ReNamer - en to pt_PT translation catalogue (893 entries)

en: Save current preset?
pt_PT: Guardar predefinição atual?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to remove this limit?
pt_PT: Gostaria de comprar a versão "Pro" para remover esta limitação?

en: Would you like to purchase a "Pro" version to unlock this feature?
pt_PT: Gostaria de comprar a versão "Pro" para desbloquear este recurso?

en: Are you sure you want to unregister the product?
    
    This will remove your license and deactivate the "Pro" version.
pt_PT: Tem a certeza de que pretende remover o registo do programa?
    
    Isto removerá a sua licença e desativará a versão "Pro".

en: This feature is not available in this version.
pt_PT: Este recurso não está disponível nesta versão.

[ctx: mainform.s_free_license_note]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
pt_PT: Este software pode ser usado e distribuído APENAS para propósitos não-comerciais com atribuições apropriadas.

en: This version is limited to a maximum of %s presets.
pt_PT: Esta versão tem um limite máximo de %s predefinições.

en: This version is limited to a maximum of %s rules.
pt_PT: Esta versão tem um limite máximo de %s regras.

en: (non-commercial use only)
pt_PT: (apenas uso não-comercial)

en: For more information please read full license code
pt_PT: Para mais informações, por favor, leia a licença

en: This version does not support presets directory structure.
pt_PT: Esta versão não suporta a estrutura da pasta de predefinições.

en: Active filter settings
pt_PT: Configurações do filtro ativo

en: Loaded preset
pt_PT: Predefinição carregada

en: Loaded preset (modified)
pt_PT: Predefinição carregada (modificada)

en: Created %d preset links.
pt_PT: Foram criadas %d hiperligações de predefinições.

en: COPY
pt_PT: COPIAR

en: Add your code here
pt_PT: Adicione o seu código aqui

en: Hold %s when loading a script to insert it inline
pt_PT: Pressione %s ao carregar um script para inseri-lo na linha

en: Press %s for code completion
pt_PT: Pressione %s para conclusão do código

en: Any single character
pt_PT: Qualquer carácter único

en: A set of 3 of any characters
pt_PT: Um conjunto de 3 caracteres quaisquer

en: One or more of any characters
pt_PT: Um ou mais caracteres quaisquer

en: One or more of any characters, grouped into subexpression
pt_PT: Um ou mais caracteres quaisquer, agrupados na sub-expressão

en: One or more of any characters, but fewer as possible
pt_PT: Um ou mais caracteres quaisquer, o menos possível

en: A set of 2 to 4 of any characters
pt_PT: Um conjunto de 2 a 4 caracteres quaisquer

en: A set of 3 or more of any characters
pt_PT: Um conjunto de 3 ou mais caracteres quaisquer

en: Zero or more of any characters
pt_PT: Zero ou mais caracteres quaisquer

en: Any single character from the list (e.g. "a" or "b" or "c")
pt_PT: Qualquer carácter único da lista (ex.: "a" ou "b" ou "c")

en: Any one occurrence of the alternatives (e.g. "aa" or "bb" or "cc")
pt_PT: Qualquer ocorrência das alternativas (ex.: "aa" ou "bb" ou "cc")

en: Any single character from the range (e.g. "a" to "z")
pt_PT: Qualquer carácter único do intervalo (ex.: "a" até "z")

en: End of the input text
pt_PT: Fim do texto de entrada

en: Use an escape character to match an actual backslash "\"
pt_PT: Usar um carácter de escape para coincidir com a atual barra "\"

en: Any single character except the ones from the list
pt_PT: Qualquer carácter único, exceto os da lista

en: Any single space character (space, tab, new line)
pt_PT: Qualquer carácter de espaço único (espaço, tabulação, nova linha)

en: Start of the input text
pt_PT: Início do texto de entrada

en: Word boundary
pt_PT: Limite da palavra

en: Any single alphanumeric character (including an underscore)
pt_PT: Qualquer carácter alfanumérico único (incluindo underscore)

en: Failed to apply system settings.
pt_PT: Ocorreu um erro ao aplicar as configurações do sistema.

en: (Try to start the program as administrator to apply these settings)
pt_PT: (Reinicie o programa como administrador para aplicar as configurações)

en: Real-time update of the preview can be dangerous and its use is not recommended!
    
    It will cause graphical updates to the GUI during preview for every processed file but will also respond to any user activity such as mouse clicks and keyboard button presses. Beware, any accidental actions generated during a preview as a result of user activity within the application will interfere with the preview process and can cause unpredictable behavior.
pt_PT: A atualização em tempo real da pré-visualização pode causar erros e, por isso, não é recomendado o seu uso! 
    
    Causará atualizações gráficas na interface durante a pré-visualização de cada ficheiro processado, mas também vai responder a qualquer atividade do utilizador, como cliques do rato e teclas pressionadas. Tenha cuidado porque quaisquer ações acidentais geradas durante a pré-visualização, como resultado da atividade do utilizador no programa, irá interferir com o processo de pré-visualização e pode causar um comportamento imprevisível.

[ctx: tform_about.caption]
en: About
pt_PT: Acerca de

en: Author:
pt_PT: Autor:

en: Date:
pt_PT: Data:

en: Email:
pt_PT: E-mail:

en: Version:
pt_PT: Versão:

en: Website:
pt_PT: Site:

[ctx: TFORM_ADDPATHS.BITBTN_ADD.CAPTION]
en: Add
pt_PT: Adicionar

[ctx: TFORM_ADDPATHS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

[ctx: tform_addpaths.caption]
en: Add Paths
pt_PT: Adicionar Caminhos

[ctx: TFORM_ADDPATHS.CHECKBOX_WORKINGDIR.CAPTION]
en: Working directory:
pt_PT: Pasta de trabalho:

en: Enter file paths:
pt_PT: Indique o caminhos dos ficheiros:

[ctx: TFORM_ADDRULE.BITBTN_ADD.CAPTION]
en: Add Rule
pt_PT: Adicionar Regra

[ctx: tform_addrule.bitbtn_close.caption]
en: Close
pt_PT: Fechar

[ctx: TFORM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
pt_PT: Adicionar Regra

en: Configuration:
pt_PT: Configuração:

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Apply Rules
pt_PT: Aplicar Regras

[ctx: tform_analyze.caption]
en: Analyze
pt_PT: Analisar

en: Apply rules for each line
pt_PT: Analisar cada linha por separado

en: Automatically apply rules
pt_PT: Aplicar regras automaticamente

en: Line wrap
pt_PT: Quebra de linha

en: Enter text that you wish to analyze:
pt_PT: Digite/cole o texto que pretende analisar:

en: Text after applying rules:
pt_PT: Texto após aplicar regras:

[ctx: TFORM_BROWSE.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Close
pt_PT: Fechar

[ctx: tform_browse.bitbtn_ok.caption]
en: Add Folders
pt_PT: Adicionar Pastas

en: Browse
pt_PT: Explorar

en: Show hidden folders
pt_PT: Mostrar pastas ocultas

en: Show system folders
pt_PT: Mostrar pastas do sistema

en: Select folders that you want to add:
pt_PT: Selecione as pastas que pretende adicionar:

en: Collapse All
pt_PT: Colapsar Tudo

en: Explore selected folder
pt_PT: Explorar pasta selecionada

[ctx: TFORM_BROWSE.MENUITEM_GOTOFOLDER.CAPTION]
en: Go To Folder
pt_PT: Ir para a Pasta

en: Refresh Tree
pt_PT: Atualizar Árvore

[ctx: tform_browse.sb_gotofolder.caption]
en: Go To
pt_PT: Ir Para

[ctx: tform_browse.speedbutton_filtersettings.caption]
en: Filter Settings
pt_PT: Configurações do Filtro

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_cancel.caption]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

[ctx: tform_filtersettings.bitbtn_save.caption]
en: Save
pt_PT: Guardar

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.CAPTION]
en: Filter Settings
pt_PT: Configurações do Filtro

en: Apply only to the file name, instead of full path.
pt_PT: Aplicar apenas ao nome do ficheiro em vez do caminho completo.

en: Add files within folders
pt_PT: Adicionar ficheiros contidos nas pastas

en: Add folders as files
pt_PT: Adicionar pastas como ficheiros

en: Include hidden items
pt_PT: Incluir itens ocultos

en: Include subfolders
pt_PT: Incluir subpastas

en: Include system items
pt_PT: Incluir itens do sistema

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.CHECKBOX_SAVEASDEFAULT.CAPTION]
en: Save as default for future sessions
pt_PT: Guardar como predefinição para as futuras sessões

en: Skip root folders when added as files
pt_PT: Ignorar pastas de raiz ao adicioná-las como ficheiros

en: Default behavior for adding folders:
pt_PT: Comportamento predefinido ao adicionar pastas:

en: Masks:
pt_PT: Máscaras:

en: Exclude:
pt_PT: Excluir:

en: Include:
pt_PT: Incluir:

[ctx: TFORM_FILTERSETTINGS.LABEL_MASKSNOTE.CAPTION]
en: Note: separate multiple masks with ";" (semicolons).
pt_PT: Nota: Separe as diferentes máscaras com ";" (ponto e vírgula).

[ctx: TFORM_FOLDERWARNING.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Warning: Renaming Folders
pt_PT: Aviso: Renomear Pastas

en: Never show this warning
pt_PT: Não mostrar este aviso

en: Renaming a folder also affects all of its content. A problem can occur if you try to rename folders and their content in a single run. Items in the renaming list are processed from top to bottom. The order of items in this case is extremely important for successful renaming.
pt_PT: Ao renomear uma pasta também afetará todo o seu conteúdo. Podem ocorrer erros se tentar renomear pastas e o seu conteúdo de uma só vez. Os itens da lista de renomeação são processados de cima para baixo. A ordem dos itens, neste caso, é extremamente importante para uma renomeação bem sucedida.

en: Parent folders must always appear below their contained items. This can be easily achieved by sorting items in descending order by the Folder or Path column.
pt_PT: As pastas ascendentes devem aparecer sempre abaixo dos itens que contêm. Isto pode ser facilmente conseguido se ordenar os itens pela coluna Pasta ou Caminho em ordem decrescente.

