ru: Результаты отмены:
    
    %d из %d файла(ов) успешно восстановлены!

en: Seems that ReNamer is currently running.
    Please close it, before continuing...
ru: Похоже, что ReNamer уже запущен.
    Закройте программу, прежде чем продолжить...

en: %d of which have a duplicate in the list.
ru: %d из них дублируются в списке.

en: %d of which exceed max path length limitation.
ru: %d из них превышают ограничение по максимальной длинны пути.

en: %d of which conflict with an existing file.
ru: %d из них конфликтуют с существующими путями.

en: %d of which contain invalid characters.
ru: %d из них содержат недопустимые символы.

en: %d of which have a parent path changed earlier in the list.
ru: %d из них имеют измененный родительский путь ранее в списке.

en: Successfully validated!
ru: Успешно проверено!

en: Do you want to validate %s files?
    
    This operation may take several minutes...
ru: В списке %s файл(а,ов).
    Вы действительно хотите проверить их?
    
    Эта операция может занять несколько минут...

en: Validation has failed due to issues with %d file(s).
ru: Проверка не удалась из-за проблем с %d файл(ом,ами).

[ctx: mystrings.name_addrule]
en: Add Rule
ru: Добавить правило

[ctx: mystrings.name_addrulestext]
en: Click here to add a rule
ru: Нажмите здесь для добавления правила

en: Add to ReNamer
ru: Добавить в ReNamer

en: Line = %d, Position = %d, Right = %d, Selection = %d
ru: Строка = %d, Слева = %d, Справа = %d, Выделено = %d

en: Browse Scripts...
ru: Обзор скриптов...

en: Browse Translits...
ru: Обзор алфавитов...

[ctx: mystrings.name_cancelsorting]
en: Cancel Sorting
ru: Отменить сортировку

[ctx: mystrings.name_dragfilestext]
en: Drag your files here
ru: Перетащите сюда ваши файлы

[ctx: mystrings.name_editrule]
en: Edit Rule
ru: Редактировать правило

en: %s files
ru: %s файлов

en: %s files (%s)
ru: %s файлов (%s)

[ctx: mystrings.name_filters]
en: Filters
ru: Фильтры

en: %s folders
ru: %s папок

[ctx: mystrings.name_loadwithpreset]
en: Load with Preset
ru: Загрузить с пресетом

[ctx: mystrings.name_markbymaskcaption]
en: Mark by Mask
ru: Маркировать по маске

[ctx: mystrings.name_markbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
ru: Несколько масок разделяйте точкой с запятой. Пример: *.jpg;*.doc
    
    Маски:

en: Overwrite
ru: Перезаписать

[ctx: mystrings.name_rename]
en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: mystrings.name_renamewithpreset]
en: Rename with Preset
ru: Переименовать используя пресет

en: Case
ru: Регистр

en: Clean Up
ru: Очистка

[ctx: mystrings.name_rule_delete]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: mystrings.name_rule_extension]
en: Extension
ru: Расширение

[ctx: mystrings.name_rule_insert]
en: Insert
ru: Вставить

en: Padding
ru: Обшивка

en: Pascal Script
ru: Скрипт (Pascal)

en: Randomize
ru: Рандомизация

en: Rearrange
ru: Переставить

en: Reformat Date
ru: Формат даты

en: Regular Expressions
ru: Рег. выражения

[ctx: mystrings.name_rule_remove]
en: Remove
ru: Убрать

[ctx: mystrings.name_rule_replace]
en: Replace
ru: Заменить

en: Serialize
ru: Нумерация

[ctx: mystrings.name_rule_strip]
en: Strip
ru: Вырезать

en: Translit
ru: Транслит

en: User Input
ru: Список имен

en: Save Rule
ru: Сохранить правило

en: Save Script...
ru: Сохранить скрипт...

en: Save Translit...
ru: Сохранить алфавит...

[ctx: mystrings.name_selectbyextensioncaption]
en: Select by Extension
ru: Выбрать по расширению

en: Multiple extensions can be separated by semicolons. For example: jpg;doc
    
    Extensions (without dots):
ru: Несколько расширений разделяйте точкой с запятой. Пример: jpg;doc
    
    Расширения (без точек):

en: Select by Filename Length
ru: Выбрать по длине имени

en: More than N characters:
ru: Больше N символов:

[ctx: mystrings.name_selectbymaskcaption]
en: Select by Mask
ru: Выбрать по маске

[ctx: mystrings.name_selectbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
ru: Несколько масок разделяйте точкой с запятой. Пример: *.jpg;*.doc
    
    Маски:

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo %d file(s)
ru: Отменить переименование %d файл(а,ов)

[ctx: ustrings.sdatetimedays]
en: Days
ru: Дни

[ctx: ustrings.sdatetimehours]
en: Hours
ru: Часы

[ctx: ustrings.sdatetimemilliseconds]
en: Milliseconds
ru: Милисекунды

[ctx: ustrings.sdatetimeminutes]
en: Minutes
ru: Минуты

[ctx: ustrings.sdatetimemonths]
en: Months
ru: Месяцы

[ctx: ustrings.sdatetimeseconds]
en: Seconds
ru: Секунды

[ctx: ustrings.sdatetimeyears]
en: Years
ru: Года

en: All files
ru: Все файлы

en: Any file
ru: Любой файл

en: Archives
ru: Архивы

en: Batch file
ru: Пакетный файл

en: comma separated
ru: разделенные запятой

en: Documents
ru: Документы

en: Music
ru: Музыка

en: Pictures
ru: Изображения

en: Play list
ru: Плей-лист

[ctx: ustrings.sfilterspresets]
en: Presets
ru: Пресеты

en: tab separated
ru: разделенные табуляцией

en: Text files
ru: Текстовые файлы

en: Text list
ru: Текстовый список
