Icaros - en to fi translation catalogue (177 entries)

[ctx: #VideoTracks]
en: Video tracks
fi: Video raidat

[ctx: #AudioTracks]
en: Audio tracks
fi: Audio raidat

[ctx: #SubtitleTracks]
en: Subtitle tracks
fi: Tekstitys raidat

[ctx: #ContentCompression]
en: Content compression
fi: Sisällön pakkaus

[ctx: #ContainsChapters]
en: Contains chapters
fi: Sisältää luvut

[ctx: #BitDepth]
en: Bit depth
fi: Bittisyvyys

[ctx: #SubtitleGroup]
en: Subtitles
fi: Tekstitykset

[ctx: tglThumbnail]
en: THUMBNAILING
fi: PIKKUKUVIEN POIMINTA

[ctx: tglProperty]
en: PROPERTIES
fi: OMINAISUUDET

[ctx: tglCache]
en: CACHE
fi: VÄLIMUISTI

[ctx: tglTools]
en: TOOLS
fi: TYÖKALUT

[ctx: tglAbout]
en: ABOUT
fi: TIETOJA

[ctx: tglUiSettings]
en: ui settings
fi: Käyttöliittymän asetukset

[ctx: stActivated]
en: ACTIVATED
fi: AKTIVOITU

[ctx: stDeactivated]
en: DEACTIVATED
fi: AKTIVOIMATON

[ctx: stDisabled]
en: DISABLED
fi: EI KÄYTÖSSÄ

[ctx: stStatic]
en: ENABLED (STATIC)
fi: KÄYTÖSSÄ (STAATTINEN)

[ctx: stDynamic]
en: ENABLED (DYNAMIC)
fi: KÄYTÖSSÄ (DYNAAMINEN)

[ctx: stNotInstalled]
en: NOT INSTALLED
fi: EI ASENNETTU

[ctx: stIndexing]
en: INDEXING...
fi: INDEKSOI...

[ctx: cptFiletypes]
en: THUMBNAIL FILETYPES
fi: PIKKUKUVIEN TIEDOSTOTYYPIT

[ctx: lblPresets]
en: PRESET:
fi: ESIASETUS:

[ctx: cptSettings]
en: SETTINGS
fi: ASETUKSET

[ctx: lblOffset]
en: Thumbnail Offset
fi: Pikkukuvan Siirros

[ctx: lblPrefTime]
en: Prefer Timestamp
fi: Suosi Aikaleimaa

[ctx: cbxBlkDtct]
en: Enable black/white frame detection
fi: Käytä mustan/valkoisen kuvan tunnistusta

[ctx: lblThreshold]
en: Threshold
fi: Kynnysarvo

[ctx: cbxShowOverlay]
en: Display icon overlays on thumbnails
fi: Näytä kuvakkeet pikkukuvissa

[ctx: cbxShowVidAdorn]
en: Display movie reel on video thumbnails
fi: Näytä elokuvarulla videoiden pikkukuvissa

[ctx: cbxCoverArt]
en: Use embedded Cover Art for thumbnails
fi: Käytä upotettua Kansitaidetta pikkukuvina

[ctx: cbxLandscape]
en: Prefer Landscape Covers
fi: Suosi Vaakasuuntaisia Kansikuvia

[ctx: tipAddTypes]
en: Add New Thumbnail Filetypes
fi: Lisää Uusia Pikkukuvien Tiedostotyyppejä

[ctx: tipBlkDtct]
en: With this option enabled, Icaros will perform a quick and simple
    scan of the grabbed frame. If the frame is either too dark or too
    light, Icaros will skip forward and try to find a better suited frame.
fi: Kun tämä asetus on käytössä, Icaros tekee nopean ja yksinkertaisen
    skannauksen napatulle kuvalle. Jos kuva on liian tumma tai vaalea,
    Icaros hyppää eteenpäin ja yrittää löytää sopivamman kuvan.