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ABOUT.CAPTION]
en: About
pt_PT: Acerca

en: Add Files
pt_PT: Adicionar Ficheiros

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_ADDFOLDERS.CAPTION]
en: Add Folders
pt_PT: Adicionar Pastas

[ctx: tform_main.action_addpaths.caption]
en: Add Paths
pt_PT: Adicionar Caminhos

en: Analyze sample text
pt_PT: Analisar texto de exemplo

en: Apply rules to the clipboard
pt_PT: Aplicar regras à área de transferência

en: Autosize columns
pt_PT: Ajuste automático das colunas

en: Count marked and selected files
pt_PT: Contar ficheiros marcados e selecionados

en: Export as batch renaming file (full paths)
pt_PT: Exportar como ficheiro de renomeação em lotes (caminhos completos)

en: Export as batch renaming file (only names)
pt_PT: Exportar como ficheiro de renomeação em lotes (apenas os nomes)

en: Export file paths and new names
pt_PT: Exportar caminhos dos ficheiros e novos nomes

en: Export file paths and undo paths
pt_PT: Exportar caminhos dos ficheiros e anular caminhos

en: Export new names to clipboard
pt_PT: Exportar os novos nomes para área de transferência

en: Export paths to clipboard
pt_PT: Exportar caminhos para área de transferência

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
pt_PT: Filtros

en: Fix conflicting new names
pt_PT: Corrigir os novos nomes em conflito

en: Import file paths and new names
pt_PT: Importar caminhos dos ficheiros e novos nomes

en: Import files from text-list or play-list
pt_PT: Importar ficheiros de lista de texto ou de playlist

en: Import new names from clipboard
pt_PT: Importar os novos nomes da área de transferência

en: Manage...
pt_PT: Gerir...

en: New Instance
pt_PT: Nova Instância

en: New Project
pt_PT: Novo Projeto

en: Paste Files
pt_PT: Colar Ficheiros

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PRESETSAVE.CAPTION]
en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save As
pt_PT: Guardar Como

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

[ctx: tform_main.action_register.caption]
en: Register
pt_PT: Registar

[ctx: TFORM_MAIN.ACTION_RENAME.CAPTION]
en: Rename
pt_PT: Renomear

en: All Settings
pt_PT: Todas as Configurações

en: Sort by path for renaming folders
pt_PT: Ordenar por caminho as pastas a renomear

en: Undo Renaming
pt_PT: Anular Renomear

en: Unregister
pt_PT: Remover Registo

en: Validate new names
pt_PT: Validar os novos nomes

en: Rule
pt_PT: Regra

en: Statement
pt_PT: Instrução

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_ADDRULE.CAPTION]
en: Add Rule
pt_PT: Adicionar Regra

en: Add Rule (above)
pt_PT: Adicionar Regra (acima)

en: Add Rule (below)
pt_PT: Adicionar Regra (abaixo)

en: Analyze Name
pt_PT: Analisar Nome

en: Clear All
pt_PT: Limpar Tudo

en: Clear Failed
pt_PT: Limpar Falhas

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Clear Invalid
pt_PT: Limpar Inválidos

en: Clear Marked
pt_PT: Limpar Marcados

en: Clear Not Marked
pt_PT: Limpar Não Marcados

en: Clear Renamed
pt_PT: Limpar Renomeados

en: Clear Valid
pt_PT: Limpar Válidos

en: Duplicate Rule
pt_PT: Duplicar Regra

en: Edit New Name
pt_PT: Editar Novo Nome

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_EDITRULE.CAPTION]
en: Edit Rule
pt_PT: Editar Regra

en: Exit
pt_PT: Sair

en: File
pt_PT: Ficheiro

[ctx: tform_main.menuitem_help.caption]
en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Invert Marking
pt_PT: Inverter Marcação

en: Invert Selection
pt_PT: Inverter Seleção

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARK.CAPTION]
en: Mark
pt_PT: Marcar

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MARKBYMASK.CAPTION]
en: Mark by Mask
pt_PT: Marcar por Máscara

[ctx: tform_main.menuitem_marking.caption]
en: Mark
pt_PT: Marcar

en: Mark Only Changed (Exc. Case)
pt_PT: Marcar apenas Alterados (Exc. Maiúsc./Minúsc.)

en: Mark Only Changed (Inc. Case)
pt_PT: Marcar apenas Alterados (Inc. Maiúsc./Minúsc.)

en: Mark Only Selected
pt_PT: Marcar apenas Selecionados

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEDOWN.CAPTION]
en: Down
pt_PT: Para Baixo

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_MOVEUP.CAPTION]
en: Up
pt_PT: Para Cima

en: Move
pt_PT: Mover

[ctx: tform_main.menuitem_presets.caption]
en: Presets
pt_PT: Predefinições

en: Remove All Rules
pt_PT: Remover Todas as Regras

en: Remove Rule
pt_PT: Remover Regra

en: Remove Selected
pt_PT: Remover Selecionados

en: Move Down
pt_PT: Mover Para Baixo

en: Move Up
pt_PT: Mover Para Cima

en: Mark All
pt_PT: Marcar Todos

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_RULESSELECTALL.CAPTION]
en: Select All
pt_PT: Selecionar Tudo

en: Unmark All
pt_PT: Desmarcar Todos

[ctx: tform_main.menuitem_selectall.caption]
en: Select All
pt_PT: Selecionar Todos

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYEXTENSION.CAPTION]
en: Select by Extension
pt_PT: Selecionar por Extensão

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SELECTBYMASK.CAPTION]
en: Select by Mask
pt_PT: Selecionar por Máscara

en: Select by Name Length
pt_PT: Selecionar por Comprimento do Nome

en: Select
pt_PT: Selecionar

[ctx: tform_main.menuitem_settings.caption]
en: Settings
pt_PT: Configurações

[ctx: tform_main.menuitem_settingsgeneral.caption]
en: General
pt_PT: Geral

en: Miscellaneous
pt_PT: Outros

[ctx: tform_main.menuitem_settingspreview.caption]
en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

[ctx: TFORM_MAIN.MENUITEM_SETTINGSRENAME.CAPTION]
en: Rename
pt_PT: Renomear

en: Shell
pt_PT: Menu de contexto

en: Unmark
pt_PT: Desmarcar

en: Import...
pt_PT: Importar...

en: Browse...
pt_PT: Procurar...

en: Clear Not Changed
pt_PT: Limpar Não Alterados

en: Copy Files to Clipboard
pt_PT: Copiar Ficheiros para área de transferência

en: Copyrights
pt_PT: Direitos de autor

[ctx: tform_main.mi_createpresetslinks.caption]
en: Create Links
pt_PT: Criar hiperligações

en: Cut Files to Clipboard
pt_PT: Cortar Ficheiros para área de transferência

en: Delete Files to Recycle Bin
pt_PT: Apagar Ficheiros para a Reciclagem

en: Export all columns to clipboard
pt_PT: Exportar todas as colunas para área de transferência

en: File Properties
pt_PT: Propriedades do Ficheiro

[ctx: TFORM_MAIN.MI_FILESCOLUMNS_CANCELSORTING.CAPTION]
en: Cancel Sorting
pt_PT: Cancelar ordenação

en: Forum (online)
pt_PT: Fórum (online)

en: Help (online)
pt_PT: Ajuda (online)

en: Version History
pt_PT: Histórico das Versões

[ctx: tform_main.mi_language.caption]
en: Language
pt_PT: Idioma

en: Load
pt_PT: Carregar

en: Open containing folder
pt_PT: Abrir Pasta de Trabalho

en: Open File
pt_PT: Abrir Ficheiro

en: Open with Notepad
pt_PT: Abrir com Bloco de Notas

en: Purchase (online)
pt_PT: Comprar (online)

en: Quick Guide
pt_PT: Guia Rápido

en: Rescan
pt_PT: Atualizar lista

en: Comment...
pt_PT: Comentário...

en: Export to Clipboard
pt_PT: Exportar para área de transferência

en: User Manual
pt_PT: Manual do Utilizador

[ctx: tform_main.toolbutton_addrule.caption]
en: Add
pt_PT: Adicionar

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_ANALYZE.CAPTION]
en: Analyze
pt_PT: Analisar

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Files
pt_PT: Ficheiros

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_FILTERS.CAPTION]
en: Filters
pt_PT: Filtros

[ctx: tform_main.toolbutton_movedownrule.caption]
en: Down
pt_PT: Para Baixo

[ctx: tform_main.toolbutton_moveuprule.caption]
en: Up
pt_PT: Para Cima

[ctx: tform_main.toolbutton_options.caption]
en: Options
pt_PT: Opções

[ctx: TFORM_MAIN.TOOLBUTTON_REMOVERULE.CAPTION]
en: Remove
pt_PT: Remover

en: State
pt_PT: Estado

en: Modified
pt_PT: Modificado

[ctx: TFORM_MAIN.VST_FILES.HEADER.COLUMNS[11].TEXT]
en: Extension
pt_PT: Extensão

en: Name Digits
pt_PT: Dígitos do Nome

en: Path Digits
pt_PT: Dígitos do Caminho

en: Name Length
pt_PT: Comprimento do Nome

en: New Name Length
pt_PT: Comprimento Novo Nome

en: Exif Date
pt_PT: Data Exif

en: Old Path
pt_PT: Caminho Antigo

en: Path
pt_PT: Caminho

[ctx: tform_main.vst_files.header.columns[20].text]
en: Error
pt_PT: Erro

en: Folder
pt_PT: Pasta

en: Name
pt_PT: Nome

en: New Name
pt_PT: Novo Nome

en: New Path
pt_PT: Novo Caminho

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Size KB
pt_PT: Tamanho KB

en: Size MB
pt_PT: Tamanho MB

en: Created
pt_PT: Criado

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

[ctx: TFORM_METATAGS.BITBTN_INSERT.CAPTION]
en: Insert
pt_PT: Inserir

en: Note: Most of the tags can only work for files, not folders.
pt_PT: Nota: A maioria das tags apenas funciona para ficheiros, não para pastas.

en: &Save
pt_PT: &Guardar

en: Save Preset
pt_PT: Guardar Predefinição

en: Save Filter Settings with the preset?
pt_PT: Incluir as Configurações do Filtro?

en: Overwrite existing preset:
pt_PT: Substituir predefinição existente:

en: Preset Name:
pt_PT: Nome da Predefinição:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.BB_CREATELINKS.CAPTION]
en: Create Links
pt_PT: Criar hiperligações

en: Presets Links
pt_PT: Hiperligação para Predefinições

en: Please specify a folder where you want to place the links:
pt_PT: Especifique a pasta onde pretende guardar as hiperligações:

en: Type of links:
pt_PT: Tipo de ação:

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_LOAD.CAPTION]
en: Load with Preset
pt_PT: Carregar apenas

[ctx: TFORM_PRESETSLINKS.RB_RENAME.CAPTION]
en: Rename with Preset
pt_PT: Renomear diretamente

en: Browse for Folder
pt_PT: Procurar Pasta

en: Use "Send To" Folder
pt_PT: Usar a Pasta de "Enviar Para"

en: Presets Manager
pt_PT: Gestor de Predefinições

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_APPEND.HINT]
en: Append Preset
pt_PT: Anexar Predefinição

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_COPY.HINT]
en: Duplicate Preset
pt_PT: Duplicar Predefinição

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_DELETE.HINT]
en: Delete Preset (Del)
pt_PT: Apagar Predefinição (Del)

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_EDIT.HINT]
en: Manually Edit Preset (F4)
pt_PT: Editar Predefinição Manualmente (F4)

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_LOAD.HINT]
en: Load Preset (Enter)
pt_PT: Carregar Predefinição (Enter)

[ctx: TFORM_PRESETSMANAGER.TB_RENAME.HINT]
en: Rename Preset (F2)
pt_PT: Renomear Predefinição (F2)

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

[ctx: TFORM_REGISTER.BB_REGISTER.CAPTION]
en: Register
pt_PT: Registar

en: Registration
pt_PT: Registo

en: Please enter your registration code:
pt_PT: Por favor, digite/cole o seu código de registo:

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_CANCEL.CAPTION]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

[ctx: TFORM_SETTINGS.BITBTN_SAVE.CAPTION]
en: Save
pt_PT: Guardar

[ctx: TFORM_SETTINGS.CAPTION]
en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Folders also have extensions, process them as such
pt_PT: Processar as pastas como se tivessem extensão

en: Highlight changed file names
pt_PT: Destacar os nomes dos ficheiros alterados

en: Must be successfully confirmed by user
pt_PT: Deve ser confirmado pelo utilizador

en: Add to folders context menu
pt_PT: Adicionar ao menu de contexto das pastas

en: Add to "Send To" context menu
pt_PT: Adicionar "Enviar Para" ao menu de contexto

en: Stay on top of other windows
pt_PT: Ficar à frente de todas as outras janelas

en: Auto preview when new files are added
pt_PT: Pré-visualização automática ao adicionar novos ficheiros

en: Auto preview on change of rules configurations
pt_PT: Pré-visualização automática ao alterar configurações das regras

en: Auto size table on change
pt_PT: Redimensionar tabela se houver alterações

en: Clear files table on rename
pt_PT: Limpar tabela de ficheiros após renomear

en: Clear renamed files on rename
pt_PT: Limpar ficheiros renomeados após renomear

en: Clear rules list on rename
pt_PT: Limpar lista das regras após renomear

en: Close program after successful rename
pt_PT: Fechar programa após renomear com sucesso

en: Display message on successful rename
pt_PT: Exibir mensagem após renomear com sucesso

en: Fix conflicting new names on preview
pt_PT: Corrigir os novos nomes em conflito na pré-visualização

en: MetaTag support
pt_PT: Suporte para MetaTags

en: Overwrite files with New Names
pt_PT: Substituir ficheiros com os Novos Nomes

en: Real-time update of the preview
pt_PT: Atualização da pré-visualização em tempo real

en: Register preset extension (*.rnp)
pt_PT: Registrar extensão da predefinição (*.rnp)

en: Remember position and size of major windows
pt_PT: Lembrar última posição e tamanho (da janela principal)

en: Save rules configuration on exit, load on startup
pt_PT: Guardar configuração das regras ao sair e carregá-las ao iniciar

en: Show main toolbar
pt_PT: Mostrar barra de ferramentas

en: Skip renaming of unchanged files
pt_PT: Ignorar a renomeação de ficheiros não alterados

en: Remember sorting options (files table)
pt_PT: Lembrar opções de ordenação (tabela de ficheiros)

en: Use natural order sorting algorithm (2-3 times slower)
pt_PT: Usar algoritmo de ordenação natural (2 a 3 vezes mais lento)

en: Validate new filenames on preview
pt_PT: Validar os novos nomes dos ficheiros na pré-visualização

en: Date Format:
pt_PT: Formato da Data:

en: Preview:
pt_PT: Pré-visualização:

en: Example: file1, file2 ... file9, file10, file11, and so on.
pt_PT: Exemplo: ficheiro1, ficheiro2, …, ficheiro9, ficheiro10, ficheiro11 e assim por diante (para evitar 1,10,2,20,..).

en: Note: disabling any of these options will increase performance when processing large amount of files.
pt_PT: Nota: Desativar qualquer uma destas opções irá aumentar a performance ao processar muitos ficheiros.

en: Change text of "Click here to add a rule":
pt_PT: Alterar texto de "Clique aqui para adicionar regra":

en: Change text of "Drag your files here":
pt_PT: Alterar texto de "Arraste os ficheiros para aqui":

en: Note: formats will be saved only if validated successfully.
pt_PT: Nota: Os formatos apenas serão guardados se validados com sucesso.

en: Configure Filter Settings
pt_PT: Configurações de Filtros

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.CAPTION]
en: Help
pt_PT: Ajuda

[ctx: TFORM_SETTINGS.SPEEDBUTTON_METATAGFORMATSINFO.HINT]
en: Online Help (F1)
pt_PT: Ajuda Online (F1)

en: Note: Disabling MetaTag support will increase performance when processing large amount of files.
pt_PT: Nota: Desativar o suporte para MegaTags irá aumentar a performance ao processar muitos ficheiros.

en: Warning: Overwritten files will be deleted permanently.
pt_PT: Aviso: Ficheiros substituídos serão apagados permanentemente.

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_GENERAL.CAPTION]
en: General
pt_PT: Geral

en: Misc.
pt_PT: Outros

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_PREVIEW.CAPTION]
en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

[ctx: TFORM_SETTINGS.TABSHEET_RENAME.CAPTION]
en: Rename
pt_PT: Renomear

en: Accept
pt_PT: Aceitar

en: Purchase
pt_PT: Comprar

en: Enter registration code
pt_PT: Digite/cole o código da licença

en: Terms of Use
pt_PT: Termos de Uso

en: Please be aware of the terms of use of this application:
pt_PT: Por favor, esteja ciente dos termos de uso deste programa:

en: For commercial use you must obtain a commercial license by going to the website. If you already hold a license please enter your registration code. Thank you for playing fair.
pt_PT: Para uso comercial, deve obter uma licença comercial, através do site. Se já possui uma licença, digite o seu código de registo. Obrigado por contribuir.

[ctx: TFORM_TERMSOFUSE.LABEL_NONCOMMERCIAL.CAPTION]
en: This application can be used and distributed ONLY for non-commercial purposes and with appropriate attributions.
pt_PT: Este programa pode ser usado e distribuído apenas para fins não comerciais e com atribuições adequadas.

en: Please also consider purchasing a "Pro" version to support the future development of this application.
pt_PT: Por favor, considere comprar a versão "Pro" para apoiar o desenvolvimento futuro deste programa.

en: Extension always lower case
pt_PT: Extensão sempre em minúsculas

en: Extension always upper case
pt_PT: Extensão sempre em maiúsculas

en: Force case for fragments:
pt_PT: Forçar maiúscula/minúscula para fragmentos:

[ctx: tframe_rulecase.checkbox_caseskipextension.caption]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Case change:
pt_PT: Alterar maiúscula/minúscula:

en: Hint: fragments separated with comma will be put in the same case as they are typed in this text box, for example: CD,DVD,DJ
pt_PT: Dica: Os fragmentos separados por vírgula forçarão maiúsculas/minúsculas tal como escritos nesta caixa de texto. Por exemplo: CD, DVD, DJ

en: all lower case
pt_PT: tudo em minúsculas

en: ALL UPPER CASE
pt_PT: TUDO EM MAIÚSCULAS

en: Capitalize Every Word
pt_PT: Capitular todas as palavras

en: Capitalize AND Preserve
pt_PT: Capitular E Preservar

[ctx: TFRAME_RULECASE.RB_CASEFIRSTLETTERCAPITAL.CAPTION]
en: First letter capital
pt_PT: Primeira letra em maiúscula

en: iNVERT cASE
pt_PT: iNVERTER

en: (none of the above)
pt_PT: (sem alteração)

en: Insert a space in front of capitalized letters (e.g. CamelCase)
pt_PT: Inserir espaço à frente das letras maiúsculas (ex.:  CamelCase)

en: Normalize unicode spaces by replacing them with a standard space
pt_PT: Normalizar espaços unicode, substituindo-os por um espaço padrão

en: Prepare for SharePoint (always inc. extension)
pt_PT: Preparar para SharePoint (incluir sempre a extensão)