[ctx: tipCoverLand]
en: Some MKV files contain multiple covers. With such files
    Icaros will default to using the first normal/vertical cover.
    This option will make Icaros prioritize landscape/horizontal
    covers instead.
fi: Jotkin MKV tiedostot sisältävät useampia kansia.
    Tällaisessa tapauksessa Icaros käyttää oletuksena
    ensimmäistä normaalia/pystysuuntaista kansikuvaa,
    mutta tällä asetuksella saat Icaroksen suosimaan
    maisema/vaakasuuntaisia kuvia.

[ctx: dlgcptPrstChng]
en: Preset Info
fi: Esiasetuksen Tiedot

[ctx: dlgPrstChng]
en: The current list contains filetypes that are not included in the selected preset.
    
    Do you wish to include these filetypes in the list?
fi: Nykyinen lista sisältää tiedostotyyppejä jotka eivät sisälly valittuun esiasetukseen.
    
    Haluatko lisätä nämä tiedostotyypit listaan?

[ctx: dlgcptThmbCheck]
en: Thumbnail Check
fi: Pikkukuvan Tarkistus

[ctx: dlgThmbCheck]
en: The following filetypes did not pass the thumbnail check:
    
    {0}
    
    Do you still wish to add them?
fi: Seuraavat tiedostotyypit eivät läpäisseet pikkukuvatarkistusta:
    
    {0}
    
    Haluatko silti lisätä ne?

[ctx: ntfNewFiles]
en: {0} new filetype(s) added ({1})
fi: {0} uutta tiedostotyyppiä lisätty ({1})

[ctx: ntfRefresh]
en: Refreshed thumbnails of {0} file(s)
fi: Uudelleenladattiin pikkukuvat {0} tiedosto(i)lle

[ctx: txtThumbUpdater]
en: Drag and drop one or more files and/or folders to this page to refresh their thumbnails/icons
fi: Vedä ja pudota yksi tai useampi tiedosto ja/tai kansio tähän sivuun, uudelleenladataksesi niiden pikkukuvat/kuvakkeet

[ctx: prstDefault]
en: DEFAULT
fi: OLETUS

[ctx: prstCommon]
en: COMMON
fi: YLEISET

[ctx: prstVidOnly]
en: VIDEO ONLY
fi: VAIN VIDEO

[ctx: prstAudOnly]
en: AUDIO ONLY
fi: VAIN AUDIO

[ctx: prstMostKnown]
en: MOST KNOWN
fi: TUNNETUIMMAT

[ctx: prstCustom]
en: CUSTOM
fi: MUKAUTETTU

[ctx: txtPropInfo]
en: With  PROPERTIES  activated, Icaros will allow you to view information such as length, width, height, artist etc. in Explorer, for any of the checked filetypes below
fi: Kun OMINAISUUDET on aktivoitu, Icaros antaa sinun tarkastella tietoja kuten pituus, leveys, korkeus, artisti, jne. Resurssienhallinnasta, mille tahansa alapuolella valituista tiedostotyypeistä

[ctx: btnSelectAll]
en: Select All
fi: Valitse Kaikki

[ctx: btnDeselectAll]
en: Deselect All
fi: Poista Valinta Kaikista

[ctx: tglIndexer]
en: SETTINGS
fi: ASETUKSET

[ctx: tglIndexLocs]
en: LOCATIONS
fi: SIJAINNIT

[ctx: lblCacheLocation]
en: Cache Location
fi: Välimuistin Sijainti

[ctx: lblDriveRoot]
en: Free Space on [{0}] Drive:
fi: Vapaata Tilaa [{0}] Asemassa:

[ctx: lblMinFreeSpace]
en: Min Free Space
fi: Vapaan Tilan Minimi

[ctx: lblMaxCacheSize]
en: Max Cache Size
fi: Välimuistin Maksimikoko

[ctx: tipMaxCache]
en: Sets the max size limit of the Icaros Cache.
    If 0 is set, the cache size is unlimited.
fi: Asettaa Icaroksen Välimuistin maksimikoko rajoituksen.
    Asetettaessa nollaan, välimuistin koko on rajoittamaton.