[ctx: TFRAME_RULECLEANUP.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: , (comma)
pt_PT: , (vírgula)

en: . (dot)
pt_PT: . (ponto)

en: Fix spaces: only one space at a time, no spaces on sides of basename
pt_PT: Limpar espaços: apenas um de cada vez, sem espaços nas extremidades

en: Skip number sequences, for example version 1.2.3.4
pt_PT: Ignorar sequências numéricas, por exemplo: versão 1.2.3.4

en: Strip unicode marks (combining, diacritics, accents)
pt_PT: Remover códigos unicode (combinação, diacríticos, acentos)

en: Replace these characters with spaces:
pt_PT: Substituir estes caracteres por espaços:

en: Strip out content of brackets:
pt_PT: Retirar o conteúdo dos parênteses:

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETECURRENTNAME.CAPTION]
en: Delete current name
pt_PT: Apagar o nome atual

[ctx: tframe_ruledelete.checkbox_deleterighttoleft.caption]
en: Right-to-left
pt_PT: Direita para esquerda

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.CHECKBOX_DELETESKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Do not remove delimiters
pt_PT: Não remover delimitadores

en: From:
pt_PT: De:

en: Until:
pt_PT: Até:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromdelimiter.caption]
en: Delimiter:
pt_PT: Delimitador:

[ctx: tframe_ruledelete.radiobutton_deletefromposition.caption]
en: Position:
pt_PT: Posição inicial:

en: Count:
pt_PT: Contagem:

[ctx: TFRAME_RULEDELETE.RADIOBUTTON_DELETEUNTILDELIMITER.CAPTION]
en: Delimiter:
pt_PT: Delimitador:

en: Till the end
pt_PT: Até ao fim

en: Detect using "binary signature"
pt_PT: Detetar usando "assinatura binária"

en: Append to the original filename
pt_PT: Anexar ao nome original do ficheiro

en: New Extension (without dot):
pt_PT: Nova Extensão (sem ponto):

en: Note: Some files may have multiple extensions matching their data type, for example: doc/ppt/xls have the same signature. Unrecognised files will remain unchanged. If this option is used, the new extension field is ignored.
pt_PT: Nota: Alguns ficheiros podem corresponder a várias extensões, por exemplo: doc/ppt/xls possuem a mesma assinatura. Ficheiros não reconhecidos permanecerão inalterados. Se ativar esta opção, o campo 'Nova extensão' será ignorado.

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.BITBTN_INSERTMETATAG.CAPTION]
en: Insert Meta Tag
pt_PT: Inserir Meta Tags

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.BITBTN_INSERTMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
pt_PT: Inserir Meta Tag (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTRIGHT.CAPTION]
en: Right-to-left
pt_PT: Direita para esquerda

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.CHECKBOX_INSERTSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Insert:
pt_PT: Inserir:

en: Where:
pt_PT: Onde:

en: After text:
pt_PT: Após o texto:

en: Before text:
pt_PT: Antes do texto:

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.RADIOBUTTON_INSERTPOSITION.CAPTION]
en: Position:
pt_PT: Posição:

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertprefix.caption]
en: Prefix
pt_PT: Prefixo

[ctx: tframe_ruleinsert.radiobutton_insertsuffix.caption]
en: Suffix
pt_PT: Sufixo

[ctx: TFRAME_RULEINSERT.RADIOBUTTON_REPLACECURRENTNAME.CAPTION]
en: Replace current name
pt_PT: Substituir o nome atual

en: Add padding to length:
pt_PT: Adicionar preenchimento até ao comprimento:

en: Add zero padding to length:
pt_PT: Preencher com zeros até ao comprimento:

[ctx: tframe_rulepadding.checkbox_removezeropadding.caption]
en: Remove zero padding
pt_PT: Remover preenchimento com zeros

[ctx: TFRAME_RULEPADDING.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Number sequences
pt_PT: Sequências de números

en: Text padding
pt_PT: Preenchimento do texto

en: Padding characters:
pt_PT: Caracteres de preenchimento:

[ctx: TFRAME_RULEPADDING.LABEL_POSITION.CAPTION]
en: Position:
pt_PT: Posição:

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Right
pt_PT: Direita

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_COMPILE.CAPTION]
en: Try to Compile
pt_PT: Tentar Compilar

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_COMPILE.HINT]
en: Try to Compile (Ctrl+T)
pt_PT: Tentar Compilar (Ctrl+T)

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_GOTOLINE.CAPTION]
en: Go To
pt_PT: Ir Para

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_GOTOLINE.HINT]
en: Go To Line (Ctrl+G)
pt_PT: Ir para a Linha (Ctrl+G)

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_HELP.CAPTION]
en: Help
pt_PT: Ajuda

[ctx: TFRAME_RULEPASCALSCRIPT.TOOLBUTTON_HELP.HINT]
en: Online Help (F1)
pt_PT: Ajuda Online (F1)

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_UNIQUE.CAPTION]
en: Unique if possible
pt_PT: Único se possível

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_USEDIGITS.CAPTION]
en: Digits (0..9)
pt_PT: Dígitos (0..9)

en: English letters (a..z)
pt_PT: Letras (a..z)

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.CHECKBOX_USEUSERDEFINED.CAPTION]
en: User defined:
pt_PT: Personalizado:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.GROUPBOX_CHARACTERS.CAPTION]
en: Characters to use:
pt_PT: Caracteres para usar:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.GROUPBOX_INSERTWHERE.CAPTION]
en: Insert where:
pt_PT: Onde inserir:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.LABEL_LENGTH.CAPTION]
en: Length of random sequence:
pt_PT: Comprimento da sequência:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_POSITION.CAPTION]
en: Position:
pt_PT: Posição:

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_PREFIX.CAPTION]
en: Prefix
pt_PT: Prefixo

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_REPLACECURRENTNAME.CAPTION]
en: Replace current name
pt_PT: Substituir o nome atual

[ctx: TFRAME_RULERANDOMIZE.RADIOBUTTON_SUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
pt_PT: Sufixo

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_RIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Right-to-left
pt_PT: Direita para esquerda

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Split using:
pt_PT: Dividir usando:

en: New pattern:
pt_PT: Novo padrão:

en: Hint: Use $1..$N to reference delimited parts in the new pattern, $-1..$-N to reference from the end, $0 for the original name.
pt_PT: Dica: Use $1..$N para referenciar partes delimitadas no novo padrão, $-1..$-N para fazer referência a partir do fim. $0 para o nome original.

en: Delimiters
pt_PT: Delimitadores

en: Exact pattern of delimiters
pt_PT: Delimitadores pela ordem correta

en: Positions
pt_PT: Posições

[ctx: tframe_rulerearrange.sb_addseparator.hint]
en: Separate multiple items
pt_PT: Separar múltiplos itens

[ctx: TFRAME_RULEREARRANGE.SB_INSERTMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
pt_PT: Inserir Meta Tag (Ctrl+Ins)

en: Adjust time by:
pt_PT: Ajustar data/hora:

[ctx: TFRAME_RULEREFORMATDATE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Use custom long months:
pt_PT: Meses longos personalizados:

en: Use custom short months:
pt_PT: Meses curtos personalizados:

en: Match as whole words only
pt_PT: Corresponder apenas a palavras inteiras

en: Find date/time formats:
pt_PT: Localizar formatos de data/hora:

en: Convert to date/time format:
pt_PT: Converter para formato de data/hora:

[ctx: TFRAME_RULEREFORMATDATE.MENUITEM_ADDSEPARATOR.CAPTION]
en: Separate multiple items
pt_PT: Separar múltiplos itens

en: Date/time format reference (online)
pt_PT: Formato de data/hora de referência (online)

en: Case-sensitive
pt_PT: Diferenciar maiúsculas/minúsculas

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Hint: Use $1..$9 to reference subexpressions.
pt_PT: Dica: Use $1..$9 para referenciar subexpressões.

en: Expression:
pt_PT: Expressão:

[ctx: tframe_ruleregex.label5.caption]
en: Replace:
pt_PT: Substituir:

en: Insert expression (Ctrl+Ins)
pt_PT: Inserir expressão (Ctrl+Ins)

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.CAPTION]
en: Help
pt_PT: Ajuda

[ctx: TFRAME_RULEREGEX.SPEEDBUTTON_HELP.HINT]
en: Online Help (F1)
pt_PT: Ajuda Online (F1)

[ctx: tframe_ruleremove.checkbox_casesensitive.caption]
en: Case sensitive
pt_PT: Diferenciar maiúsculas/minúsculas

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Interpret symbols '?', '*', '[', ']' as wildcards?
pt_PT: Interpretar os símbolos '?', '*', '[', ']' como caracteres universais?

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.CHECKBOX_WHOLEWORDSONLY.CAPTION]
en: Whole words only
pt_PT: Apenas palavras inteiras

[ctx: tframe_ruleremove.label_removeoccurances.caption]
en: Occurrences:
pt_PT: Ocorrências:

en: Remove:
pt_PT: Remover:

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removeall.caption]
en: All
pt_PT: Todos

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removefirst.caption]
en: First
pt_PT: Primeiro

[ctx: tframe_ruleremove.radiobutton_removelast.caption]
en: Last
pt_PT: Último

[ctx: TFRAME_RULEREMOVE.SPEEDBUTTON_REMOVEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
pt_PT: Separar múltiplos itens

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
pt_PT: Diferenciar maiúsculas/minúsculas

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Interpret '?', '*', '[', ']' as wildcards and '$n' as backreferences?
pt_PT: Interpretar '?', '*', '[', ']' como caracteres universais e '$n' como referências?

[ctx: tframe_rulereplace.checkbox_wholewordsonly.caption]
en: Whole words only
pt_PT: Apenas palavras inteiras

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEOCCURANCES.CAPTION]
en: Occurrences:
pt_PT: Ocorrências:

en: Find:
pt_PT: Localizar:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.LABEL_REPLACEWITH.CAPTION]
en: Replace:
pt_PT: Substituir:

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEALL.CAPTION]
en: All
pt_PT: Todos

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACEFIRST.CAPTION]
en: First
pt_PT: Primeiro

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.RADIOBUTTON_REPLACELAST.CAPTION]
en: Last
pt_PT: Último

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEADDSEPARATOR.HINT]
en: Separate multiple items
pt_PT: Separar múltiplos itens

[ctx: TFRAME_RULEREPLACE.SPEEDBUTTON_REPLACEWITHMETATAG.HINT]
en: Insert Meta Tag (Ctrl+Ins)
pt_PT: Inserir Meta Tag (Ctrl+Ins)

en: Reset every:
pt_PT: Redefinir a cada:

en: Reset if file name changes
pt_PT: Redefinir se o nome do ficheiro for alterado

en: Reset if folder changes
pt_PT: Redefinir se pasta for alterada

en: Pad with zeros to length:
pt_PT: Encher zeros até ao comprimento:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

[ctx: tframe_ruleserialize.gb_insertwhere.caption]
en: Insert where:
pt_PT: Onde inserir:

en: Custom numbering symbols:
pt_PT: Símbolos de numeração personalizados:

en: Index starts:
pt_PT: Começar em:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.LABEL_NUMBERINGSYSTEM.CAPTION]
en: Numbering system:
pt_PT: Sistema de numeração:

en: Repeat:
pt_PT: Repetir:

en: Step:
pt_PT: Passo:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_REPLACECURRENTNAME.CAPTION]
en: Replace current name
pt_PT: Substituir o nome atual

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPOSITION.CAPTION]
en: Position:
pt_PT: Posição:

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZEPREFIX.CAPTION]
en: Prefix
pt_PT: Prefixo

[ctx: TFRAME_RULESERIALIZE.RADIOBUTTON_SERIALIZESUFFIX.CAPTION]
en: Suffix
pt_PT: Sufixo

en: Strip all characters except selected
pt_PT: Retirar todos exceto os caracteres selecionados

en: English:
pt_PT: Letras:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_CASESENSITIVE.CAPTION]
en: Case sensitive
pt_PT: Diferenciar maiúsculas/minúsculas

en: Brackets:
pt_PT: Parênteses:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripdigits.caption]
en: Digits:
pt_PT: Dígitos:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.CHECKBOX_STRIPSKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Symbols:
pt_PT: Símbolos:

[ctx: tframe_rulestrip.checkbox_stripuserdefined.caption]
en: User defined:
pt_PT: Personalizado:

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.RB_WHEREEVERYWHERE.CAPTION]
en: Everywhere
pt_PT: Em qualquer lugar

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.RB_WHERELEADING.CAPTION]
en: Leading
pt_PT: No início

[ctx: TFRAME_RULESTRIP.RB_WHERETRAILING.CAPTION]
en: Trailing
pt_PT: No final

en: Alphabet
pt_PT: Alfabeto

[ctx: TFRAME_RULETRANSLIT.CHECKBOX_ADJUSTCASE.CAPTION]
en: Auto case adjustment
pt_PT: Ajuste automático de maiúsculas/minúsculas

[ctx: TFRAME_RULETRANSLIT.CHECKBOX_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Direction:
pt_PT: Direção:

en: Hint:
pt_PT: Dica:

en: Alphabet is a set of couples represented by letters and separated with an equal sign; they stand for translation of non-english characters to their english representation.
pt_PT: Alfabeto é um conjunto de pares representados por letras e separados por um sinal de igual. Representam em inglês a tradução de caracteres não-ingleses.

en: Backward
pt_PT: Retroceder

en: Forward
pt_PT: Avançar

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.CB_SKIPEXTENSION.CAPTION]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: Type your new filenames here (one per line):
pt_PT: Digite aqui os novos nomes dos ficheiros (um por linha):

en: Load from Text File
pt_PT: Carregar de ficheiro de texto

en: Paste from Clipboard
pt_PT: Colar da área de transferência

en: Insert after the current name
pt_PT: Inserir após nome atual

en: Insert in front of the current name
pt_PT: Inserir à frente do nome atual

en: Replace the current name
pt_PT: Substituir o nome atual

[ctx: TFRAME_RULEUSERINPUT.SB_OPTIONS.CAPTION]
en: Options
pt_PT: Opções

en: Duration of an Audio file
pt_PT: Duração de um ficheiro de Áudio

en: Duration of an Audio file in minutes
pt_PT: Duração de um ficheiro de Áudio em minutos

en: Duration of an Audio file in seconds
pt_PT: Duração de um ficheiro de Áudio em segundos

en: AVI Duration in H:M:S format
pt_PT: AVI - Duração no formato H:M:S

en: AVI Duration in Minutes
pt_PT: AVI - Duração em Minutos

en: AVI Duration in Seconds
pt_PT: AVI - Duração em Segundos

en: AVI Frames per Second
pt_PT: AVI - Frames por Segundo

en: AVI Height in Pixels
pt_PT: AVI - Altura em pixéis

en: AVI Total amount of Frames
pt_PT: AVI - Número total de frames

en: AVI Video Codec
pt_PT: AVI - Codec de Vídeo

en: AVI Width in Pixels
pt_PT: AVI - Largura em pixéis

en: AVI Dimensions in WxH format
pt_PT: AVI - Dimensões no formato LxA

en: Binary File Information: Description
pt_PT: Informação do Ficheiro Binário: Descrição

en: Binary File Signature: Extension
pt_PT: Assinatura do Ficheiro Binário: Extensão

en: Current Date
pt_PT: Data Atual

en: Summary Information: Author
pt_PT: Informação do Resumo: Autor

en: Summary Information: Number of Pages
pt_PT: Informação do Resumo: Número de Páginas

en: Summary Information: Subject
pt_PT: Informação do Resumo: Assunto

en: Summary Information: Title
pt_PT: Informação do Resumo: Título

en: Email date sent in local time zone
pt_PT: Data de envio do e-mail no fuso horário local

en: Email date sent in original time zone
pt_PT: Data de envio do e-mail no fuso horário original

en: Email date sent in UTC time zone
pt_PT: Data de envio do e-mail no fuso horário UTC

en: Email sender
pt_PT: Remetente do e-mail

en: Email subject
pt_PT: Assunto do e-mail

en: EXIF Original Date
pt_PT: EXIF - Data Original

en: EXIF Image Description
pt_PT: EXIF - Descrição da Imagem

en: EXIF Camera Make
pt_PT: EXIF - Marca da Câmera

en: EXIF Camera Model
pt_PT: EXIF - Modelo da Câmera

en: Base name of the file
pt_PT: Nome base do ficheiro

en: File created date
pt_PT: Data de criação do ficheiro

en: File last modified date
pt_PT: Data da última modificação do ficheiro

en: Short name in the 8.3 format
pt_PT: Nome curto no formato 8.3

en: Extension of the file
pt_PT: Extensão do ficheiro

en: Full name of the file
pt_PT: Nome completo do ficheiro

en: Full path of the file
pt_PT: Caminho completo do ficheiro

en: Name of the parent folder
pt_PT: Nome da pasta ascendente

en: Full path of the parent folder
pt_PT: Caminho completo da pasta ascendente

en: Size of file
pt_PT: Tamanho do ficheiro

en: Size of file in bytes
pt_PT: Tamanho do ficheiro em Bytes

en: Size of file in GB
pt_PT: Tamanho do ficheiro em GB

en: Size of file in KB
pt_PT: Tamanho do ficheiro em KB

en: Size of file in MB
pt_PT: Tamanho do ficheiro em MB

en: FLAC Album
pt_PT: FLAC - Álbum

en: FLAC Album Artist
pt_PT: FLAC - Artista do Álbum

en: FLAC Artist
pt_PT: FLAC - Artista

en: FLAC Disc Number
pt_PT: FLAC - Número do Disco

en: FLAC Total Discs
pt_PT: FLAC - Total de Discos

en: FLAC Genre
pt_PT: FLAC - Género

en: FLAC Title
pt_PT: FLAC - Título

en: FLAC Track Number
pt_PT: FLAC - Número da Faixa

en: FLAC Total Tracks
pt_PT: FALC - Total de Faixas

en: FLAC Year
pt_PT: FLAC - Ano

en: CRC32 Checksum of a file
pt_PT: CRC32 - Checksum do ficheiro

en: MD5 Hash of a file
pt_PT: HASH MD5 do ficheiro

en: SHA1 Hash of a file
pt_PT: HASH SHA1 do ficheiro

en: SHA256 Hash of a file
pt_PT: HASH SHA256 do ficheiro

en: SHA512 Hash of a file
pt_PT: HASH SHA512 do ficheiro

en: Title tag extracted from an HTML file
pt_PT: Tag Título extraída de ficheiro HTML

en: Aspect Ratio of an image
pt_PT: Taxa de Aspeto da imagem

en: Height of an image in pixels
pt_PT: Altura da imagem em pixeis

en: Amount of pixels in the image
pt_PT: Total de pixéis da imagem

en: Width of an image in pixels
pt_PT: Largura da imagem em pixéis

en: Width and Height of an image in pixels
pt_PT: Largura e Altura da imagem em pixéis

en: IPTC Image Caption
pt_PT: IPTC - Legenda da Imagem

en: IPTC City
pt_PT: IPTC - Cidade

en: IPTC Image Headline
pt_PT: IPTC - Título da Imagem

en: IPTC Location Name
pt_PT: IPTC - Nome do local

en: IPTC Object Name
pt_PT: IPTC - Nome do Objeto

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_album]
en: MP3 Album
pt_PT: MP3 - Álbum