[ctx: lblExclTypes]
en: Excluded Filetypes
fi: Poissuljetut Tiedostotyypit

[ctx: tipUsedCache]
en: {0:0.00}% of the available cache space is currently used
fi: {0:0.00}% saatavilla olevasta välimuistitilasta on tällä hetkellä käytössä

[ctx: tipCacheSize]
en: Icaros Cache Size
fi: Icaroksen Välimuistin Koko

[ctx: lblEntries]
en: {0} entries
fi: {0} merkintää

[ctx: lblCacheTut1]
en: With the Icaros Cache ENABLED, Icaros will keep a local record of all thumbnails in an internal cache.
    This allows Icaros to regenerate any cached thumbnail almost instantly in case Windows Explorer loses them.
fi: Icaroksen Välimuistin ollessa KÄYTÖSSÄ, Icaros pitää kirjaa kaikista pikkukuvista sisäisessä välimuistissaan.
    Tämä antaa Icaroksen uudelleenluoda minkä tahansa välimuistiin lisätyn pikkukuvan lähes välittömästi mikäli
    Resurssienhallinta kadottaa sen.

[ctx: lblCacheTut2]
en: 
    By adding folders to the LOCATIONS page, and clicking the Build button below, it is possible to fill the cache
    directly from within IcarosConfig.
fi: 
    Lisäämällä kansioita SIJAINNIT sivulle ja klikkaamalla alapuolista Rakenna-nappia,
    on mahdollista täyttää välimuisti suoraan Icaroksen Asetusvalikosta.

[ctx: lblCacheSt1]
en: STATIC
fi: STAATTINEN

[ctx: lblCacheSt2]
en: DYNAMIC
fi: DYNAAMINEN

[ctx: lblCacheStInfo1]
en: allows Icaros to retrieve cached thumbnails, but only IcarosConfig can modify the cache.
fi: Antaa Icaroksen hakea pikkukuvat välimuistista, mutta välimuistia voi muokata vain Icaroksen Asetuksista.

[ctx: lblCacheStInfo2]
en: allows Icaros to retrieve cached thumbnails, as well as dynamically add any new thumbnails to the cache.
fi: Antaa Icaroksen hakea pikkukuvat välimuistista, sekä dynaamisesti lisätä uusia esikatselukuvia välimuistiin.

[ctx: lblStatus]
en: Status:
fi: Tila:

[ctx: lblProgress]
en: Progress:
fi: Edistys:

[ctx: lblCompleted]
en: Completed:
fi: Valmistunut:

[ctx: lblFailed]
en: Failed:
fi: Epäonnistunut:

[ctx: btnFailed]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: btnBuild]
en: Build Cache
fi: Rakenna Välimuisti

[ctx: btnRebuild]
en: Rebuild Cache
fi: Uudelleenrakenna Välimuisti

[ctx: btnCancel]
en: Cancel
fi: Peruuta

[ctx: btnClearCache]
en: Clear Cache
fi: Tyhjää Välimuisti

[ctx: lblSetLocInfo]
en: At least one location must be added to use the indexer
fi: Ainakin yksi sijainti täytyy lisätä ennen kuin voit käyttää indeksoijaa

[ctx: dlgClrIcCache]
en: You are about to delete the Icaros Cache.
    Do you still wish to proceed?
fi: Olet poistamassa Icaroksen Välimuistia.
    Haluatko varmasti jatkaa?

[ctx: dlgCacheLoc]
en: Select a thumbnail cache location
fi: Valitse pikkukuvien välimuistin sijainti

[ctx: dlgcptFailed]
en: FAILED FILES
fi: EPÄONNISTUNEET TIEDOSTOT

[ctx: tipOpenDirSelect]
en: Open folder and select file
fi: Avaa kansia ja valitse tiedosto

[ctx: btnSaveList]
en: Save List
fi: Tallenna Lista

[ctx: stsIdxerInit]
en: Indexer Initialized
fi: Indeksoija Alustettu

[ctx: stsCollect]
en: Preparing files for processing...
fi: Valmistellaan tiedostoja käsittelyä varten...