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_albumartist]
en: MP3 Album Artist
pt_PT: MP3 - Artista do Álbum

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_artist]
en: MP3 Artist
pt_PT: MP3 - Artista

en: MP3 Disc Number
pt_PT: MP3 - Número do Disco

en: MP3 Total Discs
pt_PT: MP3 - Total de Discos

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_genre]
en: MP3 Genre
pt_PT: MP3 - Género

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_title]
en: MP3 Title
pt_PT: MP3 - Título

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_trackno]
en: MP3 Track Number
pt_PT: MP3 - Número da Faixa

en: MP3 Total Tracks
pt_PT: MP3 - Total de Faixas

[ctx: mymetatags.s_metatag_mp3_year]
en: MP3 Year
pt_PT: MP3 - Ano

en: Outlook Message: Body Text
pt_PT: Mensagem Outlook: Texto da Mensagem

en: Outlook Message: Sent date from email header in local time zone
pt_PT: Mensagem Outlook: Data de envio do cabeçalho no fuso horário local

en: Outlook Message: Sent date from email header in original time zone
pt_PT: Mensagem Outlook: Data de envio do cabeçalho no fuso horário original

en: Outlook Message: Sent date from email header in UTC time zone
pt_PT: Mensagem Outlook: Data de envio do cabeçalho no fuso horário UTC

en: Outlook Message: Sent date in local time zone
pt_PT: Mensagem Outlook: Data de envio do e-mail no fuso horário local

en: Outlook Message: Sent date in UTC time zone
pt_PT: Mensagem Outlook: Data de envio do e-mail no fuso horário UTC

[ctx: umetatags.s_metatag_outlook_messageid]
en: Outlook Message: ID
pt_PT: Mensagem Outlook: ID

en: Outlook Message: Sender
pt_PT: Mensagem Outlook: Remetente

en: Outlook Message: Subject
pt_PT: Mensagem Outlook: Assunto

en: TIFF Date
pt_PT: TIFF - Data

en: TIFF Description
pt_PT: TIFF - Descrição

en: TIFF Make
pt_PT: TIFF - Marca

en: TIFF Model
pt_PT: TIFF - Modelo

en: Torrent: Announce URL
pt_PT: Torrent: URL de anúncio

en: Torrent: Comment
pt_PT: Torrent: Comentário

en: Torrent: Number of files
pt_PT: Torrent: Número de ficheiros

en: Torrent: Creation date in local time zone
pt_PT: Torrent: Data de criação no fuso horário local

en: Torrent: Creation date in UTC time zone
pt_PT: Torrent: Data de criação no fuso horário UTC

en: Torrent: Name
pt_PT: Torrent: Nome

en: Torrent: Publisher
pt_PT: Torrent: Editor

en: Torrent: Total size
pt_PT: Torrent: Tamanho total

en: Torrent: Total size in bytes
pt_PT: Torrent: Tamanho total em Bytes

en: Torrent: Total size in GB
pt_PT: Torrent: Tamanho total em GB

en: Torrent: Total size in KB
pt_PT: Torrent: Tamanho total em KB

en: Torrent: Total size in MB
pt_PT: Torrent: Tamanho total em MB

en: Version Information: Comments
pt_PT: Informação da Versão: Comentários

en: Version Information: Company
pt_PT: Informação da Versão: Empresa

en: Version Information: Copyright
pt_PT: Informação da Versão: Direitos de autor

en: Version Information: Description
pt_PT: Informação da Versão: Descrição

en: Version Information: File Version
pt_PT: Informação da Versão: Versão do Ficheiro

en: Version Information: Product
pt_PT: Informação da Versão: Programa

en: Version Information: Product Version
pt_PT: Informação da Versão: Versão do Programa

en: WMA Album
pt_PT: WMA - Álbum

en: WMA Album Artist
pt_PT: WMA - Artista do Álbum

en: WMA Artist
pt_PT: WMA - Artista

en: WMA Disc Number
pt_PT: WMA - Número do Disco

en: WMA Total Discs
pt_PT: WMA - Total de Discos

en: WMA Genre
pt_PT: WMA - Género

en: WMA Title
pt_PT: WMA - Título

en: WMA Track Number
pt_PT: WMA - Número da Faixa

en: WMA Total Tracks
pt_PT: WMA - Total de Faixas

en: WMA Year
pt_PT: WMA - Ano

en: Custom alphabetic
pt_PT: Alfabético personalizado

en: Custom numeric
pt_PT: Numérico personalizado

en: Decimal digits
pt_PT: Dígitos decimais

en: English letters
pt_PT: Letras

en: Roman numerals
pt_PT: Numerais romanos

en: Simplified Chinese
pt_PT: Chinês Simplificado

en: Pascal Script Compile
pt_PT: Compilar Script Pascal

en: Exception
pt_PT: Exceção

en: Pascal Script Execute
pt_PT: Executar Script Pascal

en: Included file not found: %s
pt_PT: Ficheiro incluído não encontrado: %s

en: Line
pt_PT: Linha

en: Unknown error (check units and libraries)
pt_PT: Erro desconhecido (verifique unidades e bibliotecas)

en: Preset file not found:
pt_PT: Ficheiro de predefinição não encontrado:

en: Failed to load a preset.
pt_PT: Ocorreu um erro ao carregar a predefinição.

en: Failed to save a preset.
pt_PT: Ocorreu um erro ao guardar a predefinição.

en: Not able to create a directory for a license file.
pt_PT: Não foi possível criar a diretoria para o ficheiro da licença.

en: Contact email
pt_PT: E-mail de contacto

en: Contact name
pt_PT: Nome de contacto

en: Failed to delete file:
pt_PT: Ocorreu um erro ao apagar o ficheiro:

en: Failed to load license data:
pt_PT: Ocorreu um erro ao carregar os dados da licença:

en: Failed to save license data:
pt_PT: Ocorreu um erro ao guardar os dados da licença:

en: Issue date
pt_PT: Data do problema

en: License
pt_PT: Licença

en: Licensed to
pt_PT: Licenciado para

en: License has been blacklisted.
pt_PT: Esta licença está na lista negra.

en: License expiry
pt_PT: Validade da licença

en: License has expired.
pt_PT: A licença expirou.

en: License is invalid!
pt_PT: A licença é inválida!

en: Failed to load the license.
pt_PT: Ocorreu um erro ao carregar a licença.

en: You need to renew the license in order to activate the product.
pt_PT: Tem de renovar a licença para poder ativar o programa.

en: Failed to remove the license.
pt_PT: Ocorreu um erro ao remover a licença.

en: License has been removed.
pt_PT: A licença foi removida.

en: Your license is outside of the upgrade period.
pt_PT: A sua licença está fora do período de atualização.

en: Number of computers
pt_PT: Número de computadores

en: Registration code is invalid.
pt_PT: O código de registo é inválido.

en: Registration file not found.
pt_PT: Ficheiro de registo não encontrado.

en: Failed to read registration file.
pt_PT: Não foi possível ler o ficheiro do registo.

en: Registration has been successful!
pt_PT: Registado com sucesso!

en: Upgrade expiry
pt_PT: Validade da Atualização

en: Duplicate in the list
pt_PT: Duplicar na lista

en: New path exceeds the length limit
pt_PT: Novo caminho excede o limite do comprimento

en: Destination file already exists
pt_PT: O ficheiro de destino já existe

en: Contains invalid characters
pt_PT: Contêm caracteres inválidos

en: Parent path changed earlier in the list
pt_PT: Caminho do ascendente alterado previamente na lista

en: Add text padding to length %s with "%s" characters
pt_PT: Adicionar preenchimento do texto até ao comprimento %s com caracteres "%s"

en: Add zero padding to length %s
pt_PT: Adicionar preenchimento com zeros até ao comprimento %s

en: Adjust time by %d days
pt_PT: Ajustar data/hora em %d dias

en: Adjust time by %d hours
pt_PT: Ajustar data/hora em %d horas

en: Adjust time by %d milliseconds
pt_PT: Ajustar data/hora em %d milisegundos

en: Adjust time by %d minutes
pt_PT: Ajustar data/hora em %d minutos

en: Adjust time by %d months
pt_PT: Ajustar data/hora em %d meses

en: Adjust time by %d seconds
pt_PT: Ajustar data/hora em %d segundos

en: Adjust time by %d years
pt_PT: Ajustar data/hora em %d anos

en: after
pt_PT: após

en: all
pt_PT: todos

en: all characters except
pt_PT: todos os caracteres, exceto

en: All lower case
pt_PT: Todas as minúsculas

en: All upper case
pt_PT: Todas as maiúsculas

en: and pad to length
pt_PT: e preencher até comprimento

en: append
pt_PT: anexar

en: Append new extension
pt_PT: Anexar nova extensão

en: as Prefix
pt_PT: como Prefixo

en: as Suffix
pt_PT: como Sufixo

en: at Position
pt_PT: na Posição

[ctx: urulesex.s_rules_autocaseadjustment]
en: Auto case adjustment
pt_PT: Ajuste automático de maiúsculas/minúsculas

en: before
pt_PT: antes de

en: Cannot edit rule configuration.
pt_PT: Não foi possível editar as configurações da regra.

en: Capitalize and preserve
pt_PT: Capitular e preservar

en: Capitalize every word
pt_PT: Capitular todas as palavras

en: case sensitive
pt_PT: maiúsculas/minúsculas

en: Change extension to
pt_PT: Alterar extensão para

en: characters
pt_PT: caracteres

en: Convert to %s from %s
pt_PT: Converter de %s para %s

en: Custom long months
pt_PT: Meses longos personalizados

en: Custom short months
pt_PT: Meses curtos personalizados

[ctx: myrulesex.s_rules_delete]
en: Delete
pt_PT: Apagar

[ctx: myrulesex.s_rules_delete_current_name]
en: Delete current name
pt_PT: Apagar o nome atual

en: delimiters
pt_PT: delimitadores

en: Detect using binary signature
pt_PT: Detetar através de assinatura binária

en: everywhere
pt_PT: em qualquer lugar

en: exact pattern of delimiters
pt_PT: padrão exato de delimitadores

en: Extension lower case
pt_PT: Extensão em minúsculas

en: Extension upper case
pt_PT: Extensão em maiúsculas

en: files
pt_PT: ficheiros

en: file(s) to
pt_PT: ficheiros para

en: file(s) with
pt_PT: ficheiros com

en: first
pt_PT: primeiro

[ctx: myrulesex.s_rules_first_letter_capital]
en: First letter capital
pt_PT: Primeira letra maiúscula

en: Fix spaces
pt_PT: Limpar espaços

en: Force case fragments
pt_PT: Forçar nos fragmentos

en: from Delimiter
pt_PT: do Delimitador

en: from Position
pt_PT: da posição

[ctx: myrulesex.s_rules_insert]
en: Insert
pt_PT: Inserir

en: Insert space in front of capitals
pt_PT: Inserir espaços à frente das maiúsculas

en: Invert case
pt_PT: Inverter maiúsculas/minúsculas

en: last
pt_PT: último

[ctx: myrulesex.s_rules_leading]
en: leading
pt_PT: no início

en: leave delimiter
pt_PT: deixar delimitador

en: Left side
pt_PT: Lado esquerdo

en: new names are not defined
pt_PT: novos nomes não definidos

en: New pattern
pt_PT: Novo padrão

en: Normalize spaces
pt_PT: Normalizar espaços

en: parts
pt_PT: partes

en: positions
pt_PT: posições

en: Prefix names of
pt_PT: Prefixar nomes de

en: Prepare for SharePoint
pt_PT: Preparar para o SharePoint

[ctx: urulesex.s_rules_randomwithlengthusingcharacters]
en: Random with length %s using characters "%s"
pt_PT: Aleatório com comprimento de %s com caracteres "%s"

[ctx: myrulesex.s_rules_remove]
en: Remove
pt_PT: Remover

[ctx: urulesex.s_rules_removezeropadding]
en: Remove zero padding
pt_PT: Remover preenchimento com zeros

en: Remove extension
pt_PT: Remover extensão

en: repeat
pt_PT: repetir

[ctx: myrulesex.s_rules_replace]
en: Replace
pt_PT: Substituir

en: Replace expression
pt_PT: Substituir expressão

en: Replace with spaces
pt_PT: Substituir por espaços

en: replacing current name
pt_PT: substituindo nome atual

en: reset index every
pt_PT: redefinir índice a cada

en: reset index if file name changes
pt_PT: redefinir índice se o nome do ficheiro for alterado

en: reset index if folder changes
pt_PT: redefinir índice se a pasta for alterada

en: Right side
pt_PT: Lado direito

en: right-to-left
pt_PT: direita para esquerda

en: Incremental from
pt_PT: Incrementar a partir de

en: Random with length
pt_PT: Aleatório com comprimento

en: Set names of
pt_PT: Definir nomes de

[ctx: urulesex.s_rules_skipextension]
en: Skip extension
pt_PT: Ignorar extensão

en: skip extension
pt_PT: ignorar extensão

en: skip versions
pt_PT: ignorar versões

en: Split by
pt_PT: Dividir por

en: step
pt_PT: passo

[ctx: myrulesex.s_rules_strip]
en: Strip
pt_PT: Retirar

en: Strip out contents of brackets
pt_PT: Retirar conteúdo dos parênteses

en: Strip unicode marks
pt_PT: Remover códigos unicode

en: Suffix names of
pt_PT: Sufixar nomes de

[ctx: myrulesex.s_rules_trailing]
en: trailing
pt_PT: à direita

en: Transliterate
pt_PT: Transliterar

en: try unique
pt_PT: tentar único

en: until Count reaches
pt_PT: até à

en: until Delimiter
pt_PT: até o Delimitador

en: until the End
pt_PT: até o Fim

en: using "%s" system with "%s" symbols
pt_PT: usando sistema "%s" com símbolos "%s"

en: using "%s" system
pt_PT: usando sistema "%s"

en: using wildcards
pt_PT: usando caracteres universais

en: Rule configuration uses deprecated random serialization, please use a separate dedicated rule instead.
pt_PT: A configuração da regra usa uma série aleatória obsoleta, em vez disso, use uma regra dedicada separada.

[ctx: urulesex.s_rules_wholewordsonly]
en: Whole words only
pt_PT: Apenas palavras inteiras

en: whole words
pt_PT: palavras inteiras

en: with
pt_PT: por

en: Selected folder does not exist!
    
    %s
pt_PT: A pasta selecionada não existe!
    
    %s

en: Meta tags are currently disabled.
    
    Do you want to enable them?
pt_PT: As Meta Tags estão atualmente desativadas.
    
    Pretende ativar?

en: Would you like to open a Quick Guide?
pt_PT: Deseja abrir o Guia Rápido?

en: Folders: %d scanned, %d selected.
pt_PT: Pastas: %d analisadas, %d selecionadas.

[ctx: mystrings.msg_browsegotofoldercaption]
en: Go To Folder
pt_PT: Ir para a Pasta

en: Enter a full path to the folder that you want to go to:
pt_PT: Digite o caminho completo da pasta para onde pretende ir:

en: Failed to change current working directory.
pt_PT: Ocorreu um erro ao alterar a pasta de trabalho atual.

en: Operation of Copying and Cutting Files will place selected files into the Clipboard for later usage.
    Note: All files will be pasted into the same directory no matter where they were initially located!
    
    Are you sure you want to proceed?
pt_PT: A operação de Copiar e Cortar ficheiros irá colocar os ficheiros selecionados na área de transferência para uso futuro.
    Nota: Todos os ficheiros serão colados na mesma pasta, independentemente de onde estavam localizados inicialmente!
    
    Tem a certeza de que pretende continuar?

en: INVALID FORMAT
pt_PT: FORMATO INVÁLIDO

en: Rule Comment
pt_PT: Comentário da Regra

en: Enter a comment for the rule:
pt_PT: Indique um comentário para a regra:

en: File already exists!
    Overwrite it?
pt_PT: O ficheiro já existe!
    Deseja substituí-lo?

en: Total: %d
    Marked: %d
    Selected: %d
pt_PT: Total: %d
    Marcados: %d
    Selecionados: %d

en: Do you want to fix conflicting new names for %s files?
    
    This operation may take several minutes...
pt_PT: Pretende corrigir os novos nomes em conflito com %s ficheiros?
    
    Esta operação pode demorar vários minutos...

en: Go To Line
pt_PT: Ir para a Linha

en: Enter the line number:
pt_PT: Indique o número da linha:

en: Hint: You can check the details by enabling the "Error" column.
pt_PT: Dica: Pode verificar os detalhes se mostrar a coluna "Erro".

en: You are launching ReNamer for the first time.
pt_PT: Está a iniciar o ReNamer pela primeira vez.

en: %d new filename(s) out of %d in the list were changed!
pt_PT: Foram alterados %d novos nomes dos ficheiros do total de %d da lista!

en: Nothing to rename!
pt_PT: Nada para renomear!

en: Operation failed due to an error:
pt_PT: A operação falhou devido a um erro:

en: Original Path: %s
    New Path: %s
    
    New Name is already taken by another file, delete that file permanently?
pt_PT: Caminho Original: %s
    Novo Caminho: %s
    
    Novo Nome já está a ser usado por um outro ficheiro. Apagar o ficheiro definitivamente?

en: Compiled successfully!
pt_PT: Compilado com sucesso!

en: No Saved Scripts were found!
pt_PT: Não foi encontrado qualquer Script guardado!

[ctx: mystrings.msg_pascalscriptsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
pt_PT: Nome Incorreto!

en: Enter a name for a script:
pt_PT: Indique o nome do script:

en: Save Script
pt_PT: Guardar Script

en: Delete "%s" preset?
pt_PT: Apagar predefinição "%s"?

en: You are about to edit Preset file(s) manualy!
    If you are not sure in what you're doing - press Cancel.
    
    Proceed with this action?
pt_PT: Está prestes a editar manualmente ficheiros de Predefinição!
    Se não tem a certeza do que está a fazer - pressione Cancelar.
    
    Prosseguir com esta ação?

en: Could not copy the "%s" preset!
pt_PT: Não foi possível copiar a predefinição "%s"!

en: Could not delete the "%s" preset!
pt_PT: Não foi possível apagar a predefinição "%s"!

en: Could not rename the "%s" preset!
pt_PT: Não foi possível renomear a predefinição "%s"!

en: New Name:
pt_PT: Novo Nome:

en: Rename Preset
pt_PT: Renomear Predefinição

en: Preview process has been terminated due to a critical error:
    
    %s
pt_PT: O processo de pré-visualização foi terminado devido a um erro crítico:
    
    %s

en: %d file(s) failed to rename!
pt_PT: Ocorreu um erro ao renomear %d ficheiros!

en: All New Names are empty!
    
    Hint: Configure the Rules and click Preview button.
pt_PT: Todos os Novos Nomes estão vazios!
    