[ctx: stsIdxFiles]
en: Indexing files...
fi: Indeksoi tiedostoja...

[ctx: stsIdxFolders]
en: Indexing folders...
fi: Indeksoi kansioita...

[ctx: stsIdxSuccess]
en: Indexing Completed Successfully
fi: Indeksointi Suoritettu Onnistuneesti

[ctx: stsIdxFailed]
en: Indexing Failed
fi: Indeksointi Epäonnistui

[ctx: stsIdxCancel]
en: Indexing was cancelled
fi: Indeksointi peruutettiin

[ctx: stsIdxComplete]
en: Indexing Completed
fi: Indeksointi Valmistui

[ctx: stsEHash]
en: Failed to calculate proper file hash
fi: Ei onnistuttu laskemaan oikeaa tiedostotarkistetta

[ctx: stsEThread]
en: Failed to initialize thread
fi: Ei onnistuttu alustamaan säiettä

[ctx: stsECacheInit]
en: Failed to initialize Icaros Cache
fi: Ei onnistuttu alustamaan Icaroksen Välimuistia

[ctx: stsEServerInit]
en: Failed to initialize Icaros Thumbnail Provider
fi: Ei onnistuttu alustamaan Icaroksen pikkukuvien Poimijaa

[ctx: stsECacheLimit]
en: Maximum cache size reached
fi: Välimuistikoon maksimi tavoitettu

[ctx: stsESpaceLimit]
en: Minimum space limit reached
fi: Vapaan tilan minimiraja tavoitettu

[ctx: stsEDBAccess]
en: Failed to access the database
fi: Ei onnistuttu avaamaan tietokantaa

[ctx: stsEIDXAccess]
en: Failed to access the index
fi: Ei onnistuttu avaamaan indeksiä

[ctx: stsERegAccess]
en: Failed to access the registry
fi: Ei onnistuttu avaamaan rekisteriä

[ctx: stsECleanUp]
en: Clean up was incomplete
fi: Puhdistus oli keskeneräinen

[ctx: stsEUnknown]
en: Undetermined result
fi: Selvittämätön tulos

[ctx: btnAdd]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: btnRemove]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: btnClear]
en: Clear
fi: Tyhjää

[ctx: hdrLocation]
en: Included Locations
fi: Sisällytetyt Sijainnit

[ctx: hdrViewSize]
en: View Size
fi: Katselukoko

[ctx: hdrRecursive]
en: Recursive
fi: Rekursiivinen

[ctx: hdrExcluded]
en: Excluded Locations
fi: Poissuljetut Sijainnit

[ctx: enuSmall]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: enuMedium]
en: Large
fi: Keskikokoinen

[ctx: enuLarge]
en: XL
fi: Suuri

[ctx: enuXL]
en: Win 8 Icons
fi: Win 8 Kuvakkeet

[ctx: enuXXL]
en: Win 10 Icons
fi: Win 10 Kuvakkeet

[ctx: dlgAddDir]
en: Please select the directory, you wish to add to the list
fi: Ole hyvä ja valitse se hakemisto jonka haluat lisätä listaan

[ctx: dlgDirAccessErr]
en: The selected folder does not have the proper Read/Write permissions to use as Cache Location.
    Will you allow Icaros to add the necessary user permissions to this folder?
fi: Valitulla kansiolla ei ole kelvollisia Luku/Kirjoitus-oikeuksia Välimuistisijaintina käytettäväksi.
    Annatko Icarosin lisätä tarvittavat käyttöoikeudet tähän kansioon?

[ctx: dlgMoveCache]
en: You are about to change the Cache Location. Would you like to move the existing cache to new the location?
fi: Olet muuttamaisillasi Välimuistin Sijaintia. Haluaisitko siirtää olemassaolevan välimuistin uuteen sijaintiin?