    Dica: Configure as Regras e clique no botão de Pré-visualizar.

en: %d file(s) skipped because unchanged.
pt_PT: %d ficheiros ignorados porque não foram alterados.

en: %d file(s) skipped because unmarked.
pt_PT: %d ficheiros ignorados porque não estavam marcados.

en: %d file(s) successfully renamed.
pt_PT: %d ficheiros renomeados com sucesso.

en: Use this rule to change the case of the filename.
pt_PT: Usar esta regra para alterar maiúsculas/minúsculas no nome do ficheiro.

en: Use this rule to clean up the filename.
pt_PT: Usar esta regra para limpar o nome do ficheiro.

en: Use this rule to delete text from the filename.
pt_PT: Usar esta regra para apagar texto do nome do ficheiro.

en: Use this rule to change extension of the file.
pt_PT: Usar esta regra para alterar a extensão do ficheiro.

en: Use this rule to insert text into the filename.
pt_PT: Usar esta regra para inserir texto no nome do ficheiro.

en: Use this rule to add or remove padding in number sequences.
pt_PT: Usar esta regra para adicionar ou remover o preenchimento em sequências de números.

en: Use this rule to script a user defined manipulations with filename.
pt_PT: Usar esta regra para criar script de manipulações definidas pelo utilizador com o nome do ficheiro.

en: Use this rule to insert random sequences of characters into the filename.
pt_PT: Usar esta regra para inserir sequências aleatórias de caracteres no nome do ficheiro.

en: Use this rule to separate parts of the filename and rearrange them in a new pattern.
pt_PT: Usar esta regra para separar partes do nome do ficheiro e reorganizá-los num novo padrão.

en: Use this rule to change format of date/time values in the filename.
pt_PT: Usar esta regra para alterar o formato dos valores de data/hora do nome do ficheiro.

en: Use this rule to replace text in the filename using regular expressions.
pt_PT: Usar esta regra para substituir texto no nome do ficheiro por expressões regulares.

en: Use this rule to remove text from the filename.
pt_PT: Usar esta regra para remover texto do nome do ficheiro.

en: Use this rule to replace text in the filename.
pt_PT: Usar esta regra para substituir texto no nome do ficheiro.

en: Use this rule to serialize the filename (add incremental numbers).
pt_PT: Usar esta regra para criar série no nome do ficheiro (adicionar números incrementais).

en: Use this rule to strip sets of characters from the filename.
pt_PT: Usar esta regra para retirar conjuntos de caracteres do nome do ficheiro.

en: Use this rule to transliterate letters in the filename from one language into another.
pt_PT: Usar esta regra para transcrever letras no nome do ficheiro a partir de um idioma para outro.

en: Use this rule to assign names of files to the lines of text.
pt_PT: Usar esta regra para atribuir nomes de ficheiros para as linhas de texto.

en: Please select a folder:
pt_PT: Por favor, selecione uma pasta:

en: Are you sure you want to execute shell action on %d files?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende executar a ação em %d ficheiros?

en: Could not open the following file:
    
    %s
    
    Error: %s (%d).
pt_PT: Não foi possível abrir o seguinte ficheiro:
    
    %s
    
    Erro: %s (%d).

[ctx: mystrings.msg_translitsaveinvalid]
en: Incorrect Name!
pt_PT: Nome Incorreto!

en: Enter a name for a translit:
pt_PT: Indique o nome para a transliteração:

en: Save Translit
pt_PT: Guardar Transliteração

en: Are you sure you want to undo renaming operation for %d file(s)?
    
    Hint: You can check undo paths by enabling the "Old Path" column.
pt_PT: Tem a certeza de que pretende anular a operação de renomear %d ficheiros?
    
    Dica: Pode verificar os caminhos anulados se ativar a coluna "Caminho Antigo".

en: Nothing to undo!
pt_PT: Nada para anular!

en: Undo operation results:
    
    %d out of %d file(s) restored successfully!
pt_PT: Resultado da operação Anular:
    
    %d de %d ficheiros restaurados com sucesso!

en: Seems that ReNamer is currently running.
    Please close it, before continuing...
pt_PT: Parece que o ReNamer está em execução.
    Por favor, feche-o antes de continuar...

en: %d of which have a duplicate in the list.
pt_PT: %d dos quais estão duplicados na lista.

en: %d of which exceed max path length limitation.
pt_PT: %d dos quais excedem a limitação do comprimento do caminho.

en: %d of which conflict with an existing file.
pt_PT: %d dos quais estão em conflito com ficheiro existente.

en: %d of which contain invalid characters.
pt_PT: %d dos quais contêm caracteres inválidos.

en: %d of which have a parent path changed earlier in the list.
pt_PT: %d dos que possuem um caminho de ascendente alterado previamente na lista.

en: Successfully validated!
pt_PT: Validado com sucesso!

en: Do you want to validate %s files?
    
    This operation may take several minutes...
pt_PT: Pretende validar %s ficheiros?
    
    Esta operação pode demorar vários minutos...

en: Validation has failed due to issues with %d file(s).
pt_PT: A validação falhou devido a problemas com %d ficheiros.

[ctx: mystrings.name_addrule]
en: Add Rule
pt_PT: Adicionar Regra

[ctx: mystrings.name_addrulestext]
en: Click here to add a rule
pt_PT: Clique aqui para adicionar regra

en: Add to ReNamer
pt_PT: Adicionar ao ReNamer

en: Line = %d, Position = %d, Right = %d, Selection = %d
pt_PT: Linha = %d, Posição = %d, Direita = %d, Selecionado = %d

en: Browse Scripts...
pt_PT: Procurar Scripts...

en: Browse Translits...
pt_PT: Procurar Transliterações...

[ctx: mystrings.name_cancelsorting]
en: Cancel Sorting
pt_PT: Cancelar ordenação

[ctx: mystrings.name_dragfilestext]
en: Drag your files here
pt_PT: Arraste os ficheiros para aqui

[ctx: mystrings.name_editrule]
en: Edit Rule
pt_PT: Editar Regra

en: %s files
pt_PT: %s ficheiros

en: %s files (%s)
pt_PT: %s ficheiros (%s)

[ctx: mystrings.name_filters]
en: Filters
pt_PT: Filtros

en: %s folders
pt_PT: %s pastas

[ctx: mystrings.name_loadwithpreset]
en: Load with Preset
pt_PT: Carregar apenas

[ctx: mystrings.name_markbymaskcaption]
en: Mark by Mask
pt_PT: Marcar por Máscara

[ctx: mystrings.name_markbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
pt_PT: As diferentes máscaras devem ser separadas por ponto e vírgula. Por exemplo: *.jpg;*.doc
    
    Máscaras:

en: Overwrite
pt_PT: Substituir

[ctx: mystrings.name_rename]
en: Rename
pt_PT: Renomear

[ctx: mystrings.name_renamewithpreset]
en: Rename with Preset
pt_PT: Renomear diretamente

en: Case
pt_PT: Maiúscula/Minúscula

en: Clean Up
pt_PT: Limpar

[ctx: mystrings.name_rule_delete]
en: Delete
pt_PT: Apagar

[ctx: mystrings.name_rule_extension]
en: Extension
pt_PT: Extensão

[ctx: mystrings.name_rule_insert]
en: Insert
pt_PT: Inserir

en: Padding
pt_PT: Preenchimento

en: Pascal Script
pt_PT: Script Pascal

en: Randomize
pt_PT: Aleatório

en: Rearrange
pt_PT: Reorganizar

en: Reformat Date
pt_PT: Reformatar Data

en: Regular Expressions
pt_PT: Expressão Regular

[ctx: mystrings.name_rule_remove]
en: Remove
pt_PT: Remover

[ctx: mystrings.name_rule_replace]
en: Replace
pt_PT: Substituir

en: Serialize
pt_PT: Numerar

[ctx: mystrings.name_rule_strip]
en: Strip
pt_PT: Retirar

en: Translit
pt_PT: Transliterar

en: User Input
pt_PT: Personalizado

en: Save Rule
pt_PT: Guardar Regra

en: Save Script...
pt_PT: Guardar Script...

en: Save Translit...
pt_PT: Guardar Transliteração...

[ctx: mystrings.name_selectbyextensioncaption]
en: Select by Extension
pt_PT: Selecionar por Extensão

en: Multiple extensions can be separated by semicolons. For example: jpg;doc
    
    Extensions (without dots):
pt_PT: As diferentes extensões devem ser separadas por ponto e vírgula. Por exemplo: jpg;doc
    
    Extensões (sem pontos):

en: Select by Filename Length
pt_PT: Selecionar por comprimento do Nome do Ficheiro

en: More than N characters:
pt_PT: Maior do que N caracteres:

[ctx: mystrings.name_selectbymaskcaption]
en: Select by Mask
pt_PT: Selecionar por Máscara

[ctx: mystrings.name_selectbymaskprompt]
en: Multiple masks can be separated by semicolons. For example: *.jpg;*.doc
    
    Masks:
pt_PT: As diferentes máscaras devem ser separadas por ponto e vírgula. Por exemplo: *.jpg;*.doc
    
    Máscaras:

en: Undo
pt_PT: Anular

en: Undo %d file(s)
pt_PT: Anular %d ficheiros

[ctx: ustrings.sdatetimedays]
en: Days
pt_PT: Dias

[ctx: ustrings.sdatetimehours]
en: Hours
pt_PT: Horas

[ctx: ustrings.sdatetimemilliseconds]
en: Milliseconds
pt_PT: Milisegundos

[ctx: ustrings.sdatetimeminutes]
en: Minutes
pt_PT: Minutos

[ctx: ustrings.sdatetimemonths]
en: Months
pt_PT: Meses

[ctx: ustrings.sdatetimeseconds]
en: Seconds
pt_PT: Segundos

[ctx: ustrings.sdatetimeyears]
en: Years
pt_PT: Anos

en: All files
pt_PT: Todos os ficheiros

en: Any file
pt_PT: Qualquer ficheiro

en: Archives
pt_PT: Compactados

en: Batch file
pt_PT: Ficheiro de lote

en: comma separated
pt_PT: separados por vírgula

en: Documents
pt_PT: Documentos

en: Music
pt_PT: Músicas

en: Pictures
pt_PT: Imagens

en: Play list
pt_PT: Playlist

[ctx: ustrings.sfilterspresets]
en: Presets
pt_PT: Predefinições

en: tab separated
pt_PT: separados por tabulação

en: Text files
pt_PT: Ficheiros de texto

en: Text list
pt_PT: Lista de texto