[ctx: cptWinCache]
en: WINDOWS THUMBNAIL CACHE
fi: WINDOWSIN PIKKUKUVAVÄLIMUISTI

[ctx: lblWinCacheSize]
en: Cache Size:  {0} MB
fi: Välimuistin Koko:  {0} MB

[ctx: btnWinCacheClear]
en: Clear
fi: Tyhjää

[ctx: tipOpenCacheLoc]
en: Open Windows thumbnail cache directory
fi: Avaa Windowsin pikkukuvien välimuistihakemisto

[ctx: cptExplorer]
en: WINDOWS EXPLORER
fi: RESURSSIENHALLINTA

[ctx: btnExpRefresh]
en: Refresh
fi: Uudelleenlataa

[ctx: btnExpRestart]
en: Restart
fi: Uudelleenkäynnistä

[ctx: cptResetTypes]
en: RESET NATIVE FILETYPES
fi: PALAUTA ALKUPERÄISET TIEDOSTOTYYPIT

[ctx: btnResetThumb]
en: Reset Thumbnail Filetypes
fi: Palauta Pikkukuvien Tiedostotyypit

[ctx: btnResetProps]
en: Reset Property Filetypes
fi: Palauta Ominaisuuksien Tiedostotyypit

[ctx: txtResetLimits]
en: The native filetypes can only be reset while Icaros thumbnailing
    and/or properties are not activated
fi: Alkuperäiset tiedostotyypit voidaan palauttaa vain
    Icaroksen pikkukuvien ja ominaisuuksien poiminnan
    ollessa aktivoimattomassa tilassa

[ctx: dlgClrCacheErr]
en: The Thumbnail Cache is currently in use.
     Wait a moment, then try again.
fi: Pikkukuvien Välimuisti on vielä käytössä.
    Odota hetki ja yritä sitten uudelleen.

[ctx: dlgcptExpRestrt]
en: Restart Explorer
fi: Uudelleenkäynnistä Resurssienhallinta

[ctx: dlgExpRestrt]
en: Warning!
    Restarting Explorer may interrupt file copy/move operations,
    and may cause certain processes to halt.
    
    Do you wish to continue?
fi: Varoitus!
    Resurssienhallinnan uudelleenkäynnistys saattaa keskeyttää tiedostojen
    kopiointi/siirto operaatioita ja aiheuttaa tiettyjen prosessien pysähtymisen
    
    Haluatko silti jatkaa?

[ctx: dlgRstThumb]
en: Are you sure, you want to reset all native filetypes back to their default thumbnail providers?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa kaikki tiedostotyypit niiden alkuperäisille pikkukuvien poimijoille?

[ctx: dlgRstProps]
en: Are you sure, you want to reset all native filetypes back to their default property handlers and property lists?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa kaikki tiedostotyypit niiden alkuperäisille ominaisuuskäsittelijöille ja ominaisuusluetteloille?

[ctx: dlgRstSuccess]
en: All native filetypes was reset successfully!
fi: Kaikki alkuperäiset tiedostotyypit palautettiin onnistuneesti!

[ctx: lnkSupport]
en: Follow Beta development of Icaros or get support
fi: Seuraa Icaroksen Beta-kehitystä tai hae teknistä tukea

[ctx: lblSpcTks]
en: SPECIAL THANKS TO
fi: ERITYISET KIITOKSET

[ctx: lblLocalize]
en: LOCALIZATION
fi: LOKALISOINTI

[ctx: cbxPropLocal]
en: Enable Property Localization
fi: Käytä Ominaisuuksien Lokalisointia

[ctx: lblTheming]
en: THEME OPTIONS
fi: TEEMA ASETUKSET

[ctx: lblChromeClr]
en: CHROME COLOR
fi: KROMAUKSEN VÄRI

[ctx: enuMonoColor]
en: Mono Color
fi: Yksivärinen

[ctx: enuColorPerPage]
en: Color Per Page
fi: Väri Sivua Kohti

[ctx: cbxRemWinSize]
en: Remember Window Size
fi: Muista Ikkunan Koko

[ctx: cbxRemWinPos]
en: Remember Window Position
fi: Muista Ikkunan Sijainti

[ctx: cbxAnimation]
en: Disable Page Animations
fi: Poista Sivuanimaatiot Käytöstä

[ctx: lblGlassOpacity]
en: Glass Overlay Opacity
fi: Ikkunakehyksen Läpinäkyvyys

[ctx: lblGlassDark]
en: Dark
fi: Pimeä

[ctx: lblGlassLight]
en: Light
fi: Valoisa

[ctx: tipModSettings]
en: To Export/Import/Reset the Icaros settings, thumbnailing
    and properties must be deactivated
fi: Viedäksesi/Tuodaksesi/Palauttaaksesi Icaroksen asetukset,
    pikkukuvien ja ominaisuuksien poiminta täytyy olla
    aktivoimattomassa tilassa

[ctx: optExport]
en: Export Settings
fi: Vie Asetukset

[ctx: optImport]
en: Import Settings
fi: Tuo Asetukset

[ctx: optReset]
en: Reset All Settings
fi: Palauta Kaikki Asetukset

[ctx: dlgExportLoc]
en: Please chose where you wish to export the Icaros settings
fi: Valitse minne haluat viedä Icaroksen asetukset

[ctx: dlgImportWrn]
en: This will overwrite ALL your existing settings.
    
    Do you still wish to continue?
fi: Tämä ylikirjoittaa KAIKKI asetuksesi.
    
    Haluatko silti jatkaa?

[ctx: dlgResetAll]
en: This will reset ALL your existing settings.
    
    Do you still wish to continue?
fi: Tämä palauttaa KAIKKI asetuksesi.
    
    Haluatko silti jatkaa?

[ctx: cptResetWrn]
en: Settings Reset Confirmation
fi: Asetuksien Palautuksen Varmistus

[ctx: tipWow64On]
en: Icaros is enabled for 32-bit file dialogs
fi: Icaros on käytössä 32-bitin tiedostovalikoille

[ctx: tipWow64Off]
en: Icaros is disabled for 32-bit file dialogs
fi: Icaros on poistettu käytöstä 32-bitin tiedostovalikoille

[ctx: tipBrowse]
en: Browse to location
fi: Selaa sijaintiin

[ctx: cptDonate]
en: Donate
fi: Lahjoita

[ctx: lblDonateTxt]
en: If you like Icaros please consider making a donation to keep up the development of Icaros
fi: Mikäli pidät Icaroksesta ole hyvä ja harkitse Icaroksen kehityksen tukemista lahjoituksella

[ctx: lblDonateTxt2]
en: Donations received so far in {0}
fi: Lahjoituksia saatu tähän mennessä {0}

[ctx: lblFlattrTxt]
en: Become a microdonator to continuously support the development of Icaros
fi: Ryhdy mikrolahjoittajaksi tukeaksesi keskeytymättömästi Icaroksen kehitystä

[ctx: lblCreatedBy]
en: Created and developed by
fi: Ohjelman on luonut ja kehittänyt

[ctx: tipMail]
en: Send a mail to the developer of Icaros
fi: Lähetä sähköpostia Icaroksen kehittäjälle

[ctx: tipTwitter]
en: Follow Icaros development on Twitter
fi: Seuraa Icaroksen kehitystä Twitterissä

[ctx: swtOn]
en: On
fi: Päällä

[ctx: swtOff]
en: Off
fi: Pois Päältä

[ctx: btnDone]
en: Done
fi: Tehty

[ctx: btnYes]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: btnNo]
en: No
fi: Ei

[ctx: dlgcptConf]
en: Confirmation
fi: Varmistus

[ctx: dlgcptInfo]
en: Info
fi: Tietoja

[ctx: btnRstColor]
en: Reset Color
fi: Palauta Väri

[ctx: btnMin]
en: Minimize
fi: Minimoi

[ctx: btnMax]
en: Maximize
fi: Maksimoi

[ctx: btnResDown]
en: Restore Down
fi: Palauta pienemmäksi ikkunaksi

[ctx: btnClose]
en: Close
fi: Sulje
